نقش تصاویر هوش مصنوعی در بازاریابی

هنگام استفاده تصاویر تولید شده با AI چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هوش مصنوعی (AI) صنایع مختلف را متحول کرده و بازاریابی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با پیشرفت فناوری، تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی در کمپین‌های بازاریابی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این تصاویر بصری تولید‌شده توسط کامپیوتر مزایای زیادی ازجمله، جذابیت، سرعت و مقرون‌به‌صرفه‌بودن را دارند. بااین‌حال، قبل از استفاده از تصاویر هوش مصنوعی، مهم است که چندین فاکتور را در نظر بگیرید که می‌تواند بر موفقیت استراتژی بازاریابی شما تأثیر بگذارد.

در این مطلب از بلاگ صباویژن جنبه‌های کلیدی را که بازاریابان باید قبل از استفاده از تصاویر هوش مصنوعی برای اطمینان از اثربخشی و مرتبط‌بودن آن‌ها در نظر بگیرند، بررسی خواهیم کرد.

تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی به چه معناست؟

تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی، به تصاویری اشاره دارند که به‌جای عکاسی یا تکنیک‌های طراحی سنتی، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند. این الگوریتم‌ها از مدل‌های یادگیری ماشین برای تجزیه‌و‌تحلیل و ترکیب داده‌ها استفاده کرده و آن‌ها را قادر می‌سازند تا تصاویر بسیار واقعی را تولید کنند که به‌سختی می‌توان آن‌ها را از عکس‌های واقعی تشخیص داد.

۴ مزیت تصاویر هوش مصنوعی در بازاریابی

استفاده از تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی در کمپین‌های بازاریابی، ۴ مزیت را برای کسب‌وکارها ارائه می‌دهد:

 1. مقرون‌به‌صرفه‌بودن: ایجاد تصاویر باکیفیت از محصولات یا تصویری از سبک زندگی به‌وسیلۀ عکاسی یا طراحی گرافیکی، می‌تواند گران و زمان‌بر باشد. اما عکس‌های تولیدشده با هوش مصنوعی هزینه‌های تولید را به میزان قابل ‌توجهی کاهش داده و در‌عین‌حال استانداردهای کیفیت را حفظ می‌کنند.
 2. سفارشی‌سازی و انعطاف‌پذیری: الگوریتم‌های هوش مصنوعی به بازاریابان این امکان را می‌دهند که به‌راحتی تصاویر را متناسب با مخاطبان هدف مختلف خود سفارشی‌سازی کرده یا با روندهای به‌سرعت در حال تغییر بازار سازگار شوند. درحقیقت، این سطح از انعطاف‌پذیری امکان کمپین‌های بازاریابی پویاتر و چابک‌تر را فراهم می‌کند.
 3. جذابیت و خلاقیت زیبایی‌شناختی: تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی می‌توانند تصاویری منحصربه‌فرد و چشم‌نواز در اختیار بازاریابان قرار دهند که ممکن است با روش‌های طراحی تصاویر گرافیکی یا عکاسی به‌‌راحتی قابل ‌دستیابی نباشد. درحقیقت، این ویژگی به برندها کمک می‌کند که در بازارهای شلوغ برجسته شده و توجه مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنند.
 4. کارایی و سرعت: تولید تصویرهای هوش مصنوعی در مقایسه با فرایندهای دیگر ایجاد تصویر، سریع‌تر است. بازاریابان می‌توانند از الگوریتم‎‌های هوش مصنوعی برای تولید سریع تعداد زیادی تصویر به‌صورت هم‌زمان برای کانال‌های مختلف بازاریابی خود استفاده کرده و در زمان و منابع صرفه‌جویی کنند.

نکات مهم درمورد تصاویر هوش مصنوعی

با تمام مزایای رقابتی که عکس‌های تولیدشده با هوش مصنوعی ارائه می‌دهند، همچنان یک‌سری ملاحظات اخلاقی و فنی را باید در استفاده از این تصاویر در نظر بگیریم که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

ملاحظات اخلاقی

با پیشرفت تکنولوژی، پتانسیل سوء‌استفاده و فریب مخاطبان نیز افزایش می‌یابد که به دنبال آن، بازاریابان باید ملاحظات اخلاقی زیر را در اولویت قرار دهند:

 • اصالت و شفافیت: بازاریابان باید برای حفظ شفافیت و جلوگیری از گمراه‌کردن مخاطبان، استفاده از تصویرهای هوش مصنوعی را به‌صراحت در منابع خود ذکر کنند. در‌حالی‌که تصاویر تولیدشده به این شکل می‌توانند فوق‌العاده واقع‌گرایانه باشند، مصرف‌کنندگان حق دارند که از نوع تصویر ارائه‌شده آگاه باشند.
 • رضایت و حریم خصوصی: بازاریابان باید اطمینان حاصل کنند که استفاده از تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی، حریم خصوصی یا حقوق مالکیت معنوی کسی را نقض نمی‌کند. اخذ مجوز مناسب برای تصاویر و حصول اطمینان از رضایت افرادِ قابل ‌شناسایی، برای جلوگیری از مسائل قانونی حیاتی است.
 • اطلاعات نادرست و فریبنده: از این دسته از تصاویر می‌توان برای ایجاد روایت‌های فریبنده یا انتشار اطلاعات نادرست استفاده کرد. بنابراین، بازاریابان باید قبل از هرگونه انتشار و عرضۀ تصاویر، از مطابقت تصاویر با محصولات یا خدمات خود اطمینان حاصل کنند.
 • تأثیر اجتماعی و فرهنگی: عکس‌های تولیدشده با هوش مصنوعی باید از نظر فرهنگی مطابقت داشته و از تداوم کلیشه‌ها یا سوگیری‌های ناعادلانه اجتناب کنند. بازاریابان باید از تأثیر بالقوۀ تصاویر آن‌ها بر جوامع مختلف آگاه بوده و از تطابق این تصاویر با مفاهیم درست اطمینان حاصل کنند.

ملاحظات فنی

علاوه‌ بر نگرانی‌های اخلاقی، برخی عوامل فنی نیز وجود دارد که بازاریابان باید قبل از گنجاندن تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی در استراتژی‌های بازاریابی خود، آن‌ها را ارزیابی کنند:

 • کیفیت و واقع‌گرایی: کیفیت و واقعی‌بودن این دسته از تصاویر، بسته به الگوریتم هوش مصنوعیِ مورد استفاده و داده‌های آموزشی موجود می‌تواند متفاوت باشد. بازاریابان باید خروجی ابزارهای تولید تصویر هوش مصنوعی را ارزیابی کنند تا مطمئن شوند که تصاویر با استانداردهای موردنظر خود مطابقت دارند.
 • ثبات برند: تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی باید با هویت بصری تثبیت‌شدۀ یک برند هماهنگ باشند. بازاریابان باید این تصاویر را با دستورالعمل‌های برند خود مطابقت دهند تا ثبات را حفظ کرده و از کاهش ارزش‌های برند جلوگیری کنند.
 • امنیت و ذخیره‌سازی داده‌ها: تولید این مدل از تصویرها به مقادیر زیادی داده، ازجمله اطلاعات بالقوه حساس نیاز دارد. بازاریابان باید محافظت از داده‌های مشتری و امنیت آنان را در اولویت قرار داده و از اقدامات امنیتی متناسب استفاده کنند.
 • تجربۀ کاربر: بازاریابان باید ارزیابی کنند که چگونه تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی، توسط کاربران در پلتفرم‌ها و دستگاه‌های مختلف نمایش داده و تجربه می‌شوند، تا تجربۀ کاربر را بهبود ببخشند.
box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

۳ ابزار هوش مصنوعی برای تولید تصویر

حال که تصاویر تولیدشده با هوش مصنوعی را از تمام جوانب بررسی کردیم، بهتر است به ابزارهای هوش مصنوعیِ تولیدکنندۀ این تصاویر نیز نگاهی بیندازیم:

۱) ابزار DALL-E 2

ابزار DALL-E 2DALL-E 2 یکی از پیشرفته‌ترین ابزارهای رایگان تولیدکنندۀ تصویرهای هوش مصنوعی در بازار بوده که توسط OpenAI تولید و عرضه شده است. از ویژگی‌های این ابزار می‌توان به تولید دسته‌ای از تصاویر و قابلیت ویرایش داخلی اشاره کرد.

۲) ابزار Jasper Art

ابزار Jasper ArtJasper Art مولد غیررایگان تصاویر هوش مصنوعی برای بیش از ۷۰۰۰۰ برند، آژانس و تولیدکنندۀ محتوا بوده که به کاربران خود تصویری عالی مطابق با پیامشان ارائه می‌دهد. این ابزار همچنین توانایی تولید تصاویر با وضوح بالا و مناسب برای چاپ را داشته و می‌تواند همز‌مان تا چهار تصویر را تولید کند.

۳) ابزار Dream by WOMBO

ابزار Dream by WOMBODream by WOMBO یک نرم‌افزار هوش مصنوعی کانادایی است که ایده‌های بازاریابان را در عرض چند ثانیه به نقاشی مبتنی بر هوش مصنوعی تبدیل می‌کند. این نرم‌افزار با بیش از ۶۵میلیون نصب، محبوبیت زیادی دارد که می‌توان در تلفن‌های هوشمند نیز به راحتی از آن استفاده کرد.

حرف آخر

استفاده از تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی در کمپین‌های بازاریابی مزایای متعددی دارد، اما با ملاحظات اخلاقی و فنی نیز همراه است که بازاریابان باید به آن توجه کنند. اطمینان از صحت و شفافیت، ضمن پرهیز از انتشار اطلاعات نادرست و سوگیری‌های اجتماعی و فرهنگی، ضروری است. علاوه‌براین، ارزیابی کیفیت تصویر، ثبات نام تجاری، امنیت داده‌ها و تجربۀ کاربر برای استفادۀ مؤثر از تصاویر هوش مصنوعی اهمیت دارد.

با درنظرگرفتن این عوامل، بازاریابان می‌توانند از قدرت این مدل از تصاویر برای جذب مخاطبان، افزایش تعامل و هدایت کسب‌وکار به‌سمت چشم‌انداز در حال تحول بازاریابی دیجیتال استفاده کنند.

منابع

سؤالات متداول

تصاویر هوش مصنوعی به چه معناست؟


تصاویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی، به تصاویری اشاره دارند که به‌جای عکاسی یا تکنیک‌های طراحی سنتی، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند.

مزایای تصاویر هوش مصنوعی در بازاریابی چیست؟


ایجاد تصاویر باکیفیت با هزینۀ کم، امکان سفارشی‌سازی تصاویر و تشکیل تصاویر جذاب و خلاقانه در عرض چند ثانیه، از مهم‌ترین مزایای این نوع تصاویر است.

معروف‌ترین ابزارهای تولیدکنندۀ تصاویر هوش مصنوعی کدام‌اند؟


استفاده کرد.DALL-E 2 و Jasper Art، Dream by WOMBO برای ایجاد تصاویر هوش مصنوعی می‌توان از ابزارهای

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.