سئوی کلاه خاکستری Gray Hat SEO ؛ خفن‌ترین تکنیک‌های سئو

روش‌های استفاده از سئوی کلاه خاکستری چیست؟

درک درست از سئوی کلاه خاکستری مهم است؛ زیرا ‌می‌تواند رتبۀ سایت شما را بدون عواقب منفی بهبود بخشد و ‌‌ترافیک شما را افزایش دهد. وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، باید از هر تلاشی برای بازی با الگوریتم‌های گوگل دوری کنید. استفاده از سئوی کلاه خاکستری ‌می‌تواند به جریمه‌هایی مانند از‌دست‌دادن ‌‌رتبه‌بندی صفحه یا حذف ایندکس منجر شود و ممکن است سخت‌‌ترین مجازات‌ها را از جانب موتورهای جست‌وجو برای شما به همراه داشته باشد.

بیایید برخی از تکنیک‌های رایج سئوی کلاه خاکستری و جایگزین‌های آن را بررسی کنیم. شاید نام سئوی کلاه سفید یا سئوی کلاه سیاه را شنیده باشید، اما تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری چیست؟

در زیر فهرستی از محبوب‌‌ترین فعالیت‌های سئوی کلاه خاکستری برای افزایش ‌‌رتبه‌بندی در گوگل را خواهید دید.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئوی کلاه خاکستری یک روش سئوست که ‌‌ترکیبی از سئوی کلاه سفید و سیاه است. سئوی کلاه خاکستری درواقع روشی است که در آن بعضی از قوانین گوگل رعایت می‌شوند و بعضی دیگر نه، و در این روش گوگل را طوری که متوجه نشود دور می‌زنند، اما اگر گوگل متوجه استفادۀ آن‌ها شود، سایت را جریمه ‌می‌کند.

این تعریف اساسی برای سئوی کلاه خاکستری است. اکنون بیایید به برخی از محبوب‌‌ترین استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جست‌وجوی کلاه خاکستری که امروزه استفاده ‌می‌شود بپردازیم.

تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری

۱) استفاده از دامنه‌های منقضی‌شده

استفاده از دامنه‌های منقضی‌شده به خرید دامنه‌ای اشاره دارد که مالک دامنه اجازه داده است منقضی شود، اما هنوز هم به دلیل تعداد و کیفیت بک‌لینک‌هایی که به سایت اشاره ‌می‌کنند، دارای اعتبار است و اغلب به‌عنوان راهی برای ایجاد بک‌لینک به‌منظور بهبود ‌‌رتبه‌بندی استفاده ‌می‌شود. روش سئوی کلاه خاکستری با دامنه‌های منقضی‌شده به دو صورت قابل استفاده است:

 1. استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای هدایت لینک به دامنۀ فعلی خود برای بهبود اعتبار آن.
 2. یافتن آرشیو محتوای قدیمی ‌و انتشار مجدد آن در سایت برای بازگرداندن آن به حالت قبل از انقضای دامنه.

این ‌می‌تواند به شما یک سایت موفق فوری، با‌ ‌ترافیک هدفمند دهد.

۲) خرید لینک

خرید لینک، دومین تکنیک محبوب سئوی کلاه خاکستری است که مدیران سایت‌ها برای افزایش اعتبار و ‌‌رتبه‌بندی سایت‌های خود استفاده ‌می‌کنند. با‌این‌حال، خرید لینک از تاکتیک‌های سئوی کلاه سیاه و خاکستری هستند؛ زیرا دستورالعمل‌های گوگل وب مستر را نقض ‌می‌کنند. این روش سئوی کلاه خاکستری به شکل‌های زیر ارائه ‌می‌شود:

 • خرید لینک در مقالۀ موجود که در گوگل ایندکس شده است.
 • خرید یک پست مهمان که شامل لینک به سایت شما ‌می‌شود.
 • تبادل لینک (یعنی من به شما لینک ‌می‌دهم و شما به من لینک ‌می‌دهید).

۳) استفاده از شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN)

شبکۀ وبلاگ خصوصی (PBN) گروهی از وب‌سایت‌هایی است که از آن‌ها برای ایجاد بک‌لینک به یک ‌سایت استفاده می‌شود تا به رتبۀ بالاتر در گوگل کمک کند. هدف از PBN برای اهداف سئوی کلاه خاکستری این است که به یک دامنۀ مرکزی لینک داده شود تا بیشترین ارزش لینک را برای بهبود اعتبار به آن منتقل کند.

بک‌لینک‌های PBN درواقع یک استراتژی سئوی کلاه سیاه هستند؛ اما اگر بدون اینکه کسی از آن اطلاعی داشته باشد، آن را به‌گونه‌ای پوشش دهید که گوگل نتواند تشخیص دهد که شما مالک تمام سایت‌ها هستید، این تکنیک در سئوی کلاه خاکستری قرار ‌می‌گیرد.

۴) محتوای چرخشی

محتوای چرخشی یکی دیگر از روش‌های رایج سئوی کلاه خاکستری است که می‌تواند برای رتبه‌بندی در گوگل کارساز باشد. با‌این‌حال، پیروی طولانی‌مدت غیراخلاقی است و روش خوبی نیست.

محتوای چرخشی یعنی محتوایی را از سایت دیگری ‌می‌گیرید و سپس آن را به‌صورت جمله‌به‌جمله بازنویسی ‌می‌کنید تا توسط گوگل سرقت ادبی قابل شناسایی نباشد و گوگل فکر کند مقالۀ دیگری است.

۵) افزایش چگالی کلمات کلیدی با متن پنهان

استفاده از متن مخفی یک روش سئوی کلاه سیاه است که دستورالعمل‌های گوگل وبمستر را نقض ‌می‌کند. با‌این‌حال، سئوی کلاه خاکستری سعی ‌می‌کند این قوانین را با ‌‌ترفندهایی از کاربر مخفی کند، اما اجازه ‌می‌دهد که آن‌ها توسط موتور جست‌وجو خزیده شوند. رایج‌‌ترین تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری برای پنهان‌کردن متن عبارت‌اند از:

 • پنهان‌کردن متن پشت تصویر؛
 • استفاده از CSS برای قراردادن متن خارج از صفحه؛
 • تنظیم اندازۀ فونت نوشتاری بر روی صفر.

۶) ایجاد چندین حساب رسانۀ اجتماعی

داشتن چند حساب جعلی در شبکه‌های اجتماعی و گرفتن بک‌لینک از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و… یک روش سئوی کلاه سفید برای به‌اشتراک‌گذاری لینک‌ها و به‌دست‌آوردن نمایش بیشتر برای محتوای شماست.

اگر چندین حساب رسانۀ اجتماعی ایجاد ‌کنید تا به‌طور مصنوعی اشتراک‌گذاری و لینک به سایت خود را افزایش دهید، آنگاه این یک روش سئوی کلاه خاکستری است.

۷) پرداخت پول برای نظرات مثبت

گوگل به پاداش‌دادن به ‌سایت‌هایی با رتبه‌بندی بالاتر که نظرات مثبتی درمورد آن‌ها وجود دارد، مشهور است. این امر به‌ویژه برای سئوی محلی صادق است. یکی از راه‌های فریب‌دادن الگوریتم به نفع شما این است که به افراد پول بدهید تا نظر مثبت برای شما بگذارند. درهرصورت، این روش، سئوی کلاه خاکستری است.

سوالات متداول دربارۀ نحوۀ استفاده از سئوی کلاه خاکستری

شاید برات جالب باشه:

در ادامۀ مطلب، به تعدادی از سوالاتی که معمولا باعث ایجاد شک و تردید در استفاده از سئوی کلاه خاکستری برای کاربران و بازاریابان دیجیتال می‌شود می‌پردازیم و به‌طور مختصر به هریک از آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

 • آیا سئوی کلاه خاکستری غیرقانونی است؟ سئوی کلاه خاکستری غیرقانونی نیست. با‌این‌حال، سئوی کلاه خاکستری برخلاف روش‌های ممنوعۀ گوگل است که می‌تواند سایت شما را از صفحات نتایج موتور جست‌وجو حذف کند.
 • سئوی کلاه خاکستری در مقابل سئوی کلاه سیاه: تفاوت سئوی کلاه خاکستری با سئوی کلاه سیاه در این است که کلاه خاکستری از تکنیک‌هایی استفاده ‌می‌کند که همیشه مغایرت مستقیم با دستورالعمل‌های موتورهای جست‌وجو ندارند و این همان چیزی است که سئوی کلاه خاکستری را وسوسه‌انگیزتر از روش‌های سئوی کلاه سیاه ‌می‌کند.
 • سئوی کلاه خاکستری در مقابل سئوی کلاه سفید: تفاوت سئوی کلاه خاکستری با سئوی کلاه سفید در این است که سئوی کلاه خاکستری ریسک بیشتری نسبت به سئوی کلاه سفید دارد. یک تکنیک کلاه خاکستری ممکن است باعث ممنوعیت سایت شما در موتورهای جست‌وجو شود، اما سئوی کلاه سفید ۱۰۰٪ ایمن است.
 • آیا باید از روش‌های سئوی کلاه خاکستری استفاده کنید؟ همان‌طور که متوجه شدید، سئوی کلاه خاکستری یک استراتژی بهینه‌سازی موتور جست‌وجو است که سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه را برای بهبود ‌‌رتبه‌بندی در گوگل و دیده‌شدن سایت‌‌ ترکیب ‌می‌کند. درحالی‌که کلاه خاکستری ممکن است در ابتدا مقداری‌‌ ترافیک برای شما ایجاد کند، اما دوام نخواهد آورد.

هر بازاریاب باید ریسک در مقابل پاداش را براساس شرایط خود ارزیابی کند؛اما با سخت‌ترشدن الگوریتم‌های گوگل، امن‌ترین مسیر شما به‌عنوان یک کسب‌وکار، سئوی کلاه سفید است.

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری

از کلاه سیاه و کلاه سفید در دهۀ ۱۹۲۰ در فیلم‌های وسترن استفاده می‌شد. آن‌ها راهی آسان برای تماشاگران برای تشخیص تفاوت بین قهرمان و آدم شرور بودند. قهرمان، کلاه سفید و آدمِ شرور، کلاه مشکی بر سر داشت. این اصطلاح در طول سال‌ها در صنایع مختلف به‌ویژه امنیت، استفاده شده است.

صنعت سئو در رابطه با فعالیت سئو همین عبارت را اتخاذ کرده است. بین انواع روش‌های سئو تفاوت مهمی ‌وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. در ادامه قصد داریم درمورد تفاوت سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری صحبت کنیم.

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستریسئوی کلاه سفید

سئوی کلاه سفید به‌معنای پیروی از قوانین گوگل است. شما فقط از تاکتیک‌های اخلاقی و دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کنید. سئوی کلاه سفید به‌طور کلی در عمل اخلاقی است. هدف سئوی کلاه سفید بهبود رتبه در گوگل با استفاده از روش‌هایی است که موتور جست‌وجو آن‌ها را اخلاقی می‌داند، بدون هیچ مکانیزم فریبنده‌ای. موضوعی که افراد هنگام بحث درمورد سئوی کلاه سفید با آن مواجه می‌شوند این است که فرایندی طولانی است.

سئوی کلاه سفید، گاهی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا شما نتیجۀ تلاش خود را مشاهده کنید و برای اکثر صاحبان مشاغل دشوار است که فواید این تاکتیک‌ها را زودتر درک کنند. اگر بتوانید این واقعیت را ببینید که این یک روند مداوم خواهد بود، فواید بزرگ سئوی اخلاقی را خواهید دید. مثلاً افراد بیشتری محتوای شما را مشاهده می‌کنند، محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و برای کسب اطلاعات با شما تماس می‌گیرند.

سئوی کلاه سفید را به این صورت در نظر بگیرید: پشت سر کسی راه می‌روید و می‌بینید که کیف پولش زمین می‌افتد. کیف پول او را برمی‌دارید و دنبالش می‌دوید تا آن را پس بدهید. ممکن است برای بازگرداندن کیف پول به شما پاداش کوچکی داده شود، اما درکل کار شما درست بوده. نمونه‌ای از تکنیک‌های کلاه سفید:

 • قراردادن کلمات کلیدی هدف به‌صورت ارگانیک در نقاط مربوطه در صفحه (عناوین صفحه، هدر، انگر تکست)؛
 • افزودن مطالب جدید به سایت به‌صورت منظم؛
 • استفاده از HTML تمیز، بدون پنهان‌کاری، بدون عناصر پنهان و متن مبهم؛
 • درست ایجاد کردن نقشۀ سایت که توسط کاربران و گوگل قابل خواندن باشد؛
 • دریافت بک‌لینک طبیعی با ارائۀ محتوای ارزشمند به کاربران (از طریق تبادل لینک و رسانه‌های اجتماعی).

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه به‌معنای استفاده از روش‌های خطرناک است. شما از تکنیک‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌های گوگل هستند استفاده می‌کنید. سئوی کلاه سیاه از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که برای گوگل قابل قبول نیستند. این تکنیک‌ها برای فریب گوگل برای افزایش رتبۀ شما در نتایج جست‌وجو طراحی شده‌اند و عموماً هیچ سود طولانی‌مدتی برای سایت ندارند. اغلب اوقات تکنیک‌های کلاه سیاه با جریمه‌شدن سایت شما یا حتی بدتر از آن، حذف کامل از رتبه‌بندی به پایان می‌رسند.

اگر در کلاه سفید کیف پول فرد را پس می‌دهید، کلاه سیاه کیف پول را برمی‌دارد و با آن فرار می‌کند. شما می‌دانید که این کار اشتباه است، اما به‌هر‌حال آن را انجام می‌دهید. نمونه‌هایی از تکنیک‌های کلاه سیاه:

 • پرکردن مقالات از کلمات کلیدی و استفادۀ بیش از حد در انکر تکست، متا و محتوا؛
 • استفاده از متن پنهان برای نمایش بیشتر کلمۀ کلیدی؛
 • پنهان‌کردن محتوا (نمایش محتوایی متفاوت از محتوی کاربران به موتورهای جست‌وجو)؛
 • مزرعۀ لینک (به تعدادی سایت گفته می‌شود که محتوای خاصی ندارند و فقط به‌صورت دستی یا ربات به یکدیگر لینک می‌دهند)؛ ارسال لینک خود به صدها «مزرعۀ لینک» مشابه که فقط برای رد‌و‌بدلکردن لینک بیشتر وجود دارند و ارزش بسیار کمی‌ دارند؛
 • اسپم‌ها! انجمن‌های ارسال اسپم و فرم‌های تماس با لینک؛
 • لینک‌های مخفی.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری در جایی بین این دو قرار می‌گیرد. خوب نیست، اما لزوماً بد هم نیست. به این‌ ترتیب، سایت‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌ گوگل هستند، ممکن است با ممنوعیت کامل یا جزئی از طرف موتور جست‌وجو جریمه شوند.

اگر خطی را به‌عنوان دستورالعمل گوگل در نظر بگیریم، سئوی کلاه سفید خط را رعایت می‌کند و قبل از رسیدن به آنجا متوقف می‌شود. سئوی کلاه سیاه خط را نادیده می‌گیرد و از آن رد می‌شود. سئوی کلاه خاکستری خط را رعایت می‌کند، اما اغلب از آن عبور می‌کند.

هنگام استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری، کارهایی را انجام می‌دهید که ممکن است گوگل به‌طور خاص آن‌ها را رد نکند، اما بدیهی است که شیوه‌های خوبی نیستند.در مثال کیف پول، سئوی کلاه خاکستری کیف پول را برداشته و مقداری از پول را قبل از بازگرداندن آن به صاحبش برمی‌دارد. چند تکنیک کلاه خاکستری:

 • تراکم کلمات کلیدی بالاتر در محتوا که لزوماً پرکردن کلمات کلیدی نیست، اما همچنان به اندازه‌ای است که برای کاربر غیرطبیعی به نظر برسد. فقط حاوی کلمات کلیدی کافی برای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه است، اما واقعاً ارزش زیادی اضافه نمی‌کند.
 • استفاده از محتوای یکسان برای انتشار در چندین سایت.
 • خرید لینک.

خب، اگر شرکتی به شما ایمیل می‌زند و می‌گوید که می‌تواند به دیده‌شدن آنلاین شما کمک کند، مثلاً اینکه فروش شما را دو برابر می‌کند یا شما را در صفحۀ اول قرار می‌دهد، شاید باید شک کنید. با‌این‌حال، شما را نمی‌دانم، اما اگر کسی سراغ من بیاید و ۱۰میلیون تومان بگیرد و به من بگوید فردا ۱۰۰میلیون تومان بازمی‌گرداند حتماً شک خواهم کرد.

اگر کسب‌وکاری آنلاین دارید، احتمالاً می‌خواهید در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو رتبۀ اول را به دست آورید یا فروش آنلاین خود را افزایش دهید. به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، بدون شک باید از روش‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید. درست است که با رویکردهای سئوی کلاه سیاه به نتایج سریع‌تر دست پیدا می‌کنید، اما آن‌ها بر تکنیک‌های فریبنده تکیه دارند که استانداردهای گوگل را نقض می‌کنند و درنهایت منجر به جریمه می‌شوند.

سئوی کلاه سفید نیازمند تعهد طولانی‌مدت و پیروی از دستورالعمل گوگل است که درنهایت تأثیر مثبت و بلندمدتی بر نتایج شما دارد. هیچ راه مطمئنی جز سئوی کلاه سفید وجود ندارد.

نتیجه

برخی تصورات غلط رایج درمورد تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری وجود دارد و اصلی‌‌ترین آن‌ها این است که آن‌ها غیرقابل شناسایی هستند و ممکن است کلاه سفید نیز در نظر گرفته شوند. این استراتژی‌ها ممکن است در اکثر موارد به جریمه برای سایت شما منجر نشود. با‌این‌حال، بسته به روشی که استفاده ‌می‌کنید، ممکن است از مرز سئوی کلاه سیاه عبور کنید، که قطعاً ‌می‌تواند رتبۀ سایت شما را در معرض خطر قرار دهد.

درنهایت در نظر داشته باشید که محتوای شما برای مخاطب باید در حالت ایدئال جذاب‌ و خواندنی‌ بوده و ارائۀ اطلاعات در قالبی قابل هضم باشد و مستقیماً به هدف جست‌وجوی کاربران پاسخ دهد تا بتوانید ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت کنید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.