وایرال ویدیو چیست؟

چگونه یک ویدئوی وایرال را تولید و منتشر کنیم؟

آیا تولیدکنندۀ محتوایی وجود دارد که از ویروسی‌شدن محتوایش ابراز خوشحالی نکند؟ در عصر دیجیتال امروزی، ساخت ویدئوی وایرال، هدف نهایی تولیدکنندگان آن است، تصور اینکه میلیون‌ها نفر محتوای شما را به اشتراک بگذارند و با آن درگیر شوند، بسیار شیرین خواهد بود. حال جالب است بدانید که هیچ آموزش گام‌به‌گام یا برگۀ تقلبی برای ساخت ویدئوی وایرال وجود ندارد و همه‌چیز بستگی به واکنش مردم دارد. برای ویروسی‌شدن یک ویدئو، ترکیبی از خلاقیت، استراتژی و شانس نیاز است.

در این مطلب از بلاگ صباویژن، مراحلی را که می‌توانید برای افزایش شانس خود برای وایرال‌شدن یک ویدئو انجام دهید بررسی خواهیم کرد. قبل از آن، بیایید تعریفی از ویدئوی وایرال داشته باشیم.

وایرال ویدیو چیست؟

جالب است بدانید که یک ویدئوی وایرال با تعداد بازدید خاصی که دریافت می‌کند تعریف نمی‌شود، بلکه با ابزار و سرعتی که از طریق اشتراک‌گذاری اجتماعی برای مخاطبان جدید نمایش داده می‌شود، تعریف خواهد شد. ایان فورستر، بنیان‌گذار و مدیرعامل DAIVID، این دو تعریف را از ویدئوی وایرال دارد:

ویدئویی که نرخ اشتراک‌گذاری بالایی دارد (high share rate =shares/views x 100) و ویدئویی که توسط یکی از الگوریتم‌های پلتفرم انتخاب شده و به تعداد زیادی از بینندگان نمایش داده می‌شود.

به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید شما با ۵۰۰۰ فالوئر، ویدئویی را در اینستاگرام آپلود می‌کنید. یکی از آن فالوئرها آن ویدئو را در استوری اینستاگرام خود بازنشر می‌دهد و به این ترتیب آن را با ۵۰۰۰۰۰ دنبال‌کنندۀ خود به اشتراک می‌گذارد. سپس یکی از فالوئرهای او آن را برای یک‌میلیون دنبال‌کنندۀ خود بازنشر می‌کند.

در این حالت، اینستاگرام تشخیص می‌دهد که ویدئوی شما کاربرپسند است و شروع به ارائۀ آن در تب کاوش می‌کند. حال ویدئوی شما به‌سرعت تعداد بازدیدها و تعاملی بیشتر از آنچه در ابتدا انتظار داشتید تجربه خواهد کرد و اینجاست که ویدئوی شما یک ویدئوی وایرال به حساب می‌آید.

بنابراین، ویروسی‌بودن یک ویدئو بیشتر به نحوۀ توزیع آن ویدئو مربوط می‌شود تا تعداد بازدیدهایی که به دست می‌آورد؛ اگرچه بازدیدها مطمئناً بخشی از معادله هستند.

آمارهای حیرت‌انگیز درمورد وایرال ویدیو

در ادامه به چند آمار مربوط به ساخت ویدئوهای ویروسی اشاره کرده‌ایم که می‌توانند راهنمای خوبی برای موفقیت در ویروسی‌شدن ویدئوی شما باشند:

  1. ویدئوهایی که مدت‌زمان ۱۵ ثانیه یا کمتری دارند ۳۷٪ بیشتر از ویدئوهایی که بین ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه طول می‌کشند به اشتراک گذاشته می‌شوند (Buffer).
  2. ویدئوهایی که احساساتی مانند شادی، حیرت یا سرگرمی را برمی‌انگیزند، بیشتر از دیگر ویدئوها وایرال می‌‎شوند (Harvard Business Review).
  3. به‌طور متوسط، ویدئوهایی که بین ۲ تا ۳ دقیقه طول می‌کشند، بهترین عملکرد را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی دارند (HubSpot).
  4. گنجاندن یک فراخوان به اقدام در ویدئوی شما می‌تواند تعامل را تا ۲۳٪ افزایش دهد (Buffer).
  5. ویدئوهایی که حیوانات را نشان می‌دهند، بیشتر از ویدئوهایی که در آن‌ها اثری از حیوانات نیست ویروسی می‌شوند (The Guardian).
  6. ویدئوهایی که زیرنویس دارند می‌توانند زمان مشاهده را تا ۱۲٪ افزایش دهند (Digiday).

بیشتر بدانید: محتوای وایرال چیست؟ ۵ گام تولید محتوای ویروسی

۹ تکنیک برای داشتن وایرال ویدیو

ویدئوها می‌توانند در پلتفرم‌های مختلف وایرال شوند. اما در وهلۀ اول چه چیزی باعث ایجاد یک ویدئوی ویروسی می‌شود؟ چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیشترین مخاطب ممکن، محتوای ویدئوی شما را می‌بیند؟

در ادامه به برخی از نکات تخصصی می‌پردازیم که می‌توانید برای تولید و بهینه‌سازی ویدئوی خود به کار بگیرید.

اهداف خود را مشخص کنید

دانستن اینکه می‌خواهید چیزی ویروسی شود، برای یک استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خوب کافی نیست. شما باید دقیقاً بدانید چرا می‌خواهید ویدئوی شما ویروسی شود. آیا به دنبال آگاهی از برند هستید؟ امیدوارید دنبال‌کننده‌های آنلاین خود را افزایش دهید؟ یا می‌خواهید سرنخ (Lead) ایجاد کنید؟

 مخاطبان خود را بشناسید

تا زمانی که به‌خوبی مخاطبان هدف خود را نشناسید، نمی‌توانید با ویدئوی خود یا هر نوع محتوایی توجه آنان را جلب کنید. شما باید دقیقاً بدانید که چه چیزی آن‌ها را وادار می‌کند که ویدئوی شما را به اشتراک بگذارند.

 داستان بگویید

اگر نمی‌خواهید داستان‌سرایی کنید، پس چرا از این نوع محتوا استفاده می‌کنید؟ داستان ویدئوی شما باید به‌گونه‌ای آغاز شود که مخاطب را به تماشای ادامۀ ویدئو مشتاق کند و احساسات او را برانگیزد. از طرفی، نرخ به‌اشتراک‌گذاشتن ویدئوهای کوتاه‌تر بیشتر است، پس می‌توانید با موضوعاتی داستان بسازید که مخاطبان شما با آن‌ها به‌خوبی آشنایی دارند، تا بتوانید بدون مقدمه به آن بپردازید.

آن را قابل اشتراک‌گذاری کنید

این موضوع به معنای ایجاد محتوایی است که مردم را مشتاق کند تا آن را با دوستان و خانوادۀ خود به اشتراک بگذارند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ویدئوی خود را قابل اشتراک‌گذاری کنید، استفاده از ترندها و رویدادهای روز است. به‌طور مثال، اگر یک میم یا هشتگ در شبکه‌های اجتماعی محبوب شده، سعی کنید آن را در ویدئوی خود بگنجانید.

یکی دیگر از راه‌های قابل اشتراک‌گذاری کردن ویدئو، گنجاندن یک فراخوان برای اقدام (CTA) در انتهای آن است. بینندگان را تشویق کنید تا در صورت لذت‌بردن از آن، ویدئو را با دوستان یا خانوادۀ خود به اشتراک بگذارند.

از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید

اینفلوئنسرها می‌توانند با به‌اشتراک‌گذاشتن ویدئوی شما با فالوئرهای خود به افزایش بازدید ویدئوی وایرال شما کمک کنند. از طرفی، شما می‌توانید از اینفلوئنسرها و افراد پرمخاطب در ویدئوی خود نیز استفاده کنید. هنگام انتخاب اینفلوئنسرها برای کار، مطمئن شوید که آن‌ها با ارزش‌های برند و مخاطبان هدف شما هماهنگ هستند.

زیرنویس اضافه کنید

افزودن زیرنویس به ویدئوهای شما نه‌تنها دسترسی به ویدئوی وایرال را افزایش می‌دهد، بلکه تجربۀ کاربری را بهبود می‌بخشد؛ زیرا به افراد اجازه می‌دهد ویدئوهای شما را حتی بدون نیاز به روشن‌کردن صدا تماشا کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

box

صباویژن

دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی

کلیک کنید

کپی قدرتمند بنویسید

کپی ویدئوی وایرال شما به توضیح اینکه ویدئوی شما درمورد چیست کمک کرده، کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزد. از طرفی اگر ویدئوی خود را در سایت بارگذاری می‌کنید، می‌تواند کمک کند محتوای شما رتبۀ بالاتری توسط موتورهای جست‌و‌جویی مثل کوگل گرفته و در صفحهٔ نتایج جست‌وجو دیده شود.

از هشتگ‌ها استفاده کنید

استفاده از هشتگ‌ها یک استراتژی محبوب برای افزایش دسترسی به بسیاری از پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی است. استفاده از هشتگ‌های محبوب در شرح ویدئو می‌تواند به مخاطبان کمک کند تا ویدئوی وایرال شما را در هنگام جست‌وجوی محتوای مشابه پیدا کنند.

البته باید مطمئن شوید که فقط هشتگ‌های مرتبط با ویدئوی خود را انتخاب کنید، نه هشتگ‌هایی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند و در پلتفرم مدنظر ترند و محبوب هستند.

ویدئوی خود را تبلیغ کنید

آخرین گام برای ساخت ویدئوی وایرال تبلیغ آن است که به معنای استفاده از تبلیغات پولی برای دستیابی به مخاطبان گسترده‌تر است.‎ شما می‌توانید تبلیغ ویدئویی خود را از طریق تبلیغات ویدئویی در آپارات، تبلیغات ویدئویی در فیلیمو، تبلیغات بنری در صباویژن، تبلیغات همسان در صباویژن، ایمیل مارکتینگ، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مقالات وبلاگ تبلیغ کنید. هرچه ویدئوی شما بیشتر در معرض دید قرار بگیرد، احتمال ویروسی‌شدن آن بیشتر خواهد شد.

نتیجه

ساخت ویدئوی وایرال ترکیبی از خلاقیت، استراتژی و شانس است. با دنبال‌کردن نکات این مقاله می‌توانید شانس خود را برای ویروسی‌شدن ویدئویتان افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که محتوای جذاب ایجاد کرده و با استفاده از یک استراتژی بازاریابی مناسب مخاطبان خود، آن را تبلیغ کنید.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.