🔗 لینک کوتاه چیست و چطور لینکی را کوتاه کنیم؟

مزایای استفاده از کوتاه‌کنندۀ لینک یا همان Short Link

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که بخواهید لینکی را با کسی یا در فضایی به اشتراک بگذارید و متوجه طولانی‌بودن آن شوید. در URLهای طولانی، خصوصاً اگر فارسی باشند، کاراکترهای ناخوانا و زشتی وجود دارند که ظاهر لینک شما را ناخوشایند جلوه می‌دهند. در این شرایط، استفاده از کوتاه‌کننده‌های لینک (URL Shorteners) به شما کمک می‌کند که لینک‌های طولانی را به لینک‌های کوتاه، با ظاهری زیباتر تبدیل کنید. اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان از کوتاه‌کننده‌های لینک استفاده کرد، تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید.

لینک کوتاه و کوتاه‌کنندۀ لینک چیست؟

کوتاه‌کنندۀ لینک ابزاری است که لینک‌های بلند را به لینک‌هایی کوتاه با تعداد کاراکترهای کمتر تبدیل می‌کند، به‌گونه‌ای که ظاهر زیباتر و چشم‌نوازتری پیدا کنند. برای مثال، اگر یک URL با فرمت زیر داشته باشیم:

https://blog.sabavision.com/ads&sa=D&source=editors&ust=1652191697181929

کوتاه‌کنندۀ لینک Opizo می‌تواند آن را تبدیل بهhttps://opizo.com/ZVq4Ns کند و کاراکترهای اضافی را حذف کند. در این شرایط، هیچ تغییری در صفحه‌ای که نشان داده می‌شود به ‌وجود نمی‌آید و در لینک جدید، همان صفحه‌ای باز خواهد شد که در لینک اولیه باز می‌شد. همچنین، شما به کمک این ابزارها می‌توانید لینک را به‌صورت سفارشی‌ و مخصوص به خود، آماده کنید.

۴ دلیل که باید از کوتاه‌کنندۀ لینک استفاده کنید

در ادامه، با ۴ دلیل به شما می‌گویم که چرا باید از کوتاه‌کننده‌های لینک استفاده کنید:

 1. لینک‌های طولانی ممکن است مشکوک به نظر برسند: اگر به صفحۀ خاصی که در لابه‌لای صفحات سایت شما دفن شده است لینک می‌دهید، یا از پارامترهای UTM برای رصد بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کنید، ممکن است با لینکی طولانی روبه‌رو شوید. ازطرفی، لینک‌های طولانی که ظاهر نامرتبی دارند، ممکن است از نظر عموم افرادی که با آن‌ها مواجه می‌شوند خطرناک و مشکوک به نظر برسند.
 2. به شما فرصت برندینگ می‌دهند: اگر آگاهی از برند، بخشی از استراتژی شماست، کوتاه‌کنندۀ لینک ابزاری برای کمک به گسترش این استراتژی شما خواهد بود. کوتاه‌کننده‌های لینکی که به شما این امکان را می‌دهند که لینک خود را سفارشی کنید، فرصتی را برای نام‌بردن از برند تجاری خود، برای شما فراهم می‌کنند.
 3. به شما امکان رصد عملکرد را می‌دهند: برخی از سایت‌های کوتاه‌کنندۀ لینک، امکان ردیابی اطلاعاتی مانند اینکه چه کسی، کجا و چه زمانی روی لینک شما کلیک کرده است، در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین، اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا نرخ بازگشت سرمایۀ (RIO) کمپین خود را محاسبه کنید.
 4. می‌توانید بیشترین استفاده را از محدودیت‌های کاراکتر در شبکه‌های اجتماعی ببرید: در شبکه‌های اجتماعی مختلف ازجمله اینستاگرام و توییتر، محدودیت کاراکتر وجود دارد و از طرفی، وجود لینک‌های طولانی، ظاهر ناخوشایندی را به‌ وجود می‌آورند (برای مثال، در بایوی اینستاگرام)؛ اینجاست که کوتاه‌کننده‌های لینک به داد شما می‌رسند و شما را یاری می‌دهند.

۵ کوتاه‌کنندۀ لینک خارجی

کوتاه‌کننده‌های لینک خارجی مختلفی وجود دارند که بسیار قدرتمند هستند و می‌توانید از آن‌ها برای کوتاه‌کردن لینک‌های خود استفاده کنید. در ادامه ۵ نمونه از محبوب‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنم.

 1. Bitly: حجم بالایی از داده‌های مختلف، در ابزار Bitly وجود دارد. در قسمت داشبورد این ابزار، شما می‌توانید عملکرد لینک خود را با شاخص‌هایی ازجمله داده‌های جمعیتی، منابع ارجاع و تعداد کلیک‌ها مشاهده کنید.
 2. TinyURL: این ابزار هر کاری را که نیاز دارید برای شما انجام می‌دهد و بدون نیاز به ثبت‌نام، لینک سفارشی مورد نیازتان را می‌سازد. شما همچنین، می‌توانید آن را به نوارابزار مرورگر خود اضافه کنید و برای هر سایتی که در آن حضور دارید، لینک کوتاه یا همان Short Link ایجاد کنید.
 3. Rebrandly: به کمک این ابزار، شما می‌توانید به‌صورت رایگان، یک دامنۀ سفارشی ایجاد کنید. البته دارای ابزارهای ردیابی، بهینه‌سازی و مقیاس‌بندی نیز هست که پولی هستند.
 4. tiny: این سایت، یکی دیگر از ابزارهای کاربردی و محبوب کوتاه‌کنندۀ لینک است که به کمک آن می‌توانید لینک‌های خود را به‌سرعت و به‌آسانی ردیابی و مدیریت کنید.
 5. Hyperlink: این ابزار، به ازای هر کلیک، اطلاعاتی دربارۀ دستگاه‌ها، موقعیت مکانی و منابع برای هر کاربر، به‌صورت زنده در داشبود خود ارائه می‌دهد. ساخت دامنه‌های سفارشی برای این ابزار، پولی است.

۵ کوتاه‌کنندۀ لینک داخلی

ازآنجایی‌که در کشور ما محدودیت‌های دسترسی به این سایت‌ها وجود دارد، ایرانی‌ها دست‌به‌کار شدند و ابزارهای ایرانی مناسبی را به‌ وجود آوردند که در ادامه به معرفی ۵ نمونه از آن‌ها می‌پردازم:

 1. B2n: این ابزار، یکی از بهترین کوتاه‌کننده‌های لینک ایرانی است که می‎‌توانید لینک را در سریع‌ترین زمان ممکن، با نام دلخواه خود، کوتاه کنید.
 2. Rizy: این ابزار، یک سرویس کوتاه‌کنندۀ لینک رایگان است که با استفاده از آن می‌توانید علاوه ‌بر کوتاه‌کردن لینک، از لینک‌های کوتاه‌شده کسب درآمد کنید.
 3. yun: این ابزار، خدماتی ازجمله ارائۀ API پیشرفته و گزارش‌های کامل از بازدیدکنندگان لینک را در اختیار شما قرار می‌دهد و مانند ابزار Rizy می‌توانید با کوتاه‌کردن لینک‌ها، کسب درآمد کنید.
 4. Opizo: این سرویس نیز، علاوه‌بر کوتاه‌کردن لینک‌ها، درآمدزاست و برای وردپرس نیز، افزونه‌ای طراحی کرده که به کمک آن، به‌راحتی می‌توانید لینک‎های خود را مدیریت کنید.
 5. zaya: این ابزار، امکان کوتاه‌کردن لینک را همراه با امنیت بالا، به‌صورت رایگان، بهره‌مندی از سیستم API و با امکانات بالا، در اختیار افراد قرار می‌دهد.

حرف آخر

سرویس‌های کوتاه‌کنندۀ لینک متنوعی وجود دارند که در این مطلب، تعدادی از بهترین نمونه‌های ایرانی و خارجی را به شما معرفی کردم. اگر شما تجربۀ استفاده از سرویس کوتاه‌کنندۀ لینک دیگری را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.