اهمیت ارتباطات در موفقیت محتوا

امروزه تولید‌کردن محتوا با هدف بازاریابی دیجیتال، درست مثل پیش‌آوردن بحثی دوطرفه است. حالا ممکن است این بحث درست مثل گفت‌وگوهای بین دو دوست، همکار و آشنا جذاب و واقعی پیش برود یا اینکه مثل بحث‌هایی که غریبه‌ها در خیابان با ما می‌کنند بی‌هدف، خسته‌کننده و دلگیر باشد. شما هم اولی را ترجیح می‌دهید، نه؟

این مطلب از وی‌پدیا هم درست روی همین موضوع تمرکز دارد؛ یعنی اهمیت ارتباطات در موفقیت محتوا. همراهمان باشید.

چرا امکان برقراری ارتباط در محتوا اهمیت دارد؟

دلایل زیر اهمیت ارتباطات در موفقیت محتوا را بیشتر برای شما یادآور می‌شود:

۱) سرنخ ایجاد می‌کند

اگر به‌واسطۀ محتوا ارتباط مناسبی با مخاطبتان بگیرید، او را به یک سرنخ تبدیل می‌کنید و باعث می‌شوید که سریع‌تر وارد سفر مشتری شود. همین‌الان به ذهن خودتان رجوع کنید. در یک سال گذشته از خدمات و محصولات کدام برند استفاده کرده‌اید؟ همان برندی که به‌واسطۀ سایت، اپلیکیشن، شبکۀ‌ اجتماعی و… جذب محتوایش شدید، پیام دادید و سریع جواب گرفتید.

۲) به‌یاد‌ماندنی می‌شوید

بیایید یک مثال بزنیم: آیا یادتان می‌آید در ۲۴ ساعت گذشته با چه تعداد محتوا رو‌به‌رو شدید؟ احتمالاً نه، و پیش خودتان فکر می‌کنید که در معرض دیدن، شنیدن و خواندن صدها محتوا قرار گرفته‌اید. حالا یادتان می‌آید کدام محتوا را با دوستانتان به اشتراک گذاشته‌اید یا برای کدام محتوا کامنت گذاشته‌اید؟ احتمالاً چند مورد یادتان بیاید.

ساخت محتوایی که افراد را به نشان‌دادن عکس‌العمل و برقرار‌ی ارتباط‌ وادار کند، شما را در ذهن‌ها ماندگارتر می‌کند.

درواقع همیشه لازم نیست مخاطب به‌طور مستقیم با شما ارتباط برقرار کند، بلکه گاهی برای اینکه در جایی مثل شبکه‌های اجتماعی دنبال شوید، کافی است محتوایی تولید کنید که به‌واسطۀ آن مخاطبانتان با هم ارتباط برقرار کنند. درست مثل دو دوست که ریلز‌های جالب برای هم می‌فرستند.

۳) تبدیل به مرجع می‌شوید

اگر تا‌به‌حال دقت کرده ‌باشید، در تمام تکنیک‌های بازاریابی و تبلیغات گفته می‌شود که اگر کاری کنید که به یک مرجع تبدیل شوید، جذب مشتری‌تان روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. برقراری ارتباط به‌واسطۀ محتوا، یکی از همان کارهایی است که برای مرجع‌شدن باید انجام دهید.

از مخاطبانتان بخواهید هر سؤالی دارند از شما بپرسند و راهنمایی بگیرند، حتی اگر در آخر قرار نباشد از شما خرید کنند. مطمئن باشید زمانی که مشتری شما را به‌عنوان مرجع به خاطر می‌آورد، حتی اگر خودش از شما خرید نکند، یکی از آشنایان یا دوستانش را به خرید از برند شما ترغیب می‌کند.

۴) وفاداری به برند را افزایش می‌دهید

دیگر فقط تعداد مشتریان مهم نیست، بلکه مهم این است که از همان تعداد مشتری‌ای که به دست آورده‌اید، چند نفر دوباره برای خرید به شما بازگشته‌اند. ایجاد راه ارتباطی مناسب در حین دیدن محتوا یا بعد از آن، باعث می‌شود وفاداری به برند را افزایش دهید؛ چون مخاطب پیش خودش فکر می‌کند که برند شما او را به حال خود رها نکرده و نمی‌کند.

۵) بازاریابی دهان‌به‌دهان ایجاد می‌کنید

بهترین نوع بازاریابی این است که کاری کنید مشتری و مخاطبتان شما را به دوستان و آشنایانش معرفی کند. اگر ارتباط خوبی با مشتری بالقوه‌ای که دارید بگیرید و این ارتباط را حفظ کنید، کاری می‌کنید که همین مشتری برای شما بازاریابی دهان‌به‌دهان انجام دهد.

۶) آینده را بهتر پیش‌بینی می‌کنید

داشتن ارتباطات به‌واسطۀ تولید محتوا فقط به درد فروش بیشتر نمی‌خورد. به‌عنوان یک کسب‌وکار پویا، شما نیاز دارید که محصول یا خدمت آینده‌تان را براساس نیاز واقعی مشتری پیش ببرید. اگر مشتری با شما ارتباط بگیرد، خیلی واقع‌بینانه‌تر راجع به برنامه‌تان برای گسترش کسب‌وکار تصمیم می‌گیرید و از آن طرف هم احتمال اینکه به‌واسطۀ ارائۀ محصول یا خدمتی ضرر کنید، کمتر می‌شود.

۷) خلاق‌تر عمل می‌کنید

به اینفلوئنسرها نگاه کنید. آن‌ها هر کاری می‌کنند که مخاطبانشان ارتباط بیشتری با حساب کاربری‌ای که دارند برقرار کنند. برای این کار، تمام خلاقیتشان را به کار می‌برند، از آن طرف هم درآمد زیادی دارند.

محتوای جذاب ارتباط و عکس‌العمل بیشتری را به‌سمت کسب‌وکار شما جذب می‌کند. همین عکس‌العمل به شما انگیزه می‌دهد که محتوای خلاق‌تری تولید کنید. درواقع، گاهی‌اوقات محتوای خلاق و ارتباط بیشتر مثل یک چرخه عمل می‌کنند: هرچه محتوای خلاقانه‌تری داشته باشید، ارتباط بیشتری برقرار می‌کنید، هرچه ارتباط بیشتری برقرار کنید، مجبور می‌شوید محتوای جدیدتان را خلاقانه‌تر از محتوای قبلی تولید کنید.

۸) همراه بهتری در سفر مشتری می‌شوید

از لحظۀ اولی که مشتری سفرش را با برند شما آغاز می‌کند، انتظار دارد که مثل یک همراه واقعی به حرف‌های او گوش دهید، جوابش را بدهید و حتی گاهی‌اوقات این شما باشید که سر صحبت را با او باز کنید و ارتباط برقرار کنید.

اگر می‌خواهید سفر مشتری به یادماندنی‌ای برای مخاطبتان بسازید، باید کاری کنید که محتوای هر مرحله از این سفر، راه را برای ارتباط بیشتر باز بگذارد. هیچ‌کس دوست ندارد با یک فرد (برند) خشک همسفر باشد.

برای برقراری ارتباط بهتر در محتوا چه‌کار کنیم؟

می‌بینید؟ دیگر نمی‌توان اهمیت ارتباطات در موفقیت محتوا را نادیده گرفت. گذشت آن روزهایی که برای جذب مشتری فقط لازم بود محتوای جذب‌کننده داشته باشید و به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید. اما سؤال اینجاست که در تولید محتوای کسب‌وکارمان چه کار کنیم که ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنیم. استفاده از روش‌های زیر به شما در این مسیر کمک می‌کند:

۱) به لحن پرسونا توجه کنید

شما هرچقدر هم سعی کنید، نمی‌توانید با پرسونایی که جوان است با همان لحنی صحبت کنید که با صاحب و مدیرعامل میانسال یک کمپانی بزرگ صحبت می‌کنید. باید ببینید لحن پرسونای شما چطور است. قطعاً برای کسب‌وکارهای B2B این لحن جدی‌تر می‌شود؛ ولی اگر قرار است برای مخاطب جوان در شبکۀ ‌اجتماعی اینستاگرام تولید محتوا انجام دهید، باید لحنی صمیمی داشته باشید.

۲) نقاط درد را بشناسید

برای اینکه ارتباط بهتری با مشتری برقرار کنید، باید ببینید که او چه دغدغۀ حل‌نشده‌ای دارد و از چه چیزی رنج می‌برد.

لزوماً این دغدغه و رنج، چیز بزرگی نیست، ولی فکر او را به‌صورت روزانه به خود مشغول کرده است.

در یک کلام، ببینید که نقاط درد مشتری موردنظرتان چیست. اگر براساس همین نقاط محتوا تولید کنید، باعث می‌شوید که او از هر کانال و پلتفرمی کمک بگیرد تا با کسب‌وکار شما ارتباط برقرار کند و مشکل خود را برطرف کند.

۳) ارزش افزوده تولید کنید

کار آسانی نیست، ولی اگر می‌خواهید با مشتریانتان ارتباط بهتری برقرار کنید باید به‌نسبت رقبایی که دارید ارزش بیشتری در محتوا به آن‌ها ارائه دهید. مثلاً اگر صفحه‌ای دارید که راه‌های کمپین تبلیغاتی را در لینکدین به مخاطبان آموزش می‌دهد، باید از به‌روزترین ترفندها صحبت کنید و راه مشورت را باز بگذارید.

box

فیلیمو

آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو

کلیک کنید

۴) راه انتقاد و پیشنهاد را باز بگذارید

بگذارید که مخاطب احساس کند حق دارد نظر خود را راجع به خدمات و محصولات کسب‌وکار شما بدهد، سؤالش را بپرسد و اگر پیشنهادی دارد آن را با شما در میان بگذارد. اگر این کار را بکنید، به نیاز مشتری سریع‌تر نزدیک می‌شوید و برای آیندۀ تولید محتوای کسب‌وکارتان برنامه‌ریزی بهتری می‌کنید.

منظور ما این نیست که سکان را به‌طور کامل به دست نظرات، انتقادات و پیشنهادات مشتری بسپارید، بلکه این است که به‌واسطۀ ارتباطی که با مشتری بالقوه برقرار می‌کنید، از عمق نیازهای او باخبر شوید.

۵) راست بگویید

تنها یک محتوا یا کامنت اشتباه یا دروغ، می‌تواند زحمت‌های چندسالۀ شما برای تولید محتوا و تبلیغات را به باد دهد. اگر می‌خواهید ارتباط صمیمانه و شفاف‌تری با مخاطبتان برقرار کنید، به‌هیچ‌وجه صداقت را کنار نگذارید. یادتان باشد اعتمادی که از مشتری گرفته شده خیلی سخت برمی‌گردد یا برنمی‌گردد.

۶) مسیر ارتباطی را سخت نکنید

مخاطب امروز وقت ندارد که برای فرستادن یک پیام یا سؤال، فرمی طولانی را پر کند، ایمیلی با شرایط ویژۀ برند بفرستد یا در دایرکت سؤالش را بفرستد و یک هفته منتظر جواب آن باشد.

مخاطب امروزی می‌خواهد در سریع‌ترین زمان و با جزئیات مناسب جواب خواسته‌اش را بگیرد و با برند شما ارتباط برقرار کند. با این حساب به نفعتان است که او را معطل نکنید، وگرنه رقیبتان جای شما را می‌گیرد.

۷) فراخوان به اقدام داشته باشید

با هر شکل از محتوایی که برای تبلیغات یا بازاریابی تولید می‌کنید، مثل فیلم‌های با پایان باز برخورد نکنید. در یک جمله، بازار هدفتان پس از دیدن، شنیدن یا خواندن محتوا نباید به خود بگوید: «خب که چه؟».

اگر می‌خواهید ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنید، باید تکلیف او را در انتها یا حتی ابتدای محتوا مشخص کنید و کال تو اکشن جذاب داشته باشید.

قبل از هر تولید محتوایی از خود بپرسید که انتظار دارید مخاطب بعد از مواجهه با محتوایی که دارید، چه‌کاری انجام بدهد: تماس بگیرد؟ کلیک کند؟ کامنت بگذارد؟ ایمیل بفرستد؟ ثبت‌نام کند؟ بعد از پاسخ به این سؤال، یک قسمت کوتاه از محتوایتان را به فراخوان به اقدام جذاب اختصاص دهید.

در انتها

فرض می‌کنیم که با خواندن این مطلب، به‌طور کامل متوجه اهمیت ارتباطات در موفقیت محتوا شدید. یادتان باشد ایجاد ۱۰ محتوایی که باعث بازاریابی دهان‎‌به‌دهان، تماس با سازمان، یا دایرکت و کامنت در شبکه‌های اجتماعی می‌شود، بهتر از ۱۰۰ محتوایی است که نهایتاً فقط لایک و بازدید زیادی می‌گیرد.

به کسب‌وکارتان به‌ چشم یک انسان خوش‌برخورد نگاه کنید که دوستان صمیمی و وفادار زیادی دارد، نه یک ربات که فقط جواب‌های از‌پیش‌تعیین‌شده بلد است. اگر با این دید بازاریابی و تبلیغات را انجام دهید، سریع‌تر به فروش می‌رسید.

سؤالات متداول

استفاده از چه روش‌هایی در تولید محتوا باعث ارتباط بهتر با مخاطب می‌شود؟

تولید محتوا براساس نوع پرسونا، توجه به نقاط درد مشتری برای تولید محتوا، تولید ارزش افزوده، راستگویی، ایجاد فراخوان‌به‌اقدام و موادری از این دست به ارتباط بهتر با مشتری کمک می‌کند.

چرا ارتباط با مشتری در حین تولید محتوا و پس از آن اهمیت دارد؟

ارتباطات برند به‌واسطۀ تولید محتوا باعث می‌شود سرنخ بیشتری تولید کنید، به مرجع تبدیل شوید، مورد اعتماد باشید، وفاداری به برند ایجاد کنید و سفر مشتری بهتری برای مخاطبتان بسازید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.