اسلوگان چیست و چه تفاوتی با تگلاین دارد؟

کمپین «بود و نبود، اسنپ‌فود» را در اوایل امسال به یاد می‌آورید؟ این کمپین عبارت‌های مختلفی ازجمله «صبح بود، نون نبود، اسنپ‌فود» یا «شیر بود، موز نبود، اسنپ‌فود» را برای معرفی سرویس‌های مختلف خود استفاده کرد.

به چنین عبارت‌هایی که برای معرفی کمپین‌های تبلیغاتی و لاین مشخصی از خدمات یا محصولات به کار می‌روند، اسلوگان (Slogan) می‌گوییم. برای درک بهتر اسلوگان، در ادامه به تعریف آن، اهداف ایجاد اسلوگان و تفاوت آن با تگلاین می‌پردازیم.

اسلوگان (Slogan) چیست؟

اسلوگان عبارتی کوتاه و به‌یادماندنی است که محصولات و خدمات شما یا کمپین تبلیغاتی‌تان را به‌سادگی برای مخاطبان هدفتان توضیح داده و نظر آنان را جلب می‌کند. اسلوگان دربردارندۀ عبارتی است که می‌خواهید مخاطبانتان از محصولات یا کمپین‌ شما به یاد بیاورند و بدین وسیله آنان را با برند خود همراه سازید. درحقیقت، مأموریت اسلوگان این است که مخاطبان هدف شما را قبل از استفادۀ آنان از محصولات و خدماتتان، جذب کند.

اهداف ایجاد اسلوگان

اسلوگان فقط مجموعه‌ای از کلمات جذاب نیست، بلکه حرکتی استراتژیک برای ایجاد تصویری متقاعدکننده در ذهن مخاطبان هدف است. به‌طور خلاصه اهداف اساسی یک اسلوگان به شرح زیر است:

 • معرفی محصولات یا خدمات؛
 • افزایش تقاضا برای محصولات یا خدمات؛
 • ایجاد تصویری مثبت از محصولات یا خدمات؛
 • معرفی یک کمپین برای لاینی از محصولات.

تفاوت اسلوگان و تگلاین

دو عبارت Just do it و There’s no finish line، به‌ترتیب به‌معنای «فقط انجامش بده» و «هیچ خط پایانی وجود ندارد»، مربوط به برند Nike هستند؛ اما اولی تگلاین برند و دیگری اسلوگان آن است. بازاریابی ابزارهای بسیاری دارد که اسلوگان و تگلاین دو ابزار متفاوت آن هستند. در ادامه به تفاوت‌های این دو می‌پردازیم:

 • تگلاین نسبت به اسلوگان ماندگارتر بوده و همواره با برند همراه است، در‌صورتی‌که اسلوگان با هدف تبلیغ یک کمپین خاص برند تشکیل می‌شود.
 • تگلاین روی محصولات خاصی از برند تمرکز نکرده و دربارۀ ارزش برند صحبت می‌کند، در‌حالی‌که اسلوگان لاین مشخصی از محصولات برند را هدف قرار می‌دهد.

۵ ویژگی‌ یک اسلوگان مؤثر

ویژگی‌های یک اسلوگان مؤثر از این قرار است:

 1. به‌یادماندنی: یک اسلوگان باید ساده، مختصر و گاهی بامزه باشد، به‌گونه‌ای که به‌راحتی در ذهن مخاطب ماندگار شود.
 2. دوستانه: یک اسلوگان باید تا می‌تواند یک تصویر مثبت و صمیمی از خود بر جای بگذارد.
 3. قابل فهم: یک اسلوگان باید ذات و مأموریت محصولات یا برند را به‌سادگی و وضوح بیان کند.
 4. یگانه: یک اسلوگان منحصربه‌فرد مزیت رقابتی شما را نسبت به دیگر رقبایتان مشخص می‌کند.
 5. قدرتمند: یک اسلوگان باید بتواند با مخاطبان‌ شما ارتباط قوی برقرار کرده و آنان را به انجام اقدامی متقاعد ‌کند.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.