چگونگی تبلیغ فرش برای افزایش فروش

فرش یکی از مهم‌ترین صنایع در کشور ما به ‌شمار می‌آید، صنعتی که صادرات آن نه‌تنها سود زیادی برای ایران به‌ همراه داشته، بلکه درآمدی بخصوص را در عصر امروزی به‌ خود اختصاص می‌دهد. با‌این‌حال، تبلیغات در صنعت فرش همواره یک امر چالش‌برانگیز به ‌شمار آمده است؛ اینکه بازاریابی در این صنعت باید چگونه باشد و اثربخشی تبلیغات در کالایی همچون فرش به چه شکلی افزایش می‌یابد. در این مطلب قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم و به نکات ضروری هنگام راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی در این صنعت، اشاره کنیم.

تولید و عرضۀ محصولاتی همچون فرش، طیف وسیعی از طراحان نقشه، چله‌کش‌ها، بافنده‌ها، تولید‌کنندگان و پخش‌کنندگان را در بر می‌گیرد، که هر‌کدام فعالیت‌های مهمی را در روند ساخت یک فرش ایفا می‌کنند. در میان این فرایند، حفره‌ای وجود دارد که بسیار ملموس است و سؤالی را مطرح می‌کند که کنجکاوی مخاطب را به ‌همراه دارد: تبلیغات در حوزۀ فرش برعهدۀ چه کسانی است و به‌ چه شکلی انجام می‌شود؟

در میان تولیدکنندگان سنتی فرش و پخش‌کنندگان و حتی فروشندگان، تبلیغات همواره موضوعی غریب محسوب شده است و بسیاری به‌ سبب زیان‌ها و خسارت‌های احتمالی‌ای که در هزینه‌های پرداختی تبلیغات پیش‌بینی می‌کنند، به آن روی نمی‌آورند. با‌این‌حال، تولیدکنندگان و برندهای جدیدی که پا به عرصه گذاشته‌اند، زمین بازی را تغییر داده‌اند و تبلیغات را چه به شکل‌های مدرن و چه به شکل‌های سنتی، به‌شکلی گسترده‌تر اجرایی کرده‌اند؛ به‌طوری که حضور در صنعت فرش در جامعۀ امروزی ایران، و پیشرفت در این حوزه، مستلزم تبلیغات و بازاریابی درست است.

حال باید چه کرد؟ صد‌در‌صد باید آستین‌ها را بالا زد و دست‌به‌کار شد! در ادامه قصد داریم نکاتی را دربارۀ چگونگی تبلیغ فرش به‌ شما معرفی کنیم؛ نکاتی که توسط برترین کمپین‌های تبلیغاتی برای فروش فرش نیز اجرایی شده و تأثیرگذاری بسزایی را به‌ همراه داشته است.

تبلیغات در مکانهای مناسب

یکی از نکات مهمی که هنگام راه‌اندازی تبلیغات فرش باید از آن مطلع باشید، مکان مناسب برای راه‌اندازی و اجرای کمپین‌هاست. شناخت مخاطبان هدف یکی از عوامل مهمی است که تأثیر بسزایی در تأثیرگذاری تبلیغات شما ایفا می‌کند. ممکن است مخاطبان شما با تبلیغات تلویزیونی ارتباط برقرار کنند، شنوندگان دائمی رادیو باشند یا رفت‌وآمد روزانه‌شان توسط اتوبوس‌های شهری تأمین شود. اینکه بدانید بازار هدفتان براساس چه مخاطبانی با چه شخصیتها، سلایق و طبقۀ اجتماعی است، می‌تواند به شما کمک کند تا تبلیغات مؤثرتری را اجرا کنید. نظرسنجی و مطالعه می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای رسیدن به این هدف باشد تا مطلع شوید که مردمی با شخصیت‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی مختلف، از چه نوع تبلیغاتی استقبال بیش‌تری می‌کنند.

منحصربهفرد‌بودن را به اشتراک بگذارید

ممکن است محصولات مختلف در رنگ‌بندی‌ها، بافت‌ها و طرح‌های مختلفی داشته باشید که ویژگی‌های منحصربهفردی را به خود اختصاص می‌دهند. در اینجا باید تلاش کنید تا بهترین و متفاوت‌ترین ویژگی‌های محصول خود را در تبلیغتان بگنجانید؛ این ویژگی‌ها می‌توانند مرغوب‌بودن، اصالت یا حتی لطافت یک فرش را تشکیل دهند. برای مثال، شست‌وشوی آسان یک فرش، ویژگی منحصربه‌فردی است که در بسیاری از محصولات دیگر نیز یافت نمی‌شود و کار روی چنین ویژگی‌ای و برجسته‌کردن آن در تبلیغاتتان می‌تواند نتیجه‌ای رضایتبخش را به همراه داشته باشد؛ نتیجه‌ای که در آن مشتری نه‌تنها می‌تواند نیاز خود را با خرید فرش‌های شما برطرف کند، بلکه کیفیت زندگی‌اش را نیز بهبود ببخشد.

بهروز باشید

تحقیقات در پروسۀ اجرا و راه‌‌اندازی تبلیغات فرش همواره امری مهم را ایفا می‌کنند. تجزیه‌وتحلیل داده‌هایی که از ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی مختلف و سایت‌ها جمع‌آوری می‌شود، می‌تواند روی نحوۀ تولید محصولاتتان و شیوه‌های بازاریابی‌تان تأثیرگذار باشد.

در کنار داده‌های دقیق، بهروز‌بودن روش‌های تبلیغاتی نیز نکتۀ مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. تبلیغات مجازی امروزه جایگاه ویژه‌ای در ایران به‌ خود اختصاص داده است؛ تبلیغات در اینستاگرام،‌ تبلیغات کلیکی یا ساخت ویدئوهای جذاب و اجرای کمپین‌های ویدئویی، همگی روی فروش شما تأثیرگذار خواهند بود. اجرای چندین روش بازاریابی با شعارهای کوتاه اما تأثیرگذار در بسترهای مختلف، می‌تواند درصد موفقیت کمپین‌ شما را بالا ببرد و شانس اینکه شما را به مخاطبان هدفتان نزدیک‌ کند، بیشتر می‌کند. با استفاده از اجرا و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در بسترهای اجتماعی امروزی،‌ می‌توانید روابطی طولانیمدت با مخاطبان و مشتریان وفادار خود ایجاد کنید و نه‌تنها فروش خود را افزایش دهید،‌ بلکه به جذب مشتریان احتمالی بیش‌تر بپردازید.

از زبانهای مختلف در تبلیغات خود استفاده کنید

اختصاص‌دادن یک زبان خاص برای تبلیغات، نمی‌تواند اثرگذاری کافی را به‌ همراه داشته باشد. نمونۀ بارز آن که در برترین کمپین‌های تبلیغاتی برای فروش فرش نیز یافت می‌شود، استفاده از زبان طنز برای رساندن پیام تبلیغاتی است تا مخاطب بتواند ارتباطی صمیمی با برند و محصولاتتان برقرار کند و پیام طنز و کوتاهتان را راحت‌تر به‌ خاطر بسپارد. روایت داستان و شخصیت‌پردازی برای تبلیغاتتان نیز می‌تواند راهی مؤثر برای افزایش فروش محصولاتتان باشد. با استفاده از این روش، ارتباط‌گرفتن با محصولاتتان از سوی مخاطبان آسان‌تر می‌شود، و تبلیغاتتان نیز جنبه‌ای انسانی‌تر به ‌خود می‌گیرد.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.