وبینار چیست و چه مزایایی دارد؟ + معرفی وبینارهای وی‌پدیا

همه‌چیز دربارۀ وبینار رایگان

احتمالاً حدیث زیبای حضرت علی (ع) که می‌فرمایند: «زکات علم نشر آن است» را شنیده‌اید. این سخن ایشان نشان از جایگاه مرتفع آموزش دارد. حتی اگر به قسمت اعتقادی آن فکر نکنیم، آموختن مهارت و تخصص به افراد دیگر لذتی است که هر فردی باید آن را در زندگی خود تجربه کند.

در دنیای امروز می‌توان از ظرفیت‌های آنلاین استفاده کرد و به کار آموزش پرداخت. در قدیم اگر کسی در جایگاه معلم بود، شاگردان او محدود و اندک بودند؛ اما فضای اینترنت به‌قدری وسیع است که شما می‌توانید تخصص خود را در کلاسی به وسعت دنیا به دیگران آموزش دهید.

یکی از بسترهای محبوب آموزش در دنیا وبینارها هستند. در ادامۀ این مطلب، وبینار را معرفی کرده و دربارۀ وبینار رایگان نکاتی را توضیح خواهیم داد.

وبینار چیست؟

کلمۀ وبینار ترکیبی از دو کلمۀ وب و سمینار است. از همین دو لغت می‌توان معنای وبینار را متوجه شد. وبینارها بستری مناسب برای جلسات آموزشی یا غیرآموزشی هستند که به‌اینترنت وابستگی دارند. وبینارها می‌توانند تک یا چند ‌نفره اجرا شوند. اگر وبینار، چند نفره باشد، تعامل و شور و حال در آن بیشتر است. همچنین، وبینارها می‌توانند جلسه‌ای برای مباحثۀ تعدادی کارشناس متخصص باشند که دربارۀ موضوعی خاص صحبت می‌کنند.

برخی اوقات وبینارها بیشتر حالت پرسش‌ و‌ پاسخ دارند. در این حالت می‌توان در شبکه‌های اجتماعی یا خود پلتفرم پخش وبینار، قسمتی را تعبیه کرد که مخاطبان بتوانند سؤال‌های خود را در آن بنویسند. وبینارهای می‌توانند به‌شکل مصاحبه نیز انجام شوند. بهتر است برای مصاحبه در وبینار، از افراد معروف مثل اینفلوئنسرها استفاده کنید تا مخاطب بیشتری جذب شود.

لازم است بدانید که وبینارها می‌توانند راهی مناسب برای معرفی محصولی جدید باشند. در این وبینارها می‌توان به‌راحتی مخاطب را قانع کرد که به‌آن محصول نیاز دارد.

چند نوع وبینار وجود دارد؟

وبینارها به‌دو دستۀ رایگان و غیررایگان تقسیم می‌شوند. همان‌طور که مشخص است، در وبینار رایگان، شما مطالب موردنظر خود را بدون دریافت هزینه از مخاطب ارائه می‌کنید. در مدل دوم شما به‌ ازای هر نفر مبلغی را دریافت می‌کنید تا در تاریخی معین، مطالب جمع‌آوری‌شده را با آن‌ها در میان بگذارید.

به‌طور معمول می‌توان گفت که در وبینارهای رایگان، جمعیت بیشتری شرکت می‌کنند، درحالی‌که وبینار غیررایگان مثل یک کلاس خصوصی، محدود است.

وبینار رایگان چه مزایایی دارد؟

امروزه به ‌دلیل پیدایش تخصص‌های نو و جدید، افراد مختلف تمایل بسیاری به آموختن دارند؛ مخصوصاً اگر این آموزش، راهی برای رسیدن به ‌درآمد باشد. نکتۀ مهم این است که در وبینار رایگان می‌توان به‌طور غیرمستقیم درآمد کسب کرد. برای مثال، می‌توان وبیناری با اهداف تبلیغاتی برگزار کرد و درمقابل، مخاطب‌های زیادی را جذب کرد. مهم‌ترین مزایای وبینار رایگان عبارت ‌است از:

۱) به‌دست‌آوردن مخاطب زیاد

در وبینارها به ‌علت اینکه مکان جغرافیایی خاصی برای برگزاری جلسه وجود ندارد، افراد بیشتری می‌توانند در آن شرکت کنند. این در حالی است که اگر آن جلسه حضوری باشد، مردم شهرهای دیگر نمی‌توانند به‌راحتی در آن حضور داشته ‌باشند و از مطالب استفاده کنند.

۲) داشتن ارتباط مستقیم با مخاطب

در وبینارها شما می‌توانید به‌طور مستقیم با مخاطب ارتباط داشته ‌باشید و از راه‌های مختلف با او صحبت کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب با شما احساس نزدیکی و صمیمیت داشته‌ باشد.

۳) ایجاد حس اعتماد در مخاطب

وقتی که شما تمام توان خود را برای رفع یک مشکل در مخاطب به‌ کار می‌برید یا به‌ کمک یک وبینار، موضوعی را به ‌او آموزش می‌دهید، ناخودآگاه اعتماد مخاطب به‌ شما جلب می‌شود. به‌ کمک وبینار رایگان می‌توان به مخاطب فهماند که فقط مقاصد مالی برای شما مهم نیست.

۴) به‌دست‌آوردن اطلاعات مفید از مخاطبان

همان‌طور که می‌دانید، داشتن یک بانک اطاعاتی کامل از شماره‌تلفن یا ایمیل مخاطبان، راه را برای تبلیغات هموارتر خواهد کرد. افرادی که در وبینارها شرکت می‌کنند، ملزم به‌ واردکردن اطلاعات خود هستند. این اطلاعات می‌تواند کمک زیادی به ‌برندینگ ما برای داشتن یک بانک ‌اطلاعاتی از مخاطبان کند.

۵) یافتن ایده‌های جدید

زمانی که با مخاطب خود تعامل دارید، دغدغه‌های او را می‌فهمید و می‌توانید برای آن راه‌حل ارائه کنید. وبینارها می‌توانند ایده‌های خوبی برای تولید محتوا یا متن وبینارهای بعدی به ‌شما بدهند.

8 نکته برای داشتن وبینار رایگان موفق۸ نکته برای داشتن وبینار رایگان موفق

لازم است بدانید که رایگان‌بودن وبینار، مهر قبولی بر کیفیت آن نیست. برای اینکه وبینار رایگان غنی و مفیدی برای مخاطب داشته‌ باشید، لازم است به ‌نکات زیر توجه کنید:

  • مخاطب را بشناسید و با توجه به سلیقۀ او موضوع وبینار را انتخاب کنید.
  • موضوع و عناوین وبینار را پیش از شروع آن اعلام کنید.
  • از عنوانهای جذاب برای وبینار خود استفاده کنید.
  • اگر با اصول سخنرانی آشنا نیستید، از یک سخنران بخواهید تا به‌جای شما صحبت کند.
  • راحتترین بستر را برای پخش وبینار انتخاب کنید.
  • برای وبینار خود برنامهریزی داشته ‌باشید.
  • اگر این امکان را دارید، پس از پایان وبینار، به ‌مخاطبان خود گواهینامه اعطا کنید.
  • وبینار خود را در کانال‌های مختلف مثل شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید.

معرفی وبینارهای رایگان صباویژن

با شناخته‌شدن وبینار در کشور ما، متأسفانه برخی افراد که تخصصی هم ندارند، دست به‌ برگزاری وبینارهای رایگان و غیررایگان زده‌اند. این کار باعث شده است که تشخیص وبینار خوب از بد کمی سخت باشد. حالا قصد داریم یکی از مفیدترین وبینارهای رایگان را به ‌شما معرفی کنیم.

صباویژن شرکتی متخصص درزمینۀ تبلیغات آنلاین و بازاریابی است که وبینارهای رایگان مختلفی را در همین حوزه برگزار می‌کند. در این وبینارها افراد متخصص تیم صباویژن دربارۀ موضوعات به‌روز و مفید صحب می‌کنند که پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

برو به وبینارها

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.