نحوۀ استفاده از ایمیل برای ایجاد سرنخ‌های قوی‌تر

ممکن است تصور کنید بازاریابی ایمیلی به اندازۀ شبکه‌های اجتماعی جذاب نیست یا از نظر تکنیکال، به اندازۀ جست‌وجو جالب به نظر نمی‌رسد؛ اما بازاریابی ایمیلی کانالی بادوام و مؤثر است که می‌تواند در برابر نوآوری‌ها و به‌روزرسانی‌های بی‌شماری که به‌طور منظم در صنعت دیجیتال اتفاق می‌افتد، مقاومت کند.

 ایمیل‌‌ها این قدرت را دارند که تعامل هدفمند و معنادار را با نرخ بسیار بالاتری هدایت کنند. شما می‌توانید ارتباطات خود را به‌گونه‌ای شخصی‌سازی و تنظیم کنید که هیچ کانال دیجیتال دیگری نمی‌تواند برای شما چنین کاری انجام دهد. با این کار، در صندوق ورودی افرادی که بیشترین توجه را به تجارت شما دارند، به‌طور مستقیم قابل مشاهده خواهید بود. اگر قصد دارید تعداد مشترکان خود را افزایش دهید تا بیشتر و بیشتر دیده شوید، مطلب دیتابیس بازاریابی ایمیل خود را یک‌روزه افزایش دهید را از دست ندهید.

از‌آنجایی‌که اثربخشی روش‌های سنتی به‌طور مداوم در حال کاهش است، اکثر نمایندگان فروش و بازاریابان به کانال‌های دیجیتال روی می‌آورند و ایمیل‌ها و توییت‌های لینکدین را به تماس‌های سرد و کمپین‌های پست مستقیم ترجیح می‌دهند.

اهداف شما هرچه که باشد، اعم از سرنخ، کسب درآمد یا دیده‌شدن برند، ایمیل می‌تواند به شما در موفقیت بیشتر کمک کند. درواقع ۶۶درصد از کاربران اینترنت، در نتیجۀ مستقیم بازاریابی ایمیلی، خرید آنلاین انجام داده‌اند، در‌حالی‌که ۲۰درصد به دلیل کانال‌‌های اجتماعی خرید کرده‌اند.

۴ روش برای پرورش سرنخ‌های ایمیلی

پرورش سرنخ جزء جدایی‌ناپذیر هر استراتژی فروش یا بازاریابی است. شما می‌توانید هزاران سرنخ باکیفیت بالا ایجاد کنید؛ اما مهم نیست، مگر اینکه بتوانید آن‌ها را به‌طور مؤثر پرورش دهید. ایمیل می‌تواند به شما در ایجاد سرنخ کمک کند؛ اما مهم‌تر از آن، می‌تواند سرنخ‌های قوی‌تر را برای شما پرورش دهد.

به‌گفتۀ MailChimp، اگر نرخ بازشدن ایمیل ۲۵درصدی و نرخ کلیک ۴درصدی را دریافت می‌کنید، یعنی تلاش‌‌های ایمیل شما به‌خوبی انجام می‌شود. اکنون که می‌توانید عملکرد خود را معیار قرار دهید، در این مطلب ۴ روش را که از طریق آن‌ها می‌توانید از ایمیل برای به‌حداکثر‌رساندن موفقیت خود در پرورش سرنخ استفاده کنید، بیان کرده‌ایم.

برای آشنایی بیشتر با MailChimp این مطلب را بخوانید: نگاهی به میل‌چیمپ

۱) حس فوریت و اضرار ایجاد کنید.

به‌طور معمول، کوچک‌ترین افزایش یا کاهش در تبدیل می‌تواند به ازدست‌رفتن یک هدف منجر باشد. توانایی به‌کارگیری فراخوان به اقدام (CTA) صریح و انتقال مختصر ویژگی‌‌ها و مزایای منحصربه‌فرد محصول یا خدمات خود به مخاطبانِ مرتبط، ضروری است.

اما وقتی این اقدامات کافی نیستند و نیاز به فشار بیشتر دارید، چه رویکردی را انتخاب خواهید کرد؟ به همین دلیل است که توانایی ایجاد حس فوریت یا احساس کمبود، برای هر بازاریاب یا فروشندۀ حرفه‌ای، ضروری است.

پیشنهادها یا تخفیف‌های دارای محدودیت زمانی، روشی ساده اما مؤثر برای تشویق بیشتر مخاطب هدف شما به‌منظور خرید احساسی هستند. می‌توانید این کار را به‌طور ماهرانه با گنجاندن عباراتی مانند «اکنون بخرید»، «امروز دانلود کنید» یا «از دست ندهید» در خطوط موضوع و کپی ایمیل خود انجام دهید.

از طرف دیگر، می‌توانید با پرورش حس ملموس‌ترِ فوریت، برای مثال از طریق پایان مهلت محدودیت زمانی و آمارهای خاص، پیشنهادی چشمگیرتر را ارائه دهید. خرده‌فروشان آنلاین اغلب یک صفحه محصول را هنگامی که موجودی کم است برجسته می‌کنند و تعداد کالاهای موجود در موجودی خود را فهرست می‌کنند.

سایر سایت‌‌های تجارت الکترونیک از تایمرهای شمارش معکوس برای افزایش تبدیل خود استفاده می‌کنند. برای مثال، Ticketmaster از یک تایمر در هر صفحۀ فرود در فرایند پرداخت استفاده می‌کند. این باعث می‌شود مشتریان احساس کنند که اگر خرید خود را به‌موقع انجام ندهند، مطمئناً بلیت کنسرت خود را از دست ‌می‌دهند.

ایجاد حس فوریت در ایمیلپس از پرورش صبورانۀ سرنخ‌های خود برای مدت‌زمانی قابل توجه، می‌توانید تلاش‌های خود را با تاکتیک‌های حساس‌تر به زمان تشدید کنید تا آن نرخ‌های تبدیل بسیار مهم را افزایش دهید.

۲) از تصویرسازی استفاده کنید.

تا سال ۲۰۲۲، ۸۴درصد از ارتباطات بصری خواهند بود. موفقیت روزافزون پلتفرم‌های آنلاین مانند یوتیوب، اسنپ‌چت و قابلیت‌های ویروسی محتوای ویدئویی، شاخص‌های واضحی را نشان می‌دهند که روشن می‌کند رسانه‌های بصری جذاب‌تر و تأثیرگذارتر از رسانه‌های نوشتاری هستند.

اگرچه ایمیل به‌طور معمول یک کانال مبتنی بر متن در نظر گرفته می‌شود، اما این رویکرد می‌تواند برای ایمیل نیز اعمال شود.

افزایش نرخ دریافت ایمیل از طریق دستگاه‌های تلفن همراه (تا حدی که گوگل اخیراً اعلام کرده است که ایندکس‌کردن سایت‌های موبایلی را نسبت به هم‌رده‌های دسکتاپ خود در اولویت قرار می‌دهد) نشان می‌دهد که برای افزایش تعامل، باید اطمینان حاصل کنید که محتوا به همان سرعت و آسانی مصرف می‌شود.

تا‌حد‌ممکن با درنظر‌گرفتن این موضوع، آیا ترجیح می‌دهید از یک ایمیل شیوا استفاده کنید که امتیازات فروش منحصربه‌فرد شما را در طول پنج پاراگراف مشخص می‌کند، یا یک ویدئوی توصیفی ۳۰ثانیه‌ای را از یک مشتری خوشحال به اشتراک بگذارید؟

استفاده از تصاویر در ایمیل‌های شما، چه تصویری از محصول جدید باشد و چه ویدئویی از داستان اصلی برند شما، می‌تواند به‌طور جدی تعامل را افزایش دهد و درنتیجه به افزایش نرخ تبدیل منجر شود.

از زمان‌های گذشته تا به امروز، اکثر بازاریابان در استفاده از تصاویر در ایمیل‌ها به دلیل مشکلات مربوط به تحویل و نمایش اجتناب می‌کنند؛ زیرا برای برخی از مشتریان به‌طور خودکار تصاویر نمایش داده نمی‌شوند، و این عدم نمایش می‌تواند به‌طور چشمگیری تأثیر ایمیل را کاهش دهد.

با‌این‌حال، اگر بتوانید یک خط موضوع انگیزشی و متن ضمیمه‌ای کوتاه را برای همراهی با عنصر بصری پیاده‌سازی کنید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید از تصاویر برای تأثیرات عالی و مثبت استفاده کنید.

۳) فراخوان به اقدام‌های (CTA) خود را بهینه‌سازی کنید.

مسلماً فراخوان به اقدام (Call To Action) برای بهینه‌سازی تبدیل‌‌ها از طریق کانال‌های دیجیتال، ازجمله ایمیل، ضروری است. طبق گفتۀ WordStream، ایمیل‌ها فقط با یک فراخوان به اقدام می‌توانند کلیک‌ها را تا ۳۷۱درصد و فروش را تا ۱۶۱۷درصد افزایش دهند؛ یعنی اینکه اگر می‌خواهید به‌طور مؤثر سرنخ‌ها را پرورش دهید، باید از محتوای بصری خود با یک CTA صریح و قوی پشتیبانی کنید که با مرحلۀ سفر مشتری که مخاطبان هدف شما در آن حضور دارند، همسو باشد.

برای تضمین اینکه CTA شما تاحدامکان به‌راحتی دیده می‌شود و برای اینکه مشتریان بتوانند آن را دنبال و تبدیل کنند، می‌توانید از CTA‌‌های دکمه‌ای استفاده کنید. به دلیل طراحی‌ متمایز و چشم‌نواز این مدل فراخوان به اقدام‌ها، می‌توانید رنگ‌‌ها، فونت‌‌ها و کپی‌‌های مختلف را آزمایش کنید تا بفهمید کدام ترکیب بهتر عمل می‌کند.

بعد از طراحی بصری، محل قرارگیری فراخوان به اقدام نیز مهم است. CTAهایی که در سمت پایین و سمت چپ محتوا قرار می‌گیرند، معمولاً از سایر مکان‌‌ها بهتر عمل می‌کنند؛ چراکه در ادبیات فارسی، افراد معمولاً متن را از راست به چپ و از بالا به پایین می‌خوانند. قراردادن CTA خود در قسمت پایانی یک صفحه وب یا ایمیل، تبدیل‌ها را افزایش می‌دهد؛ زیرا این یک پیشرفت طبیعی استراتژیک است و به کمترین تلاش‌ گیرندگان ایمیل، برای برداشتن گام بعدی نیاز دارد.

با رعایت این اصول ساده، می‌توانید روابط مشتری خود را به شیوه‌ای ساده‌تر پیش ببرید.

۴) ایمیل‌های پیگیری را برنامه‌ریزی کنید.

ایمیل‌‌ها می‌توانند کانال ارتباطی مستقیم و شخصی‌سازی‌شده‌ای را ارائه دهند که می‌تواند کیفیت روابط شما با مشتری را به‌طور جدی افزایش دهد. خریدار معمولی قبل از تصمیم‌گیری برای خرید با بیش از ۱۰ قطعه محتوا درگیر می‌شود، در‌حالی‌که نمایندۀ فروش ​برای دستیابی به یک مشتری بالقوه، به‌طور متوسط فقط ۲ بار تلاش انجام می‌دهد.

این آمار اهمیت صرف زمان برای پرورش مؤثر سرنخ‌‌ها را نشان می‌دهد. اما اگر شما یک فروشنده یا بازاریاب حرفه‌ای با زمان محدود و اهداف ثابت هستید، این سطح از تلاش ممکن است چشم‌انداز طاقت‌فرسایی به نظر برسد.

راه‌حل مناسب برای شما، اتوماسیون بازاریابی است. که به شما کمک می‌کند با کمترین تلاش، چندین ایمیل را برای هر سرنخ برنامه‌ریزی و ارسال کنید. می‌توانید تحویل ایمیل‌ها را براساس اقدامات خاص مشتری به‌طور خودکار انجام دهید؛ برای مثال، اگر آن‌ها علاقۀ خود را در صفحۀ محصول خاصی ثبت کنند یا بروشور خاصی را دانلود کنند. می‌توانید از این معیارها برای تقسیم‌بندی لیست مشترکان خود استفاده کنید و در همان‌‌جا می‌توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی و کجا برای آن‌ها ارسال کنید.

اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند مشتریان بالقوۀ خود را به‌گونه‌ای پرورش دهید که بهترین سطح ممکن از پاسخ‌گویی را تضمین کند. با ایمیل‌های برنامه‌ریزی‌‌شده، می‌توانید سرنخ‌های بیشتری را سریع‌تر و به‌شیوه‌ای هدفمندتر دنبال کنید، که عملکرد کلی و نرخ تبدیل شما را بهبود می‌بخشد.

در آخر

پرورش هوشمندانه‌تر و مؤثرتر سرنخ، تضمین می‌کند که تاحدممکن، سرنخ‌های جدید را به مشتری تبدیل ‌کنید و حداکثر درآمد را برای شرکت خود به ارمغان ‌آورید. به‌هر‌حال، یک مطالعۀ انجام‌شده توسط گروه Annuitas نشان می‌دهد که سرنخ‌های پرورش‌یافته، ۴۷درصد بیشتر از سرنخ‌های غیرپرورش‌یافته خرید می‌کنند.

مشتریان شما می‌خواهند قبل از اینکه متعهد به خرید شوند، شما را بشناسند و زمانی که این کار را انجام دهند، مایل‌اند پول بسیار بیشتری خرج کنند. از بازاریابی ایمیلی برای پرورش سرنخ خود استفاده کنید و نه‌تنها سرنخ‌‌های بیشتری را تبدیل خواهید کرد، بلکه در صورت انجام، شاهد خریدهای بزرگ‌تر نیز خواهید بود.

آیا برای پرورش سرنخ‌‌های خود روی زمان و تلاش خود سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ آیا ایمیل، کانال انتخابی شما خواهد بود؟

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.