هنر نوشتن ایمیل تأثیرگذار

چطور یک ایمیل بازاریابی متقاعدکننده بنویسیم؟

فایل صوتی بلاگ

 

لطفاً به این سؤال صادقانه جواب دهید: چند درصدِ ایمیل‌هایی را که هر روز برای شما ارسال می‌شود، باز می‌کنید؟ شاید چیزی کمتر از ۲۰%، نه؟ حق دارید! اکثر ایمیل‌های بازاریابی تکراری و غیرجذاب هستند، پس چه دلیلی دارد آن‌ها را بخوانید. تمرکز این مطلب از وی‌پدیا دقیقاً روی همین موضوع است؛ یعنی نوشتن ایمیل تأثیرگذار.

اگر صاحب کسب‌وکار هستید یا به قصد بازاریابی دیجیتال ایمیل می‌فرستید، در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چطور می‌توانید واقعاً از نوشتن و فرستادن ایمیل نتیجه بگیرید.

۱۱ راه نوشتن ایمیل تأثیرگذار

برداشتن ۱۱ گام زیر شما را در نوشتن ایمیل تأثیرگذار و نتیجه‌گیری از آن کمک می‌کند:

۱) مخاطب خود را بشناسید

اولین قدم در نوشتن ایمیل تأثیرگذار، درک مخاطبان خود است. این درک شامل شناسایی نیازها، علایق و نقاط درد آن‌هاست.

با درک پرسونای مخاطبان خود، می‎توانید محتوای ایمیلتان را طوری تنظیم کنید که در سطح عمیق‌تری با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

این می‌تواند شامل انجام نظرسنجی، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های مشتریان و تعامل با مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی برای به‌دست‌آوردن بینش درمورد ترجیحات و رفتارهای آن‌ها باشد.

۲) عنوان جذاب بگذارید

عنوان یا همان موضوع، دروازۀ ورود به ایمیل شماست. این اولین چیزی است که می‌تواند مخاطبان شما را برای بازکردن ایمیل کنجکاو کند یا اینکه کاری کند که بی‌تفاوت شانه‌های خود را بالا بیندازند.

بسیاری از دریافت‌کنندگان ایمیل، آن‌ها را تنها براساس موضوع باز می‌کنند. این آمار اهمیت عنوان را نشان می‌دهد. عنوان ایمیل باید جذاب باشد، تا جای ممکن مختصر باشد و در‌عین‌حال به‌طور دقیق محتوای ایمیل شما را نشان دهد.

۳) شخصی‌سازی کنید

شخصی‌سازی سنگ‌بنای بازاریابی ایمیلی موفق است.

اگر عنوان و محتوای ایمیل شخصی‌سازی‌شده باشد، می‌تواند سریع‌تر مخاطبتان را برای بازکردن ایمیل و عمل به فراخوان به اقدام قلقلک دهد. شخصی‌سازی ایمیل شامل تنظیم محتوای ایمیل براساس نیازها و علایق خاص هر گیرنده است. برای این کار می‌توانید نام گیرنده را در عنوان و محتوای ایمیل ذکر کنید، به تعاملات گذشتۀ او با برندتان اشاره کنید و توصیه‌هایی به او بکنید که مناسب با نقاط درد مشتری‌تان باشد.

توجه کنید که این شخصی‌سازی نباید این حس را در مخاطبتان بیدار کند که به حریم خصوصی او وارد شده‌اید. حتماً در این راه از ابزارهای اتوماسیون و هوش مصنوعی کمک بگیرید. اگر شخصی‌سازی ایمیل درست انجام شود، به‌طور قابل توجهی نرخ تعامل و نرخ تبدیل را بالا می‌برد.

۴) مرتبط و ارزشمند بنویسید

هیچ فردی دنبال این نیست که تکرار مکررات موضوع‌های مربوط به برند شما را بخواند.

مردم این روزها وقت زیادی ندارند. درنتیجه محتوای ایمیل شما باید تا جای ممکن ارزشمند باشد و اطلاعات جدید، مفید و انحصاری را به مخاطبانتان ارائه دهد. باید این نکته را در نظر داشته ‌باشید که محتوای شما درنهایت باید بتواند حداقل یک مشکل از مخاطبتان را تا جای ممکن حل کند.

محتوای ارزشمند و حل‌کنندۀ مشکلات، به ایجاد اعتماد و وفاداری در بین مخاطبان شما کمک می‌کند. این اعتماد و وفاداری می‌تواند به نرخ بازشدن بالاتر، نرخ کلیک و درنهایت نرخ تبدیل بیشتر منجر شود.

۵) واضح و مختصر بنویسید

هنر نوشتن ایمیل تأثیرگذار به وضوح و مختصر بودن آن مرتبط است. پیام شما باید به‌راحتی قابل درک باشد و مستقیماً سر اصل مطلب برود، درنتیجه از استفاده از اصطلاحات تخصصی یا زبان پیچیده که می‌تواند مخاطبان شما را گیج یا دلزده کند خودداری کنید. درعوض، از زبانی ساده و سرراست استفاده کنید که پیام شما را به‌طور مؤثر منتقل می‌کند.

سعی کنید محتوای خود را به پاراگراف‌های کوچک‌تر یا بولت پوینت تقسیم کنید تا خواندن و درک آن آسان شود. این کار باعث می‌شود که مخاطب پیام کلی ایمیل را در یک نگاه درک کند و تصمیم بگیرد که ایمیل شما را با دقت بیشتری بررسی کند.

۶) فراخوان قوی برای اقدام (CTA) داشته باشید

CTA شما تیر نهایی ایمیل شماست، سعی کنید آن را به‌ خطا نزنید.

فراخوان به اقدام جذاب چیزی است که خواننده را به انجام اقدام موردنظر سوق می‌دهد. فرقی ندارد قصد شما از فراخوان ‌به ‌اقدام چه باشد. بازدید از سایت؟ خرید؟ ثبت‌نام در وبینار؟ گرفتن کد تخفیف؟ مهم نیست! CTA شما باید واضح و قانع‌کننده باشد و به‌راحتی در محتوای ایمیل پیدا شود.

برای نوشتن ایمیل تأثیرگذار از زبانی استفاده کنید که برای خواننده احساس فوریت ایجاد کند و او را تشویق به اقدام در سریع‌ترین زمان ممکن کند. با این اوصاف احتمالاً حدس زده ‌باشید که نباید محل دکمۀ فراخوان به اقدام را در جایی از ایمیل قرار دهید که مخاطب به‌سختی آن را ببیند.

۷) ظاهر بصری مناسب درست کنید

درست است که داریم راجع به متن صحبت می‌کنیم، ولی همین متن باید یک ظاهر بصری گیرا هم داشته باشد. برای اینکه تصور بهتری از حرفی که می‌گوییم داشته ‌باشید، در ذهنتان دست‌خط پزشکان با خطاطان را مقایسه کنید! کدام‌یک بهتر است؟

اکثر مردم ایمیل‌ها را به‌جای خواندن کلمه‌به‌کلمه، اسکن می‌کنند؛ مهم است که متن ایمیل خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که اسکن آن آسان باشد. پیشنهاد می‌کنیم از سرفصل‌ها، زیرعنوان‌ها، بولت‌پوینت‌ها و فضای سفید کافی برای برجسته‌کردن نکات کلیدی استفاده کنید. ظاهر بصری مناسب می‌تواند خوانایی ایمیل شما را افزایش دهد و جذب پیام شما و انجام اقدامات دلخواه را برای مخاطبانتان آسان‌تر کند.

۸) بهینه‌سازی برای موبایل را فراموش نکنید

با توجه به اینکه اکثر ایمیل‌ها در گوشی‌های هوشمند باز می‌شوند، اطمینان از سازگاری ایمیل شما با موبایل بسیار مهم است. باید از طراحی هوشمندی استفاده کنید که به‌طور خودکار طرح و اندازۀ ایمیل شما را براساس دستگاهی که در آن مشاهده می‌شود، تنظیم می‌کند.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

حتماً قبل از اینکه ایمیلتان را به‌صورت کلی ارسال کنید، مطمئن شوید اندازۀ متن و دکمۀ فراخوان به اقدام یا اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌های موبایل قابل خواندن هستند.

بهینه‌سازی ایمیل برای موبایل می‌تواند تجربۀ کاربری را به میزان قابل توجهی بهبود دهد و احتمال اینکه مخاطبان شما با ایمیل درگیر شوند بیشتر شود.

۹) قابلیت اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی داشته ‌باشید

گنجاندن دکمه‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به میزان قابل توجهی تعامل و دسترسی به ایمیل را افزایش دهد. این کار به مخاطبان شما اجازه می‌دهد تا به‌راحتی محتوای ایمیل را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند و ترافیک و سرنخ‌های بیشتری را به‌سمت سایت شما جذب کنند.

۱۰) لینک لغو اشتراک بگذارید

شاید در نگاه اول فکر کنید این کار درست نیست، اما گذاشتن لینک یا دکمۀ لغو اشتراک هم به نفع شماست و هم به نفع مخاطبتان. این گزینه به گیرندگان ایمیل این امکان را می‌دهد که اگر دیگر علاقه‌ای به ایمیل‌های شما ندارند، از دیدن آن‌ها صرف نظر کنند. از طرفی به شما کمک می‌کند به‌جای یک لیست ایمیل شلوغ، لیستی از مخاطبانی داشته ‌باشید که واقعاً با ایمیل‌هایتان ارتباط برقرار می‌کنند.

به‌علاوه، اگر عملکرد بازاریابی ایمیلی شما مناسب نباشد، با گذاشتن لینک لغو اشتراک، سریع‌تر اشکال کار خود را متوجه می‌شوید و سعی می‌کنید در آینده ایمیل‌های بهتری بنویسید و بفرستید.

۱۱) تست و آنالیز مستمر کنید

قرار نیست با فرستادن یک ‌شکل ایمیل، فروش شما از این رو به آن رو شود. آزمایش و تجزیه‌و‌تحلیل محتوای ایمیل‌های شما برای بهبود عملکرد بازاریابی ایمیلی بسیار مهم است.

از A/Bتست برای آزمایش با موضوعات مختلف، محتوا و CTAها استفاده کنید و نتایج خود را تجزیه‌و‌تحلیل کنید تا بفهمید چه چیزی برای مخاطبان شما جذاب‌تر است. این آزمایش می‌تواند شامل ردیابی معیارهایی مانند نرخ کلیک و نرخ تبدیل و… و نیز استفاده از این داده‌ها برای اصلاح استراتژی خود باشد.

نتیجه‌گیری

برای نوشتن ایمیل تأثیرگذار به کدام‌یک از مواردی که گفتیم عمل می‌کردید و کدام‌یک را جا انداخته ‌بودید؟ نظر شما چیست؟ راه دیگری برای نوشتن ایمیل به ذهنتان می‌رسد که مخاطب را جذب کند؟ آن را با ما در کامنت‌های همین بلاگ در میان بگذارید.

سؤالات متداول

برای نوشتن ایمیل بازاریابی تأثیرگذار چه کارهایی انجام دهیم؟


برای نوشتن یک ایمیل تأثیرگذار باید مخاطب خود را بشناسید، موضوع ایمیل را جذاب انتخاب کنید، واضح و مختصر بنویسید، ارزش‌های برند را در ایمیل عنوان کنید، ظاهر بصری مناسب و مناسب‌سازی برای تلفن همراه را رعایت کنید، فراخوان به اقدام مؤثر داشته باشید و درنهایت به‌شکل مستمر عملکرد ایمیل را چک کنید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.