نحوۀ استفاده از بلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک

بلاگ‌نویسی در طول زمان با تغییرات زیادی مواجه بوده است؛ در ابتدا به‌عنوان یک تفریح برای دوستدارانی که می‌خواهند مطالبی را به‌شکل متنی به ‌اشتراک بگذارند محسوب می‌شد، اما امروزه به‌عنوان یکی از روش‌های افزایش فروش و آگاهی از برند شناخته می‌شود.

اما چگونه می‌توانیم با استفاده از بلاگ و نوشتن مطالب، ترافیک را برای سایت خود افزایش دهیم و درنهایت کاربران بیشتری را از وجود برندی همچون ما آگاه کنیم؟ در این مطلب قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم و نحوۀ استفاده از بلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک را شرح دهیم.

دلایل بسیار خوبی برای بلاگنویسی در مشاغل مختلف وجود دارد؛ اما یکی از آن‌ها از همه برجسته‌تر است: افزایش رتبه‌بندی کلمات کلیدی و افزایش ترافیک جست‌وجوی ارگانیک شما. تعداد عباراتی که یک سایت می‌تواند برای آن‌‌ها رتبه‌بندی شود، به اندازۀ آن سایت مربوط می‌شود؛ یعنی صفحات فهرست‌شدۀ بیش‌تر، به‌معنای فرصت‌های بیش‌تر برای رتبه‌بندی است.

برای اکثر مشاغل کوچک و متوسط، محدودیتی برای تعداد صفحاتی وجود دارد که می‌توانند در سایت قرار بگیرند، قبل از اینکه آن سایت با صفحات بسیاری پر شده و ناوبری و گشت‌وگذار در آن سخت شود. هنگامی که به محدودیت خود برای خدمات، محصولات، مطالعات موردی و… رسیدید، وقت‌ آن است که درمورد ایجاد محتوای بلاگ جدی باشید.

بیش‌تر اوقات، تفاوت بین یک سایت ۵۰‌صفحه‌ای و یک سایت ۵۰۰‌صفحه‌ای، وجود یک بلاگ است. به همین دلیل، بلاگ‌نویسی یک تمرین ضروری برای سئو و ایجاد ترافیک محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین ایرادی که معمولاً وقتی ایدۀ بلاگ‌نویسی را مطرح می‌کنیم ایجاد می‌شود، این است که «درمورد چه چیزی باید بنویسم؟» پاسخ به این سؤال بسیار کوتاه است: درمورد کلمات کلیدی خود بنویسید. از‌آنجایی‌که از بلاگ خود برای نوشتن درمورد صنعت و جایگاه خود استفاده می‌کنید، بلاگ، محیطی طبیعی برای ایجاد محتوا در اطراف کلمات کلیدی‌ای که می‌خواهید برای آن‌ها رتبه‌بندی کنید، فراهم می‌کند.

در این پست، مراحل نحوۀ استفاده از بلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک خود را مرور خواهیم کرد:

نحوۀ استفاده از بلاگ برای افزایش ترافیک ارگانیک

۱) مخاطبان هدف خود را بشناسید

مطمئنم این جمله را شنیده‌اید که شما زنبورها را با عسل می‌گیرید. این به این دلیل است که زنبورها عسل دوست دارند. حالا تصور کنید که سعی می‌کنید پرتقال را به مشتری‌ای که در حال شکار سیب است، بفروشید. احتمال دارد که بتوانید چند پرتقال به آن‌ها بفروشید؟ آره. آیا دشوارتر خواهد بود؟ قطعاً. درک نیازهای مشتری، شما را در مکانی عالی برای فروش یا ایجاد رابطه قرار می‌دهد. اگر مشتری به دنبال سیب است، به او سیب بدهید. ارائۀ محصولات مبتنی بر سیب مانند آبمیوه‌ها و پای‌ها نیز کار سختی نخواهد بود.

شناخت مخاطبان برای ایجاد محتوای موردنظر آن‌ها یک امر کلیدی به ‌شمار می‌آید. اولین قدم این است که شخصیت خریدار خود را ایجاد کنید. شخصیت خریدار (Buyer Persona)، نمایندۀ مشتری ایدئال شماست و استراتژی شما را در طول ساخت شکل می‌دهد و هدایت می‌کند. شما می‌توانید با ترکیبی از تحقیقات بازار و بررسی داده‌های مشتریان موجود، یک شخصیت خریدار ایجاد کنید. اساساً شما در حال شناسایی مخاطبان هدف خود و درک خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها برای جذب بهترشان هستید؛ مانند زنبورِ عسل.

به ‌خاطر داشته باشید که مخاطبان هدف شما می‌توانند تغییر کنند و احتمالاً در طول زمان این اتفاق خواهد افتاد. اطمینان حاصل کنید که به‌صورت دوره‌ای مخاطبان هدف خود را ارزیابی می‌کند تا محتوای خود را بهتر به آن‌ها ارائه دهید.

۲) کلمات کلیدی را شناسایی کنید

بیایید با این موضوع روبه‌رو شویم: تا زمانی که بلاگر، ویکی‌پدیا یا وردپرس وجود دارند، نمی‌توانید به این زودی بهترین نتایج موتور جست‌وجو را برای عبارت «بلاگ» به ‌دست آورید و این اشکالی ندارد. هنوز هم می‌توانید حیله‌گر باشید و با فکرکردن به نحوۀ جست‌وجوی افراد، حجم قابل توجهی از ترافیک را دریافت کنید.

اکثر کاربران باتجربۀ گوگل می‌دانند که استفاده از اصطلاحات عمومی، آن‌ها را به جایی که می‌خواهند نمی‌رساند. درعوض، مردم معمولاً عبارات کلیدی را جست‌وجو می‌کنند؛ برای مثال، چگونه از یک بلاگ استفاده کنیم؟ اگر بخواهید از یک ابزار تحقیقات کلمات کلیدی برای مقایسۀ «بلاگ» و «نحوۀ استفاده از بلاگ» استفاده کنید، متوجه خواهید شد که مشکل رتبه‌بندی برای اولی بیش‌تر از دومی است.

به بیان ساده، این بدان معناست که شانس بهتری برای رتبه‌بندی عبارت کلیدی‌ «نحوۀ استفاده از بلاگ» وجود دارد. توجه داشته باشید که کلمۀ کلیدی انتخابی شما ممکن است حجم جست‌وجوی بالایی نداشته باشد، اما اگر بتوانید برای چندین عبارت کلیدی مرتبط با «بلاگ» رتبه‌بندی داشته باشید، ‌درنهایت با حجم قابل توجهی از ترافیک مواجه خواهید شد.

عبارات کلیدی Long-tail به افزایش رتبۀ موتورهای جست‌وجو کمک می‌کنند، اما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنید؟ ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Google Keyword Planner یا SEMRush، ابزارهای شناخته‌شده‌ای در بین بلاگنویسان و بازاریابان هستند. این سرویس‌ها یک کلمۀ کلیدی اصلی را می‌گیرند و معمولاً فهرستی از کلیدواژه‌های طولانی مرتبط با آن را تولید می‌کنند. برای مثال، جست‌وجوی Google Keyword Planeer برای «بلاگ»، نتایج کلیدواژه‌ای را ارائه می‌دهد که شامل «راه‌اندازی یک بلاگ»،‌ «بهترین پلتفرم بلاگ‌نویسی» و «ایده‌هایی برای بلاگ» است.

هنگام انتخاب کلمات کلیدی مورد استفاده، این موارد را در نظر بگیرید: حجم جست‌وجو، دشواری کلمۀ کلیدی و هدف.

حجم جست‌وجو

تأثیر میزان حجم جست‌وجوی کلمات کلیدی بر افزایش ترافیک ارگانیکبرای نشان‌دادن واضح تعداد افرادی که کلمۀ کلیدی شما را در موتور جست‌وجو وارد می‌کنند، باید حجم جست‌وجو را ارزیابی کنید. این معیار که اغلب به‌عنوان حجم جست‌وجوی ماهانه ((Monthly Search Volume شناخته می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تا میزان ترافیک موجود را پیش‌بینی کنید. با‌این‌حال، این اطلاعات برای پیش‌بینی موفقیت بالقوۀ کلمه کلیدی شما کافی نیست.

دشواری یک کلمه کلیدی

ابزارهای تحقیقاتی برای کلمات کلیدی به شما می‌گویند که دشواری کلمۀ کلیدی به چه میزان است و رتبه‌بندی در صفحۀ اول برای جست‌وجوی کلمۀ کلیدی خاص چقدر می‌تواند سخت باشد. هرچه سختی تخصیص‌داده‌شده بیشتر باشد،‌ رتبه‌بندی در نتایج جست‌وجو سخت‌تر خواهد بود. دشواری کلمۀ کلیدی را با حجم جست‌وجو ارزیابی کنید.

از سپتامبر ۲۰۲۱، برنامه‌ریزی کلمات کلیدی Google، نتایج MSV را برای «بلاگ» ۱۰۰هزار تا یک میلیون جست‌وجو و برای «نحوۀ استفاده از بلاگ» ۱۰۰ تا یک هزار جست‌وجو نشان می‌دهد. رتبه‌بندی هر دو کلمۀ کلیدی دشوار است، اما بهترین شیوه‌ای که می‌توانید استفاده کنید، همان‌طور که قبلاً ذکر شد، استفاده از کلمات کلیدی پیشوند و پسوند‌داری مثل «نحوۀ استفاده از یک بلاگ» است. چون همان‌طور که حجم جست‌وجو برای واژۀ «بلاگ» به‌طور قابل توجهی بالاتر است، دشواری بالا‌آمدن سایت با آن نیز به همان اندازه بیشتر است.

این احتمال وجود دارد که شما فرصت بهتری برای رتبه‌بندی با کلمۀ کلیدی دم‌بلند داشته باشید. اگرچه حجم جست‌وجو کمتر است، اما دشواری آن، رتبه‌بندی آن را آسان‌تر از «بلاگ» می‌کند.

قصد

چرا مردم به دنبال کلمات کلیدی خاصی هستند؟ درک دلیل پشت جست‌وجو به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنید. با کلمات کلیدی مبهمی مثل «بلاگ»، شناخت هدف واقعی پشت آن غیرممکن به‌ نظر می‌رسد. می‌توان فرض کرد که آن شخص به‌دنبال یک تعریف یا یک پلتفرم بلاگ‌نویسی است؛ حداقل این چیزی است که گوگل فرض می‌کند. تفاوت «بلاگ» به «نحوۀ استفاده از بلاگ»، هدف پشت جست‌وجو را واضح‌تر می‌کند و به شما شانس بهتری برای حل آن هدف می‌دهد. شخصی که جست‌وجو می‌کند، به ‌دنبال راه‌حلی برای مشکلی است که شناسایی کرده است و پذیرای اطلاعات، منابع و ابزارهایی است که در دسترس او قرار می‌گیرد.

۳) پست خود را درمورد کلمۀ کلیدی بهینه کنید

هنگامی که کلمۀ کلیدی موردنظر خود را به دست آوردید، باید پست خود را پیرامون آن بهینه کنید. کلمۀ کلیدی شما باید در موارد زیر ظاهر شود:

  • برچسب عنوان SEO
  • لینک
  • توضیحات متا
  • عنوان مقاله
  • عنوان‌های فرعی
  • عناوین تصویر و متن جایگزین
  • محتوای بدنه

برچسب عنوان SEO

زمانی که محتوای شما در صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو ظاهر می‌شود، برچسب عنوان SEO غالباً اولین چیزی است که به آن توجه می‌شود. تگ عنوان به‌عنوان نام صفحۀ وب ظاهر می‌شود و می‌توان آن را به مقصد پیوند کلیک کرد. هیچ محدودیتی برای طول آن وجود ندارد. با‌این‌حال، گوگل تنها تا ۷۰ کارکتر را در صفحۀ نتایج موتور جست‌وجوی خود نشان می‌دهد. اگر برچسب عنوان SEO شما بیش‌تر از ۷۰ کارکتر است، عبارت را طوری تنظیم کنید که کلمۀ کلیدی را در ابتدا قرار دهید.

لینک

لینک (URL) مهم‌ترین مکان برای کلمات کلیدی نیست، اما یکی از اولین مکان‌هایی است که کلمۀ کلیدی شما ظاهر می‌شود. لینک نشانگر دیگری برای گوگل و بازدیدکنندگان بلاگ شما از موضوع محتوای شماست. لینک‌ها نه‌تنها در بالای صفحۀ وب، در نوار آدرس ظاهر می‌شوند، بلکه در زیر برچسب عنوان SEO در SERPها هم ظاهر می‌شوند.

توضیحات متا

تأثیر توضیحات متا بر افزایش ترافیک ارگانیککلمۀ کلیدی انتخابی شما باید در توضیحات متا ظاهر شود. در صفحۀ اصلی موتور جست‌وجوها، توضیحات متا متنی است که در زیر لینک یافت می‌شود که با ترکیب با کلمات کلیدی، خوانندگان شما را با توضیحاتی که ارزش یک کلیک را دارد، جذب می‌کند.

عنوان مقاله

پس از کلیک خوانندگان روی محتوای شما، عنوان مقاله ظاهر می‌شود. سعی کنید از کلمۀ کلیدی خود در اینجا در حد طبیعی استفاده کنید. اگر همچنان با یک تغییر ناخوشایند مواجه می‌شوید، عنوان خود را بازنویسی کنید و درعین‌حال تا حد زیادی کلمۀ کلیدی خود را دست‌نخورده نگه دارید.

عناوین فرعی

قبل از اینکه یک خواننده به تمام محتوای یک صفحۀ وب متعهد شود، آن‌ها را مرور می‌کند. استفاده از عناوین فرعی، هضم اطلاعات را در مدت‌زمان کوتاهی آسان‌تر می‌کند. کلمات کلیدی را در زیر عنوان‌ها بگنجانید تا به بازدیدکنندگان کمک کنید تا میزان مرتبط‌بودن محتوای شما با آن‌ها را ارزیابی ‌کنند.

عنوان تصویر و متن جایگزین

اهمیت بهینه‌سازی تصاویر را با کلمات کلیدی نادیده نگیرید. تصاویر یکی از راه‌هایی هستند که افراد، محتوای شما را پیدا می‌کنند. هنگام ذخیرۀ تصاویر برای پست‌های بلاگ خود، از کلمات کلیدی خود در عنوان استفاده کنید. دومین مکان مرتبط با تصویر برای استفاده از کلمۀ کلیدی، متن جایگزین (Alt Text) است. متن جایگزین، تصویر شما را توصیف می‌کند و برای کمک به دسترسی به محتوای شما برای افراد دارای معلولیت استفاده می‌شود. بله، متن جایگزین شما باید کلمۀ کلیدی‌تان را نیز در بر بگیرد، اما در‌صورتی‌که تصویر شما قابل مشاهده نباشد، ‌باید به اندازۀ کافی توصیفی باشد.

محتوای بدنه

چگالی کلمۀ کلیدی، تعداد دفعاتی است که کلمۀ کلیدی شما در محتوا ظاهر می‌‌شود و اغلب با درصد نمایش داده می‌شود. محتوای خود را با درنظر‌گرفتن خواننده و کلمه کلیدی‌تان ایجاد کنید. پس از آن، دوباره به محتوای خود نگاه کنید و ببینید آیا می‌توانید به‌طور طبیعی کلمۀ کلیدی خود را بدون پرکردن کلمۀ کلیدی اضافه کنید یا نه. برای شروع، سعی کنید کلمۀ کلیدی خود را هر ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه یک بار درج کنید.

۴) محتوای جدید و باکیفیت ایجاد کنید

رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو به رقابت بستگی دارد. ممکن است بپرسید «چگونه رتبه‌بندی بالاتری داشته باشم؟»، اما سؤال واقعی این است که «چگونه رتبۀ بالاتری نسبت به دیگران داشته باشم؟». جلب توجه مخاطبان هدف و بهینه‌سازی پست شما براساس کلمات کلیدی، باید همراه با ایجاد محتوای باکیفیت برای شکست‌دادن رقبا انجام شود.

امروزه صدها، اگر نگوییم هزاران ایده، در اینترنت بازیافت می‌شوند. مشکل لزوماً ایده نیست، بلکه اجراست. موتورهای جست‌وجو محتوای تازه و باکیفیت را در اولویت قرار می‌دهند. چند ایده برای بلاگ خود ایجاد کنید و چیزهای جدیدی بنویسید. اگر موضوع جدیدی ندارید، به دنبال ایده‌ها و دیدگاه‌های جدید باشید تا بتوانید کیفیت خود را حفظ و چه‌بسا افزایش دهید.

۵) کیفیت و اعتبار محتوای خود را با لینک‌ها افزایش دهید

استفادۀ صحیح از لینک‌ها می‌تواند محتوای شما را در صفحۀ اصلی موتورهای جست‌وجو و اعتبار شما را به‌عنوان یک منبع‌، تقویت کند. هنگام تولید محتوا، به لینک‌های داخلی و بک‌لینک‌ها توجه کنید.

لینک‌های داخلی

وقتی محتوا تولید می‌کنید، آن‌ را نوعی ترسیم نقشه در نظر بگیرید. شما خوانندگان خود را به جایی که بایند بروند، هدایت می‌کنید و پیوندهای داخلی را در مقابل آن‌ها قرار دهید. این لینک‌ها زمانی استفاده می‌شوند که به سایر مقالات مرتبط در سایت خود لینک می‌دهید. مهم‌ترین مزیت این کار، نگه‌داشتن بازدیدکنندگان در سایت شما برای مدت طولانی است. همچنین، با ارائۀ منابع اضافی به خوانندگان برای تکمیل دانش خود، کیفیت محتوای شما نیز افزایش می‌یابد.

هنگام تنظیم پیوندهای داخلی، به متن Anchor لینک خود توجه کنید که به‌عنوان متن قابل کلیک که به‌شکل پیوند برجسته شده است،‌ ظاهر می‌شود. استفاده از متن یکسان برای یک لینک ورودی خاص در سایت شما می‌تواند بر سئوی سایت تأثیر منفی بگذارد. هنگام اتصال به یک صفحۀ وب، استفاده از کلمات و عبارات را تغییر دهید.

بک‌لینک‌ها

تأثیر بک‌لینک‌ها بر افزایش ترافیک ارگانیکبک‌لینک‌ها باعث افزایش اعتبار می‌شوند. بک‌لینک، پیوندی از یک سایت به سایت دیگر است و هرچه تعداد بک‌لینک‌های بیش‌تری داشته باشید، سایت شما معتبرتر به ‌نظر می‌رسد؛ هم برای کاربران و هم برای موتورهای جست‌وجو. اگر محتوای شما به سایت دیگری لینک شود، آن شرکت یک بک‌لینک از شما دارد. اگر سایت دیگری به محتوای شما لینک دهد، شما یک بک‌لینک از آن‌ها دارید.

چگونه سایت خود را برای بک‌لینک آماده می‌کنید؟ محتوای قابل لینکی ایجاد کنید. همیشه نیاز به لینک‌دادن به محتوای باکیفیت وجود دارد و این می‌تواند یک پست بلاگ، اینفوگرافیک، ویدئو، نظرسنجی یا موارد دیگر باشد.

۶) بلاگ‌پست‌هایی به‌طور منظم منتشر کنید

درنهایت، پست خود را منتشر کنید. بسته به تعداد دفعاتی که گوگل و سایر موتورهای جست‌وجو سایت شما را اسکن می‌کنند، ممکن است چند روز یا بیش‌تر طول بکشد تا صفحات شما ایندکس و در جست‌وجوی گوگل ظاهر شوند. یک نکتۀ ساده برای اینکه صفحات خود را سریع‌تر وارد موتورهای جست‌وجو کنید، انتشار بیش‌تر است. وقتی گوگل متوجه می‌شود که یک سایت روزانه به‌روز می‌شود، سایت را به‌طور منظم اسکن می‌کند.

سخن آخر…

بلاگ‌ها یک‌شبه رشد ارگانیک را تجربه نمی‌کنند. یک پست بلاگ نمی‌تواند شما را به یک رهبر در صنعت تبدیل کند، اما ثبات می‌تواند. استفادۀ مکرر از بهترین شیوه‌های ذکرشده در بالا، رابطۀ شما را با مخاطبان هدفتان تقویت می‌‌کند، اعتبار شما را به‌عنوان یک منبع آنلاین افزایش می‌دهد و سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد؛ عواملی که به افزایش ترافیک ارگانیک بلاگ شما منجر می‌شود.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!

مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.