۱۲ متن تبلیغاتی برای جذب مشتری؛ خلاقانه و تاثیرگذار

اصول نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری

شاید تا‌به‌حال به کوتاه‌ترین داستان نوشته‌شدۀ Ernest Hemingway به‌عنوان نمونه‌ای از کپی عالی دقت نکرده باشید:

برای فروش: یک جفت کفش بچه

به گفتۀ James Watkins، مدیر بازاریابی دیجیتال، یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری باید به‌مانند همین داستان شش‌کلمه‌ای احساسات را سرازیر کرده و هرآنچه مخاطب نیاز دارد در یک جمله بیان کند. درحقیقت، یک متن تبلیغاتی هدفمند علاوه ‌بر موارد اشاره‌شده، به‌یادماندنی بوده و به دنبال الهام‌بخشی به مخاطبان هدف خود است.

در ادامۀ این مطلب صباویژن، اصول نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری و نمونه‌هایی از آن آورده شده است:

اصول نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری

متن تبلیغاتی متنی است که می‌تواند مخاطب هدف را به خرید یک محصول یا خدمت متقاعد کند. به بیان دیگر، شما باید بتوانید با استفاده از متن تبلیغاتی و با بیان ارزشی که محصول تولید می‌کند، مشتریان بالقوه را به خرید تشویق کنید. اما نوشتن متن تبلیغاتی چه اصولی دارد؟ در ادامه به ۷ اصل آن اشاره می‌کنیم:

۱) در حال صحبت با چه کسی هستید؟

به تصویر پایین نگاهی بیندازید: شما چگونه با هریک از شخصیت‌های اسکیت‌باز، مادر و کوله‌گرد سر صحبت را باز می‌کنید؟ اگر بخواهید یک متن کپی برای جذب مشتری بنویسید، این سه فرد را در یک گروه در نظر می‌گیرید؟

علاقه‌مندی‌ها و دغدغه‌های خاص هر کاراکتر (متن تبلیغات خلاقانه)درحقیقت هرکدام از این افراد علاقه‌مندی‌ها و دغدغه‌های خاص خود را دارند که با توجه به محصول یا خدمت شما می‌توانند در دسته‌ای از مخاطبان هدف شما قرار بگیرند، یا حتی جزئی از مخاطبان هدف شما نباشند؛ بنابراین نکتۀ حائز اهمیت آن است که شما نمی‌توانید تنها از یک متن تبلیغاتی برای جلب توجه این سه دسته از افراد استفاده کنید.

برای آنکه مسیر یافتن مخاطبان هدفتان آسان‌تر شود، کافی است یک شخصیت خیالی از مشتری خود در نظر بگیرید؛ سپس خود را جای او گذاشته و سبک زندگی او را بیابید.

۲) با دوست خود چگونه صحبت می‌کنید؟

فراموش نکنید که کسب‌وکار شما هرچه که باشد، شما در حال فروش محصولات خود به انسان‌ها هستید. انسان‌ها با داشتن خرد و اندیشه به متن تبلیغاتی شما نگاه انداخته و برای خرید تصمیم می‌گیرند. شما در طول بررسیِ مؤثربودن متن تبلیغاتی خود می‌توانید از «تست دوست» استفاده کنید؛ به بیان دیگر، آیا شما از این کپی می‌توانید هنگام مکالمه با دوست خود استفاده کنید؟ در غیر این صورت باید آن را تغییر دهید.

۳) عنوانتان توجه‌ها را به خود جلب می‌کند؟

مردم قبل از آنکه بخواهند محتوایی را با دقت و کامل بخوانند، نگاهی سطحی به آن می‌اندازند؛ به بیان دیگر، اگر عنوانتان جذاب باشد، ناخودآگاه آنان را به خواندن ادامۀ محتوایتان جلب می‌کنید، در غیر این صورت، آنان نیازی به ادامۀ خواندن نخواهند دید. قبل از نوشتن عنوان به سؤالات زیر فکر کنید:

  • مشتری احتمالی شما به چه چیزی اهمیت زیادی می‌دهد؟
  • بزرگ‌ترین دغدغۀ مشتریان چیست؟
  • شما چگونه می‌توانید به آنان در حل این مشکل کمک کنید؟

۴) متن تبلیغاتی شما به‌راحتی قابل ‌درک است؟

با وجود افزایش روزافزون انواع تبلیغات، توجه‌ها به متن‌های تبلیغاتی کمتر شده و شما باید بتوانید در زیر یک ثانیه محصول یا خدمت خود را معرفی کنید. درحقیقت شما باید بتوانید خیلی سریع به سؤالاتی همچون «محصول یا خدمت شما چیست؟»، «چه کاری انجام می‌دهد؟» و «برای چه کسانی مناسب است؟» جواب دهید.

۵) به خوانایی متن تبلیغاتی‌تان توجه داشته‌اید؟

حتی جذاب‌ترین متن‌های تبلیغاتی اگر خوانایی ضعیفی داشته باشند، هیچ‌گاه خوانده نخواهند شد. درحقیقت شما باید به بستر متن تبلیغاتی خود توجه داشته و متناسب با آن رنگ متن، اندازۀ قلم، فاصلۀ خطوط و عرض متن را بهینه کنید. برای مثال، شما نمی‌توانید از قلمی یک‌اندازه برای متن تبلیغاتی روی بیلبورد و سایت استفاده کنید.

۶) دربارۀ اقدام به خرید با آنان صحبت کرده‌اید؟

ممکن است شما تمام نکات گفته‌شده را انجام دهید، اما به آنان نگویید که در ادامه باید چه اقدامی انجام دهند و درنهایت شما آنان را به مرحلۀ خرید نمی‌رسانید. به بیان دیگر، باید حتماً از دکمه‌های دعوت به اقدام در جای مناسب استفاده کنید. این دکمه‌ها به شما در کاهش نرخ پرش و افزایش نرخ تبدیل‌ها کمک کرده و قدم بعدی کاربران را مشخص خواهند کرد.

نمونۀ متن تبلیغاتی برای جذب مشتری

در ادامه به بهترین نمونۀ متن تبلیغاتی برای جذب مشتری در خارج و داخل ایران و همچنین در انواع کسب‌وکارهای متفاوت اشاره خواهیم کرد:

برند فروشگاه آنلاین Moosejaw

هر برندی جسارت این را ندارد که با استفاده از طنز، ارتباط عاطفی با مخاطبان هدفش برقرار کند؛ اما شما می‌توانید پیام‌های سرگرم‌کنندۀ برند Moosejaw را در صفحات مختلف آن ببینید. درحقیقت، این سایت اطلاعات موردنیاز مخاطبان را با چاشنی طنز به آنان ارائه می‌دهد و مخاطبان را متقاعد به خرید از خود می‌کند. در ادامه تصاویر مربوط به سایت و کپی محصولات را در اختیارتان می‌گذاریم:

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری فروشگاه آنلاین Moosejaw
روزهای سخت در راه هستند، حداقل وسایل خود را خشک نگه ‌دارید!!!
متن تبلیغاتی برای جذب مشتری فروشگاه Moosejaw
برای زمانی که دوستتان شما را از خانه بیرون می‌کند!!!

نکتۀ قابل ‌ذکر دیگر آن است که این برند حتی زبان سرگرم‌کنندۀ خود را در صفحۀ اصلی سایتش‌ حفظ کرده و با یک لحن ثابت، اطلاعات مفید را منتقل می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد میکنیم مطلب راهنمای کامل ابعاد مختلف تبلیغات در آپارات از بلاگ صباویژن را ازدست ندهید.

برند نرم‌افزار مدیریت پروژۀ Trello

Trello که یک نرم‌افزار مدیریت پروژه است، با نگارش کپی‌های ساده و قابل‌ فهم توانسته به افراد در استفاده از این ابزار کمک کند. معمولاً استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه سخت است، اما این برند با استفاده از کپی‌هایش توانسته این مسیر را برای کاربران خود آسان کند. برای مثال، ممکن است شما ندانید Trello چیست و چه کاری انجام می‌دهد، در این حین با ورود به سایت آنان با اولین جملات شفاف آنان روبه‌رو خواهید شد:

متن تبلیغات خلاقانه نرم‌افزار Trello
Trello به تیم‌ها برای مدیریت پروژه‌هایشان کمک می‌کند.

Trello چیست؟ Trello یک ابزار بصری برای قدرت‌دادن به تیم شما برای مدیریت انواع پروژه‌ها یا تقسیم مسئولیت‌ها و ردیابی آن‌هاست.

از دیگر خلاقیت‌های تیم کپی‌رایترهای Trello می‌توان به صفحۀ ورود آن اشاره کرد. زمانی که می‌خواهید ایمیل و رمز کاربری خود را برای ورود به این ابزار وارد کنید، مثال‌هایی نوستالژیک از ایمیل‌های اشخاص خیالی اما نام‌آشنا می‌بینید. همچنین کافی است این صفحه را به‌روز رسانی کنید تا ایمیل‌ها تغییر کرده و با ایمیلی دیگر روبه‌رو شوید که شما را به دنیای فیلم‌های محبوب خود پرتاب کند.

متن تبلیغات خلاقانه Trelloبرند نوشیدنی Innocent

innocent با استفاده از زبانی ساده و قابل‌ فهم توانسته در رقابت نوشیدنی‌های طبیعی قرار بگیرد. درحقیقت، نوشتن کپی‌های کوتاه بسیار سخت است، اما innocent به‌خوبی از پس آن برآمده و مستقیماً به موضوع اصلی می‌پردازد. به منوی سایت آنان نگاهی بیندازید؛ خیلی ساده و سرراست نوشته‌اند:

چیزهایی که ما می‌سازیم (Things We Make).

نوشیدنی Innocentهمچنین، توجه به کپی مشخصات تماس آنان خالی از لطف نیست:

متن تبلیغاتی برای فروشگاه Innocentبرند لوازم آرایشی L’Oreal Paris

نمونۀ بعدی، متن تبلیغاتی یک کمپین بازاریابی است که در آن برند آرایشی L’Oreal Paris با آژانس تبلیغاتی McCann به مفهوم برابری جنسیتی در محل کار اشاره کرده‌اند.

متن تبلیغ لوازم آرایشی برند L’Oreal Paris
این یک تبلیغ برای مردان است. زنان بیشتری را در نقش‌های رهبری استخدام کنید. همۀ ما ارزشش را داریم.

برند لوازم جانبی مخصوص سگ‌ها BarkBox

حیوانات خانگی قادر به صحبت نیستند؛ بنابراین برای فروش محصولات مرتبط با آنان، قبل از راضی‌کردن حیوانات باید به فکر صاحبان آنان باشید. BarkBox نیز به‌خوبی توانسته به درکی از نیازهای دوستداران سگ برسد و به زبان آنان صحبت کند. درحقیقت، این برند به‌خوبی توانسته از ترس‌ها، خواسته و ترجیحات مخاطبانش برای تدوین متن‌ تبلیغاتی برای جذب مشتری استفاده کند.

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری برند BarkBox
بستۀ ما هوای شما را دارد!

اگر سگ شما به‌طور کامل از BarkBox راضی نیست، ما به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک می‌کنیم؛ بدون هیچ خون و خون‌ریزی و بدون وجود هیچ سگ‌ ناامیدی.

برند فروشگاه لباس مردانۀ Huckberry

یکی از روش‌های استفاده از متن تبلیغاتی برای جذب مشتری، ارسال متن پیامک تبلیغاتی است. این‌گونه کپی‌ها نیز باید به‌سرعت مخاطب را درگیر کرده و آنان را به‌سمت همراه‌شدن با برندمان هدایت کند.

متن پیامک تبلیغاتی فروشگاه لباس مردانۀ Huckberry
فقط امروز می‌توانید از ارسال رایگان در آمریکا بهره‌مند شوید. قبل از افزایش هزینۀ ارسال در هفتۀ آینده، محصول خود را خریداری کنید.

برند Huckberry با محدودکردن ارسال رایگان تنها برای یک روز، احساس فوریت را از طریق متن پیامک تبلیغاتی به مخاطبان خود القا کرده و آنان را به خرید از خود تشویق می‌کند. درحقیقت، این برند خبر افزایش هزینۀ ارسال را نیز به‌‌شکلی ماهرانه به مخاطبان خود اطلاع داده و با رایگان‌کردن این هزینه تنها برای یک روز، از منفی‌بودن این خبر کاسته است.

برند کیف چرم Saddleback Leather

وقتی وارد ‌سایت این برند می‌شویم، اولین چیزی که به چشم می‌آید تگ‌لاین معروف این برند به‌معنای «زمانی که شما دیگر زنده نیستید بر سر آن‌ها جنگ می‌شود» است.

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری لباس کیف چرم Saddleback Leatherاین جمله فوراً مزیت منحصربه‌فرد فروش محصولات Saddleback را با لحن خاص و غیرقابل احترام آن‌ها بیان می‌کند. درحقیقت، این برند سعی دارد به ما بفهماند که محصولات آنان به‌قدری خوب ساخته شده‌اند که بیشتر از صاحبانشان عمر می‌کنند. همچنین، با این پیام گارانتی ۱۰۰سالۀ این برند مشخص می‌شود.

پلتفرم اشتراک‌گذاری سفر علی‌بابا پلاس

این برند ایرانی برپایۀ محتوای تولیدشده توسط کاربر یا UGC پیاده‌سازی شده است؛ به این معنا که تمامی کاربران به‌راحتی می‌توانند در این پلتفرم تولید محتوا کرده و تجارب سفر خود را به اشتراک بگذارند. اما اگر بخواهیم از متن‌های تبلیغاتی جذاب این برند صحبت کنیم، کافی است به سایت آنان مراجعه کنید تا نام تک‌تک شهرها را در کنار یک لقب جذاب و مناسب ببینید.

متن برای تبلیغات علی‌بابا پلاسنرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری دیدار

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری دیدار خدمات مختلفی در حوزۀ فروش و خدمات پس از فروش برای کاربرانش به ارمغان آورده است؛ اما نکتۀ جذابی که این برند را منحصربه‌فرد می‌کند آن است که فقط به ارائۀ نرم‌افزار بسنده نکرده‌اند و با تولید محتواهای بلاگ، سعی در آموزش مخاطبان خود دارند. آنان همچنین با تولید محتواهای بصری جذاب به‌سادگی نحوۀ کار با نرم‌افزار خود را توضیح داده‌اند.

متن برای تبلیغات نرم‌افزار دیدارکافه و رستوران دست

شاید بهترین مثال یک برند ایرانی برای هماهنگ‌بودن اسم برند با مأموریت برند، همین کافه دست باشد. کافه دست تنها کافی‌شاپ Conceptual یا همان مفهومی بوده که با همکاری خیریۀ رعد راه‌اندازی شده است. کافه دست که اولین رستوران طراحی‌شده مناسب افراد دارای معلولیت است، به‌خوبی توانسته با نام خود ارتباط برقرار کرده و در صفحۀ کاربری اینستاگرام خود همۀ انواع محتوا را با اسم خود گره بزند.

برای درک بهتر خلاقیت این رستوران به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً تصاویر زیر را به‌دقت بررسی کرده و به شعب حضوری آن در شهرک غرب سر بزنید.متن تبلیغاتی برای جذب مشتری کافه و رستوران دست 1

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری کافه و رستوران دست 2متن برای تبلیغ پیج کاری کافه و رستوران دست 3سامانۀ مقایسۀ بیمۀ بیمه دات کام

بیمه دات کام سامانۀ آنلاین مشاوره، مقایسه، استعلام قیمت و خرید انواع بیمه بوده که در یکی از کمپین‌های محیطی خود به‌خوبی توانسته مزایای بررسی انواع بیمه، بدون مراجعۀ حضوری و از طریق یک پلتفرم مقایسۀ بیمه را برجسته کند.

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری بیمه دات کامسرویس خرید، فروش و قیمت خودرو کارنامه

برند کارنامه که یکی از سرویس‌های دیوار است، با اجرای یک کمپین محیطی به‌صورت توزیع فلایرها روی برف‌پاک‌کن ماشین‌ها توجه‌ها را به‌سمت خود جلب کرد. درحقیقت، فلایرها ظاهری طبیعی و قابل اعتماد داشتند و متن تبلیغاتی آن‌ها کاملاً صمیمی نوشته شده بود، به‌گونه‌ای که در نگاه اول کسی متوجه تبلیغاتی‌بودن آن نمی‌شد. فونت این فلایرها شبیه به دست‌نویس بود و افراد را به خواندن آن متقاعد می‌کرد.

این کمپین آفلاین آن‌قدر خوب اجرا شد که توانست به‌واسطۀ وایرال‌شدن در رسانه‌های اجتماعی به یک کمپین آنلاین نیز تغییر جهت دهد.

متن تبلیغاتی برای جذب مشتری کارنامهحسن ختام

تمام مثال‌های اشاره‌شده در این مطلب وی‌پدیا تنها نمونه‌های کوچکی از کپی‌رایتینگ‌های خلاقانه هستند که شما می‌توانید با الهام از آنان کپی‌های جذاب‌تری را متناسب با برند و مخاطبانتان بنویسید. در این مسیر می‌توانید از مخاطبان‌ خود نیز بازخورد گرفته و برای نزدیک‌کردن متن‌های تبلیغاتی‌تان به دغدغه‌های مخاطبان، تلاش کنید.

منابع

منابع

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.