#️⃣ چه تعداد هشتگ برای اینستاگرام مناسب است؟

از صیانت و حفاظت و حراست و این دست چیزها که بگذریم، اینستاگرام و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر در دسترس ما هستند تا به‌وسیلۀ آن‌ها بتوانیم کسب‌و‌کارمان را رشد دهیم، به برندسازی شخصی (Personal Branding) بپردازیم و مخاطبانمان را در حوزه‌ای که فعالیت داریم، افزایش دهیم.

این جذب مخاطب در هر شبکۀ اجتماعی ازجمله اینستاگرام، نیازمند پیروی از یک نقشۀ راه مشخص است؛ مانند تقویم محتوایی، تولید محتوای باکیفیت، ایجاد تعامل با مخاطب و استفادۀ درست و صحیح از «هشتگ».

هشتگ (Hashtag) با علامت #

هشتگ‌ها در اینستاگرام در‌عین‌حال که می‌توانند کمک‌حال استراتژی بازاریابی اینستاگرامی شما باشند، قدرت خراب‌کردن آن را نیز دارند! اگر از آن‌ها به‌درستی استفاده کنید، پست‌های شما توسط افراد بیشتری که به محتوایتان (محصولات، برند و…) علاقه‌مندند، دیده می‌شوند.

اما اگر از هشتگ‌ها به‌درستی استفاده نکنید، احتمالاً به صفحۀ خود آسیب می‌زنید. به این شکل که فالوئرهای بالقوۀ خود را از دست می‌دهید و توسط الگوریتم‌های اینستاگرام جریمه می‌شوید. برای استفادۀ بهینه از هشتگ‌ها در اینستاگرام، نیاز است که دقیقاً بدانید آن‌ها چگونه کار می‌کنند تا در ادامه مشخص شود که بهتر است چه تعداد هشتگ در اینستاگرام استفاده شود!

در این نوشته از وی‌پدیا هم با توجه به نگاه متخصصان و آمار بررسی می‌کنیم که بهتر است از چه تعداد هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیم.

هشتگ اینستاگرام چیست؟

شاید بهتر باشد قبل از اینکه به‌شکلی تخصصی‌تر دربارۀ تعداد هشتگ در اینستاگرام و نحوۀ استفاده از آن در پست‌ها صحبت کنیم، در ابتدا بدانیم که اصلاً هشتگ چیست؟ هرچند شما احتمالاً پاسخ این سؤال را از قبل می‌دانید.

یک هشتگ شامل ترکیبی از حروف الفبا، اعداد و یا ایموجی‌ها است که بعد از کاراکتر # می‌آیند؛ مانند #صباویژن. از هشتگ برای دسته‌بندی‌ یک محتوا استفاده می‌کنند که باعث می‌شود محتوای موردنظر توسط افراد دیگری که احتمالاً به این شکل از محتوا علاقه‌مندند، راحت‌تر پیدا شود.

هشتگ‌ها قابل کلیک‌کردن هستند. هرکسی که روی یک هشتگ در اینستاگرام کلیک کند، وارد صفحۀ‌ جدیدی می‌شود که در آن تمامی پست‌هایی که شامل آن هشتگ هستند، برایش نمایش داده می‌شوند.

چرا باید از هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیمچرا باید از هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیم؟

استفاده از هشتگ‌ها در گسترش مخاطبانتان در اینستاگرام بسیار تأثیرگذار است و باعث می‌شود که افراد بیشتری محتوای شما را ببینند. وقتی شما از یک هشتگ استفاده می‌کنید، آن پست شما در صفحۀ مربوط به آن هشتگ قرار می‌گیرد و نمایش داده می‌شود. اگر از هشتگ در یک استوری استفاده کنید، ممکن است که آن استوری در استوری‌هایی با هشتگ مرتبط و همچنین صفحۀ آن هشتگ نمایش داده شود.

افراد همچنین می‌توانند یک هشتگ را در اینستاگرام دنبال کنند. به این معنا که اگر افراد صفحۀ شما را فالو هم نکرده باشند، می‌توانند پست‌های شما را در تایم‌لاینشان ببینند.

هشتگ‌ها‌ در اینستاگرام یکی از بهترین راه‌ها برای ساخت یک جامعۀ آنلاین هستند و باعث می‌شوند افراد به تعامل بیشتر با برند شما تشویق شوند. برای مثال، بعد از ایجاد محدودیت‌های کرونایی، در سال ۲۰۲۰ صفحۀ اینستاگرام برند نایکی در لس آنجلس (Nike LA) با استفاده از هشتگ #PlayInside در پست‌های خود، افرادی را که در خانه فعالیت ورزشی داشتند به نمایش می‌گذاشت و به این ترتیب توانست این هشتگ را به‌شکل یک جامعه در اینستاگرام ترند کند.

محبوب‌ترین هشتگ‌ها در ایران و جهان

اگرچه به‌طور کلی محبوبیت هشتگ‌ها بسته به آنچه در جهان ترند است، مانند کرونا یا جام جهانی و…، می‌تواند در بازه خاصی تغییر کند، اما معمولاً این محبوبیت بعد از فروکش‌کردن تب آن وقایع، مقدار معین و ثابتی دارد.

هشتگ‌های پربازدید فارسی اینستاگرام در سال ۱۴۰۰ شامل ۵ دستۀ اصلی هشتگ‌های مرتبط با حیوانات خانگی، هنری، زیبایی، ورزشی و تناسب اندام و غذا می‌شدند. همچنین، ۵ هشتگ‌ محبوب انگلیسی در سال ۲۰۲۱ هم به Love، InstaGood، Fashion، PhotoOftheDay و Beautiful مربوط است.

چه تعداد هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیمچه تعداد هشتگ در اینستاگرام استفاده کنیم؟

این سؤالی است که در شبکه‌های اجتماعی جواب‌های مختلفی برای آن پیدا می‌شود و هرکسی با فکر و تجربۀ خود پاسخی به آن می‌دهد. خود این سؤال هم باعث ایجاد سؤال‌های دیگری می‌شود: آیا فقط از ۲-۳ هشتگ استفاده کنم یا ۳۰ هشتگ بهتر است؟ یا اینکه آیا اصلاً ارزشش را دارد که به این موضوع فکر کنم و اهمیت بدهم؟

سایت Later با بررسی بیش از ۱۸میلیون نوع محتوای اینستاگرامی شامل ویدئو، ریلز و استوری به دنبال پاسخ این سؤال مهم رفته که واقعاً چه تعداد هشتگ باید در اینستاگرام استفاده کنیم. در ادامه این موضوع را با آماری که این سایت توانسته به دست بیاورد، بررسی می‌کنیم.

متخصصان چه می‌گویند؟

یکی از حساب‌های کاربری معروف در اینستاگرام در حوزۀ تولید محتوا با نام Creators که خودش ۸میلیون دنبال‌کننده دارد، می‌گوید که بهتر است کاربران ۳ تا ۵ هشتگ استفاده کنند.

این تعداد زمانی تعجب‌برانگیز می‌شود که بدانیم یکی از متخصصان شبکه‌های اجتماعی به نام Lucas O’Keefe به‌صراحت اعلام کرده که بهتر است تعداد استفاده از هشتگ‌ها در اینستاگرام را به ۸ تا ۱۵ هشتگ برسانیم.

اینستاگرام چه تعدادی را ترجیح می‌دهد؟

همان‌طور که اینستاگرام به گسترش ابزارهای واکاوی و سئوی خود ادامه می‌دهد، منطقی است که بخواهد کاربرانش تجربه‌ای رؤیایی با هشتگ‌های کمتر اما مرتبط‌تری داشته باشند. این موضوع به اینستاگرام کمک می‌کند که پست‌های شما را با دقت بیشتری دسته‌بندی کند و آن را در جریان پست‌های پیشنهادی‌ای مانند ریلزها، به مخاطبان توصیه کند.

همچنین، به اینستاگرام این قابلیت را می‌دهد که بتواند هشتگ‌های اسپم را نیز شناسایی کند؛ چون در بسیاری از مواقع، کاربران برای اینکه از تمام ۳۰ هشتگ مجاز خود استفاده کنند، هشتگ‌های نامربوط را نیز به‌کار می‌برند.

اما آمار از راز دیگری پرده‌برداری می‌کند!

با تمام این اوصاف و پیشنهاداتی که متخصصان و خود اینستاگرام می‌دهند، وقتی به تعداد هشتگ‌هایی که روی بازدید (Reach) پست تأثیر می‌گذارند نگاه می‌کنیم (با تحلیل بیش از ۱۸میلیون پست)، متوجه می‌شویم که هرچقدر از هشتگ بیشتر استفاده شده، نتیجۀ بهتری در میزان بازدید از پست هم دریافت شده است!

طبق آمار مشخص شد که پست‌هایی با ۲۰ هشتگ بیشترین بازدید را داشته‌اند و پست‌های ۳۰هشتگی نیز با فاصلۀ کمتری از آن در میزان بازدید قرار گرفته‌اند. این آمار از تحلیل بیش از ۱۸ پست طی ۲ سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ استخراج شده ‌است.

نکتۀ مهم دربارۀ آمار بالا این است که تصور می‌شد این رابطۀ خطی استفادۀ بیشتر از هشتگ = تعداد بازدید بیشتر، در سال‌های مختلف برقرار نباشد، اما آمارها صحت این رابطه را علاوه بر سال ۲۰۲۰، در سال ۲۰۲۱ نیز تأیید کردند.

موضوع آنجا جالب‌تر می‌شود که میانگین نرخ بازدید از پست، وقتی تعداد استفاده از هشتگ در هر پست بیشتر از ۵ می‌شود، به‌طور قابل توجهی رشد پیدا می‌کند. وقتی هم که نوبت به میانگین نرخ تعامل می‌رسد، پست‌هایی که دارای ۳۰ هشتگ بودند، بیشترین میزان لایک و کامنت را داشتند! این میزان رشد در تعامل، دقیقاً مانند رشد بازدید، زمانی ‌که تعداد هشتگ‌ها از ۵ تا در هر پست بیشتر بود، بسیار چشمگیر است.

پس وقتی نوبت به استفاده از هشتگ‌ها می‌رسد، یا باید از تعداد زیادی استفاده کنید یا اینکه کلاً هشتگ را کنار بگذارید.

در این بین، نکته‌ای بسیار بزرگ و مهم وجود دارد. به خاطر بسپارید که اگرچه طبق گفتۀ متخصصان این حوزه استفاده از تعداد پایین هشتگ (۳ تا ۵ یا ۸ تا ۱۵ عدد) خوب و مناسب است، اما استفاده از ۲۰ تا ۳۰ هشتگ «مرتبط و هدفمند» بسیار بهتر خواهد بود و تأثیر بسیار بیشتری روی نرخ بازدید و تعامل شما خواهد گذاشت.

هشتگ را در معرض آزمایش بگذارید

درست است که آمارها نشان می‌دهند که هرچقدر از هشتگ بیشتر استفاده کنید نتیجۀ بهتری هم می‌گیرید، اما این مسئله لزوماً دربارۀ همه صدق نمی‌کند. پس بهتر است که عملکرد هشتگ‌های خود را برای اینکه ببینید آیا اثری دارند یا خیر، تحلیل کنید.

این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که بهره‌برداری از نتایج استفاده از هشتگ در اینستاگرام، نیازمند دنبال‌کردن یک روند طولانی است و هرگز در کوتاه‌مدت نتیجۀ اثربخش و چشمگیری روی بازدید و تعامل ندارد. زمانی هم میزان اثربخشی آن دوچندان می‌شود که با محتوایی ارزشمند که به‌طور دائم طبق یک تقویم مشخص تولید می‌گردد، همراه شود.

منابع

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.