هوش مصنوعی DALL-E 2 چیست؟

دیگر مانعی برای خلاقیت نیست، هر ایده‌ای را می‌توانیم زنده کنیم!

524

تصورش را بکنید که خودمان قادر باشیم هر محتوای تصویری‌ای را خلق کنیم یا هر ایده‌ای را روی کاغذ بیاوریم؛ هرچقدر عجیب‌وغریب، غیرواقعی و محال. اصلاً ممکن است به جزئیات چیزی که می‌خواهیم واقف نباشیم و فقط طرحی کلی از آن در پس ذهنمان نقش بسته باشد؛ اما فقط با یک توصیف ساده از آن، تصاویری با تمام جزئیات و در زاویه‌های مختلف، پیش روی ما قرار گیرند.

این دقیقاً کاری است که هوش مصنوعی DALL-E 2، انجام آن را وعده می‌دهد:

ایده‌ها‌یتان را برای ما ارسال کنید، ما آن‌ها را زنده خواهیم کرد.

این سیستم چیست؟ چگونه باعث تحولی بزرگ در حوزۀ خلق محتوا و بازاریابی محتوایی می‌شود؟ و چرا عده‌ای آن را برای بشر خطرناک می‌دانند؟ در این مطلب از وی‌پدیا به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

هوش مصنوعی DALL-E 2 چیست؟

DALL-E 2، یک سیستم هوش مصنوعی است که می‌تواند هر متنی را به تصاویر هنری تبدیل کند. مهم نیست که متن ما حاوی یک مفهوم ساده یا پیچیده، یک سبک، اسم خاص یا ارتباطات عجیب‌وغریب باشد، این سیستم به‌خوبی آن را درک می‌کند و به تصویر می‌کشد.

در ژانویۀ ۲۰۲۱، شرکت تحقیقاتی OpenAI که درزمینۀ هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، از سیستمی با نام DALL-E رونمایی کرد. نام آن، از ترکیب اسم‌های سالوادور دالی (Salvador Dalí) که نقاش فراواقع‌گرای اسپانیایی بود و انیمیشن علمی-تخیلی WALL-E پیکسار گرفته شده بود.

DALL-E، نوعی شبکۀ عصبی و سیستم محاسباتی محسوب می‌شد که روی نورون‌های متصل به یک مغز بیولوژیکی مدل شده بود. این سیستم هوشمند را طوری آموزش داده‌ بودند که توضیحات متنی و رابطۀ عناصر را درک کند و بتواند ترکیب‌های مختلف از الگوهای تصویری بسازد. این نسخه از هوش آموزش‌دیدۀ OpenAI، می‌توانست متن‌ها را به تصویر تبدیل کند، اما عملکردی بسیار ضعیف داشت.

یک‌ سال بعد (آوریل ۲۰۲۲) بود که نسخۀ دوم آن یعنی DALL-E 2 با قدرت و قابلیت‌های بالاتر ارائه شد. این هوش مصنوعی، سرعت پردازش بالا و دقت بیشتری در کار خود دارد. همچنین، تصاویر را با کیفیت فوق‌العاده بالا و ۴ برابر بهتر از ورژن قبلی خود عرضه می‌کند.

به‌گفتۀ OpenAI، این سیستم به‌طرز هوشمندانه‌ای تمامی موجودات، اشیا و عناصر موجود در متن ما را تشخیص می‌دهد و ارتباط بین آن‌ها را می‌فهمد. وقتی در آن می‌نویسیم: «کوآلایی که دوچرخه‌سواری می‌کند»، او به‌سرعت اجزا و مفاهیم کوآلا، دوچرخه، نحوۀ فیگور روی دوچرخه یا کلاه ایمنی را به هم ربط می‌دهد. سپس تصویرش را همان‌طور که باید، خلق می‌کند. حتی در این اثر نهایی خود به نکات و جزئیات ریزی مثل سایه‌، بافت‌، بازتاب نور یا زاویۀ عناصر هم توجه می‌کند.

در صفحۀ اینستاگرام DALL-E 2، می‌توانیم نمونه‌کارهایی از آن را ببینیم:

 • ظرف سوپی که شبیه یک هیولای پشمی است؛
 • کلم‌بروکلی‌ای که از وضعیت بد آب‌وهوا خسته شده است؛
 • دایناسورهایی که به مهدکودک می‌روند؛
 • تصاویر ماکرو از چاله‌ای ریز در خیابان بزرگراه یا بافت یک توپ؛
 • نقاشی کوبیسم از نگهبان یک قلعه؛
 • و کلی چیزهای نادر و شگفت‌انگیز دیگر.

5 قابلیت دیگر سیستم هوشمند DALL-E 2۵ قابلیت دیگر سیستم هوشمند DALL-E 2

همان‌طور که گفته شد، هوش مصنوعی DALL-E 2 به افکار انسان‌ها تصویر، بعد و زندگی می‌بخشد؛ درنتیجه ما را در معرفی خلاقانۀ توانایی‌ها و پیاده‌سازی ایده‎هایمان توانمند می‌سازد. با این ابزار، دیگر به تخصص خاصی نیاز نیست و می‌توانیم هر محتوای بصری‌ دلخواهی را برای تبلیغات، بازاریابی محتوایی، صفحات شبکه‌های اجتماعی یا دیگر رسانه‌های آنلاین و آفلاین خود تولید کنیم.

کارایی این سیستم فقط به تصویرسازی از متن‌ها ختم نمی‌شود و قابلیت‌های پیشرفتۀ دیگری را هم در اختیارمان می‌گذارد. با استفاده از آن‌ها، حسابی دستمان برای بازی با ایده‌ها و رسیدن به اثری که می‌خواهیم باز خواهد بود. برخی از این ویژگی‌ها به این‌صورت هستند:

 1. برای هر متن، چند تصویر جایگزین ساخته و ارائه می‌شود.
 2. امکان روتوش یا ویرایش تصاویر دریافتی را خواهیم داشت.
 3. می‌توانیم، خودمان تصویری را به دلخواه در آن بارگذاری کنیم. سپس از سیستم بخواهیم با الهام از این نسخۀ اصلی، ورژن‌ها و حالات مختلف از آن را به ما ارائه دهد.
 4. قابلیت In-Painting را در دست خواهیم داشت. با این ویژگی، قادر خواهیم بود که فقط بخش یا بخش‌‌هایی از یک تصویر را ویرایش کنیم، عناصری را حذف یا به آن اضافه کنیم یا به اجزای اثر، بافت، سایه یا بازتاب نور بدهیم.
 5. تصاویر خود را در زوایای مختلف دریافت خواهیم کرد؛ حال می‌تواند تصویر یک شخص از جهت‌های مختلف باشد یا مبلی که در زاویه‌های متفاوت و در گوشه‌های مختلف خانه قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی DALL-E 2 چه خطراتی برای بشر دارد؟

شرکت OpenAI، در سال ۲۰۱۵ با هدف کشف توانایی‌های هوش مصنوعی و تأثیر مثبت آن بر زندگی انسان‌ها تأسیس شد. سیستم هوشمند DALL-E 2 هم به‌منظور توانمندسازی انسان‌ها، کمک به رشد خلاقیت‌شان و هل‌دادن کسب‌وکارها به پله‌های بالاتر ساخته شد. مسلماً این تکنولوژی، تحولی عظیم در تمام ابعاد زندگی شخصی و کاری ما ایجاد خواهد کرد.

اما با‌این‌حال، هیچ‌کس حتی خود این شرکت هم نمی‌تواند خطرات ناشی از این هوش مصنوعی را انکار کند. به‌وضوح، راه برای بسیاری از سوگیری‌ها، جعل‌ها و سوءاستفاده‌ها باز می‌‌شود. با این ابزار، به‌وفور شاهد تولید محتواهای دروغین، دیپ‌فیک‌ (Deep Fake)، نقض شدید قوانین کپی‌رایت و ازبین‌رفتن قدرت تشخیص آثار اصلی و جعلی خواهیم بود. در کنار تمام این موارد، نابودی حجم زیادی از جایگاه‌‌های شغلی را هم داریم که حتی تصورش دیوانه‌کننده است.

به همین دلیل، شرکت OpenAI اعلام کرده است که تا وقتی راهکارهای مناسبی برای مهار این پیامدهای ناگوار پیدا نشود، این سیستم را در اختیار عموم مردم قرار نمی‌دهد. در حال‌ حاضر، آن‌ها فقط به برخی کاربران منتخب دسترسی به هوش مصنوعی DALL-E 2 را داده‌اند تا بتوانند با آزمایش‌های مختلف، ظرفیت‌ها و محدودیت‌های آن را کشف و راهکارهای مطمئن ایجاد کنند.

تنها خط‌مشی فعلی شرکت برای کاهش آسیب‌ها این است که نباید تصاویر خشونت‌آمیز، نژادپرستانه و محتواهای سیاسی تولید شود. برای نظارت بر رعایت آن هم فیلترها و سیستم‌های نظارتی خودکار و انسانی در نظر گرفته‌‌ است. همچنین، با تعریف تکنیکی پیشرفته‌، به کاربران اجازۀ بازی با چهرۀ شخصیت‌های واقعی و شناخته‌شده را نمی‌دهد؛ البته فقط اشخاص مطرحی مثل رهبران و رؤسای جمهور کشورها.

آیا OpenAI می‌تواند قدرت این هوش مصنوعی را محدود کند؟ در این ‌بین، تکلیف نیروهای انسانی بازار کار چه می‌شود؟ به‌خصوص‌ اینکه قرار است از این سیستم (که مفاهیم و ارتباطات را درک ‌می‌کند) برای ساخت ربات‌های هوشمند استفاده کنند؛ ربات‌هایی که مثل انسان، پیچیده فکر ‌کنند و از عهدۀ وظایف سخت غیرخطی هم برآیند.

شاید از پس ایده‌های خلاقانه‌ای که هیچ‌وقت به زبان نیامده‌ یا دیده نشده‌اند، شاخه‌های جدیدی از علوم مختلف پدیدار شود. در پی آن هم نیازها و سمت‌وسوی جدیدی در بازار کار به ‌وجود ‌آید. پیش‌بینی شما در‌این‌باره چیست؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

۵/۵ | (۶ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.