چگونه محتوای راهنما با چگونه و چطور بنویسیم؟

در طول روز، جست‌وجوهای زیادی در گوگل با عبارات چطور و چگونه انجام می‌شوند؛ «چگونه فروش خود را افزایش دهیم»، «چطور مقالۀ علمی بنویسیم» یا «چگونه اسکرین‌شات بلند بگیریم»، ازجمله سؤالاتی هستند که افراد ممکن است به ‌دنبال جواب آن‌ها باشند.

اما چگونه می‌توانیم از این نکته برای رشد فروش و برندینگ کسب‌وکار خود استفاده کنیم؟ درج محتوای راهنما با چگونه و چطور در سایت، به افزایش ترافیک ورودی آن منجر می‌شود؛ اما تنها در صورتی مؤثر عمل می‌کند که ساختار درستی داشته باشد.

بنابراین در این پست‌بلاگ از صباویژن، سؤال چگونه محتوای راهنما با چگونه و چطور بنویسیم را بررسی می‌کنیم.

مزایای ایجاد محتوای راهنما با چگونه و چطور

راهنماهای چگونه و چطور، درصورتی‌که محتوای مناسبی داشته باشند، بهترین پتانسیل برای دستیابی به مخاطب هدف خواهند بود. استفاده از آن‌ها، هم برای کسب‌و‌کارهای B2B و هم B2C ضروری است و لیدهای باکیفیتی ایجاد می‌کند.

تصور کنید چند نفر در روز در گوگل با عبارات چطور و چگونه جست‌وجو انجام می‌دهند. مردم با این عبارات و کلمات به ‌دنبال این هستند که یاد بگیرند چگونه برخی از کارهای خود را انجام دهند.

جستجوی عبارات چطور و چگونه در گوگل

کسب‌وکار شما باید بتواند به سؤالات این کاربران یا مصرف‌کننده‌ها جواب‌های مرتبط و کاملی بدهد. با این‌ کار، آن‌ها برند شما را در آن حوزۀ خاص، معتبر و قابل اتکا تلقی خواهند کرد. در آینده، خواننده‌هایی که در ابتدای مسیر با راهنمای چگونه و چطور جذب شده بودند، تبدیل به مشتری و اعضای وفادار شما خواهند شد. آن‌ها دربارۀ محصولات یا خدمات شما با دیگران نیز صحبت می‌کنند و درنتیجه مبلغ شما خواهند بود.

بنابراین می‌توان گفت که قطعاً راهنماهای چگونه و چطور، ارزش این را دارند که در بین محتواهای کسب‌وکار شما جای بگیرند.

چگونه محتوای راهنما با چگونه و چطور بسازیم؟

قبل از شروع به نوشتن راهنمای چگونه و چطور، بهتر است ساختار کلی آن را بچینید. برای این‌کار ۴ مرحلۀ اساسی زیر را در نظر بگیرید:

۱) اطمینان حاصل کنید که راهنمای شما موضوع درست و مناسبی دارد

در جذب مخاطب هدف، درستی و مناسب‌بودن موضوع انتخابی شما اهمیت زیادی دارد. برای مثال، اگر می‌خواهید یک راهنمای چگونه برای هدف‌قرار‌دادن مکانیک‌ها بنویسید، باید از برخی عبارات و موضوعات‌ چشم‌پوشی کنید؛ چون تصور بر این است که یک مکانیک در حالت عادی به آن‌ها آگاهی دارد. اما اگر قصد دارید راننده‌های معمولی خودرو را هدف قرار دهید، محتوای شما باید ساده و عاری از اصطلاحات خیلی تخصصی باشد.

برای انتخاب موضوع درست می‌توانید به‌صورت زیر عمل کنید:

  • تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) انجام دهید و ببینید مردم به ‌دنبال یادگیری چه چیزهایی هستند.
  • ابزارهایی مثل گوگل‌کنسول، گوگل‌ترند، ادوردز، سمراش یا دیگر ابزارهای سئو، کلمات و عبارت‌هایی را که کاربران به دنبال آن بوده‌اند در اختیارتان قرار می‌دهند. با پوشش این کیوردها و پاسخ به سؤالات مرتبط، رنک بالایی نیز در گوگل دریافت خواهید کرد.
  • به رقبای خود نگاه کنید که چگونه راهنمای خود را می‌نویسند.

حتی اگر می‌دانید چه موضوعاتی را باید پوشش دهید، باز هم از این مرحله نباید به‌سادگی بگذرید. با تکیه بر نتایج تحقیق و جست‌وجو از درستی انتخاب خود مطمئن شده و متوجه خواهید شد چه نکاتی را باید اضافه یا کم کنید.

۲) چالش‌ها و نگرانی‌های مخاطب هدف را شناسایی کنید

در این مرحله باید نگرانی و چالش‌هایی را که مخاطب هدف با آن‌ها مواجه است مشخص کنید. این اطلاعات باعث می‌شوند که تشخیص دهید درون‌مایۀ راهنمای شما چه مواردی را باید در بر بگیرد.

برای مثال، تصور کنید در حال نوشتن محتوایی با موضوع «چگونه استراتژی بازاریابی محتوایی تدوین کنیم؟» هستید. در اینجا برای آگاهی از دغدغۀ مخاطبان، مراحل زیر لازم است:

  • در توییتر، کامنت‌های اینستاگرام یا سایت‌هایی مثل Quora به‌ دنبال دیدگاه‌های کاربران باشید. آن‌ها چه پاسخ‌هایی برای سؤال «بازاریابی محتوایی چیست» درج کرده‌اند؟ جواب‌ها و کامنت‌های کاربران کمک می‌کند که متوجه شوید در چه نقاطی از موضوع بازاریابی محتوایی ابهام، پرسش و سوءبرداشت وجود دارد.
  • از تیم تحقیقات بازاریابی کمک بگیرید. آن‌ها به‌واسطۀ نظرسنجی‌ها و بازاریابی‌های محتوایی صورت‌گرفته، از نقاط درد و سؤالات رایج کاربران اطلاع دارند. این اطلاعات کمک بزرگی برای شما خواهد بود. برای مثال، ممکن است متوجه شوید اغلب کاربران به اهمیت بازاریابی محتوایی آگاه هستند، اما نمی‌دانند چطور باید برای آن بودجه‌بندی کنند.

تحقیق و اطلاع از دغدغه‌های مخاطبان، شما را دقیقاً به موضوع، عنوان و درون‌مایۀ مناسب راهنمای چگونه و چطور می‌رساند.

۳) برای هدایت بهتر کاربر، به محتوای راهنما ساختار بدهید و از تصویر استفاده کنید

اگر خواننده‌ها در صفحۀ شما به‌سرعت جواب خود را پیدا نکنند، آن را ترک می‌کنند؛ به‌ این ‌ترتیب، نرخ پرش (Bounce rate) سایت افزایش می‌یابد. بنابراین، با این ذهنیت باید محتوای خود را طوری بنویسید که در سریع‌ترین حالت ممکن، جواب مخاطب در اختیارش قرار بگیرد.
از طرفی بسیاری از خواننده‌ها از راهنمای چگونه و چطور شما به‌عنوان دستورالعملی برای انجام کاری استفاده می‌کنند. برای مثال، کاربر از محتوای «چگونه از صفحۀ مک، اسکرین‌شات بگیریم» انتظار دارد همۀ گام‌های لازم را بیان کرده باشد. این محتوا باید مرحله‌به‌مرحله همراه با عکس، فایل GIF، اسکرین‌شات یا ویدئو، نحوۀ گرفتن اسکرین‌شات را آموزش دهد.

برای خوانایی بیشتر محتوا و آسان‌کردن درک آن، بهتر است علاوه بر تصاویر، از تیترها، اعداد و بولت‌پوینت‌ها نیز استفاده کنید. وجود مثال‌های مختلف نیز به واضح‌ترشدن موضوع کمک زیادی می‌کند.

به خواننده بگویید چرا موضوع اهمیت دارد. در آخرین مرحله از خودتان بپرسید که «چرا لازم است که خواننده‌های ما در‌این‌باره بدانند یا آموزش ببینند؟»

درک علت پشت پردۀ موضوع راهنما باعث می‌شود محتوای خود را با همدلی بیشتری بنویسید. به‌علاوه، کمک می‌کند محتوایی که خلق می‌کنید دقیقاً انتظارات و نیازهای خواننده را برآورده سازد.

برای مثال، موضوع «چگونه برای کسب‌وکار خود در فیس‌بوک یک گروه بسازید؟» را در نظر بگیرید. خواننده‌ها ممکن است به دو دلیل این عبارت را جست‌وجو کنند. برخی از آن‌ها به ‌دنبال راهی برای ارتباط با مشتریان خود هستند، یا می‌خواهند جامعه‌ای از هواداران برند بسازند. برخی دیگر نیز می‌خواهند آگاهی از برند، محصول یا خدمات خود را افزایش دهند. بنابراین، با آگاهی به این نکته می‌توان این‌طور نوشت:

ساخت گروه برای ارتباط با مشتریان، تشکیل جامعه‌ای از هواداران برند و معرفی خود به‌عنوان رهبر بازار، ایدۀ بسیار خوبی است. اما این گروه چندان برای افزایش آگاهی از محصول یا خدمات و ارائۀ اخبار و اطلاع‌رسانی‌های عادی کسب‌وکارها سازنده نیست.

همان‌طور که در این مثال می‌بینید، دستۀ مشخصی از کاربران مورد هدف قرار گرفته‌اند. خواننده با متن بالا متوجه می‌شود که آیا این «راهنمای چگونه» او را به اهداف خود می‌رساند یا نه.

چگونه محتوای راهنما با چگونه و چطور بنویسیم

چگونه محتوای راهنما با چگونه و چطور بنویسیم؟

هنگام نوشتن راهنمای چگونه، این سؤال پیش می‌آید که آیا لحن یا سبک آن باید متفاوت از پست‌های دیگر باشد؟ بله، باید متفاوت باشد.
وقتی کاربران عبارتی را با چگونه یا چطور جست‌وجو می‌کنند، به‌ دنبال اطلاعاتی هستند که درلحظه نیاز دارند. بنابراین، انتظار دارند خیلی سریع، در قالب جملاتی کوتاه و موجز، به جواب خود برسند. راهنمای چگونه، باید حاوی توصیه‌های عملی دربارۀ موضوع مورد جست‌وجوی آن‌ها باشد و بتوانند بلافاصله مراحل آن را اجرا کنند.

تفاوت زیادی بین کاربرانی که عبارت «پروپوزال چیست» و افرادی که «چگونه یک پروپوزال بنویسیم» را جست‌وجو می‌کنند وجود دارد. دستۀ اول تنها می‌خواهند با مفهوم آن آشنا شوند و شاید یک یا دو مثال برای درک بیشتر، برای ایشان کفایت کند. اما گروه دوم می‌دانند پروپوزال چیست و نیاز دارند که خود یک پروپوزال بسازند. در این مثال خاص، برای نوشتن یک راهنمای چگونه و چطور بهتر است این‌ سبک را در پیش بگیرید:

  • هنگام درج اقدامات و مراحل مختلف از فعل‌ها استفاده کنید. برای مثال بنویسید «درمورد بک‌گراند و سوابق شرکت بنویسید». این جمله اثرگذاری بیشتری نسبت به جملۀ «پروپوزال شما باید با بک‌گراند و سوابق مختصری از شرکت شروع شود» دارد.
  • از اعداد، بولت‌پوینت و تیترها غافل نشوید. این عناصر به متن شما نظم و ساختار می‌دهند؛ درنتیجه خواننده راحت‌تر می‌تواند یک مرور سطحی و سریع در آن داشته باشند و خوانایی محتوا نیز افزایش پیدا می‌کند.
  • از اسکرین‌شات و نوشته‌ به‌طور هم‌زمان استفاده کنید. ممکن است به‌ هر دلیلی تصاویر برای خواننده‌‌ها بارگذاری نشود یا آن‌ها با دیدن عکس، منظور شما را دریافت نکنند. بنابراین، وجود تصویر و نوشته، هردو لازم بوده و مکمل یکدیگر هستند.
  • لینک‌دهی را نیز در نظر داشته باشید. محتوای خود را به بلاگ‌پست‌، پیلار‌پیج‌ یا ایبوک‌های مرتبط لینک کنید. به‌ این‌ ترتیب، خواننده با خواندن آن‌ها اطلاعات بیشتر و کامل‌تری را دریافت می‌کند.
  • برای اینکه خواننده بهتر متوجه منظور شما شود، در محتوای خود مثال‌ و نمونه‌ به ‌کار ببرید.

با همدردی بیشتر با خواننده بنویسید؛ چون یادگیری یک مهارت یا انجام یک دستورالعمل ممکن است گاهی ناامیدکننده و سخت است.

اغلب محتواهای راهنما با چگونه و چطور، گسترۀ زیادی از خواننده‌ها را به خود جذب می‌کند. برای مثال، «چگونه یک کانال یوتیوب ایجاد کنیم»، برای افرادی که به‌تازگی قصد ایجاد صفحۀ کاربری در یوتیوب را دارند، جالب خواهد بود. آن‌ها می‌خواهند از این صفحۀ کاربری برای تماشای ویدئوها و درج کامنت برای محتوای دوستان خود استفاده کنند. از طرفی این راهنما، بازاریابان حرفه‌ای را نیز به خود هدایت می‌کند. آن‌ها هم می‌خواهند بدانند چگونه یک حساب کاربری ایجاد کرده و لیدهای خود را جذب کنند.

بنابراین، با این حجم از گستردگی مخاطب، محتوای شما باید کاملاً شفاف و واضح نوشته شود. در این ‌صورت خواننده‌ها در هر سطح از تجربه و مهارت می‌توانند از آن بهره ببرند.

آیا تفاوتی بین یک متن آموزشی و راهنمای چطور و چگونه وجود دارد؟

متن‌های آموزشی و راهنماها اغلب به‌عنوان محتواهایی تعریف می‌شوند که چگونگی انجام یک تسک یا مهارت را به کاربر یاد می‌دهند. اما این‌ دو متفاوت از یکدیگر هستند و متن‌های آموزشی شرح و توصیف بیشتری همراه خود دارند. از طرفی، راهنمای چطور و چگونه، در بالای قیف محتوا قرار می‌گیرد. این راهنما، کاربران را جذب می‌کند و به دنبال ایجاد لید یا سرنخ است.

محتوای راهنمای با چگونه و چطور، با راهنمای کاربر و مصرف‌کننده نیز تفاوت دارد. در راهنمای کاربر و مصرف‌کننده، کاربر محصول یا خدمات خود را تهیه‌ کرده است و فقط به ‌دنبال آموزش نحوۀ استفاده از آن است. این محتوا اغلب در قالب کاتالوگ و دستورالعمل استفاده، همراه محصول ارائه می‌شود.

مثال‌هایی از محتواهای راهنماها با چگونه و چطور

راهنمای چگونه در کسب‌وکارهای B2C

این راهنما از کتاب آشپزی شرکت کاله است. همان‌طور که می‌بینید، در این راهنما ساختار منظمی ترتیب داده شده است. با یک نگاه می‌توان به مواد اولیۀ لازم و مراحل پخت رسید.

راهنما از کتاب آشپزی شرکت کاله
برای مشاهدۀ باکیفیت عکس، روی آن کلیک کنید.

راهنمای چگونه در کسب‌وکارهای B2C

این راهنما توسط شرکت پیشران صنعت ویرا که سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ارائه می‌دهد، پست شده است. در این‌ راهنما برای خوانایی سریع متن از شماره‌گذاری استفاده شده است. همچنین، این راهنما با محتواهای مرتبط لینک شده و مخاطب می‌تواند برای تکمیل اطلاعات خود، به آن‌ها مراجعه کند.

راهنما توسط شرکت پیشران صنعت ویرا
برای مشاهدۀ باکیفیت عکس، روی آن کلیک کنید.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.