بازاریابی محتوامحور (Contextual Marketing) چیست و چگونه کار می‌کند؟

احتمالاً برایتان پیش آمده است که وارد سایتی شوید و با خواندن یک بلاگ‌پست، پاپ‌آپی باز شود و یک اشتراک رایگان به شما پیشنهاد ‌دهد. یا شاید برایتان پیش آمده باشد که زمان خرید یک محصول، محصولات مکمل آن نیز به شما نشان داده شود. این پیشنهادها اتفاقی نیست، بلکه نوعی بازاریابی دیجیتال به نام بازاریابی محتوامحور است.

در ادامه به‌طور مفصل به توضیح بازاریابی محتوامحور و تأثیر آن در تعامل کاربر، تبدیل آن به مشتری، افزایش درآمد و ذکر مثال‌هایی مرتبط با آن می‌پردازیم.

بازاریابی محتوامحور (Contextual Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوامحور، انتشار تبلیغات متناسب برای کاربران مناسب در زمان درست است. در این تعریف، منظور از تبلیغات متناسب، تبلیغاتی است که با توجه به پاسخ‌گویی به علایق مخاطبان‌ و نقاط درد آنان طراحی شده باشد. به بیان دیگر، در بازاریابی محتوامحور ابتدا باید به درک درستی از علایق مخاطبانمان و نقاط درد آنان برسیم؛ بنابراین بازاریابان باید با استفاده از تحقیق، مطالعۀ کاربران و زیر‌نظر‌گرفتن مخاطبان‌، علایق و ترجیحات آنان را شناسایی کنند.

همچنین، در این نوع بازاریابی باید به مرحله‌ای از سفر خریدار که مشتری در آن قرار دارد دقت کرده و تبلیغات مختلف را با توجه به مراحل سفر خریدار، برای مشتری اولویت‌بندی کنیم.

۵ مزیت بازاریابی محتوامحور

بازاریابی محتوامحور مزایای بسیاری دارد که به چندین مورد آن اشاره کردیم:

  1. افزایش نرخ تعامل: در بازاریابی محتوامحور، به دلیل آنکه محتواهای تبلیغاتی متناسب با نیاز و خواستۀ مشتریان نمایش داده می‌شوند، شانس تعامل مخاطبان با تبلیغات دیجیتال ما افزایش می‌یابد.
  2. افزایش نرخ تبدیل: زمانی که شما نقاط درد مشتریان را در تبلیغات خود هدف قرار می‌دهید، محتوای تبلیغاتی شما عملکرد بهتری خواهد داشت؛ زیرا شما تبلیغاتی را ارائه می‌دهید که متناسب با علایق آن‌ها و مرحلۀ سفر خرید مخاطبانتان است.
  3. افزایش کیفیت ترافیک وب‌سایت: با استفاده از بازاریابی محتوامحور می‌توانید با درنظر‌گرفتن رفتار مخاطبانتان، کاربرانی را به‌سمت وب‎سایت خود جذب کنید که احتمال پیشروی آنان در سفر خرید، بالاست؛ به این شکل، درحقیقت شما کیفیت ترافیک وب‌سایت خود را افزایش داده و کاربران را متناسب با محصول یا خدمات خودتان، به‌سمت آن‌ها می‌کشانید.
  4. بهبود تجربۀ مشتریان: با رویکرد بازاریابی محتوامحور، هر مخاطب یک پیام بازاریابی مناسب و به‌موقع دریافت می‌کند. درحقیقت، آن‌ها با پیام‌های تبلیغاتی مختلف بمباران نمی‌شوند و هنگامی که به یک خدمت یا محصول مشخص نیاز دارند، اطلاعات موردنیازشان به آن‌ها رسیده و تجربه‌ی خریدشان بهبود می‌یابد.
  5. افزایش درآمد: با هدفمند‌بودن تبلیغاتمان و نشانه‌گرفتن افراد مناسب برای انتشار آن‌ها، مخاطبان بیشتری به مشتری تبدیل شده و درآمدمان افزایش می‌یابد.

چگونه بازاریابی محتوامحور (Contextual Marketing) را شروع کنیم؟

راهکار‌های زیادی برای بازاریابی به روش بازاریابی محتوامحور وجود دارد که نمونه‌هایی از آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

پیشنهادهای هدفمندی را برای صفحات خاص وب‌سایت‌ خود ایجاد کنید

یک راه آسان برای شروع بازاریابی محتوامحور، ارائۀ محتواهای پیشنهادی با توجه به نقاط درد مشتریان است؛ همان محتواهایی که مخاطبان با رجوع به سایت شما، به دنبال یافتن آن‌ها و درنهایت یافتن پاسخ ‌مشکلاتشان از طریق آن‌ها هستند.

برای مثال، اگر کفش‌ پیاده‌روی می‌فروشید می‌توانید یک پست وبلاگ به همراه چک‌لیستی دربارۀ پیاده‌روی‌ پیشنهاد دهید و محتوای خود را ارزشمندتر کنید.

از فراخوان به اقدام‌ها به‌صورت هوشمندانه در وب‌سایت‌ خود استفاده کنید

شما می‌توانید با استفاده از فراخوان به اقدام‌های هوشمندانه، کاربران‌ خود را به قدم بعدی هدایت کنید. احتمالاً شما هم برای بالابردن نرخ تبدیل پیشنهادهای زیادی دارید که می‌خواهید با استفاده از آن‌ها ترافیک ورودی وب‌سایت‌ خود را به مشتری تبدیل کنید. در این مسیر باید با توجه به مرحلۀ سفر خرید مشتری خود، پیشنهادها یا فراخوان به اقدام‌های هدفمندی را به آن‌ها ارائه دهید.

فرم‌های هوشمند که چرخۀ تبدیل را کوتاه می‌کنند، ایجاد کنید

فرم‌های هوشمند سؤالاتی را که مخاطب در مراحل قبلی پاسخ داده است تکرار نمی‌کنند؛ بنابراین هر بار که کاربرانتان یک فرم پر می‌کنند، اطلاعات جدیدی درمورد آن‌ها به دست آورده و یک تجربۀ کاربری یکپارچه‌تر و شخصی‌سازی‌شده را برای آن‌ها ایجاد می‌کنید. برای مثال، در زیر می‌توانید دو فرم هوشمند آکادمی هاب‌اسپات  (HubSpot Academy) را مشاهده کنید.

این فرم برای کاربری طراحی شده که مشتری خدمات این وب‌سایت بوده است:

بازاریابی محتوامحور 1اما این فرم برای کاربران جدید نمایش داده می‌شود:

بازاریابی محتوامحور 2از ایمیل‌هایی با محتوای پویا استفاده کنید

فرم‌ها و پیشنهادهای شما تنها چیزهایی نیستند که باید هوشمندانه باشند. پایگاه داده‌های ایمیل‌هایتان نیز باید به لیست‌های هدفمند تقسیم شود؛ به‌خصوص اگر می‌خواهید ایمیل‌های شما برای مخاطبانتان جذاب به نظر برسد.

برای مثال، اگر از اکستنشن گرامرلی (Grammarly) استفاده کنید، این ایمیل را دریافت می‌کنید:

بازاریابی محتوامحور 3در‌صورتی‌که با استفاده از اپلیکیشن آن، ایمیل دیگری به‌شکل زیر دریافت خواهید کرد:

بازاریابی محتوامحور 4درحقیقت، دریافت ایمیلی که برای شما شخصی‌سازی شده و حساب‌های شما را در نظر می‌گیرد، لذت‌بخش است.

مثال‌هایی از بازاریابی محتوامحور

براساس گفتۀ CodeFuel، حدود ۴۹٪ از بازاریابان در آمریکا از بازاریابی محتوامحور استفاده می‌کنند و این ارقام رو به افزایش بوده و سال به سال به محبوبیت این نوع بازاریابی افزوده می‌شود. در ادامه می‌توانید مثال‌هایی از بازاریابی‌های محتوامحور موفق را مشاهده کنید:

فیتنس بلندر (Fitness Blender)

فیتنس بلندر یک وب‌سایت محبوب است که به مردم کمک می‌کند سلامت روحی و جسمی خود را فراهم کنند. در‌حالی‌که شما در حال خواندن یک محتوا در این وب‌سایت هستید، می‌توانید تبلیغ‌های کوچکی را در سمت چپ صفحه ببینید که مرتبط با موضوع بلاگ مربوطه هستند.

برای مثال، در زیر، تصویری از یک آگهی را در این وب‌سایت می‌بینیم که نوعی تمرینات ورزشی را تبلیغ می‌کند.

بازاریابی محتوامحور 5آمازون (Amazon)

این شرکت از بازاریابی محتوامحور برای تبلیغ محصولاتی مشابه آنچه شما به دنبال آن‌ها هستید، استفاده می‌کند. هنگامی که صفحۀ محصولی را در این وب‌سایت باز می‌کنید، یک نمونه از تبلیغات‌ مرتبط در نوار سمت چپ آن مشاهده می‌کنید.

بازاریابی محتوامحور 6

یوتیوب (YouTube)

یوتیوب نیز اپلیکیشنی است که به بازاریابان اجازه می‌دهد تا بازاریابی محتوامحور را عملی کرده و محتوای خود را براساس سلیقه‌ی بازدیدکنندگان تنظیم کنند. برای مثال، فردی یک دوچرخۀ جدید خریده و یک ویدئوی یوتیوب با همین موضوع پیدا می‌کند. قبل از شروع ویدئو، یوتیوب تبلیغی از یک کیف دوچرخه نمایش می‌دهد. کیف دوچرخه می‌تواند مکمل خرید دوچرخۀ جدید بوده و فرد را به یک خرید دیگر هدایت کند.

کلمات پایانی

در تبلیغاتی که برمبنای استراتژی بازاریابی محتوامحور تدوین شده است، همه‌چیز، از محتوا و کلمات کلیدی گرفته تا تصاویر و کپی وب، اهمیت دارد. در بازاریابی محتوامحور، کنترل در دست تبلیغ‌کنندگان، بازاریابان یا ناشران تبلیغاتی است و به آن‌ها اجازه می‌دهد روی رفتار فعلی بازدیدکننده تمرکز کنند. به‌علاوه، این نوع تبلیغات بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به‌راحتی اجرا می‌شود؛ بنابراین می‌تواند برای مشاغل جدید و کوچک نیز کاربردی باشد.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.