عوامل تأثیرگذار بر مدت‌زمان تبلیغاتی ویدئویی

فایل صوتی بلاگ

 

در طول بیشتر جلسات کمپین‌های تبلیغاتی ویدئویی، این سؤال حداقل چند بار بیان می‌شود: مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی چقدر باید باشد؟ و در‌حالی‌که هیچ طول ویدئویی درست یا غلطی وجود ندارد، عوامل مهم زیادی وجود دارند که باید در زمان‌بندی ویدئوی خود در نظر بگیرید.

مخاطب هدف چه کسی است؟ پیام‌هایی که می‌خواهید منتقل کنید چیست؟ چگونه مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ در چه رسانه‌های اجتماعی‌ای پخش خواهد شد؟

در این مطلب از بلاگ صباویژن به دو سؤال اصلی «چه عواملی در مدت‌زمان ویدئو تأثیرگذار هستند؟» و «چه نکاتی به تبلیغات ویدئویی کمک می‌کنند؟» پاسخ خواهیم داد و در ادامه با ارائۀ نکاتی دربارۀ بهینه‌سازی صدای ویدئو، مقاله را به پایان می‌رسانیم.

عوامل تأثیرگذار در مدت‌زمان ویدئوی تبلیغاتی

در عصر دیجیتال، ویدئو به رسانه‌ای مهم برای ارتباطات تبدیل شده است.

از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا آموزش شرکت‌ها و سرگرمی‌ها، انواع ویدئوها در همه‌جا حاضر شده‌اند. با‌این‌حال، در‌حالی‌که همۀ ما از تماشای ویدئوها لذت می‌بریم، آیا تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که چه عواملی بر مدت‌زمان یک ویدئو تأثیر می‌گذارد؟

محتوای ویدئویی خوب و دامنۀ توجه

اگر در حال تماشای ویدئوی بامزه‌ای از یک گربه هستید، یک ویدئوی شش‌ثانیه‌ای در اینستاگرام کفایت می‌کند؛‌ اگر در حال بحث دربارۀ موضوعی پیچیده هستید، مثلاً اینکه آیا مدارس خلاقیت را از بین می‌برند یا خیر، به زمان بسیار طولانی‌تری نیاز خواهد بود.

مردم از تماشای محتوای خوب لذت می‌برند، حتی اگر بازۀ توجه‌شان کوتاه‌تر از همیشه باشد. درمورد آن فکر کنید: برای همۀ ما پیش آمده است که با خوشحالی بنشینیم و یک فیلم دوساعته را تماشا کنیم. نکته این است که مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی شما باید موضوع ثانویه باشد. درنهایت، ویدئوی شما باید به‌اندازه‌ای باشد که داستان شما را به‌خوبی روایت کند، نه یک ثانیه طولانی‌تر و نه یک ثانیه کوتاه‌تر.

گفتن داستان‌های بزرگ زمان می‌برد. اگر داستان ارزشش را داشته باشد و داستان‌سرایی درست انجام شود، مخاطب به تماشای آن ادامه خواهد داد.

مخاطب ویدئوی شما کیست؟

مخاطب موردنظر یکی از عواملی است که بر مدت‌زمان ویدئو تأثیر می‌گذارد.

اگر ویدئو برای مخاطب عام است، آن را کوتاه و جذاب نگه دارید؛ زیرا دامنۀ توجه افراد روز‌به‌روز کمتر می‌شود.

ویدئویی یک تا دو دقیقه‌ای برای چنین مخاطبانی ایدئال خواهد بود. برای مخاطبان تخصصی‌تر، مانند مخاطبان ویدئوهای آموزشی و شرکتی، ممکن است ویدئوهای طولانی‌تر و دقیق‌تر لازم باشد؛ زیرا باید اطلاعات زیادی را به‌طور عمیق پوشش دهند. با‌این‌حال، حتی در چنین سناریویی حفظ علاقۀ بینندگان و کاهش محتوای نامربوط مهم است.

پلتفرم موردنظر شما چیست؟

عامل مهم دیگری که بر مدت‌زمان تبلیغاتی ویدئویی تأثیر می‌گذارد، پلتفرمی است که ویدئوی شما در آن به اشتراک گذاشته می‌شود. پلتفرم‌های مختلف چهارچوب‌های متفاوتی برای طول ویدئو دارند؛ به‌طور مثال، ویدئویی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود در حالت ایدئال باید کمتر از ۶۰ ثانیه باشد، در‌حالی‌که در لینکدین می‌تواند تا ۱۰ دقیقه طول بکشد. به‌طور کلی، ویدئوهای کوتاه‌تر برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مناسب‌تر هستند، در‌حالی‌که ویدئوهای طولانی‌تر برای سایت‌ها و خدمات پخش مناسب‌تر خواهند بود.

داده‌های گذشتۀ شما چه می‌گویند؟

به نرخ‌های تعامل خود در اینستاگرام، یوتیوب، آپارات و… نگاه کنید. هر صنعت و ویدئو آمار متفاوتی خواهند داشت، اما داده‌ها می‌توانند به شما در درک مخاطبان و زمینۀ خود کمک کنند و مدت‌زمانی که تعامل بیشتری را می‌گیرد، مشخص خواهد شد.

چه نکاتی به تبلیغات ویدئویی کمک می‌کنند؟

ایجاد یک تبلیغ ویدئویی مؤثر، به‌خصوص برای مبتدیان ممکن است چالش‌برانگیز به نظر برسد. ما در اینجا به ۸ نکتۀ مهم اشاره کرده‌ایم که با درنظرگرفتن آن‌ها می‌توانید یک تبلیغ ویدئویی مؤثر ایجاد کنید.

۱) از چند ثانیۀ اول ویدئو نهایت استفاده را ببرید

امروزه با افزایش تبلیغات و کاهش دامنۀ توجه مخاطبان، جلب توجه آن‌ها روز‌به‌روز سخت‌تر می‌شود.

جدیدترین یافته‌ها نشان می‌دهد که دامنۀ توجه یک فرد متوسط اکنون ۸ ثانیه است؛ یعنی کمتر از توجه یک ماهی قرمز.

به همین دلیل است که کسب‌وکاری از تبلیغات سود می‌برد که بتواند با استفاده از آن، توجه مخاطبان خود را جلب کند. به عبارت دیگر، روی چند ثانیۀ اول ویدئوی خود حساب ویژه‌ای باز کنید. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در اینجا به چند نکته درمورد چگونگی جذب مشتریان بالقوه در پنج ثانیۀ اول تبلیغات ویدئویی اشاره کرده‌ایم:

  • یک مشکل را معرفی کنید و راه‌حل ارائه دهید؛
  • مخاطبان را غافلگیر کنید؛
  • داستانی را شروع کنید؛
  • یک سؤال بپرسید.

اگر در ۵ تا ۱۰ ثانیۀ اول مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی خود بتوانید با موفقیت مخاطبان هدف خود را مجذوب کنید، موفقیت و تأثیرگذاری تبلیغ خود را به‌شدت افزایش خواهید داد.

۲) راه را کوتاه اما شیرین کنید

مختصربودن یک فضیلت است. طبق گفتۀ Extreme Reach، در پایان سال ۲۰۱۹، ۶۶٪ از مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی آنلاین ۳۰ ثانیه یا کمتر بوده است. علاوه‌بر‌این، طبق نتایج یکی از نظرسنجی‌های Invespcro، حدود ۴۶٪ از پاسخ‌دهندگان معتقدند طول بهینۀ یک تبلیغ ویدئویی کمتر از ۱۵ ثانیه است، در‌حالی‌که تنها ۳۵٪ به میزان ۱۵ تا ۳۰ ثانیه رأی مثبت دادند؛ بنابراین از کوتاه‌نگه‌داشتن تبلیغات خود نترسید!

۳) به مخاطب محصول نفروشید، به او کمک کنید

بهترین راه برای جلب اعتماد دیگران کمک‌کردن به آن‌هاست؛ اما منظور چیست؟ با تغییر تمرکز خود به‌سمت حل مشکل خاصی که ممکن است مخاطبانتان داشته باشند، احتمال اینکه آن‌ها را به مشتری پولی تبدیل کنید بیشتر می‌شود. از این گذشته، زمانی که مردم به جست‌وجوی چیزهای آنلاین می‌پردازند، معمولاً به دنبال راه‌حلی برای مشکل خود هستند و اگر نام تجاری شما به‌عنوان شوالیۀ آن‌ها ظاهر شود، فکر نمی‌کنید آن‌ها مجاب به خرید شوند؟

۴) ویدئوهای خود را شخصی کنید

روزهایی که کسب‌وکارها می‌توانستند صرفاً روی محصولات خود تمرکز کنند گذشته است. با وجود محصولات مشابه در کسب‌وکارهای متفاوت، مشتریان دیگر تنها به انجام معامله اهمیت نمی‌دهند؛ آن‌ها می‌خواهند احساس تعلق کنند و در ادامه عضوی از یک گروه باشند.

ایجاد تبلیغات ویدئویی شخصی‌سازی‌شده در کمپین شما به پیام برند شما کمک می‌کند تا با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید. از طرفی، راهی عالی برای نزدیک‌ترشدن به مخاطبانتان نیز هست؛ زیرا می‌تواند به شما کمک کند از پوشش یک نهاد سرد و شرکتی خلاص شوید.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

۵) داستان بگویید

امروزه ما در دنیای اشباع از تبلیغات زندگی می‌کنیم؛ به همین دلیل است که بسیاری از برندها نگاه خود را به‌سمت یک رویکرد داستان‌محور در تبلیغات سوق داده‌اند. یک نظرسنجی نشان داد که ۷۱٪ از کسب‌وکارها متوجه شده‌اند که محبوب‌ترین تبلیغات آن‌ها، تبلیغات داستانی است. اما این تبلیغات چگونه هستند؟

وقتی از داستان‌سرایی ویدئویی در تبلیغات صحبت می‌کنیم، منظور ما این است که تبلیغ شما باید مانند یک فیلم، طرحی با آغاز، نقطۀ مرکزی و پایان داشته باشد.

اما چگونه می‌توان این کار را در مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی انجام داد؟ هیچ پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد، اما برانگیختن احساسات مخاطب اصلی‌ترین نکتۀ هر داستانی است.

۶) بر نقاط قوت برند خود تأکید کنید

یکی از موارد حیاتی که باید در مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی خود به آن دست پیدا کنید، نشان‌دادن نقاط قوت برندتان است. به‌هرحال هدف این است که کسب‌وکار خود را تبلیغ کنید. بهترین راه برای انجام این کار، درنظرگرفتن نکات زیر است:

  • از خود بپرسید چرا مخاطبانتان باید به برند شما علاقه‌مند باشند و به آن توجه کنید.
  • تأکید کنید که چرا برند شما بهتر از رقبای شماست.
  • هر دستاورد یا داستان موفقیت قابل ‎‌توجهی را به اشتراک بگذارید.

اگر به همۀ این نکات توجه کنید، گام‌های درستی جهت موفقیت در تبلیغات ویدئویی خود برخواهید داشت. ضمناً به یاد داشته باشید که مردم برندها را می‌خرند نه محصولات را، بنابراین این مرحله ضروری و غیرقابل ‌چشم‌پوشی است.

۷) بامزه باشید

خنده راهی مطمئن برای جلب توجه دیگران است، به همین دلیل در مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی بسیار مفید خواهد بود. اگر تا‌به‌حال تبلیغات خنده‌داری را دیده‌اید، احتمالاً آن را به یاد می‌آورید. تبلیغی که مردم به خاطر می‌آورند باعث چه چیزی می‌شود؟ فروش ایجاد می‌کند. مارک تواین در این‌باره جملۀ جالبی گفته است:

«شوخ‌طبعی بزرگ‌ترین نعمت بشر است.»

۸) فراخوان به اقدام را فراموش نکنید

آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین نکته در مدت‌زمان تبلیغات ویدئویی این است که شما باید مطمئن شوید که ویدئو دارای یک فراخوان به اقدام (CTA) است! هدف هر تبلیغ ویدئویی این است که کاربران را به عملی تشویق کند؛ پس چه راهی بهتر از درخواست از آن‌ها و بیان شفاف آن برای رسیدن به هدفتان؟ ترجیحاً CTA خود را در انتهای آگهی خود قرار دهید، اما می‌توانید آن را در موقعیت پیش از پخش یا میان‌ آن نیز در نظر بگیرید. به‌طور کلی، این صرفاً به ترجیحات و نیازهای شما بستگی دارد.

بهینه‌سازی صدای ویدئو

یکی از عواملی که اغلب هنگام بهینه‌سازی یک ویدئو نادیده گرفته می‌شود، کیفیت صدای آن است. صدا یکی از اجزای کلیدی هر ویدئویی بوده و کیفیت ضعیف صدا می‌تواند تا حد زیادی بر تجربۀ کلی تماشا تأثیر بگذارد.

یکی از جنبه‌های مهم بهینه‌سازی صدای ویدئو، دیالوگ است. اگر در ویدئوی تبلیغاتی، گفت‌وگویی وجود دارد، باید به‌خوبی شنیده و درک شود. چه مردم صحبت کنند و چه یک شخصیت انیمیشنی، دیالوگ باید تمیز و واضح باشد و در حالت ایدئال، صدا باید صدایی ثابت داشته باشد.

موسیقی یکی دیگر از اجزای مهم بهینه‌سازی صدای ویدئو است. موسیقی می‌تواند روحیه و احساسات ویدئو را تا حد زیادی افزایش دهد، اما باید با دقت انتخاب شود. موسیقی باید با محتوا مرتبط باشد و در آن زیاده‌روی نشود، اما همچنین نباید آن‌قدر ظریف باشد که مورد توجه قرار نگیرد. موسیقی مناسب همچنین می‌تواند به برندسازی نیز کمک کند؛ چون صدایی قابل تشخیص ایجاد می‌کند که بینندگان می‌توانند آن را با برند یا ویدئو مرتبط کنند.

جمع‌بندی

هنگام ایجاد محتوای ویدئویی، مهم است که مخاطبان موردنظر و پلتفرمی را که در آن ویدئوی شما به اشتراک گذاشته خواهد شد در نظر بگیرید و بین مختصر و آموزنده‌نگه‌داشتن مطالب، تعادل ایجاد کنید. به‌علاوه، بهینه‌سازی صدای ویدئو می‌تواند ویدئو را ارتقا دهد و تجربۀ جذاب‌تری را برای مخاطب ایجاد کند.

به یاد داشته باشید که طول ویدئوی استانداردی وجود ندارد که برای تمامی کسب‌وکارها و ویدئوهای تبلیغاتی آن‌ها مناسب باشد، اما با درک بهتر محتوا، اهداف، مخاطبان، نرخ تعامل و پلتفرم خود می‌توانید چهارچوب خوبی از آنچه به‌طور مداوم برای سازمان شما عملکرد خوبی دارد به دست آورید. ویدئوها با توجه به جزئیات و تمرکز بر کیفیت می‌توانند به ابزاری قدرتمند برای ارتباط و تعامل در عصر دیجیتال تبدیل شوند.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.