بهترین روش تخمین آمار بازدید سایت دیگران + ۶ ابزار کاربردی و دقیق

احتمالاً بارها برایتان پیش آمده است که بخواهید از ترافیک و آمار بازدیدهای یک سایت سر دربیاورید؛ مثلاً وقتی که دربارۀ میزان محبوبیت یک سایت کنجکاو شده‌اید یا تصمیم گرفته‌اید که به سایتی تبلیغات بدهید. حالت حرفه‌ای‌تر زمانی است که می‌خواهید رقیب خود را آنالیز کنید و به تحلیل‌های دقیق‌تری از ترافیک ورودی او نیاز دارید.

اگر رقبای شما برای جذب بازدیدکننده به سایت خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، سؤالی که باید از خودتان بپرسید این است که «چرا من این کار را نکنم؟». در این مسیر، مشاهدۀ تخمین آمار بازدید سایت رقبا و آنالیزکردن آن یکی از کلیدی‌ترین قدم‌هاست.

به‌هر‌حال، هر قصد و نیتی که دارید، باید بدانید که برای تخمین آمار بازدید سایت دیگران ابزارهای گوناگونی وجود دارد. در این مطلب از وی‌پدیا ۶ ابزار کاربردی و دقیق را به شما معرفی می‌کنیم.

چرا تخمین آمار بازدید سایت رقبا اهمیت دارد؟

همیشه داستانی پشت داده‌ها پنهان است.

داده‌ها می‌توانند به شما بگویند که یک سایت در میان کاربران چقدر محبوبیت دارد و مسیر محبوب‌ترشدن را با چه سرعتی و چگونه طی می‌کند، یا برعکس. حتی می‌توانند به شما بگویند که رقیبتان چه اهدافی (مثلاً کدام کلمات کلیدی) را دنبال می‌کند و آیا به هدف خود نزدیک شده است یا خیر.

این بدان معناست که بینش‌های استخراج‌شده از تجزیه‌وتحلیل ترافیک سایت رقبا، می‌تواند به شما کمک ‌کند تا با دست پر به رقابت با آن‌ها بروید. همچنین، باعث می‌شود ترافیک بیشتری جذب کنید و عملکرد سایت خود را بهبود بخشید. ابزارهای زیادی برای تخمین آمار بازدید سایت‌ رقبا وجود دارد که هریک معیارها و بینش‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ ازجمله اینکه:

 • رقبای شما چقدر ترافیک دارند؛
 • مخاطبان آن‌ها در حال افزایش است یا کاهش؛
 • کدام کانال‌ها بیشترین ترافیک را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورند؛
 • تجربۀ کاربری در سایت آن‌ها چه وضعیتی دارد (یعنی میانگین مدت بازدید، نرخ پرش (Bounce Rate) و…)؛
 • جمعیت‌شناسی بازدیدکنندگان آن‌ها چیست؛
 • بیشترین ترافیک را از چه محدوده‌های جغرافیایی جذب می‌کنند؛
 • بازدید کدام صفحات سایت بیشتر است؛
 • و خیلی چیزهای دیگر.

مزایای تخمین و ردیابی آمار بازدید سایت رقبا

ردیابی و تخمین آمار بازدید سایت رقبا ۴ مزیت مهم دارد:

 1. بهبود عملکرد سایت: با این کار متوجه می‌شوید رقبایتان از چه طریق سایت خود را ارتقا داده‌اند و شما هم از همان روش‌ها برای بهبود عملکرد سایت خود استفاده می‌کنید.
 2. افزایش نرخ تبدیل: با این روش می‌توانید عواملی را که مشتریان را به‌سمت سایت رقیب سوق می‌دهد و باعث تبدیل‌شدن آن‌ها می‌شود بررسی و تحلیل کنید و برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل سایت خود از آن ایده بگیرید.
 3. تعیین مؤثرترین کانال‌های بازاریابی: با ردیابی و مشاهدۀ تخمین آمار بازدید سایت رقبا متوجه خواهید شد که کدام کانال‌های بازاریابی ترافیک بیشتری را برای آن‌ها به ارمغان آورده و باعث جذب و تبدیل سرنخ‌های بیشتر شده‌اند.
 4. کشف فرصت‌های ‌جدید و غیرمنتظره: با این کار می‌توانید کلمات کلیدی مؤثر و منابع ترافیک ناشناس را کشف کنید و برای بهبود سئوی سایت خود از آن‌ها بهره ببرید.

معیارهای اصلی تخمین آمار بازدید سایت رقبا

رایج‌ترین معیارهایی که با ابزارهای عنوان‌شده می‌توانید رصد کنید، شامل موارد زیر است:

 • حجم ترافیک سایت: چند نفر از سایت بازدید می‌کنند؟ کل بازدیدهای تخمینی در طول یک بازۀ زمانی (مثلاً یک ماه) چقدر است؟ هرچه حجم ترافیک یک سایت بیشتر باشد، شانس بیشتری برای تبدیل و فروش وجود دارد.
 • منابع ترافیک سایت: بازدیدکنندگان از چه منابع ارجاعی وارد سایت می‌شوند؟ آیا جست‌وجوی ارگانیک است یا تبلیغات پولی؟
 • مدت‌زمان حضور در سایت: بازدیدکنندگان چه مدتی در سایت می‌مانند؟
 • نرخ پرش: چند درصد از بازدیدکنندگان بلافاصله پس از ورود به سایت، آن را ترک می‌کنند؟
 • صفحات در هر بازدید: بازدیدکنندگان در هر بازدید، به‌طور متوسط چند صفحه را مرور می‌کنند؟
 • کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی: آیا تعداد بازدیدکنندگان جدید بیشتر از بازدیدکنندگان بازگشتی است؟
 • جغرافیا و هدف‌گذاری کشورها: آیا بازدیدکنندگان زیادی از یک کشور یا منطقۀ خاص به سایت سر می‌زنند؟
 • پروفایل بک‌لینک: چند سایت دیگر به سایت موردنظر لینک می‌دهند؟
 • عبارات جست‌وجوی برتر: رایج‌ترین عبارات جست‌وجویی که افراد را به سایت می‌آورد کدام است؟

موارد بالا فقط خلاصه‌ای از مهم‌ترین معیارهاست که البته برای شروع کافی است.

بهترین ابزارهای تخمین آمار بازدید سایت (معرفی ۶ ابزار کاربردی و دقیق)

جامع‌ترین و دقیق‌ترین ابزار برای دستیابی به آمار ترافیک سایت خود، گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و افزونۀ آن است؛ اما این ابزار برای تخمین آمار بازدید سایت دیگران و ردیابی ترافیک آن‌ها کارساز نیست. شما برای این کار به ابزارهای دیگری نیاز دارید. به احتمال زیاد، اولین سایتی که به ذهنتان خطور می‌کند الکسا (Alexa) باشد. الکسا یک زمانی در ایران بسیار معروف بود، اما از ۱می۲۰۲۲ تعطیل شده است. در ادامه ۶ مورد از کاربردی‌ترین‌ و دقیق‌ترین ابزارهای موجود را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) ابزار سمراش (‌SEMRush)

ابزار سمراشسمراش (SEMrush) یکی از کامل‌ترین ابزارهای تجزیه‌و‌تحلیل رقباست؛ یک مجموعه‌ابزار همه‌کارۀ بازاریابی دیجیتال که سئو، PPC، تحقیق کلمات کلیدی، تجزیه‌و‌تحلیل رقابتی و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. این نرم‌افزار، شامل بیش از ۳۰ ابزار با توانایی تجزیه‌وتحلیل ۳.۷میلیارد کلمۀ کلیدی و ۴تریلیون بک‌لینک است.

سمراش به شما کمک می‌کند تحقیقات رقابتی را درمورد دامنۀ رقبا انجام دهید و از داده‌های استخراج‌شده برای بهینه‌سازی کمپین‌های خود استفاده کنید. سمراش برای تجزیه‌و‌تحلیل رقبا ۵ ابزار دارد:

 1. Traffic Analytics
 2. Organic Research
 3. Advertising Research
 4. Brand Monitoring
 5. Social Media Tracker

ویژگی‌های خاصی که سمراش برای تجزیه‌وتحلیل رقبا ارائه می‌دهد، عبارت‌اند از:

 • کشف بهترین کلمات کلیدی رقبا؛
 • کشف رقبای جدید در جست‌وجوی ارگانیک؛
 • پیداکردن استراتژی‌ها و بودجۀ رقبا؛
 • تجزیه‌وتحلیل کپی تبلیغات، کلمات کلیدی و تبلیغات کلیکی رقبا؛
 • کشف رقبای جدید در تبلیغات گوگل و بینگ؛
 • کشف بهترین آگهی‌های محصولات/خدمات رقبا از نظر عملکرد.

سمراش صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP) و همچنین نتایج کمپین‌های شما (و رقبای اصلی‌تان) را به‌ همراه کلمات کلیدی، به‌صورت به‌روز و لحظه‌ای نشان می‌دهد. این ویژگی می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات کلیدی مناسبی را برای محتوای آینده و بازاریابی خود انتخاب کنید.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با سمراش

برای این کار کافی است آدرس سایت موردنظر خود را در SEMrush وارد کنید و دکمۀ «Search» را بزنید. بلافاصله، چنین داشبوردی (مثلاً برای سایت Google) به شما نمایش داده می‌شود:

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با سمراشبدین ترتیب، خیلی سریع تخمین‌هایی از ترافیک و تعامل سایت و اینکه در طول زمان چه تغییراتی داشته است را مشاهده خواهید کرد.

۲) ابزار سیمیلار وب (SimilarWeb)

ابزار سیمیلار وبابزار سیمیلار وب (SimilarWeb)، در درجۀ اول یک ابزار تجزیه‌وتحلیل رقابتی برای کاوش بیشتر در یک سایت، برنامه یا پلتفرم است. بهترین برندهای جهان از سیمیلار وب استفاده می‌کنند؛ زیرا همه‌کاره و کاربرپسند است و مجموعه‌ای از دقیق‌ترین آمارها (شامل تعامل مخاطبان، جمعیت‌شناسی و ترافیک) را درمورد هر سایت ارائه می‌دهد.

با استفاده از این پلتفرم، می‌توانید تخمینی از میزان ترافیک دریافتی ‌سایت‌های مختلف به دست آورید. سهم ترافیک رقبای خود و عملکرد کانال‌های مختلف در جذب ترافیک برای آن‌ها و همچنین سهم ترافیک کلمات کلیدی‌شان را مشاهده کنید. بدین ترتیب، قادر خواهید بود رقبای خود را ردیابی کنید، روندهای صنعت را زیر نظر بگیرید و تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال خود را بهبود بخشید.

برای این کار کافی است دامنۀ سایت رقیب را وارد کنید و معیارهای نمایش‌داده‌شده توسط سیمیلار وب را مورد بررسی قرار دهید. این معیارها شامل موارد زیر است:

 • حجم ترافیک
 • منابع ارجاع (سایت‌های ارجاع‌دهنده) شامل جست‌وجوی ارگانیک، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی و…
 • موقعیت جغرافیایی
 • تعامل کاربران
 • کلمات کلیدی و…

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با سیمیلار وب

با سیمیلار وب می‌توانید آمار ترافیک سایت‌های رقیب را ببینید و حتی با هم مقایسه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی تب «افزودن رقبا» کلیک کنید.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با سیمیلار وبمعیار مهم دیگری که باید بررسی کنید، منابع ترافیک رقباست. آیا آن‌ها اکثر بازدیدکنندگان خود را از جست‌وجوی ارگانیک جذب می‌کنند یا از شبکه‌های اجتماعی یا منابع دیگر؟

بررسی منابع ترافیک رقبااگر می‌خواهید در میان ۱۰ سایت برتر قرار بگیرید، حداقل ۹ سایت دیگر رقیب را باید بررسی کنید. دریافت ایده‌های عملی از آن ۹ سایت به شما کمک می‌کند تا از آن‌ها جلو بزنید. در داشبورد SimilarWeb، سایت‌های مشابه را بر‌اساس رتبه‌بندی‌شان پیدا خواهید کرد.

بررسی سایت‌های مشابه بر‌اساس رتبه‌بندی‌۳) ابزار Ahrefs

Ahrefsابزار Ahrefs یک ابزار جامع سئوی سایت است که به شما کمک می‌کند در موتورهای جست‌وجو رتبه‌های بالاتری به دست بیاورید و ترافیک بیشتری را جذب کنید. تجزیه‌وتحلیل رقبا یکی از قابلیت‌های مهم این ابزار است. علاوه‌بر‌آن، تحقیق بک‌لینک، تحقیق کلمات کلیدی، ردیابی رتبه و ممیزی سایت از دیگر امکانات ابزار Ahrefs است. Ahrefs (که البته ابزار رایگانی نیست) به شما امکان می‌دهد چند مورد مهم را دربارۀ رقبایتان شناسایی کنید:

 • میزان ترافیکی که به سایت‌های رقیب شما می‌رود چقدر است؛
 • صفحات برتر (Top Pages) رقبایتان کدام است و کدام صفحات بیشترین ترافیک را برای آن‌ها جذب می‌کنند؛
 • چه کسانی به رقبای شما لینک می‌دهند؛
 • کلمات کلیدی دقیقی که باعث رتبه‌بندی رقبای شما در SERP می‌شوند کدام‌اند و میزان ترافیکی که برای آن‌ها به ارمغان می‌آورند چقدر است؛
 • ویژگی Content Gap نیز کلمات کلیدی‌ای را به شما نشان می‌دهد که رقبایتان برای آن رتبه‌بندی می‌شوند، ولی شما روی آن‌ها کاری نکرده‌اید.

ویژگی‌های ابزار Ahrefsبا این ابزار می‌توانید بفهمید که چرا رقبای شما رتبۀ بالایی دارند و چه کارهایی باید انجام دهید تا از آن‌ها بالاتر باشید. ضمن اینکه تصویر واضحی از محتوای رقبا به شما می‌دهد تا ببینید کدام کلمات کلیدی برای جذب مخاطبان، بهتر کار می‌کنند.

۴) ابزار اوبر ساجست (Ubersuggest)

اوبر ساجستابزار اوبر ساجست (Ubersuggest) یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی برای تولید محتوا و کشف ایده‌ است. این ابزار به شما در یافتن و تجزیه‌وتحلیل سریع کلمات کلیدی سایت‌های رقیب، آمار صفحات اصلی و همچنین آمار بک‌لینک‌ها و منابع ارجاع کمک می‌کند. ضمن اینکه شما می‌توانید با استفاده از این ابزار رتبۀ خود و رقبایتان را به‌طور روزانه ردیابی کنید و به ممیزی سایت‌های‌ مدنظر خود بپردازید. درنهایت، با این اطلاعات می‌توانید استراتژی خود را بهتر از رقبا تنظیم کنید و از آن‌ها پیشی بگیرید.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با اوبر ساجست

برای این کار کافی است آدرس سایت موردنظر را در Ubersuggest وارد کنید و دکمۀ «Search» را بزنید. بلافاصله چنین تصویری به شما نمایش داده می‌شود:

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با اوبر ساجست۵) ابزار Sitechecker

ابزار Sitecheckerابزار بررسی ترافیک Sitechecker ابزار دیگری است که می‌توانید در ظرفیت محدود، به‌صورت رایگان از آن استفاده کنید. این ابزار نیز مانند سایر ابزارهای فهرست ما، در داشبورد خود مجموعۀ کاملی از امکانات را ارائه می‌دهد. وقتی آدرس دامنۀ یک سایت را در این ابزار وارد می‌کنید، موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

 • بررسی اجمالی آمار سه‌ماهۀ ترافیک؛
 • معیارهای تعامل؛
 • ترافیک براساس کشور؛
 • ترافیک براساس منابع ارجاع؛
 • ۵ کلمۀ کلیدی ارگانیک برتر؛
 • ارجاعات برتر؛
 • رقبا.

ابزار رایگان Sitechecker یک ابزار عالی است که در درک ترافیک رقبایتان به شما کمک می‌کند. اگر به داده‌های تفصیلی‌تر و بیشتری نیاز دارید، می‌توانید طرح پولی آن را فعال کنید.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با Sitechecker

برای این کار کافی است آدرس سایت موردنظر را در Sitechecker وارد کنید و دکمۀ «Get Started» را بزنید. اگر از قبل ثبت‌نام کرده باشید، داشبوردی مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود:

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با Sitechecker۶) ابزار Serpstat

Serpstatابزار Serpstat یکی دیگر از پلتفرم‌های همه‌کارۀ سئو با مجموعه‌ای از ابزارهای متنوع، ازجمله جست‌وجوگر ترافیک ‌سایت است و دسترسی به معیارهایی مانند موارد زیر را برای کاربران فراهم می‌کند:

 • ترافیک تخمینی ماهانه؛
 • کلمات کلیدی ارگانیک؛
 • کلمات کلیدی پولی؛
 • توزیع موقعیت کلمات کلیدی؛
 • قابلیت مشاهدۀ روند ترافیک؛
 • صفحات برتر؛
 • رقبا؛
 • و موارد بیشتر.

شما امکانات اولیه را با یک حساب رایگان دریافت خواهید کرد و با یک برنامۀ پولی می‌توانید به موارد بیشتری دسترسی داشته باشید.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با Serpstat

برای این کار کافی است ابتدا یک آدرس دامنه و سپس آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا آمار موردنظر، در داشبوردی مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده شود.

تخمین آمار بازدید سایت دیگران با Serpstatسخن آخر

اگر دانش و درک عمیق‌تری از محیط رقابتی صنعت و چالش‌ها و فرصت‌های آن داشته باشید، می‌توانید از نتایج به‌دست‌آمده برای توسعۀ بازاریابی و اجرای استراتژی‌های مؤثر استفاده کنید. در این مسیر، یک نرم‌افزار تخمین آمار بازدید سایت برای هر کسب‌وکاری ضروری است و به انجام تجزیه‌وتحلیل رقبای شما کمک زیادی می‌کند.

ما در این مطلب ۶ ابزار کاربردی و دقیق را معرفی کردیم. هرچند توصیه می‌شود برای دستیابی به آمار دقیق‌تر، دست‌کم از ۳ ابزار به‌طور هم‌زمان استفاده کنید تا خلأهای یکدیگر را پوشش دهند و شما را به بینش‌های مطمئن‌تری برسانند.

شما تا به امروز از کدام ابزارهای آمارگیر سایت استفاده کرده‌اید؟ چه ابزاری را توصیه می‌کنید؟

سؤالات متداول

چرا تخمین آمار بازدید سایت رقبا اهمیت دارد؟


اگر دانش و درک عمیق‌تری از محیط رقابتی صنعت و چالش‌ها و فرصت‌های آن داشته باشید، می‌توانید از نتایج به‌دست‌آمده برای توسعۀ بازاریابی و اجرای استراتژی‌های مؤثر استفاده کنید. در این مسیر، یک نرم‌افزار تخمین آمار بازدید سایت برای هر کسب‌وکاری ضروری است و به انجام تجزیه‌وتحلیل رقبای شما کمک زیادی می‌کند.

معیارهای اصلی تخمین آمار بازدید سایت رقبا کدام است؟


حجم و منابع ترافیک سایت، مدت‌زمان حضور در سایت، نرخ پرش، صفحات در هر بازدید، کاربران جدید و کاربران بازگشتی، جغرافیا و هدف‌گذاری کشورها، پروفایل بک‌لینک و عبارات جست‌وجوی برتر، چند مورد از مهم‌ترین معیارهای تخمین آمار بازدید سایت رقباست.

بهترین ابزارهای تخمین آمار بازدید سایت رقبا کدام است؟


سمراش (SEMrush)، سیمیلار وب (SimilarWeb)، ابزار Ahrefs، اوبر ساجست (Ubersuggest)، ابزار Sitechecker و ابزار Serpstat 6 ابزار کاربردی و دقیق برای تخمین آمار بازدید سایت رقبا محسوب می‌شوند.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.