۸ استراتژی برای افزایش نرخ کلیک ایمیل‌ها

اگر ایمیل‌های شما حساب کاربری‌های شبکۀ اجتماعی تیندر (Tinder) بودند، کاربر بعد از دیدن ایمیل شما به‌سمت گزینه‌های بعدی می‌رفت؟ آیا افراد به یادگیری بیشتر علاقه‌مند هستند یا به‌سادگی سراغ موارد بعدی می‌روند؟

در عصر آنلاین و به‌هم‌پیوستۀ‌ ما، تیندر در دنیای دوستیابی توفانی به‌پا کرده است. با توجه به اینکه در این اپلیکیشن به هزاران یا حتی میلیون‌ها شریک بالقوۀ دوستی در سرتاسر وب دسترسی داریم، سیاست تیندر این است که افراد در کمترین زمان ممکن و قبل از اینکه دلبستگی به وجود بیاید، درمورد دوست خود تصمیم بگیرند.

ازآنجایی‌که کاربران تیندر فقط در حد چند ثانیه درمورد علاقۀ خود به یک نفر تصمیم می‌گیرند، بسیار مهم است که حساب کاربری‌ها فوراً توجه بیننده را به خود جلب کنند. اگر فرد نتواند در یک لحظه حداقل یک علاقۀ جزئی ایجاد کند، برای همیشه از حساب کاربر حذف خواهد شد.

اگر مردم می‌توانند در یک چشم‌به‌هم‌زدن شریک احتمالی زندگی خود را کنار بگذارند، فکر می‌کنید چقدر برای ارزیابی ایمیل شما زمان صرف می‌کنند؟ قطعاً وقت زیادی را اختصاص نمی‌دهند، پس مهم است که در نگاه اول، توجه مخاطب را جلب کنید. براساس آماری که میل چیمپ منتشر کرده، اگر نرخ بازشدن ایمیل ۲۵درصد و نرخ کلیک شما ۴درصد باشد، در اکثر صنایع بسیار بالاتر از میانگین هستید.

۸ استراتژی برای بهبود نرخ کلیک

از‌آنجایی‌که هر فرد به‌طور متوسط روزانه در معرض ۴ تا ۱۰هزار پیام تبلیغاتی قرار می‌گیرد، جای تعجب نیست که بیشتر پیام‌هایی که توجه‌شان را جلب نمی‌کنند، نادیده بگیرند. اگر متوجه شدید که ایمیل‌های شما نرخ کلیک رضایت‌بخشی را دریافت نمی‌کنند، چند تا از استراتژی‌هایی را که در این مطلب مطرح می‌کنیم پیاده کنید تا نرخ کلیک و بعد از آن نرخ بازشدن ایمیلتان بهبود یابد.

۱) با یک موضوع جذاب، توجه خوانندگان را جلب کنید.

اولین قدم واضح برای افزایش نرخ کلیک این است که مخاطبان را مجاب کنید ایمیل‌های شما را باز کنند. اگر افراد ایمیل‌های شما را باز نکنند، مطمئناً نمی‌توانند روی لینک‌های داخل آن ایمیل کلیک کنند و به سایت شما برسند.

درست مثل یک مطلب خوب، کاملاً قابل قبول است که ۱۰ تا ۲۰ درصد از زمان خود را صرف نوشتن عنوان کنید. آن را به‌گونه‌ای بنویسید که جذابیت یا فوریت ایجاد کند، تا خواننده احساس کند واقعاً مجبور است یا نیاز دارد روی آن کلیک کند و بیشتر بداند.

همان‌طور که SumoMe در لیستِ ۶۲ فرمول برای خواندن ایمیل‌ها به اشتراک می‌گذارد:

موضوع و عنوان خوب، عملاً مشترک را وادار می‌کند که به ایمیل شما در صندوق ورودی توجه کند، آن را باز کند و آنچه شما برای گفتن دارید، بخواند.

اولین چیزی که کاربر در ایمیل با آن مواجه است، عنوان شماست؛ بنابراین آن را طوری خلق کنید که خواننده نتواند از کلیک روی آن اجتناب کند.

۲) به‌طور مداوم محتوای باکیفیت ارائه کنید.

هیچ‌کس مقالات یا ایمیل‌هایی را که با حقه و تله قصد دارند کلیک بگیرند، دوست ندارد؛ بنابراین اگر در هنر نوشتن عنوان ایمیل تسلط فوق‌العاده‌ای دارید، ولی محتوای ایمیل انتظار‌ات را برآورده نمی‌کند، طولی نمی‌کشد که خواننده‌ها دیگر روی ایمیل شما کلیک نمی‌کنند، ایمیل‌های شما را مستقیماً به سطل زباله ارسال می‌کنند یا حتی اشتراک را لغو می‌کنند.

اکثر ما به‌عنوان مخاطب، چند خبرنامه داریم که به‌صورت مداوم و منظم آن‌ها را باز می‌کنیم. لحظه‌ای که آن‌ها وارد صندوق پستی ما می‌شوند، کاری را که انجام می‌دهیم متوقف می‌کنیم و به آن‌ها توجه می‌کنیم. چرا؟ خب به این دلیل که این ایمیل‌ها همیشه ارزشی را ارائه می‌دهند.

اطمینان حاصل کنید که محتوای خبرنامۀ شما به‌طور مداوم باعث شگفتی، تحت‌تأثیر‌قرار‌دادن و افزودن ارزش به مشترکان می‌شود. آنگاه جریان بی‌پایانی از خوانندگان را خواهید دید که مشتاق خواندن محتوای ایمیل شما هستند و به توصیه‌هایی که ارائه می‌دهید، توجه می‌کنند.

۳) تخفیف یا پیشنهادهای با زمان محدود بگذارید.

در علم اقتصاد، اصطلاح ضررگریزی برای توصیف موقعیتی استفاده می‌شود که ما بیشتر از سود، تحت‌تأثیر ضرر قرار می‌گیریم. به عبارت دیگر، ما به احتمال ازدست‌دادن ۱۰۰۰ دلار، سریع‌تر از فرصت به‌دست‌آوردن ۱۰۰۰ دلار پاسخ خواهیم داد. وقتی باور داریم که می‌توانیم تجربه، معامله یا فرصت دیگری را از دست بدهیم، به‌سرعت اقدام می‌کنیم.

بنابراین، اگر می‌خواهید نرخ کلیک ایمیل‌های خود را افزایش دهید، پیشنهادات، معاملات و تخفیف‌هایی با زمان محدود را در نظر بگیرید که برای مشترکان شما جذاب است. کسی که شک و تردید دارد، اگر بفهمد که در صورت انجام ندادن کاری ممکن است فرصتی عالی را از دست بدهد، سریع اقدام خواهد کرد.

حتی اگر چیزی را مستقیماً در خبرنامۀ خود نمی‌فروشید، می‌توانید احساس فوریت را در پیام خود ایجاد کنید که نشان بدهد خواننده، در صورت نپرداختن سریع به ایمیل شما، ممکن است آن را از دست بدهد.

۴) استفاده از تصاویر را فراموش نکنید.

طبق آمار جمع‌آوری‌شده توسط مجلۀ Inc، درمجموع ۸۴درصد از ارتباطات تا سال ۲۰۱۸ بصری خواهند بود. ضرب‌المثل کلاسیک «یک تصویر هزار کلمه ارزش دارد» در هیچ زمانی به اندازۀ عصر دیجیتال ما مناسب نبوده است.

با افزودن تصاویر به پیام‌های ایمیل خود، می‌توانید به‌سرعت توجه شخصی که ایمیل‌هایش را مرور می‌کند به خود جلب کنید، حتی اگر او همۀ کلمات را نخواند. اما سؤال اینجاست که چه نوع تصاویری می‌توانند در بازاریابی ایمیلی به شما کمک کنند؟

  • تصویر شاخصی که نام مطلب را به اشتراک می‌گذارد؛
  • تصویر محصولات؛
  • اینفوگرافیک‌ها؛
  • میم‌ها یا تصاویر سرگرم‌کننده؛
  • عکس‌های عمومی و تزیینی.

به یاد داشته باشید که بسیاری از سرویس‌های ایمیل تصاویر را نمایش نمی‌دهند، مگر اینکه کاربر روی لینکی در بالای ایمیل «مشاهدۀ تصاویر» کلیک کند. بنابراین، مطمئن شوید که متن جایگزین مناسب برای تصاویر خود قرار داده‌اید تا بیننده بتواند درک پایه‌ای درمورد چیزی که تصاویر نشان می‌دهند به دست آورد؛ حتی اگر مشترکان، تصاویر را در ایمیل دانلود نکنند.

۵) دکمۀ فراخوان به اقدام داشته باشید.

درصورتی‌که رسیدن به فراخوان به اقدام (CTA) سخت باشد، فقط متعهدترین دنبال‌کنندگان و مشتریان شما آن را پیدا می‌کنند؛ اما شما می‌خواهید مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

بنابراین، تمام تلاش خود را بکنید تا اطمینان حاصل شود که خوانندگان به‌راحتی می‌توانند اقدامات بعدی را دریابند و آن را انجام دهند. فراخوان به اقدام خود را در وسط چهارمین پاراگراف ایمیل خود دفن نکنید. به‌جای آن، یک دکمۀ فراخوان اضافه کنید، دکمه‌ای که مشخص کند خواننده باید «اینجا کلیک کند» تا درمورد موضوع مورد بحث در ایمیل شما اطلاعات بیشتری کسب کند، یا به یک خرید با تخفیف ویژه یا هر اقدام دیگری که می‌خواهید انجام دهد، دسترسی پیدا کند.

با استفاده از یک دکمۀ جذاب برای فراخوان خود، خوانندگان مجبور نیستند وقت خود را برای یافتن کارهای بعدی تلف کنند. اینکه خواننده از همان اول بداند که می‌خواهد بلافاصله پس از دیدن موضوع ایمیل بیشتر بداند، یا علاقه‌اش در هنگام خواندن ایمیل افزایش پیدا می‌کند، فرقی ندارد. یک دکمۀ فراخوان، بدون هیچ زحمتی او را به مرحلۀ بعدی راهنمایی می‌کند.

۶) فراخوان به اقدام خود را در سمت چپ قرار دهید.

به نظر می‌رسد که دکمۀ فراخوان شما بیشترین کلیک را دریافت خواهد کرد، اگر در قسمت ترمینال پیام باشد. به عبارت دیگر، قسمت پایین سمت چپ؛ زیرا خوانندگان فارسی متن را از راست به چپ و از بالا به پایین می‌بینند. بنابراین، وقتی به گوشۀ سمت چپ پایین متن (ناحیۀ ترمینال) می‌رسند، در نقطه‌ای هستند که آمادۀ انجام اقدام بعدی هستند. با افزودن فراخوان در اینجا، آن‌ها نیازی به جست‌وجو برای فهمیدن عمل بعدی ندارند.

این فرایند به‌عنوان الگوی گوتنبرگ شناخته می‌شود و در بین طراحان بسیار رایج است. اگرچه فراخوان به اقدام‌های ایمیل شما مطمئناً وقتی در جاهای دیگر گنجانده شوند همچنان می‌توانند کلیک دریافت کنند، ولی اگر این روند را دنبال کنید، احتمالاً نرخ تبدیل شما بهبود می‌یابد.

۷) ایمیل خود را با یک متن هیجان‌انگیز تمام کنید.

آیا توجه کرده‌اید که چند برنامۀ تلویزیونی در اوج یک لحظۀ هیجان‌انگیز به پایان می‌رسد و همه را مشتاق و مضطرب برای دیدن ادامۀ داستان در برنامۀ هفته بعد نگه می‌دارد؟

نویسندگان به این دلیل از چنین روشی استفاده می‌کنند که دریافته‌اند بینندگان را درگیر می‌کند و احتمال تماشای منظم آن‌ها را افزایش می‌دهد. اگر داستان فوراً حل شود، بینندگان احتملاً هفتۀ آینده برای تماشا برمی‌گردند، اما اگر آن قسمت را از دست هم بدهند، برایشان اهمیتی نخواهد داشت.

درحالی‌که اگر داستان در یک قسمت به پایان نرسد، بینندگان مجبور می‌شوند به این فکر کنند که بعداً چه اتفاقی می‌افتد. به‌خاطر نیمه‌تمام‌ماندن داستان، دیدن دوبارۀ آن برنامه کاملاً حیاتی است و درنهایت، یک پایگاه از طرف‌داران وفادار ایجاد می‌کند.

همین تاکتیک می‌تواند در ایمیل‌های شما کارساز باشد. اگر واقعاً می‌خواهید خوانندگان روی سایت شما کلیک کنند، اطلاعات کافی برای جلب علاقه و جذب آن‌ها ارائه دهید، اما همه چیز را یکجا ارائه نگویید. درعوض، با لینک یا دکمه‌ای مثل «بیشتر بخوانید…» که می‌توانند روی آن کلیک کنند تا بقیۀ داستان را بخوانند، ایمیل خود را به پایان برسانید.

۸) به انتهای ایمیل خود پی‌نوشت اضافه کنید.

قراردادن پی‌نوشت در انتهای ایمیل‌ها راهی عالی برای افزایش کلیک و تبدیل به خرید، محتوای جدید یا سایر فراخوان‌های ارزشمند است.
بسیاری از بلاگ‌نویسان، مقالات معمولی خود را در خبرنامه‌شان به اشتراک می‌گذارند و سپس در هر ایمیلی که دارای پی‌نوشت است، آن را به‌عنوان یک پاورقی می‌گنجانند. با لینک به محصولات خود، بهترین پیشنهادهای وابسته و سایر محتواهایی که می‌توانند کاربر را هدایت کنند، اضافه می‌شوند.

این روش خیلی خوب کار می‌کند؛ زیرا روشی ساده برای برجسته‌کردن محتواهای قدیمی‌ است که اغلبِ خوانندگان دائمی‌ شما آن را دیده و از آن استفاده کرده‌اند. همچنین، این روش به مشترکان جدید شما فرصتی می‌دهد تا دست به عمل بزنند، در‌حالی‌که یک بار دیگر پیشنهاد یا محتوا را به خوانندگان بلندمدت یادآوری می‌کند.

کلام آخر

بهبود نرخ کلیک (CTR) محتوای ایمیل شما آپولوهوا‌کردن نیست، اما خیلی آسان هم به دست نمی‌آید. با امتحان‌کردن مداوم استراتژی‌های جدید و ردیابی عملکرد هر کمپین منحصر‌به‌فرد، می‌توانید روش بهینه برای به‌حداکثر‌رساندن نرخ کلیک برند خود را به دست آورید.

اکنون که چند نکته درمورد اینکه چگونه می‌توانید CTR ایمیل خود را بهبود ببخشید، فهمیدید، وقت آن است که از آن‌ها در خبرنامۀ بعدی استفاده کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد! بعد از اینکه آزمون و خطای خود را انجام دادید، زیر همین پست نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا به دیگران هم کمک کرده باشید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.