۷ راهکار برای ترکیب مؤثر SEM و SEO

چگونه با ترکیب سئو و تبلیغات کلیکی گوگل بازگشت سرمایۀ خود را افزایش دهیم؟

شبکه‌های اجتماعی مسدود شده‌ و بازار سیاه بزرگ و گرانی برای ارتباط آزاد با دنیای اینترنت به راه افتاده است. تبلیغات هم از این بلبشو در امان نمانده است و می‌بینیم که این روزها کسب‌وکارهای زیادی تلاش‌های بازاریابی خود را بر تبلیغات کلیکی گوگل متمرکز کرده‌اند. اما مشکل یکی دوتا نیست، با تورم و فشار اقتصادی حاکم چه کنیم؟برای اینکه کمیپن‌هایی با هزینۀ کم و درعین‌حال بازدهی بالا داشته باشیم باید از ترکیب مؤثر SEM و SEO استفاده کنیم. در این مطلب از وی‌پدیا دربارۀ چگونگی انجام آن صحبت خواهیم کرد.

SEO و SEM مکمل یکدیگر هستند

مبنا و اساس هر دو استراتژی سئو و بازاریابی موتور جست‌وجو کلمات کلیدی هستند:

  • در سئو محتوای خود را حول یک کلمۀ کلیدی برای موتور جست‌وجو بهینه‌سازی می‌کنیم؛
  • در بازاریابی SEM هم به موتور جست‌وجو هزینه پرداخت می‌کنیم که محتوای ما را برای کلمۀ کلیدی مشخصی به کاربران نمایش دهد. البته در ایران فقط از تبلیغات در موتور جست‌وجوی گوگل استفاده می‌شود.

اما این دو تفاوت‌های مهمی دارند: سئو فرایندی بلندمدت و همیشگی است، در‌حالی‌که SEM وقتی جواب می‌دهد که به‌ دنبال نتایج سریع‌تر و داده‌های بیشتر در یک بازۀ زمانی محدود هستیم. علاوه‌برآن، سئو رایگان است، اما برای تبلیغات گوگل هزینه می‌پردازیم.

این دو روش در عین متمایزبودن مکمل یکدیگر هم هستند. اولی مجموعه نتایج و رتبۀ خوب ارگانیک و دومی سرنخ‌های پرداختی می‌آورد؛ ترکیب آن‌ها ترافیک بیشتری را به‌سمت سایت می‌کشاند، حجم سرنخ‌ها و فروش را افزایش می‌دهد و بازگشت سرمایۀ (ROI) بیشتری ایجاد می‌کند. اما چگونه باید آن‌ها را به‌شکل مؤثری با هم ترکیب کرد تا بیشترین بازدهی را به بار آورد؟

۷ روش برای ترکیب مؤثر SEM و SEO

با این نکات و راهکارها عملکرد هم‌زمان سئو و تبلیغات گوگل را تا حد زیادی افزایش می‌دهیم و درنتیجه رشد و درآمد خوبی برای کسب‌وکار خود رقم خواهیم زد:

۱) از گزارش عملکرد سئو برای کاهش هزینۀ تبلیغات کلیکی خود استفاده کنیم

در کدام کلمات کلیدی رتبۀ ارگانیک بهتری از موتورهای جست‌وجو کسب کرده‌ایم؟ کدام عناوین، صفحات فرود و فراخوان‌به‌اقدام‌ها نتایج خوبی داشته‌اند؟ استفاده از این داده‌ها هزینۀ هر کلیک ما را کاهش و بازگشت سرمایه‌مان را افزایش می‌دهد.

۲) استراتژی محتوایی خود را هم براساس عملکرد کی‌وردها در SEM بهبود ببخشیم

عکس حالت قبل هم ممکن است: ارزشمند‌ترین عبارات تبلیغات گوگل خود را فهرست کنیم و برای تولید محتوای کاربرپسند در سایت به کار ببریم. ببینیم کدام آگهی، صفحۀ فرود و CTA برای ما مشتری آورده است و از نتیجه در بهبود سئو و حضور آنلاین خود استفاده کنیم.

۳) کلمات کلیدی‌ای را که رقبا در سئو و بازاریابی‌ موتور جست‌وجو به کار برده‌اند بررسی کنیم

بررسی کلمات کلیدی رقبا به ما دیدگاه خوبی می‌دهد و مسیر به‌نتیجه‌رسیدن بازاریابی‌مان را کوتاه‌تر می‌کند.

box

وی‌پلاس

همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید

کلیک کنید

۴) هنگام اجرای کمپین پرداختی، از نظر سئو در بهترین حالت خود باشیم

گوگل برای اینکه آگهی ما را به کاربران نمایش دهد فقط مبلغی را که برای کلمۀ کلیدی آن تعیین کرده‌ایم ملاک قرار نمی‌دهد. مواردی مثل امنیت سایت، سرعت آن و درکل تجربۀ کاربر را هم در نظر می‌گیرد؛ بنابراین هرچه سایت از نظر فنی سالم‌تر و سئوی بهتری داشته باشد، شانس نمایش آن هم بیشتر خواهد بود.

۵) ارتباط و همکاری دو تیم را افزایش دهیم

اجازه دهیم دو تیم SEO و SEM با هم همکاری کنند و یافته‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

۶) رویکردی یکپارچه در کانال‌های خود داشته باشیم

پیامی که در کمپین گوگل‌ادز و به ازای کلمۀ کلیدی خاصی مخابره می‌کنیم باید با پیام ما در سئو و کانال‌های دیگر یکپارچه باشد. سیگنال‌های گیج‌کننده برای مخاطب نفرستیم.

۷) به‌طور مستمر بر بازاریابی‎های خود‌ نظارت و فاکتورهای سنجشی آن‌ها را ردیابی کنیم

همواره باید بر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود نظارت کنیم تا بفهمیم کدام‌یک بهترین عملکرد را دارند و در کجا می‌توان مانور بیشتری داد. معیارهایی مثل ترافیک سایت، تبدیل‌ها، نرخ پرش یا زمان حضور در آن اطلاعات خوبی برای بهبود فرایندهای سئو و تبلیغات گوگل در اختیارمان می‌گذارند.

حرف پایانی

ترکیب مؤثر SEM و SEO راهی هوشمند برای به‌حداکثررساندن میزان بازگشت سرمایۀ بازاریابی و دستیابی به بازدید، ترافیک و تبدیل بیشتر است. با استفاده از این استراتژی‌ها می‌توانید نتایج بهتری کسب کنید و از رقبا جلوتر بمانید. از مشاوره و تجربۀ تیم متخصص آژانس صباویژن هم می‌توانید کمک بگیرید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.