🧰 ابزارگشایی: نگاهی به هاب‌اسپات (Hubspot)

هاب‌اسپات چیست و چرا استفاده از آن مهم است؟

«آیا به توجه مردم نیاز دارید؟ دو راه برای آن وجود دارد: یا باید کاری کنید که توجه آن‌ها به شما جلب شود یا توجه آن‌ها را بخرید. اولی فکر بیشتر می‌خواهد و دومی پول بیشتر». ست گودین (Seth Godin)، نویسندۀ برجستۀ حوزۀ کسب‌وکار، برای توضیح بازاریابی درون‌گرا (Inbond Marketing) از این جمله استفاده می‌کند. در این بازاریابی، تلاش بر این است که خود مخاطب به سراغ کسب‌وکار بیاید و شروع‌کنندۀ گفت‌وگو باشد.

مدت‌هاست که کسب‌وکارها به اهمیت این نوع بازاریابی پی برده‌اند و می‌دانند که اجرایی‌کردن‌ آن به یک استراتژی مناسب نیاز دارد. آن‌ها در این مسیر، بزرگ‌ترین چالش خود را دسترسی به ابزارهای یکپارچه و انتخاب پلتفرم مناسب می‌دانند. اما هاب‌اسپات (HubSpot) به‌خوبی این دغدغه را درک کرده و با ابزار جامع خود آن را پوشش داده است. در این مطلب از وی‌پدیا قصد داریم دربارۀ این ابزار کارآمد و رویکرد آن برای کمک به رشد کسب‌وکارها توضیح دهیم.

هاب‌اسپات چیست؟

هاب‌اسپات، یک پلتفرم نرم‌افزاری جامع برای بازاریابی درون‌گرا و اتوماسیون (Automation) است. با استفاده از آن، کسب‌وکارها می‌توانند تمام فعالیت‌های بازاریابی درونی خود را اجرا، مدیریت و اندازه‌گیری کنند. درواقع، این ابزار همۀ آن ‌چیزی است که یک شرکت برای اجرای بدون دردسر کمپین‌ها و فرایندهای درونی خود به آن نیاز دارد.

هاب‌اسپات، در هر مرحله از سفر مشتری، شما را توانمند می‌سازد؛ چون می‌داند که اگر مشتری در هر مرحله راضی و موفق باشد، درنهایت شما هم موفق خواهید شد. در این مسیر هم خدمات مختلفی را مثل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، سئو، مدیریت محتوا، تولید لید (Lead Generation)، تحلیل سایت، سیستم چت و پشتیبانی مشتریان به شما ارائه می‌کند.

این شرکت در کنار تمام این خدمات، یک بلاگ و آکادمی آموزشی قوی هم درزمینۀ دیجیتال‌ مارکتینگ دارد. به‌روزرسانی دانش، ارتقای مهارت‌ها و یادگیری مهارت‌های جدید توسط اعضای سازمان هم بخشی از بازاریابی درون‌گرا محسوب می‌شود. در ادامه تاریخچه و جزئیات بیشتری از خدمات و سرویس‌های این مجموعه را بررسی می‌کنیم.

تاریخچۀ فعالیت هاب‌اسپات

در سال ۲۰۰۴ بود که برایان هالیگان (Brian Halligan) و دارمش شاه (Dharmesh Shah) از مؤسسۀ فناوری ماساچوست (MIT) شروع به بررسی یک ایده کردند. آن‌ها متوجه شده بودند که هزینه‌های بازاریابی، تبلیغات و تماس‌های انبوه، برای شرکت‌های کوچک بسیار زیاد است. به همین‌ دلیل، این شرکت‌ها و استارتاپ‌ها به‌ندرت شانسی برای رقابت با شرکت‌های بزرگ و تثبیت‌شده پیدا می‌کردند.

برایان و دارمش باور داشتند که تکنولوژی فناوری و اینترنت می‌تواند این شرکت‌های کوچک‌تر را توانمند ‌سازد. مردم کم‌کم در حال دورشدن از اعتماد کورکورانه به بازاریابی‌های سنتی بودند. آن‌ها به‌جای تکیه بر تلویزیون و رادیو، موسیقی و ویدئوهای مورد علاقۀ خود را دانلود و برای هم ارسال می‌کردند.

ایدۀ اصلی آن دو نفر این بود که اگر شرکتی بتواند از این رفتار مردم استفاده کند و هریک از مشتریان و مصرف‌کنندگان خود را به یکی از تبلیغ‌کنندگان خود تبدیل کند، قطعاً موفق خواهد شد. این ایده، بعدها درون‌مایه و هستۀ اصلی بازاریابی درون‌گرا را تشکیل داد. یک‌ سال ‌بعد، یعنی در سال ۲۰۰۵، برایان و دارمش راهکارهای خود را برای کمک به کسب‌وکارها در بازاریابی درون‌گرا روی کاغذ آوردند. سپس بلاگ و شرکتی به نام هاب‌اسپات تأسیس کردند و تا همین امروز در کنار کسب‌وکارها بوده‌اند.

نگاهی به هاب‌اسپاتچگونه هاب‌اسپات به کسب‌وکار شما کمک می‌کند؟

پلتفرم نرم‌افزاری هاب‌اسپات در ۷ زمینۀ کلی برای کسب‌وکارها کارآمد است:

 1. تمام ابزارها را در یک‌جا در اختیار دارید: ابزارهای مختلفی برای پیشبرد اهداف کسب‌وکارها وجود دارند. پراکندگی این ابزارها، به دشواری استفاده از آن‌ها و یکدست‌کردن تحلیل نتایج منجر می‌شود. هاب‌اسپات، اغلب آن‌ها را در یک‌جا و در یک پلتفرم گردآوری کرده و در دسترس شما قرار می‌دهد. همچنین، با سیستم‌های Microsoft، G-suit، Gmail و برخی نرم‌افزارهای دیگر ادغام (Sync) شده است. با این حساب، با یک پلتفرم و سیستم می‌توانید صفحۀ فرود بسازید، بلاگ‌نویسی انجام دهید، به‌ دنبال جذب سرنخ باشید، تعاملات خود با مشتریان را سامان دهید، نتایج را تحلیل کنید یا به طراحی و اجرای کمپین‌ها بپردازید.
 2. سطح کیفیت صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی را ارتقا می‌دهید: در فضای پرجنب‌وجوش شبکه‌های اجتماعی، شما هم باید فعال و پرتکاپو باشید. اما ممکن است گاهی به‌ دلیل مشغلۀ زیاد، امکان مدیریت صحیح صفحات اجتماعی وجود نداشته باشد. در هاب‌اسپات می‌توانید زودتر از موعد محتواهای خود را تولید و برای نشر منظم و اتوماتیک آن‌ها برنامه‌‌ریزی کنید. درواقع، یک تقویم محتوایی مناسب برای هریک از صفحات خود خواهید داشت.
 3. سئوی سایت را آسان می‌کند: در هاب‌اسپات، برای بهبود سئو، ابزارهای مختلفی را در دست خواهید داشت. می‌توانید وضعیت هریک از کلمات کلیدی را ردیابی کنید، محتوای سئوپسند منتشر کنید و رتبۀ سایت خود را بهبود ببخشید.
 4. می‌توانید سایت خود را ویرایش کنید: هاب‌اسپات، افزونه‌های مختلفی را برای افزایش قابلیت‌های سایت در اختیارتان قرار می‌دهد. در این پلتفرم می‌توانید بدون نیاز به متخصص، طراحی سایت و توسعۀ آن را هم خودتان انجام دهید. امکان ساخت صفحات وب و ویرایش آن‌ها به‌راحتی میسر است.
 5. یک سیستم یکپارچه خواهید داشت: سیستم CRM هاب‌اسپات، مدیریت داده‌ها و ارتباط با مشتریان را آسان می‌سازد. این سیستم، صفحات شبکه‌های اجتماعی و سایت را ادغام می‌کند و ردیابی بازدیدکنندگان سایت را ممکن می‌سازد. درنهایت، اطلاعات ارزشمندی را از پروفایل شبکه‌های اجتماعی کاربران پیش پای شما می‌گذارد و به کمک راهنمایی‌های آن متوجه می‌شوید که سرنخ‌ها به چه چیزهایی واکنش نشان می‌دهند. این داده‌ها ارتباط بین شما و مخاطبانتان را ساده می‌کند و تعاملات و تبادلات را یکپارچه و کارآمد می‌سازد. مگر نه این است که در بازاریابی درون‌گرا، در پی ایجاد ارتباط پایدار با مخاطب هستیم؟
 6. تولید و مدیریت محتوا را ساده می‌سازد: قطعاً در بازاریابی درون‌گرا، محتوا پادشاه است. اما برای اثربخشی بیشتر این محتوا نیاز به یک ثبات در تولید، نشر، تحلیل و بهینه‌سازی داریم. هاب‌اسپات، همانند شبکه‌های اجتماعی، برای مدیریت بلاگ و سایت هم به شما امکان تولید زودتر از موعد پست‌ها و چیدن یک تقویم منظم برای انتشار آن‌ها را می‌دهد. این برنامه‌ریزی، فشار به‌روز‌نگه‌داشتن پست‌ها در شلوغی کار روزانه را کم می‌کند.
 7. یک ابزار تحلیلی در دست خواهید داشت: بازاریابی مبتنی بر داده راهی رو به جلو برای تمام کسب‌وکارها به شمار می‌رود. هاب‌اسپات تمام داده‌هایی را که ممکن است در این مسیر نیاز داشته باشید، برای شما جمع‌آوری می‌کند. از همه مهم‌تر اینکه می‎توانید با استفاده از این اطلاعات، میزان بازگشت سرمایۀ خود را هم محاسبه کنید.

پلتفرم نرم‌افزاری هاب‌اسپات

CRM هاب‌اسپات، در ۵ سطح فروش، بازاریابی، خدمات مشتریان، خدمات اجرایی (اتوماسیون‌) و مدیریت محتوا ارائه می‌شود. در هنگام تهیۀ آن می‌توانید بسته به وسعت و نیازهای کسب‌وکار خود، همه یا بخشی از این CRM را دریافت کنید. در هریک از این ۵ بخش، قابلیت‌ها و ابزارهای خاصی را در دست خواهید داشت که در ادامه ذکر می‌شوند:

۱) نرم‌افزار بازاریابی (Marketing Hub)

نرم‌افزار بازاریابی هاب‌اسپات به افزایش ترافیک ورودی، بهبود نرخ تبدیل بازدیدکنندگان و اجرای کامل کمپین‌های بازاریابی درون‌گرا کمک می‌کند. درواقع، باعث می‌شود مردم به‌سمت مجموعۀ شما جذب شوند. در این بخش، ابزارها و قابلیت‌های زیر دیده می‌شوند:

 • ابزاری حرفه‌ای برای ساخت صفحات فرود؛
 • ابزاری برای ایجاد بلاگ؛
 • اتوماسیون بازاریابی؛
 • تولید لید با تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها؛
 • امکان گزارش‌دهی از تمامی فعالیت‌ها و نتایج آن؛
 • تجزیه‌وتحلیل ترافیک ورودی و اطلاعات کمپین‌ها؛
 • امکان انجام تست‌های لازم برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل؛
 • بازاریابی ایمیلی؛
 • ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی و ارائۀ بازخوردهای کاربران؛
 • چت زنده (LiveChat).

۲) نرم‌افزار فروش (Sales Hub)

سیستم فروش هاب‌اسپات کمک می‌کند که بتوانید نگاه عمیق‌تری به چشم‌انداز و فرایندهای فروش خود داشته باشید. با کمک آن می‌توان فرایندهای فروش را اتوماتیک ساخت و درنتیجه معاملات خود را سریع‌تر انجام داد. برخی از ابزارها و قابلیت‌های آن به‌صورت زیر هستند:

 • امکان سامان‌دهی سیستم پرداخت و فاکتورها؛
 • امکان برنامه‌ریزی برای جلسات با ابزار Meeting؛
 • اتوماسیون فروش؛
 • یکپارچه‌سازی اطلاعات کارمندان فروش از مشتریان؛
 • پیگیری ایمیل‌های ارسالی و اعلان‌ها؛
 • همگام‌‌شدن باGmail و نرم‌افزارهای مایکروسافت؛
 • امکان چت زنده با مشتری؛
 • مدیریت معاملات، تماس‌ها و شرح وظایف‌ها؛
 • قابلیت برنامه‌ریزی و ارتباط مستمر با مشتریان؛
 • ارائۀ گزارش‌ها و تحلیل‌های کاربردی در حوزۀ فروش.

 ۳) سرویس خدمات مشتریان (Customer Service)

با این بخش از CRM می‌توانید ارتباطی معنادار و پایدار با مشتریان خود ایجاد کنید و باعث افزایش وفاداری آن‌ها شوید. با کمک ابزارهای این بخش، متوجه انتظارات کاربران خواهید شد و می‌توانید آن‌ها را در جریان‌های سازمانی خود پیاده‌سازی کنید. ابزارها و قابلیت‌های این بخش برمبنای اطلاعات و داده‌‌های مختلف هستند:

 • سیستم تیکتینگ؛
 • اتوماسیون خدمات مشتریان؛
 • دریافت بازخورد از مشتریان؛
 • گزارش‌دهی از رفتار کاربران؛
 • ارائۀ‌ راهکار و راهنمایی برای بهینه‌سازی عملکرد کسب‌وکار؛
 • چت زنده.

۴) نرم‌افزار اجرایی (Operation Hub)

این نرم‌افزار، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف شما را با هم همگام (Sync) می‌کند. به‌علاوه، داده‌های مشتریان را پاک‌سازی و مدیریت می‌کند و فرایندهای شما را خودکار می‌سازد؛ به‌ این ترتیب، تمامی سیستم‌ها و تیم‌های سازمان بهتر می‌توانند با هم کار ‌کنند. در ادامه بخشی از امکانات این بخش را می‌‌بینیم:

 • همگام‌سازی داده‌ها؛
 • اتوماسیون‌سازی فرایندها؛
 • بهینه‌سازی اتوماتیک داده‌ها.

۵) نرم‌افزار مدیریت محتوا (CMS Hub)

سیستم مدیریت محتوای هاب‌اسپات به ایجاد سایت، بهینه‌سازی و ایجاد تجربه‌های شخصی برای مشتریان کمک می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائۀ پیشنهادات سئو؛
 • امکان ویرایش محتوای صفحات با ابزار (Drag-and-Drop Editor)؛
 • ارائۀ قالب‌های طراحی مختلف برای سایت؛
 • ارائۀ راهکار برای بهینه‌سازی صفحات مختلف سایت.

۴ نکتۀ مهم دربارۀ ابزار هاب‌اسپات

پیش از اقدام به تهیه و پیاده‌سازی هاب‌اسپات در مجموعۀ خود، بهتر است از نکاتی مطلع باشید:

 1. نسخۀ رایگان CRM هاب‌اسپات، در سایت این شرکت در دسترس است. اغلب کسب‌وکارها این نسخه را پاسخ‌گوی نیازهای خود می‌دانند و از آن برای رشد و پیشبرد امور مجموعه استفاده می‌کنند. در این نسخه به‌راحتی می‌توانید تمامی فرایندهای خطی سازمان خود را تعریف کنید. اما درصورتی‌که نیاز به پیاده‌سازی فرایندهای پیچیده‌ای دارید، باید نسخۀ غیررایگان و پریمیوم آن را تهیه کنید. برای آشنا‌شدن با امکانات و محیط پلتفرم، دموی آن هم در سایت موجود است.
 2. منوهای اصلی نرم‌افزار از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند. البته فیلدهای سفارشی را می‌توانید به زبان فارسی ایجاد کنید. انجام فعالیت‌های دیگر آن همچون تولید محتوا، ایجاد صفحات فرود و فراخوان به اقدام‌ها هم به زبان فارسی امکان‌پذیر است.
 3. صفحات فرودی را که با ابزار فرم‌ساز CRMساخته می‌شوند، می‌توانید در سایت‌ها و کانال‌های دیگر هم (غیر از مواردی که در هاب‌اسپات موجود است) منتشر کنید.
 4. نرم‌افزار هاب‌اسپات روی سرورهای ابری خود این شرکت اجرا و پشتیبانی می‌شود؛ درنتیجه اگر می‌خواهید تمام اطلاعات سازمان را روی سرورهای خود داشته باشید، استفاده از این ابزار پیشنهاد نمی‌شود. البته ناگفته نماند که امکان بک‌آپ‌گیری از داده‌ها وجود دارد و نباید نگران ازدست‌رفتن دیتا بود.

هاب‌اسپات، ابزاری قدرتمند و همه‌کاره به شمار می‌رود. ترکیب آن با یک استراتژی مناسب بازاریابی، ترکیبی جادویی می‌سازد و حتماً شما را چند پله نسبت به رقبا بالاتر خواهد برد. خوشحال می‌شویم در صورت داشتن تجربۀ استفاده از این ابزار، آن را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

منابع

۱/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.