کارمند اینفلوئنسر (Employee Influencer) کیست؟

به چه کسی کارمند اینفلوئنسر می‌گویند؟

موضوعی که بسیاری از برندها از آن شاکی هستند، هزینههای بالای بازاریابی، به‌خصوص اینفلوئنسر مارکتینگ است. غافل از اینکه راه‌های بسیار ارزانتر و مؤثرتری نیز در این حوزه وجود دارد. برخی برندها برای حل این مشکل، راه هوشمندانه‌ای را انتخاب کرده‌اند. راه میان‌بر آن‌ها استخدام اینفلوئنسرها به‌عنوان کارمند یا تبدیل کارمندهای خود به اینفلوئنسر است.

شاید با خود فکر کنید که این کار چه سودی دارد؟ در ادامۀ این مطلب، دربارۀ کارمند‌اینفلوئنسرها و مزایای وجود آن‌ها توضیح می‌دهیم. همچنین خواهیم گفت که ممکن است آن‌ها چه دردسرهایی برای شرکت خود ایجاد کنند.

کارمنداینفلوئنسرها چه کسانی هستند؟

کارمنداینفلوئنسرها (Employee Influencer) افرادی هستند که خارج از یک شرکت و در محیط دیگری، روی برخی افراد تأثیر می‌گذارند. این محیط می‌تواند شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و نمونه‌های این‌چنینی باشد. شما به دو صورت می‌توانید در برند خود کارمند اینفلوئنسر داشته ‌باشید. می‌توانید یک اینفلوئنسر را جذب و استخدام کنید یا می‌توانید کارمندان فعلی خود را به اینفلوئنسر تبدیل کنید. در حالت دوم شما باید کارمندان خود را تشویق کنید تا تجربه‌ها و احساسات خود در محیط شرکت را به ‌اشتراک گذاشته و دربارۀ آن صحبت کنند.

برای مثال، برند Dell از این روش برای پرورش کارمند اینفلوئنسر استفاده می‌کند. این شرکت کارمندان خود را تشویق می‌کند تا دربارۀ ویژگی‌ها، امکانات کاری، ارتباطات و دلایل حضور خود در Dell محتوا تولید کنند و در کانال‌های مختلف این برند منتشر کنند. حالا سؤال می‌شود که چرا شرکتی به بزرگی Dell از این راه استفاده می‌کند؟ پاسخ این سؤال را با یک مثال توضیح می‌دهیم:

تصور کنید که یک سریال جدید از یک شبکۀ نمایش خانگی پخش می‌شود. چندین اطلاعیه و پیش‌نمایش جذاب نیز از آن در فضای وب موجود است که احتمال دارد شما را به دیدن آن ترغیب کند. حالا فکر کنید یکی از دوستانتان به شما بگوید که یک سریال بسیار خوب در حال پخش است و پیشنهاد کند که آن را ببینید. شما با پیشنهاد دوستتان بیشتر برای دیدن سریال تشویق می‌شوید یا تبلیغات آن سریال؟

به احتمال بسیار زیاد پیشنهاد دوستتان شما را بیشتر به‌سمت دیدن آن سریال هل می‌دهد. تأثیر کارمنداینفلوئنسر نیز به همین شکل است. یک نفر که تأثیرگذاری بالایی روی برخی افراد دارد، دربارۀ برند شما می‌گوید و از آن تعریف می‌کند. جذب مشتری و مخاطب از این راه، بسیار بیشتر از روش‌های مختلف تبلیغات است.

دقت کنید که در موضوع کارمنداینفلوئنسر، فقط تعداد افراد دنبال‌کنندۀ آن کارمند مهم نیستند. هر کارمندی که روی تعدادی افراد، هرچند که کم باشند، تأثیر داشته ‌باشد، می‌تواند کارمنداینفلوئنسر باشد. البته که هرچه تعداد افراد تأثیرپذیر بیشتر باشد، بهتر است.

چند نوع کارمنداینفلوئنسر وجود داردچند نوع کارمنداینفلوئنسر وجود دارد؟

کارمنداینفلوئنسرها بسته به ‌میزان ارتباطات و مخاطبهای خود به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌ است از:

  1. The Silent Participator: این دسته از کارمند اینفلوئنسرها افرادی هستند که فعالیت زیادی ندارند و فقط گاهی تولید محتوا انجام می‌دهند. همچنین تعداد دنبال‌کننده‌های این دسته زیر ۱۰۰۰ نفر است.
  2. The Engager: این افراد ارتباطات و فعالیت بیشتری نسبت به گروه قبلی دارند و در حساب‌های کاربری خود فعال هستند. همچنین، از آداب شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ فعالیت در آن نیز بیشتر اطلاع دارند. مخاطب‌های این دسته زیر ۲۰۰۰ نفر است.
  3. The Thought Leader: دستۀ سوم را کارمندانی تشکیل می‌دهند که اغلب پست مدیریتی در شرکت دارند. تأثیرگذاری و تخصص این افراد بسیار بیشتر است و دنبال‌کننده‌هایشان نیز بین ۲ تا ۳ هزار نفر است. البته تعداد مخاطب در این دسته‌بندی قطعی نیست و حتی گاهی به ۵۰۰۰ نفر نیز می‌رسد.
  4. The Social Unicorn: دستۀ آخر از لحاظ تخصص شبیه دستۀ قبل هستند، با این تفاوت که روی برندسازی شخصی خود بیشتر کار کرده‌اند. این دسته از افراد اعتبار بیشتری در دنیای کاری دارند و مخاطب‌هایشان بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر و گاهی بیشتر است.

چرا کارمنداینفلوئنسر یک استراتژی قدرتمند در بازاریابی است؟

بسیاری از برندها برای تبلیغات به اینفلوئنسرهای دیگر پول می‌دهند؛ اما کارمند اینفلوئنسرها می‌توانند با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر، برند شما را تبلیغ کنند. همچنین، آن‌ها از جزئیات محصولات و خدمات شما خبر دارند و می‌توانند خیلی بهتر دربارۀ آن به مخاطب‌های خود توضیح دهند.

طبق گزارش Weber Shandwick، حدود ۸۸% از کارمندان یک شرکت در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعالیت می‌کنند. حالا تصور کنید که با تشویق شما، این کارمندان در بخشی از فعالیت‌های خود از خوبی‌های برندی که در آن کار می‌کنند حرف بزنند. قطعاً این کار تأثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب جدید خواهد داشت.

همچنین، جالب است بدانید که طبق آمار Social Media Today، حدود ۷۴% درصد از افراد اعتقاد دارند که تبلیغاتی که توسط اینفلوئنسرها یا افراد عادی انجام می‌شود، تأثیرگذارتر از متن‌ها و پست‌های تبلیغاتی‌ای است که توسط خود آن برند منتشر می‌شود. برخی دیگر از مزایای داشتن کارمنداینفلوئنسر در شرکت عبارت ‌است از:

۱) تولید محتوای باکیفیت

کسی که در شرکت شما به‌عنوان یک کارمند مشغول به کار است، حتماً از اهداف و ارزش‌های شما خبر دارد. همچنین، این فرد ریز جزئیات محصول یا خدماتی را که توسط شرکت ارائه می‌شود می‌داند. در این حالت، او محتوای تأثیرگذارتر و باکیفیت‌تری را برای توضیح، منتشر می‌کند.

درضمن وفاداری و تعهد این فرد به‌عنوان کارمند، از اینفلوئنسرهایی که در خارج از محیط شرکت هستند، بیشتر است. این موضوع باعث می‌شود که فرد با علاقه و انگیزۀ بیشتری محتوا بسازد. درنهایت، همۀ این موارد به ‌نفع برند است. نکتۀ مهم این است باید برای داشتن این مزیت، اختیارات لازم را به کارمنداینفلوئنسر خود بدهید و دست او را باز بگذارید. توجه داشته ‌باشید که این اختیارات نیز باید در راستای سیاست‌ها و اهداف برند باشند.

۲) گسترده‌ترشدن طبیعی شبکۀ ارتباطات

اگر شما بخواهید در تمام شبکه‌های اجتماعی برای برند خود صفحه‌ای ایجاد کنید، نهایتاً می‌توانید در هرکدام از شبکه‌ها، یک حساب‌ کاربری داشته باشید. هر حساب‌کاربری نیز تعداد دنبال‌کننده‌های مشخصی دارد. حال تصور کنید که شما چند کارمنداینفلوئنسر داشته‌ باشید که هرکدام در حساب‌های کاربری خود، مطالب تبلیغاتی از شما منتشر کنند.

با این کار می‌توانید به‌جز حساب‌کاربری رسمی برند، چندین حساب و کانال دیگر نیز داشته ‌باشید که از شما می‌گویند. طبیعی است که هرکدام از این افراد مخاطب‌های خاص خود را دارند و این تعداد مخاطب نیز باعث گسترده‌ترشدن شبکۀ ارتباطات شما به‌طور طبیعی خواهد شد.

۳) وایرال‌شدن

وجود کارمند اینفلوئنسرها در یک شرکت باعث می‌شود که اخبار و اطلاعیه‌های مربوط به برند زودتر پخش و وایرال شود. این کار به بیشتر‌دیده‌شدن آن برند کمک خواهد کرد. همچنین، وایرال‌شدن آن باعث می‌شود که افراد بیشتری دربارۀ اخبار مربوطه باهم صحبت کنند و شهرت برند بیشتر شود.

۴) افزایش آگاهی از برند

وقتی افراد جدیدی از طریق کارمند اینفلوئنسرها با برند شما آشنا شوند، آگاهی از برند بیشتر می‌شود. در این حالت، افراد بیشتری هستند که شما را می‌شناسند و ممکن است تعدادی از آن‌ها نیز تبدیل به مشتری شوند. در مسیر بازاریابی خیلی مهم است که آگاهی از برند افزایش یابد و حضور کارمنداینفلوئنسرها در شرکت، این اتفاق را رقم می‌زند.

۵) کاهش هزینه‌های تبلیغات

در حالت عادی، هزینۀ تبلیغ توسط یک اینفلوئنسر در بیرون شرکت تقریباً زیاد است و درصد بسیاری از بودجۀ مربوط به بازاریابی را شامل می‌شود. اگر شما توسط کارمنداینفلوئنسرها تبلیغ کنید، هزینۀ آن بسیار کاهش یافته و به‌صرفه‌تر می‌شود. در این حالت می‌توانید یک نیروی متخصص و یادگیرنده را که برای شما تبلیغ می‌کند در شرکت خود داشته ‌باشید. به‌معنی واقعی کلمه می‌توان گفت که استفاده از کارمنداینفلوئنسرها یک تیر و چند نشان است!

وجود کارمند اینفلوئنسر در یک شرکت چه دردسرهایی داردوجود کارمند اینفلوئنسر در یک شرکت چه دردسرهایی دارد؟

استفاده از کارمنداینفلوئنسرها در کنار تمام مزیت‌های خود، معایب و مشکلاتی نیز دارد. برخی از این مشکلات عبارت‌ است از:

۱) فاش‌شدن اسرار برند

ممکن است در این زمان که شما اختیارات زیادی را به کارمند اینفلوئنسر خود می‌دهید، ناخودآگاه یا خودخواسته، برخی از اسرار و مشکلات شرکت که نباید دیگران آن را بفهمند نیز فاش شود. برای جلوگیری از رخ‌دادن این اتفاق باید محدودیت‌هایی را برای کارمند اینفلوئنسر در نظر بگیرید و از او بخواهید که طبق یک چارچوب مشخص تولید محتوا انجام دهد.

همچنین، اگر حساسیت برند شما در این موضوع زیاد است، می‌توانید این محدودیت‌ها را به‌صورت قانونی ثبت کرده و در قرارداد کارمند قرار دهید.

۲) بدگویی از شرکت در صورت قطع همکاری

اگر به‌ هر دلیلی کارمند اینفلوئنسر اخراج شده یا با شما قطع همکاری کند، ممکن است از شما بدگویی کند. در این حالت، موجی منفی از انتقادات و بدگویی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های مختلف به‌سمت شما روانه می‌شود.

این اتفاق باعث ازبین‌رفتن اعتماد مخاطب و ایجاد احساسات منفی نسبت به برند شما شده و به اعتبار شرکت ضربه خواهد زد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل، باید محیط عالی و آرامی را برای کارمندان خود ایجاد کنید. همچنین می‌توانید به‌طور قانونی در قرارداد آن‌ها بنویسید که نباید در صورت قطع همکاری، اسرار و مشکلات شرکت را فاش کنند.

۳) ازدست‌دادن یک کانال مهم تبلیغات، در صورت جداشدن از شرکت

اگر برند شما فقط یک کارمنداینفلوئنسر داشته‌باشد، در صورت قطع همکاری با آن فرد، این کانال پرسود از بین می‌رود. برای رفع این مشکل لازم است چندین کارمند اینفلوئنسر را استخدام کرده یا پرورش دهید، تا در صورت نبود یکی از آن‌ها، باقی افراد بتوانند شما را تبلیغ کنند.

چند آمار خیره‌کننده

در پایان قصد داریم قدرت کارمنداینفلوئنسرها را با چند آمار خیره‌کننده به شما نشان دهیم:

  • افرادی که توسط کارمند اینفلوئنسرها به برند شما جذب شده و تبدیل به مشتری می‌شوند، ۳۷% درصد نسبت به سایرین وفادارتر هستند.
  • مطالبی که توسط کارمنداینفلوئنسرها منتشر می‌شوند، حدود ۸ برابر میزان تعامل بیشتری نسبت به حالت عادی به ‌دست می‌آورند.
  • سرنخ‌هایی که به خاطر فعالیت کارمند اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی به ‌دست می‌آیند، حدود ۷۰۰% بیشتر از سایر سرنخ‌ها می‌توانند به مشتری تبدیل شده یا به خرید منجر شوند.

آماری که گفتیم، تنها بخشی از دستاوردهایی است که استفاده از کارمنداینفلوئنسرها به‌ همراه دارد.

جمع‌بندی

کارمنداینفلوئنسرها افراد بانفوذ و تأثیرگذاری هستند که به‌عنوان کارمند در یک شرکت استخدام می‌شوند یا در همان شرکت به‌عنوان اینفلوئنسر پرورش می‌یابند. این افراد به دلیل مخاطبان خود و تأثیری که روی آن‌ها دارند، به‌عنوان یک استراتژی مهم بازاریابی شناخته می‌شوند. کارمنداینفلوئنسرها می‌توانند با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر شما را تبلیغ کنند و برای شما محتوای غنی و کامل بسازند. این افراد می‌توانند آگاهی از برند شما را افزایش داده و باعث ایجاد شبکه‌ها و ارتباطات گسترده‌تر شوند.

کارمنداینفلوئنسرها بنابر تعداد مخاطب‌های خود انواع مختلفی دارند. این افراد علاوه ‌بر مزایای زیاد خود، معایبی نیز دارند؛ مثلاً می‌توانند اسرار شما را فاش کرده یا در صورت قطع همکاری، از شما بد بگویند. همچنین اگر آن‌ها تنها فرد اینفلوئنسر در شرکت باشند، می‌توانند با قطع همکاری، باعث از‌بین‌رفتن این کانال تبلیغ شوند. البته این معایب را با کمی دوراندیشی و استفاده از قانون می‌توان حل کرد.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.