چرا لایک‌های توییتر حذف می‌شوند؟

آیا لایک‌های توییت‌هایتان غیب می‌شوند؟ اگر درگیر این مشکل هستید، با این مطلب از وی‌پدیا همراه باشید تا بیشتر دربارۀ این موضوع که آیا اصلاً چیزی به نام حذف‌شدن لایک در توییتر وجود دارد یا خیر، با هم صحبت کنیم.

اگر کاربر توییتر هستید، شاید به این مشکل برخورده باشید که گاهی‌اوقات لایک‌های بعضی از توییت‌ها حذف می‌شوند. در مقطعی از سال ۲۰۱۹، این مشکل برای دامنۀ وسیعی از کاربران این شبکۀ اجتماعی ایجاد شده بود و بسیاری از آن‌ها به دنبال راه‌حلی برای رفع آن می‌گشتند!

اما در اصل این مشکل برای نسخۀ اولیۀ اپلیکیشنی به نام Twttr از توییتر بود. این اپلیکیشن که به‌خاطر اولین توییت مؤسس توییتر به این شکل نام‌گذاری شده، به‌عنوان نسخۀ بتای توییتر عرضه شده بود (البته امروز این اپلیکیشن دیگر وجود خارجی ندارد). توییتر بیان کرده که لایک‌ها و ریتوییت‌ها را پنهان کرده تا بیشتر بر «گفت‌وگو و پاسخ» تمرکز شود. اما آیا این موضوع واقعاً باعث افزایش گفت‌وگو بین کاربران خواهد شد؟

مدیران توییتر چه می‌گویند؟

در سال ۲۰۱۹، کاربران توییتر به خبری مبنی بر اینکه قرار است این شبکۀ اجتماعی، معیارهای تعاملی را از توییت‌ها حذف کند، واکنشی بسیار منفی نشان دادند. مضمون خبر این بود که قرار است در نسخۀ بتای توییتر که Twttr نام دارد، تعداد لایک‌ها و ریتوییت‌های هر توییت «پنهان» شود. پس در اینجا شاید بتوان به این سؤال که آیا لایک‌های توییتر اصلاً حذف می‌شوند یا خیر، پاسخ داد.

بسیاری از کاربران با شنیدن این خبر تصور کردند که اپلیکیشن توییتر قصد دارد لایک‌ را «حذف» کند، اما موضوع چیز دیگری بود. خبر (یا شاید هم شایعه!) این بود که تعداد لایک‌ها و ریتوییت‌ها صرفاً «پنهان» می‌شوند و هرکسی که به دنبال مشاهدۀ این ارقام است، کافی ا‌ست روی آن توییت بزند و وارد صفحۀ اختصاصی خود توییت شود تا ارقام را مشاهده کند!

Jack Coleman (مدیرمحصول توییتر) در مصاحبه‌ای با NBC بیان کرد که این پلتفرم در نظر دارد ارتباط بین افراد را با اقدامات مختلفی «دوستانه‌تر» کند: «ما داریم روی تغییر محصول و تغییر سیاست‌هایمان به‌منظور ارتقای سلامت گفت‌وگوها کار می‌کنیم.» او همچنین بیان کرد که توییتر مانند یوتیوب به دنبال حذف حساب‌های کاربری‌ای است که شایعه و تئوری توطئه پخش می‌کنند.

تجربۀ کاربران در‌این‌باره چیست؟

اما کاربران، این فواید ایجاد یک گفت‌وگوی سالم را آن‌چنان که باید و شاید مشاهده نکردند و بیشتر روی نسبت‌‌گرفتن (Getting Ratio’d) حساب‌های کاربری‌ بزرگ تأثیرگذار بود. منظور از نسبت‌‌گرفتن این است که مثلاً اگر فردی در توییتر نوشتۀ نامحبوب یا دروغی منتشر کند، معمولاً تعداد بالایی پاسخ از طرف کاربران عصبانی و مخالف دریافت می‌کند و افراد بسیار کمتری توییت او را لایک می‌کنند.

درمقابل، برخی از کاربران توییتر عقیده دارند که «پنهان‌کردن» لایک‌ها و ریتوییت‌ها تلاشی از سمت توییتر است تا با این کار نسبت‌‌گرفتن حساب‌های کاربری پرفالوئر (به‌واسطۀ توییت‌کردن مطالب نامحبوب) را کاهش بدهد.

آیا علم در‌این‌باره حرفی دارد؟

برنی هوگان (Bernie Hogan)، محقق ارشدی در انستیتوی اینترنت آکسفورد، به این موضوع نگاه دیگری دارد. او می‌گوید که با حذف‌کردن اعداد تعاملی زیر هر توییت، به افراد سیگنال کمتری داده می‌شود و می‌توانند براساس محتوای توییت‌های تایم‌لاینشان تصمیم‌گیری کنند.

حرف آخر

اگر شما همین حالا در گوگل جست‌وجو کنید که «چرا لایک‌های من در توییتر حذف می‌شوند؟» شاید دلیلی قطعی برای آن پیدا نکنید؛ چون احتمالاً دلایل بسیاری در این بین هستند که باعث حذف یا پنهان شدن لایک‌ها می‌شوند. از اینکه توییتر به دنبال بالابردن تعامل است گرفته تا تأثیرات ایجادشده توسط فیلترشکن‌ها که باعث می‌شود توییتر برداشت دیگری از آن ‌کند و مثلاً فکر کند ما ربات، اسپم یا چنین چیزی هستیم!

در بین کاربران خارجی نیز همین موضوع وجود دارد و هرکسی بنا به برداشت و تجربۀ خودش، دربارۀ حذف لایک‌های توییتر صحبت می‌کند. اما به‌طور کلی توییتر دارای سیاست‌ها و قوانین خاصی است که عبور از این قوانین ممکن است حساب کاربری شما را دچار آسیب‌هایی مانند حذف لایک، ریتوییت، پیام دایرکت و… کند.

اما در نظر داشته باشید که شاید همان بهتر باشد که در بسیاری از موارد، معیار سنجش توییت‌ها لایک نباشد. چون بهتر است که محتوا جلوتر از اعداد و ارقام ظاهر شود و معیار تصمیم‌گیری، «محتوا» باشد؛ اگرچه که این روزها در بیشتر شبکه‌های اجتماعی، معیار هرگونه قضاوتی تعداد لایک است.

منابع

۴/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.