هوش محتوایی (Content intelligence) چیست؟

داشتن یک استراتژی مناسب برای تولید محتوا، رمز موفقیتی است که بسیاری از کسب‌و‌کارها از آن غافل هستند. این در حالی است که موفق‌ترین کسب‌و‌کارها، بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون استراتژی محتوا بوده و به همین علت به آن اهمیت زیادی می‌دهند. همین موضوع باعث شده که نحوۀ طراحی استراتژی محتوا، به یکی از پرتکرارترین سؤالات مخاطبان در موتورهای جست‌و‌جو تبدیل شود. البته باید در نظر داشته باشید که تهیۀ یک استراتژی محتوا و تولید محتوای مؤثر، قاعدۀ از‌پیش‌تعیین‌شده‌ای ندارد و با تجربه و آزمون‌ و‌ خطا به دست می‌آید.

هوش محتوایی در این میان، بسیار راهگشا بوده و کمک زیادی به مدیران محتوا و بازاریابان محتوایی خواهد کرد. جالب است بدانید که فقط حدود ۲۳درصد از متخصصان این حوزه، از هوش محتوایی برای تهیۀ استراتژی محتوا کمک می‌گیرند.

بررسی این موضوع نیازمند داشتن اطلاعات دربارۀ هوش محتوایی است. در ادامۀ این مقاله، تمام نکات مربوط به هوش محتوایی را بیان کرده و ابزارهای آن را معرفی خواهیم کرد.

هوش محتوایی چه معنایی دارد؟

توضیح دربارۀ این موضوع را با مثالی ساده شروع می‌کنیم. تصور کنید که شما صاحب یک فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو هستید و در شبکه‌های اجتماعی یا در سایت خود فعالیت دارید. پس از بررسی‌های فراوان برای کسب‌و‌کار خود، بودجۀ زیادی را در نظر گرفته‌اید که این بودجه، صرف کار تولید محتوا خواهد شد. اگر روزانه ۱۰ بلاگ‌پست و ۳ پست در شبکۀ اجتماعی خود، بدون درنظرگرفتن میزان تأثیرگذاری آن و علاقۀ مخاطب منتشر کنید، تمام بودجۀ شما به هدر رفته و پیشرفت قابل توجهی نخواهید کرد. هوش محتوایی در این شرایط به کمک صاحبان کسب‌و‌کار آمده و بسیاری از مشکلات آن‌ها را رفع خواهد کرد.

به بیان ساده، هوش محتوایی ابزاری است که با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، میزان تأثیرگذاری محتواهای موجود در صفحه یا سایت شما را بررسی کرده و نتایج آن را به شما اعلام خواهد کرد. این کار کمک می‌کند تا شما تأثیرگذارترین محتواها در حوزۀ کاری خود را بشناسید و با استفاده از آن‌ها، استراتژی محتوایی خود را طراحی کنید.

با کمک هوش محتوایی دیگر نیاز نیست که استراتژی محتوای خود را براساس آزمون‌ و ‌خطا و حدس ‌و ‌گمان بچینید. داده‌های منطقی و درست این ابزار، شما را به‌سمت تولید محتوای مؤثر و درنتیجه، مشتری و سود بیشتر، سوق خواهد داد.

چرا هوش محتوایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؟

یکی از مهم‌ترین اهداف و دلایل بازاریابی و تولید محتوا، ایجاد حس صمیمت در مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتری است. در این میان، وظیفۀ هوش محتوایی این است که محتوای ارزشمندتر برای مخاطب را به شما معرفی کرده و راه رسیدن به سود زیاد را هموار کند. برخی دیگر از دلایلی که باعث اهمیت هوش محتوایی می‌شوند عبارت‌اند از:

  • یکی از مهم‌ترین کارهای هوش محتوایی، تحلیل محتواهای رقبای شماست. هوش محتوایی روی محتواهای رقبای هم‌تراز شما تحقیق کرده و با ارائۀ آمار دقیق و منطقی، به شما می‌گوید که انتشار چه محتوایی روی مشتری تأثیر می‌گذارد. با این روش، دیگر نیاز نیست که خودتان آزمون‌ و‌ خطا کرده و بهترین محتوا را پیدا کنید.
  • هوش محتوایی به شما کمک می‌کند که علاقه‌مندی‌های مخاطبان خود را بفهمید و برای تولید محتوا روی آن‌ها تمرکز کنید.
  • هوش محتوایی، فقط به محتوای متنی محدود نشده و انواع محتوا مثل محتوای ویدئویی را نیز بررسی می‌کند تا بهترین نتیجه را به شما اعلام کند.
  • هوش محتوایی آمار خود را فقط براساس علاقۀ مشتری ارائه نمی‌کند و نکات تخصصی مثل لحن محتوا، سبک بیان و… را نیز مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد.
  • هوش محتوایی نتایج به‌دست‌‌آمده توسط رقبای شما را بررسی کرده و میزان موفقیت و تأثیرگذاری محتوای شما را نیز تخمین می‌زند.
  • هوش محتوایی اعتبار شما را چندین برابر کرده و باعث می‌شود که بیشتر مخاطبان شما تبدیل به مشتری‌های دائمی شوند. علت این امر نیز تولید محتوای بدون نقص و احترام به علاقۀ مخاطبان است که در آن‌ها حس ارزشمندبودن ایجاد می‌کند.

معرفی 4 ابزار کاربردی هوش محتوایی

معرفی ۴ ابزار کاربردی هوش محتوایی

در ادامه، چندین ابزار حرفه‌ای هوش محتوایی را به شما معرفی خواهیم کرد تا با استفاده از آن‌ها، نتایج شگفت‌انگیزی را کسب کنید.

شاید برات جالب باشه:

۱) Contently

این ابزار با تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای محتواها را بررسی کرده و برای نوشتن استراتژی به شما کمک می‌کند. ابزار contently نکات مهمی مثل سلیقۀ مخاطب، لحن محتوا و سبک تولید آن را به شما توضیح داده و داده‌های علمی مربوط به آن‌ها را نیز ارائه می‌دهد. اما این ویژگی، تنها کار این ابزار نیست؛ ابزار contently پس از انتشار محتوا نیز شما را رها نکرده و نتایج و اطلاعات مربوط به محتوای تولید‌شده را به شما نشان خواهد داد، تا هر بار آن را بهبود ببخشید.

۲) Crayon

این ابزار تحلیل‌های بسیار دقیقی را از رقبا به شما اعلام کرده و تمام بستر‌های تولید محتوا مثل شبکه‌های اجتماعی و انواع سایت‌ها را بررسی می‌کند. بهتر است بگوییم که هیچ نکته‌ای نیست که از نگاه ریزبینانۀ ابزار crayon دور بماند. این ابزار تمام کلمات‌کلیدی مؤثر در محتوا را به شما اعلام می‌کند تا بتوانید استراتژی محتوای خود را راحت‌تر بچینید.

۳) BuzzSumo

این ابزار نیز خدمات کامل و مفیدی را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. از قابلیت‌های شگفت‌انگیز آن می‌توان به تحلیل پرقدرت رقبا، شناخت دقیق مخاطبان، بررسی محتواهای مرتبط در تمام بسترهای انتشار محتوا و دادن اطلاعات مفیدی مثل کلمۀ‌ کلیدی، اشاره کرد. ابزار BuzzSumo همراه بسیار کاملی است که اطلاعات محتواهای تأثیرگذار را به‌طور دقیق به شما خواهد داد.

۴) Curate

این ابزار دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای است که به‌تنهایی می‌تواند داده‌ها را تحلیل و نتیجه‌گیری کند. ابزار curate بهترین محتواهای حوزۀ کاری شما را جمع‌آوری کرده و علت موفقیت آن‌ها را بررسی می‌کند. درنهایت، با ارائۀ تمام دلایل منطقی، به شما می‌گوید که راز موفقیت تولید محتوای خوب چیست. همچنین، این ابزار از علم سئو نیز کمک گرفته و بهترین بستر انتشار محتوا را به شما معرفی خواهد کرد.

جمع‌بندی

برای داشتن یک کسب‌و‌کار پررونق لازم است که پیش از هر چیز، برنامه یا استراتژی درستی برای تولید محتوا داشته باشید. تدوین یک استراتژی تولید محتوا با تکیه بر تجربۀ خود و حدس ‌و ‌گمان‌ها کار اشتباهی بوده و ممکن است نتیجۀ درستی به همراه نداشته باشد.

هوش محتوایی به شما کمک می‌کند که تحلیلی دقیق از محتواهای تأثیرگذار داشته باشید و بتوانید بهترین استراتژی تولید محتوا را بنویسید. محتواهایی که با کمک هوش محتوایی تولید می‌شوند، پرطرف‌دارتر بوده و مشتری‌های بیشتری را به خود جذب می‌کنند.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.