کمپین ۳۶۰ درجه تبلیغات و بازاریابی

روش‌های استفاده از بازاریابی 360 درجه

هر تبلیغی برای آنکه بتواند مخاطبان هدف را به‌سمت برند بکشاند و آنان را در مسیر سفر خریدار هدایت کند، به تماس‌های متعددی با مخاطبان نیاز دارد؛ برای مثال، طبق پژوهش‌ها هرکس زمانی می‌تواند با تبلیغات، برای خرید یک وسیلۀ نقلیه مجاب شود که حداقل ۹۰۰ نقطۀ ‌تماس با تبلیغات متعدد آن وسیله داشته باشد.

بنابراین، بسیاری از بازاریابان برای آنکه بتوانند تعداد نقاط تماس خود را با مخاطبانشان افزایش داده و فروش خود را بالا ببرند، از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده می‌کنند. اما کمپین ۳۶۰ درجه چیست، چگونه می‌توان آن را راه‌اندازی کرد و بهترین مثال‌های ایرانی و خارجی آن چیست؟ در ادامۀ این مطلب از بلاگ صباویژن به توضیح مفصل جواب این سؤالات می‌پردازیم:

در صورتی فرصت خواندن این مقاله را ندارید؛ پیشنهاد میکنیم این فایل صوتی از بلاگ صباویژن، در مورد کمپین ۳۶۰ چیست؟ را بشنوید.

کمپین ۳۶۰ درجه چیست؟

کمپین ۳۶۰ درجه برنامه‌ای جامع است که بر دستیابی به مخاطبان هدف از طریق انواع پلتفرم‌ها و کانال‌های تبلیغاتی تمرکز دارد.

این نوع کمپین‌ها معمولاً کانال‌های هر دو نوع تبلیغات محیطی و تبلیغات دیجیتال را با هم به کار می‌گیرند تا در تمام طول سفر مشتری همراه مخاطبان هدف باشند. همچنین، هر بازاریابی در یک مارکتینگ ۳۶۰ باید از تجربۀ مثبت مخاطبان هدف خود در هر مکانی و با هر دستگاهی اطمینان حاصل کند.

به‌طور مثال، ممکن است تبلیغ دیجی‌کالا را روی یک بیلبورد در مسیر رفتن به محل کار ببینید. سپس در زمان استراحتتان و هنگام پیمایش در شبکه‌های اجتماعی خود، تبلیغ دیگری را از این برند مشاهده کنید. درنهایت نیز زمانی که به خانه می‌رسید، با تبلیغ تلویزیونی دیجی‌کالا روبه‌رو شوید.

چرا باید از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟

برندها می‌توانند از طریق اجرای کمپین ۳۶۰ درجه مزایای بسیاری به دست بیاورند که در ادامه به چند مورد آن می‌پردازیم:

 1. با مخاطبان خود و ترجیحات آنان بهتر آشنا می‌شوید: کمپین ۳۶۰ درجه این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که شناخت بهتری از مخاطبان خود، ترجیحات و علایق آنان پیدا کنید؛ زیرا با استفاده از یک کمپین جامع، شما می‌توانید تعداد بیشتری از آنان را جذب کرده و نحوۀ درگیرشدن آنان با برندتان را ردیابی کنید. همچنین، در این مسیر می‌توانید بهترین محصولات‌ خود را از دید مخاطبانتان شناسایی کرده و نقطۀ ‌قوت یا ضعف محصولاتتان را بررسی کنید.
 2. جایگاه‌یابی مجدد برندتان به‌راحتی اتفاق می‌افتد: در تعریفی ساده، جایگاه‌یابی برند به‌معنای اشغال فضای مشخصی در ذهن مخاطبان هدف است که با تعاملات متعدد مخاطبان با برند ما ساخته می‌شود؛ بنابراین اگر بخواهید جایگاه خود را در ذهن مخاطبانتان تنظیم کرده یا تغییر دهید، باید از طریق پلتفرم‌های مختلف و همسوی با هم، با آنان ارتباط برقرار کنید.
 3. برندسازی مجدد قابل ‌اجرا می‌شود: گاهی شرکت‌ها به دلایل مختلف ازجمله حضور در بازارهای جدید، ادغام با مجموعه‌ها و فعالیت‌های دیگر، از طریق نام جدید و تغییر نشان، تصمیم به برندسازی مجدد (Re-branding) می‌گیرند که در این صورت برندتان باید در یک بازه زمانی مشخص و از طریق کانال‌های متعدد این موضوع را به گوش مخاطبان برساند و این کار از طریق کمپین ۳۶۰ درجه به‌خوبی قابل ‌اجرا خواهد بود.
 4. محصولات جدید به‌خوبی معرفی می‌شوند: کمپین ۳۶۰ درجه برای معرفی محصولات جدید بسیار خوب عمل می‌کند؛ زیرا شما می‌توانید با اجرای چنین کمپینی تمام مشتریان خود را هدف قرار داده و محصولی جدید و ویژگی‌های آن را از طریق رسانه‌ها و ابزارهای مختلف به مشتریان خود معرفی کنید. به بیان دیگر، با این استراتژی بازاریابی، مشتریان شما در هر کجا که هستند، برای مدتی با تصویر و مشخصات محصول جدید مواجه شده و به‌خوبی در ذهنشان تثبیت می‌شود.

پیاده‌سازی کمپین ۳۶۰ درجه به چه صورت است؟

برای اینکه کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجۀ شما مؤثر و کارآمد باشد، باید به چند مؤلفه دقت کنید:

۱) مکان حضور مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

قبل از آنکه در کمپین بازاریابی خود عمیق شوید، باید مشخص کنید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و کجا حضور دارند. درحقیقت شما باید تمرکز خود را تنها به مخاطبانتان و جایی که آنان حضور دارند محدود کنید.

برای به‌دست‌آوردن داده‌های مورد نیازتان، در این مرحله می‌توانید از قسمت insights شبکه‌های اجتماعی برندتان و Google Analytics استفاده کنید. شما باید به دنبال علائم مشترک مشتریانتان برای تعیین اطلاعات جمعیتی، پلتفرم ترجیحی، علایق و… باشید تا شخصیت پرسونای خود را به‌طور دقیق شکل دهید. ناگفته نماند که در این مسیر می‌توانید از نظرسنجی‌ها یا آزمون‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مخاطبان خود استفاده کنید. 

۲) هدف و برنامۀ خود را تعیین کنید

زمانی که مشخص کردید کمپین مارکتینگ ۳۶۰ درجۀ شما در چه پلتفرم‌هایی حضور خواهد داشت، نوبت آن است که هدف خود را از کمپین بازاریابی ۳۶۰ مشخص کنید. ممکن است شما به دنبال آگاهی از برند بوده یا بخواهید محصول جدیدی را معرفی کنید. درحقیقت، در این مرحله باید با توجه به اهداف اسمارت، بودجه و منابع خود را برای اجرای کمپین بازاریابی‌تان تعیین کنید.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

۳) استراتژی خود را با بازاریابی محتوایی ادغام کنید

بخش مهمی از کمپین ۳۶۰ درجۀ شما، بازاریابی محتوایی است که نقش مهمی را در اجرای آن ایفا می‌کند.

شما باید انواع محتواهایی را که می‌خواهید برای برندتان به کار ببرید مشخص کنید. سپس از این محتواها برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان کمک بگیرید. در این مرحله حتماً مطمئن شوید از انواع محتواها مانند بلاگ، اینفوگرافیک، ویدئو، کتاب الکترونیکی و انواع دیگر در کمپین‌ خود استفاده خواهید کرد. درحقیقت شما تا زمانی که مطمئن نشده‌اید که مخاطبانتان با چگونه محتوایی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند، چاره‌ای جز به‌کاربردن انواع محتوا نخواهید داشت. 

فراموش نکنید که هدف بازایابی محتوایی آن است که اطلاعات مخاطبانتان را با محتواهای ارزشمند بالا ببرید، مزایای محصولاتتان را با آنان به اشتراک بگذارید و آنان را به انجام اقدامی دعوت کنید.

۴) از انسجام در همۀ کانال‌های بازاریابی اطمینان حاصل کنید

صرف‌نظر از اینکه از چه کانال‌های بازاریابی استفاده می‌کنید، باید به انسجام بین آن‌ها دقت داشته باشید. درحقیقت، تعریف یک کمپین ۳۶۰ درجه از هم‌بستگی بین پیام‌ها در پلتفرم‌های مختلف نشئت می‌گیرد؛ بنابراین نمی‌توانید در هر کانالی پیام متفاوتی به مخاطبان خود ارائه دهید.

۵) نتایج خود را بررسی کرده و بر تبدیل‌ها نظارت کنید

برای تکمیل برنامۀ بازاریابی ۳۶۰ درجۀ خود، باید نتایج را زیر نظر داشته باشید و تعداد تبدیل‌ها و نحوۀ درگیرشدن آنان با برند را دنبال کنید. درحقیقت، ارزیابی مرتب این داده‌ها به شما اطلاعات ارزشمندی درمورد مخاطبانتان می‌دهد که در کمپین‌های بعدی‌تان بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

روش‌های استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه

در مارکتینگ ۳۶۰ درجه، برای رسیدن به بالاترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) باید از ابزارها و رسانه‌های مختلف در قالب یک استراتژی منسجم استفاده کنید. مهم‌ترین روش‌های مورد استفاده در کمپین ۳۶۰ درجه شامل موارد زیر است:

 1. بازاریابی ایمیلی: ایمیل یکی از بهترین و رایج‌ترین ابزارهای تبلیغات در این نوع کمپین‌هاست که نرخ تبدیل بالایی دارد. اگر بعضی از مخاطبان شما در فضای آنلاین قرار دارند، به احتمال زیاد آن‌ها ایمیل‌های خود را به‌صورت روزانه بررسی می‌کنند و شما به‌راحتی می‌توانید با فرستادن ایمیل شخصی‌سازی‌شده آنان را با خود همراه کنید.
 2. بازاریابی پیامکی: در‌حالی‌که بعضی از افراد معتقدند که بازاریابی پیامکی از رده خارج شده و کارایی مناسبی ندارد، اما استفاده از آن در بعضی از کمپین‌ها مؤثر بوده و می‌تواند تأثیر موردنظر شما را روی مخاطب بگذارد. درحقیقت ممکن است بعضی از مخاطبان شما در فضای آنلاین قرار نداشته باشند و شما بتوانید با یک کپی تبلیغاتی در متن پیامکتان، آنان را جذب کنید.
 3. راه‌اندازی سایت: زمانی که شما یک کمپین تبلیغاتی اجرا می‌کنید، مخاطبان به دنبال نام شما در موتورهای جست‌وجو می‌گردند و اینجاست که سایت شما نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. درحقیقت، در دنیای امروز نقش مهم سایت بر هیچ‌کس پوشیده نیست و نداشتن سایت می‌تواند به‌شدت بر نتایج برنامۀ تبلیغاتی شما تأثیر بگذارد.
 4. تولید محتوا: شما به‌وسیلۀ یک برنامۀ محتوایی مستمر، تعامل‌کننده و یگانه می‌توانید رابطه‌ای عمیق و بلندمدت با مشتریان‌ خود برقرار کنید. همچنین، شما با تولید محتوا به‌راحتی می‌توانید پیام خود را به طیف وسیعی از مخاطبان و مشتریان خود برسانید تا از کمپین شما مطلع شوند.
 5. شبکه‌های اجتماعی: شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین رسانه‌ها برای استفاده در کمپین‌های ۳۶۰ درجه هستند. در دنیای امروز، بخش بسیار بزرگی از مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف حضور دارند و شما به‌راحتی می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.
 6. بهینه‌سازی در موتورهای جست‌وجو: پس از طراحی و راه‌اندازی بازاریابی ۳۶۰ درجه، مخاطبان شما کلمات کلیدی به‌کاربرده‌شده در تبلیغاتتان را جست‌وجو خواهند کرد؛ بنابراین باید روی سئو سرمایه‌گذاری کرده و یک صفحۀ فرود حرفه‌ای و کاربردی برای افزایش نرخ تبدیل‌ خود طراحی کنید.
 7. تبلیغات کلیکی: انواع تبلیغات کلیکی نسبت به هزینۀ شما، نرخ کلیک و نرخ تبدیل بالایی را برای شما به ارمغان خواهند آورد؛ بنابراین به‌راحتی می‌توان از این نوع تبلیغات به میزان زیاد و در رسانه‌های مختلف استفاده کرد. درحقیقت، تبلیغات کلیکی به نمایش بیشتر تبلیغات و پیام شما کمک خواهد کرد.
 8. روابط عمومی: به‌کاربردن کمپین روابط عمومی هم‌راستای با بازاریابی ۳۶۰ درجه‌تان می‌تواند در ساخت ارتباط قوی‌تر با مشتریان و ایجاد تصویر مثبت، مؤثر واقع شود.
 9. حضور در رویدادها و نمایشگاه‌ها: معمولاً نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلف در مدت‌زمان کوتاه، تعداد بازدیدکنندگان بالایی دارند و به همین دلیل حضور در آن‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی در کمپین ۳۶۰ درجۀ شما داشته باشد.

اهمیت داده‌ها در بازاریابی ۳۶۰ درجه

داده‌ها به بازاریابان کمک می‌کند محصولات یا خدمات یک شرکت را با موفقیت تبلیغ کنند.

جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و اندازه‌گیری انواع مختلف داده‌ها می‌تواند در کمپین‌های ۳۶۰ درجۀ شما نیز نقش مهمی ایفا کند که در ادامه به بعضی از آنان می‌پردازیم:

شناخت مخاطبان هدف

بررسی داده‌ها شما را با جمعیت شناختی، علایق و عادات خرید مشتری آشنا می‌کند تا درنهایت کمپین بازاریابی هدفمندی را طراحی کنید. درحقیقت، داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا تجربۀ کاربری منحصربه‌فردی را برای مخاطبان خود ایجاد کنید، رضایت آنان را افزایش دهید و درنهایت از این داده‌ها برای تولید محصول مورد نیاز و حفظ مشتریان استفاده کنید.

بودجه‌بندی مؤثر

شما به‌عنوان یک بازاریاب یا صاحب کسب‌وکار به‌راحتی می‌توانید با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، کانال‌ها و پلتفرم‌های دارای اولویت بالاتر برای تبلیغات را شناسایی کرده، بودجۀ خود را به آن تخصیص داده و نتیجۀ بهتری بگیرید.

به‌طور مثال، اگر داده‌ها نشان دهد که تبلیغات رسانه‌های اجتماعی ترافیک سایت بیشتری نسبت به تبلیغات در موتورهای جست‌وجو ایجاد می‌کند، می‌توانید تصمیم بگیرید که بودجۀ خود را در کمپین‌های آینده دوباره تخصیص داده و نتایج خود را بهبود دهید.

شناسایی فرصت‌های جدید

بررسی مداوم داده‌ها، الگوها را در طول زمان شناسایی کرده و فرصت‌های جدیدی پیش رو قرار می‌دهد. به‌طور مثال، شما می‌توانید رفتار آنلاین مخاطبانتان را برای شناسایی فرصت‌های معرفی یک محصول جدید، در بین مشتریان فعلی و جدید، تجزیه‌و‌تحلیل کنید.

نمونۀ کمپین‌های ۳۵۰ درجۀ موفق ایرانی و خارجی

در آخر برای آنکه بهتر با مفهوم کمپین ۳۶۰ آشنا شوید، مثال‌هایی از این نوع کمپین‌ها در داخل و خارج از ایران برایتان آورده‌ایم:

کمپین بیمۀ قسطی برند آیتول

این کمپین در ابتدا به دنبال آن بود که مخاطبان خود را با منحصربه‌فردترین و جدیدترین ویژگی بیمۀ آیتول، یعنی امکان خرید قسطی بیمۀ شخص ثالث، آشنا کند و در ادامه به‌وسیلۀ تبلیغات ریتارگتینگ، سرچ ادز، تبلیغات محیطی و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، مخاطبان را به صفحۀ فرود هدایت کرده و فروش را افزایش دهد.

کمپین ۳۶۰ درجه بیمۀ قسطی برند آیتولکمپین تماشای فیلم برند کافه بازار

این کمپین بر رایگان‌بودن امکان تماشای ویدئو در کافه‌بازار تأکید داشت که به‌خوبی به‌وسیلۀ کپی‌رایتینگ‌های آن مانند «در تاکسی، رایگان فیلم ببین» و «در خانه، رایگان فیلم ببین» قابل ‌درک است.

همچنین، اجرای این کمپین ۳۶۰ درجه در تبلیغات محیطی، بهینه‌سازی در موتورهای جست‌وجو و صفحۀ فرود صورت گرفت.

بازاریابی ۳۶۰ درجه تماشای فیلم برند کافه بازارکمپین میارم برات برند اسنپ

این کمپین به هدف افزایش آگاهی مشتریان از سرویس سوپرمارکت اسنپ و به دنبال آن افزایش فروش و رشد مشتریان اجرا شد. کمپین ۳۶۰ درجۀ اسنپ در کانال‌های جامعی اعم از «تبلیغات محیطی در ۹ شهر»، «تبلیغات بنری»، «تبلیغات پری‌رول»، «شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، توییتر، تلگرام)»، پیامک، پوش نوتیفیکیشن و ایمیل مارکتینگ و روابط عمومی انجام شد.

بازاریابی ۳۶۰ درجه میارم برات برند اسنپکمپین One Story Away برند Netflix

نتفلیکس با راه‌اندازی این کمپین جهانی و ۳۶۰ درجه قصد داشت به مردم یادآوری کند که چرا سرویس نتفلیکس ارزشمند یا حتی ضروری است، و برای انتقال این مفهوم از تمام انواع تبلیغات دیجیتال، تلویزیون و بیلبورد در سرتاسر جهان استفاده کرد.

شاید برایتان جالب باشد که نتفلیکس این کمپین را با فیلمی ۹۰ثانیه‌ای شروع کرد که فقط در پیج یوتیوبش ۱۱میلیون بازدیدکننده داشته است.

کمپین Share a Coke برند Coca-Cola

اگر هنگام خرید مواد غذایی خود در فروشگاه، یک قوطی Coca-Cola با نام خود یا یکی از آشنایانتان ببینید، چه می‌کنید؟ به احتمال زیاد از آن عکس می‌گیرید و برای دیگران ارسال می‌کنید. درحقیقت، این کمپین کوکاکولا به دنبال جذب مخاطبان جوان در استرالیا بود که با یک برنامه‌ریزی هدف‌مند ۳۶۰ درجه، در تمامی شبکه‌های اجتماعی، بیلبوردها، مجلات و از همه مهم‎تر به‌صورت فیزیکی در فروشگاه‌ها اجرا شد.

کمپین ۳۶۰ درجه Share a Coke برند Coca-Colaکمپین Proud Whooper برند Burger King

برگر کینگ با استفاده از تم LGBTQ، برگر Whooper خود را در این کمپین و با بسته‌بندی رنگین‌کمانی، دوباره راه‌اندازی کرد. داخل بسته‌بندی نوشته شده بود: «ما همه در داخل یکسان هستیم» تا هماهنگی جمعی را در میان اعضای جامعۀ دگرباش ترویج کند. این کمپین بازاریابی با اجرا در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر، یوتیوب، بلاگ‌پست‌ها و عرضه در فروشگاه‌ها به نتایج فوق‌العاده‌ای دست پیدا کرد.

کمپین ۳۶۰ درجه Proud Whooper برند Burger King

سؤالات متداول

کمپین ۳۶۰ درجه چیست؟


کمپین ۳۶۰ درجه برنامه‌ای جامع است که بر دستیابی به مخاطبان هدف از طریق انواع پلتفرم‌ها و کانال‌های تبلیغاتی تمرکز دارد.

چرا باید از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟


زیرا: با مخاطبان خود و ترجیحات آنان بهتر آشنا می‌شوید؛ جایگاه‌یابی مجدد برندتان به‌راحتی اتفاق می‌افتد؛ محصولات جدید به‌خوبی معرفی می‌شوند؛ و برندسازی مجدد، بهتر اجرا می‌شود.

داده‌ها در بازاریابی چه اهمیتی دارند؟


استفاده از داده‌ها موجب می‌شود که شما با مخاطبان هدف خود به‌خوبی آشنا شده، بودجه‌بندی مؤثرتری انجام داده و فرصت‌های جدید را شناسایی کنید.
۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.