🔗معرفی ۱۰ کوتاه کننده لینک + چطور لینک را کوتاه کنیم؟

مزایای استفاده از کوتاه‌کنندۀ لینک یا همان Short Link

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که بخواهید لینکی را با کسی یا در فضایی به اشتراک بگذارید و متوجه طولانی‌بودن آن شوید. در URLهای طولانی، خصوصاً اگر فارسی باشند، کاراکترهای ناخوانا و زشتی وجود دارند که ظاهر لینک شما را ناخوشایند جلوه می‌دهند. در این شرایط، استفاده از کوتاه‌کننده‌های لینک (URL Shorteners) به شما کمک می‌کند که لینک‌های طولانی را به لینک‌های کوتاه، با ظاهری زیباتر تبدیل کنید. اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان از کوتاه‌کننده‌های لینک استفاده کرد، تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید.

کوتاه کننده لینک چیست؟

کوتاه‌کنندۀ لینک ابزاری است که لینک‌های بلند را به لینک‌هایی کوتاه با تعداد کاراکترهای کمتر تبدیل می‌کند، به‌گونه‌ای که ظاهر زیباتر و چشم‌نوازتری پیدا کنند.

برای مثال، اگر یک URL با فرمت زیر داشته باشیم:

https://blog.sabavision.com/ads&sa=D&source=editors&ust=1652191697181929

کوتاه‌کنندۀ لینک Opizo می‌تواند آن را تبدیل به https://opizo.com/ZVq4Ns کند و کاراکترهای اضافی را حذف کند. در این شرایط، هیچ تغییری در صفحه‌ای که نشان داده می‌شود به ‌وجود نمی‌آید و در لینک جدید، همان صفحه‌ای باز خواهد شد که در لینک اولیه باز می‌شد. همچنین، شما به کمک این ابزارها می‌توانید لینک را به‌صورت سفارشی‌ و مخصوص به خود، آماده کنید.

دلایل استفاده از کوتاه کننده لینک

در ادامه، با ۴ دلیل به شما می‌گویم که چرا باید از کوتاه‌کننده‌های لینک استفاده کنید:

 1. لینک‌های طولانی ممکن است مشکوک به نظر برسند: اگر به صفحۀ خاصی که در لابه‌لای صفحات سایت شما دفن شده است لینک می‌دهید، یا از پارامترهای UTM برای رصد بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کنید، ممکن است با لینکی طولانی روبه‌رو شوید. ازطرفی، لینک‌های طولانی که ظاهر نامرتبی دارند، ممکن است از نظر عموم افرادی که با آن‌ها مواجه می‌شوند خطرناک و مشکوک به نظر برسند.
 2. به شما فرصت برندینگ می‌دهند: اگر آگاهی از برند، بخشی از استراتژی شماست، کوتاه‌کنندۀ لینک ابزاری برای کمک به گسترش این استراتژی شما خواهد بود. کوتاه‌کننده‌های لینکی که به شما این امکان را می‌دهند که لینک خود را سفارشی کنید، فرصتی را برای نام‌بردن از برند تجاری خود، برای شما فراهم می‌کنند.
 3. به شما امکان رصد عملکرد را می‌دهند: برخی از سایت‌های کوتاه‌کنندۀ لینک، امکان ردیابی اطلاعاتی مانند اینکه چه کسی، کجا و چه زمانی روی لینک شما کلیک کرده است، در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین، اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا نرخ بازگشت سرمایۀ (RIO) کمپین خود را محاسبه کنید.
 4. می‌توانید بیشترین استفاده را از محدودیت‌های کاراکتر در شبکه‌های اجتماعی ببرید: در شبکه‌های اجتماعی مختلف ازجمله اینستاگرام و توییتر، محدودیت کاراکتر وجود دارد و از طرفی، وجود لینک‌های طولانی، ظاهر ناخوشایندی را به‌ وجود می‌آورند (برای مثال، در بایوی اینستاگرام)؛ اینجاست که کوتاه‌کننده‌های لینک به داد شما می‌رسند و شما را یاری می‌دهند.

در چه مواردی نباید از کوتاه‌کنندۀ لینک استفاده کنیم؟

حال بهتر است از دید دیگری به کوتاه‌کنندۀ لینک بپردازیم. در ادامه به ۴ علت اینکه چرا نباید از لینک کوتاه مطلب استفاده کنیم پرداخته‌ایم:

 1. برخی از سرویس‌های کوتاه‌کنندۀ لینک، تاریخ انقضا دارند: باید توجه داشته باشید که وقتی لینک خود را کوتاه می‌کنید، درواقع کاربران از طریق آن سرویس کوتاه‌کنندۀ لینک به صفحۀ شما هدایت می‌شوند؛ بنابراین اگر آن سرویس از دسترس خارج شود، لینک کوتاه شما نیز بلااستفاده خواهد بود. ذکر این نکته نیز الزامی است که برخی از لینک‌های کوتاه نیز دارای تاریخ انقضا هستند.
 2. گاهی لینک کوتاه مطلب ایجاد ابهام می‌کند: برخی از لینک‌های کوتاه از خوانایی برخوردار نیستند و  با استفاده از آن‌ها نمی‌توان صفحه یا سایت مقصد را شناسایی کرد؛ بنابراین کاربران را دچار شک و تردید می‌کنند.
 3. محدودیت در سفارشی‌سازی لینک‌ها وجود دارد: برای برطرف کردن مشکل خوانایی لینک کوتاه، بهتر است از سرویس کوتاه‌کنندۀ لینکی استفاده کنیم که امکان شخصی‌سازی لینک را در اختیار ما قرار دهد؛ اما در این مورد نیز محدودیت‌هایی وجود خواهد داشت.
 4. در امنیت لینک کوتاه مطلب تردید وجود دارد: از‌آنجایی‌که لینک کوتاه برای حملات سایبری و لینک‌های اسپم به‌وفور مشاهده شده است، ریسک استفاده از آن برای کاربر بالا می‌رود.
box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

۵ کوتاه‌ کننده لینک خارجی

کوتاه‌کننده‌های لینک خارجی مختلفی وجود دارند که بسیار قدرتمند هستند و می‌توانید از آن‌ها برای کوتاه‌کردن لینک‌های خود استفاده کنید. در ادامه ۵ نمونه از محبوب‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنم.

 1. Bitly: حجم بالایی از داده‌های مختلف، در ابزارBitly (bitly.com) وجود دارد. در قسمت داشبورد این ابزار، شما می‌توانید عملکرد لینک خود را با شاخص‌هایی ازجمله داده‌های جمعیتی، منابع ارجاع و تعداد کلیک‌ها مشاهده کنید.
 2. TinyURL: این ابزار هر کاری را که نیاز دارید برای شما انجام می‌دهد و بدون نیاز به ثبت‌نام، لینک سفارشی مورد نیازتان را می‌سازد. شما همچنین، می‌توانید آن را به نوارابزار (tinyurl.com)  مرورگر خود اضافه کنید و برای هر سایتی که در آن حضور دارید، لینک کوتاه یا همان Short Link ایجاد کنید.
 3. Rebrandly: به کمک این ابزار (rebrandly.com)، شما می‌توانید به‌صورت رایگان، یک دامنۀ سفارشی ایجاد کنید. البته دارای ابزارهای ردیابی، بهینه‌سازی و مقیاس‌بندی نیز هست که پولی هستند.
 4. tiny: این سایت (tiny.cc) ، یکی دیگر از ابزارهای کاربردی و محبوب کوتاه‌کنندۀ لینک است که به کمک آن می‌توانید لینک‌های خود را به‌سرعت و به‌آسانی ردیابی و مدیریت کنید.
 5. Hyperlink: این ابزار (usehyperlink.com)، به ازای هر کلیک، اطلاعاتی دربارۀ دستگاه‌ها، موقعیت مکانی و منابع برای هر کاربر، به‌صورت زنده در داشبود خود ارائه می‌دهد. ساخت دامنه‌های سفارشی برای این ابزار، پولی است.

۵ کوتاه‌ کننده لینک داخلی

ازآنجایی‌که در کشور ما محدودیت‌های دسترسی به این سایت‌ها وجود دارد، ایرانی‌ها دست‌به‌کار شدند و ابزارهای ایرانی مناسبی را به‌ وجود آوردند که در ادامه به معرفی ۵ نمونه از آن‌ها می‌پردازم:

 1. B2n: این ابزار، یکی از بهترین کوتاه‌کننده‌های لینک ایرانی است که می‎‌توانید لینک را در سریع‌ترین زمان ممکن، با نام دلخواه خود، کوتاه کنید.
 2. Rizy: این ابزار، یک سرویس کوتاه‌کنندۀ لینک رایگان است که با استفاده از آن می‌توانید علاوه ‌بر کوتاه‌کردن لینک، از لینک‌های کوتاه‌شده کسب درآمد کنید.
 3. yun: این ابزار، خدماتی ازجمله ارائه API پیشرفته و گزارش‌های کامل از بازدیدکنندگان لینک را در اختیار شما قرار می‌دهد و مانند ابزار Rizy می‌توانید با کوتاه‌کردن لینک‌ها، کسب درآمد کنید.
 4. Opizo: این سرویس نیز، علاوه‌بر کوتاه‌کردن لینک‌ها، درآمدزاست و برای وردپرس نیز، افزونه‌ای طراحی کرده که به کمک آن، به‌راحتی می‌توانید لینک‎های خود را مدیریت کنید.
 5. zaya: این ابزار، امکان کوتاه‌کردن لینک را همراه با امنیت بالا، به‌صورت رایگان، بهره‌مندی از سیستم API و با امکانات بالا، در اختیار افراد قرار می‌دهد.

چگونه لینک را کوتاه کنیم؟

در ادامه قصد داریم به‌عنوان نمونه از Bitly برای کوتاه‌کردن لینک طولانی خود استفاده کنیم:

۱) ابتدا وارد سایت  bitly.com می‌شویم و گزینۀ Get started for free را می‌فشاریم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 1۲) به صفحۀ جدیدی هدایت می‌شویم و در کادر Free، گزینۀ Get start را انتخاب می‌کنیم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 2۳) در این صفحه باید اطلاعات خود را تکمیل کنیم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 3۴) حال باید یک حساب کاربری در Bitly ایجاد کنیم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 4۵) در این مرحله به داشبورد تخصصی خود هدایت می‌شویم و روی گزینۀ Create your first link کلیک می‌کنیم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 5۶) حال در کادر Destination، لینک طولانی خود را وارد می‌کنیم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 6۷) به آخرین صفحه هدایت می‌شویم.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 7۸) لینک کوتاه‌شدۀ شما در این قسمت در دسترس خواهد بود.

آموزش کوتاه‌کنندۀ لینک Bitly 8حرف آخر

سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک متنوعی وجود دارند که در این مطلب، تعدادی از بهترین نمونه‌های ایرانی و خارجی را به شما معرفی کردم. اگر شما تجربۀ استفاده از سرویس کوتاه‌کنندۀ لینک دیگری را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

سؤالات متداول

کوتاه‌کنندۀ لینک چیست؟


کوتاه‌‌کنندۀ لینک، ابزاری برای تبدیل لینک‌ بلند به لینک‌ کوتاه با تعداد کاراکترهای کمتر است.

چطور لینک را کوتاه کنیم؟


شما می‌توانید از ابزارهای مختلف داخلی و خارجی برای کوتاه‌کردن لینک طولانی خود استفاده کنید. در این مطلب به نمونه‌هایی از بهترین کوتاه‌کننده‌های لینک‌ اشاره کرده‌ایم.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.