میم چیست؟

میم‌ها از دنیای آفلاین و از کتاب یک زیست‌شناس به نام ریچارد داوکینز (Richard Dawkins) پا به دنیای اینترنت گذاشتند. نویسنده در کتاب خود، رفتارهایی را که ویروس‌وار در جامعه گسترش می‌یابند میم (Meme) نامیده بود. این واژه در فضای آنلاین مفهومی نسبتاً متفاوت به خود گرفته و استفاده از آن تا حدی گسترش یافته است که روی آداب و فرهنگ مردم هم تأثیر می‌گذارد.

اما میم‌ها در فضای اینترنت به چه معنا هستند؟ چگونه می‌توان آن‌ها را از استیکرها تشخیص داد؟ در این مطلب از وی‌پدیا، این سؤالات را بررسی می‌کنیم.

میم چیست؟

میم، تصویر یا ویدئویی است که همراه با یک پیام متنی در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. متن درج‌شده روی میم، ثابت نیست و هر بار از یک ایده، مشکل، رویداد، رفتار یا فرهنگ متفاوت از جامعه صحبت می‌کند. در اغلب مواقع، میم‌ها لحن طنز دارند و لبخند به لب افراد می‌نشانند.

میم چیستمیم‌های توییتر و اینستاگرام چگونه ساخته می‌شوند؟

تصویر و ویدئوی میم، به‌تنهایی و بدون پیام متنی، یک میم خام محسوب می‌شود. برای ساختن میم‌های اینستاگرام و توییتر، روی آن‌ها تفسیرهای مختلف اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی درج می‌کنند. این میم‌ها به‌راحتی در اینترنت قابل دستیابی هستند و کافی است عبارت «میم» را جست‌وجو کنید. از طرفی، سایت‌هایی مثل Know Your Meme و IMgur هم تنوع زیادی از آن‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهند.

احتمالاً همگی تصویر زیر را به خاطر دارید. این میم خام، همراه با متن‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی وایرال شد. استقبال از آن تا حدی زیاد بود که برخی از برندها هم روی موج آن سوار شدند.

میم پیرمرد - میم پیرمرد و لب تاپ
عکس خام میم لیوان به دست – آندرس اراتو (برای دانلود سایز اصلی عکس روی آن کلیک کنید.)

اجازه بدهید تعدادی از میم‌های توییتری و اینستاگرامی ساخته‌شده از این میم خام را هم ببینیم.

میم‌های توییتری و اینستاگرامیآیا میم‌ها فرهنگ‌سازی می‌کنند؟

میم‌ها نوعی فرهنگ و سبک رفتاری را در بین مردم (در اینترنت) می‌سازند. آن‌ها قابلیت ویرایش دارند و این فرصت را به همه می‌دهند که از مسائل مختلف، حتی از تابوهای اجتماعی یا سیاسی، صحبت کنند. هرچه میزان وایرال‌شدن میم‌‌ها بیشتر باشد، تأثیر که از خود برجای می‌گذارند نیز بیشتر خواهد بود.

تفاوت استیکر، Gif و میم در چیست؟

استیکرها و Gifها هم ممکن است همراه با یک متن ساخته شوند و نباید آن‌ها را با میم اشتباه گرفت. آن‌‌ها پیام و منظور ثابتی دارند. کاربران از استیکر و Gif فقط در زمان‌های مرتبط و برای بیان احساس و نظر خود استفاده می‌کنند. اما همان‌طور که گفته شد، میم‌ها پیام‌های مختلفی به خود می‌گیرند و ویروس‌وار در بین مردم گسترش می‌یابند. با این حساب، تمایز آن‌ها از یکدیگر راحت است.

حال، به‌عنوان تستی کوچک به موارد زیر نگاه کنید و حدس بزنید کدام‌یک میم، استیکر یا Gif است؟

عکس میم 3

اگر جواب شما به‌ترتیب استیکر، میم و Gif است، تبریک می‌گوییم؛ چون نشان می‌دهد که آن‌ها را به‌خوبی درک کرده‌اید.

۳.۹/۵ | (۹ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
  1. نگار می گوید

    میم ها توی اینستاگرام بازدهی خیلی خوبی داره که به نظرم هر پیجی نیازه که حتما از این میم ها استفاده کنه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.