نحوۀ تبلیغات لوازم یدکی + بازاریابی قطعات خودرو

چه راه‌هایی برای تبلیغ در حوزۀ لوازم یدکی خودرو وجود دارد؟

هیچ منطقی در نشستن در یک گاراژ خاک‌گرفته یا یک مغازۀ لوازم یدکی در یک کوچۀ فرعی و فکرکردن به اینکه چرا مشتری ندارید وجود ندارد. طبق آمار دیجی‌کالا، در سال ۱۴۰۱ کل سهم بازار خرده‌فروشی آنلاین ایران ۴% برآورد شده است و این بدان معناست که بیشتر این اقیانوس هنوز کشف‌نشده و دست‌نخورده باقی مانده است و شما به‌عنوان یک کسب‌وکار فعال در حوزۀ قطعات خودرو، فرصت خوبی برای حضور در این عرصه دارید. اما قبل از هر چیز باید به‌طور کامل بدانید تبلیغات لوازم یدکی یا به‌طور کلی‌تر بازاریابی قطعات خودرو چگونه انجام می‌شود.

در این مطلب از وی‌پدیا قرار است همین موضوع را بررسی کنیم. اگر قصد ارتقای کسب‌وکار سنتی خود به یک کسب‌وکار هیبریدی (سنتی-دیجیتالی) یا تماماً دیجیتالی و آنلاین را دارید و به دنبال جذب مخاطب و درآمد بیشتر هستید، این مطلب را از دست ندهید.

چرا لوازم یدکی و قطعات خودرو را تبلیغ کنیم؟

برای سالیان دراز و حتی همین‌حالا، هر نوع فعالیتی در حوزۀ قطعات خودرو نوعی کسب‌وکار تماماً فیزیکی شناخته می‌شد. اگر کسی به یک قطعۀ خاص مانند بلبرینگ چرخ یا لنت ترمز نیاز داشت، به احتمال زیاد باید با همان خودروی احتمالاً مشکل‌دارش سراغ راستۀ قطعات خودرو در شهر خود می‌رفت و با این مغازه و آن مغازه کردن، چیزی که می‌خواست را تهیه می‌کرد.

اما کسب‌وکارهای فعال این حوزه که در سالیان اخیر اقدام به ساخت یک فروشگاه آنلاین کرده‌اند، این رویه را کلاً تغییر داده‌اند؛ به‌شکلی که حتی مشتری‌ای که به دنبال خرید حضوری است، با شنیدن قیمت در یک مغازه، شروع به جست‌وجوی قیمت آن محصول در گوگل می‌کند. طبق آمار خود گوگل، بیش از ۲۵% از جست‌وجوکنندگان این حوزه به دنبال قطعات یدکی، خدمات و تعمیر در فضای وب می‌گردند.

از طرف دیگر، به خاطر گران‌شدن خودرو و تبدیل آن به یک کالای لوکس (حتی پراید!)، افراد کمتر خودرو می‌خرند و آن‌هایی هم که از قبل صاحب خودرو بوده‌اند، فقط به دنبال تعمیر، حفظ کارکرد و سالم‌نگه‌داشتن آن هستند و این موضوع یعنی نیاز به قطعات خودروی بیشتر و بیشتر! برای اینکه بتوانید سهم خود را از این بازار بگیرید و رقابت کنید، بدون شک به بازاریابی قطعات خودرو و تبلیغات لوازم یدکی نیاز دارید.

نحوۀ بازاریابی قطعات خودرو (بهترین تکنیک)

به‌طور کلی، تبلیغات لوازم یدکی اشکال مختلفی دارد و لزوماً منظور خود «تبلیغات» نیست و چه‌بسا بسیاری از کارهایی که در درازمدت نتیجه می‌دهند هم نوعی تبلیغ باشند، اما نام تبلیغ ندارند؛ مانند سئو. به همین خاطر، در ادامه به مسیری که باید در طول بازاریابی قطعات خودرو پیش بروید، می‌پردازیم.

۱) انتقال کسب‌وکار به فضای آنلاین

اولین قدم در بازاریابی قطعات خودرو این است که اگر تا‌به‌حال هیچ فعالیت آنلاین و دیجیتالی نداشته‌اید، سریعاً مقدمات ایجاد آن را فراهم کنید. این کار می‌تواند با استخدام چند نفر به‌عنوان تیم مارکتینگ آغاز شود. تکمیل موجودی کالا، تأسیس سایت، طراحی سایت و یا انتخاب سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و تکمیل‌کردن محتوای سایت، از قدم‌های اولیه در انتقال کسب‌وکار به فضای آنلاین محسوب می‌شود.

۲) ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوایی

بدون وجود محتوا نمی‌توانید سراغ تبلیغات لوازم یدکی یا به‌طور کلی‌تر سراغ بازاریابی قطعات خودرو بروید.

داشتن یک بلاگ قدرتمند در سایت، یکی از راه‌های عالی برای تبلیغ محسوب می‌شود. با داشتن یک استراتژی مشخص، شما خواهید توانست به‌واسطۀ مطالب مبتنی بر کلمات کلیدی تحقیق‌شده که در بلاگ سایت منتشر می‌شود، مخاطبان بیشتر و مشتریان بالقوه‌ای جذب کنید. ادامۀ این روند، درنهایت به کاربران نشان می‌دهد که شما چقدر در کارتان متخصص هستید.

مثلاً می‌توانید در این استراتژی از محتوای ویدئویی هم بهره ببرید؛ مانند ویدئوهایی که نحوۀ نصب قطعات مختلف خودرو را آموزش می‌دهند، ویدئوهایی که نحوۀ کارکرد یک قطعه را به نمایش می‌گذارند و اینکه چگونه سرهم می‌شوند و چه عملکردی دارند.

۳) بهینه‌سازی سایت (سئو و کاربران)

ازآنجاکه سایت شما مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزار بازاریابی شماست، باید آن را هم برای کاربر و هم برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید:

 • استفاده از توضیحات محصول و عناوین شامل کلمات کلیدی؛
 • بهینه‌کردن تصاویر و ویدئوها (از نظر حجم)؛
 • تولید محتوای منحصربه‌فرد و متقاعدکننده؛
 • ریسپانسیوبودن سایت؛
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای جذب مخاطب بیشتر.

طبق آمار Oberlo، بیش از ۹۹% افراد به احتمال زیاد هنگام جست‌وجو در یک موتور جست‌وجو، روی نتایج صفحۀ «اول» آن کلیک می‌کنند و این یعنی تلاش برای سئو و حضور در صفحۀ اول بسیار اهمیت دارد.

در این مطلب، به‌‌طور جامع پیرامون بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو صحبت کرده‌ایم.

۴) سئوی محلی

ممکن است بسیاری از افراد درلحظه به دنبال قطعات خودرو باشند؛ مثلاً ممکن است کسی بخواهد فردا به مسافرت برود و با مشکلی در خودروی خود روبه‌رو می‌شود و باید سریعاً آن را حل کند، به همین خاطر به دنبال مغازۀ لوازم یدکی در اطراف خود، آن هم در گوگل می‌گردد.

وقتی شما چنین چیزی را در گوگل جست‌وجو می‌کنید، سه نتیجۀ اول معمولاً شامل سه لوکیشن در گوگل‌مپ می‌شود که علاوه بر مکان آن‌ها، اطلاعات ارتباطی مانند شماره‌تلفن و ساعت کاری و امتیازی را که کاربران به آن‌ها داده‌اند هم نمایش می‌دهد. شما می‌توانید با ثبت اطلاعات مغازۀ خود در گوگل‌مپ یا در نقشه‌های داخلی مانند نشان و بلد، سئوی محلی خود را نیز بهبود ببخشید.

۵) استفاده از شبکه‌های اجتماعی

یکی از راه‌های پربازده و تقریباً رایگان بازاریابی قطعات خودرو، فعالیت و تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی است. پرواضح است که امروزه بخش اعظمی از افراد، روزانه به این پلتفرم‌های اجتماعی سر می‌زنند و حتی با وجود اینکه در ایران همۀ این پلتفرم‌ها فیلتر هستند، اما عملاً روی حضور افراد تأثیری نگذاشته است! ازجمله محتواهایی که می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به‌اشتراک‌گذاری رضایت مشتری‌ها؛
 • محصولات جدید، آنباکس‌کردن آن‌ها و نحوۀ کارکرد و طریقۀ نصبشان؛
 • اطلاع‌دادن پیرامون تخفیف‌ها و پیشنهادها؛
 • توضیح‌دادن دربارۀ هر محصول، اینکه چه ارزشی به کاربر ارائه می‌شود.

۶) تبلیغات لوازم یدکی

برای انجام انواع تبلیغات لوازم یدکی، شما گزینه‌های زیادی در دسترس دارید و می‌توانید سراغ انواع و اقسام تبلیغات بروید؛ مانند تبلیغات کلیکی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات همسان، تبلیغات بنری و… . در ایران برای انجام این تبلیغات می‌توانید سراغ آژانس‌های تبلیغاتی مانند صباویژن بروید تا پروسۀ انجام تبلیغات برای شما آسان‌تر شود و نتایج بهتری بگیرید.

۷) بازاریابی سنتی

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی قطعات خودرو به‌صورت آنلاین، قطعاً هم محبوبیت دارد و هم احتمالاً هدف نهایی شما در این راه است. اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که با وجود همۀ این‌ها، هنوز بازاریابی سنتی نمرده است! چاپ‌کردن یک کارت ویزیت یا تراکت هم نوعی تولید محتوا محسوب می‌شود، با اینکه دیجیتالی نیست.

در یک بازار پر از رقیب، به‌طور قطع همۀ مخاطبان و مشتریان بالقوۀ شما نمی‌توانند شما را به‌شکل آنلاین پیدا کنند و همین موضوع اهمیت بازاریابی سنتی را نشان می‌دهد. شما باید برای این مخاطبانتان هم برنامه و نقشه داشته باشید.

۸) تبلیغات پیامکی و ایمیل مارکتینگ

این نوع از بازاریابی قطعات خودرو مستلزم داشتن مخاطبانی از گذشته است؛ چون یا نیاز به شمارۀ موبایل است یا آدرس ایمیل. به همین خاطر، ممکن است از ابتدا نتوانید سراغ این نوع تبلیغات بروید. اما ممکن است اگر از قبل مغازه داشته باشید، فهرستی از مخاطبان در گوشی‌تان ذخیره شده باشد که برای تبلیغات پیامکی بسیار کاربردی خواهد بود.

نکتۀ مهم در استفاده از این دو نوع روش تبلیغاتی این است که اولاً نباید تهاجمی و بدموقع و بیش از حد باشد و دوماً باید به‌شکل خلاصه و مختصر، در آن به پیشنهاد خود اشاره کنید.

متن تبلیغات لوازم یدکی

در زیر به چند نمونه متن تبلیغات لوازم یدکی خودرو که از آن‌ها می‌توانید در تبلیغات کلیکی، تبلیغات پیامکی، هدلاین‌ها و… استفاده کنید، اشاره می‌کنیم:

 • عملکرد خودروی خود را ارتقا دهید؛
 • لوازم یدکی خوش‌قیمت برای هر خودرویی؛
 • عملکرد خودروی خود را یک سطح بالا ببر؛
 • برای بهینه‌کردن عملکرد موتور خودروی شما؛
 • قطعات باکیفیت با قیمت مقرون‌به‌صرفه؛
 • تجربۀ ۱۰ساله در تأمین و تولید قطعات خودرو؛
 • بهشت هر خودرو!
 • بهترین فروشگاه لوازم یدکی با ارائۀ گارانتی معتبر؛
 • با خیال راحت برانید؛
 • با دقت و قدرت برانید؛
 • با بهترین قطعات در دشوارترین مسیرها برانید؛
 • امنیت خودروی شما در جاده مسئولیت ماست؛
 • دنیایی از لوازم یدکی متناسب با هر بودجه‌ای؛
 • حواس ما به خودروی شما تا دوردست‌ها هست.

درنهایت

در انتها به این موضوع توجه داشته باشید که بودجۀ شما نقش بسیار مهمی در تعیین نوع تبلیغات لوازم یدکی دارد. برای کسب موفقیت در بازاریابی قطعات خودرو باید آمادۀ رقابت با رقبای زیادی که عموماً به‌صورت فیزیکی فعالیت دارند باشید. تبلیغات، در کنار سایر فعالیت‌های بازاریابی می‌تواند ارتباط شما را با مخاطب هدفی که به دنبالش هستید قوی و عمیق‌تر کند و در ادامه با ارائۀ ارزشی که با نیازهای آن‌ها سازگار است، خواهید توانست این مخاطبان را به مشتریان وفاداری تبدیل کنید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.