🧰 ابزارگشایی: سیمیلار وب (Similarweb)

ابزاری ضروری برای اندازه‌گیری ترافیک سایت شما

دنیای بازاریابی دیجیتال و سئو به‌طور دائم در حال تغییر است. برای موفقیت در چنین فضای رو‌به‌رشدی، نظارت دقیق بر عملکرد سایت و مقایسۀ آن با رقبا ضروری است. اینجاست که ابزارهای تجزیه‌وتحلیل وب وارد می‌شوند. یکی از بهترین ابزارهای موجود از نظر دقت، جامعیت و سهولت استفاده، ابزار سیمیلار وب (Similarweb) است که در کنار ابزارهای قدرتمندی مانند گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)، سمراش (SEMrush) و Ahrefs قرار می‌گیرد. این پلتفرم طیف گسترده‌ای از عملکردها را برای تجزیه‌وتحلیل ترافیک وب، نظارت بر بک‌لینک‌ها، مطالعۀ عملکرد رقبا و بسیاری موارد دیگر ارائه می‌دهد.

در این مطلب از وی‌پدیا به بررسی ابزار سیمیلار وب، ویژگی‌ها، امکانات، مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

سیمیلار وب (Similarweb) چیست؟

سیمیلار وب (Similarweb) محصول شاخص یک استارتاپ به نام SimilarGroup است که در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و از آن زمان همواره به‌عنوان یکی از ابزارهای پیشرو برای بازاریابان دیجیتال مطرح بوده است.

این ابزار، در درجۀ اول یک پلتفرم تجزیه‌وتحلیل سایت است که اطلاعاتی دربارۀ تعامل مخاطبان، جمعیت‌شناسی و ترافیک سایت ارائه می‌دهد. کسب‌وکارها از Similarweb برای سنجش اثربخشی ‌سایت‌های خود و کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوۀ افزایش حضور آنلاین‌ خود استفاده می‌کنند.

رابط کاربرپسند Similarweb به کسب‌وکارها امکان می‌دهد که رقبای خود را به‌سادگی ردیابی کنند، روندهای صنعت را زیر نظر داشته باشند و تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال خود را بهبود بخشند.

سیمیلار وب علاوه بر تجزیه‌وتحلیل سایت، انواع راه‌حل‌های هوشمند دیجیتال مارکتینگ مانند آمار بازار اپلیکیشن موبایل را ارائه می‌دهد و از این طریق، به یافتن بازار هدفِ برنامه‌های تلفن همراه و نحوۀ نمایش بیشتر اپلیکیشن‌ در فروشگاه‌های برنامه‌های موبایلی کمک می‌کند.

سیمیلار وب داده‌های خود را از منابع متعددی ازجمله کوکی‌های ‌سایت، داده‌های روی دستگاه و پایش مستقیم ‌سایت‌ها و برنامه‌ها جمع‌آوری می‌کند تا به اطلاعات جامع‌تر و معتبرتری دست یابد.

با در‌نظرگرفتن همۀ موارد بالا، Similarweb ابزاری قدرتمند برای شرکت‌هایی است که سعی در افزایش حضور اینترنتی و ارتقای ترافیک سایت خود دارند. کسب‌وکارها، کارشناسان سئو و بازاریابان دیجیتال از این اطلاعات برای بهبود تصمیم‌گیری‌ها‌ و ارتقای حضور آنلاین خود استفاده می‌کنند.

ابزار Similarweb چه کار می‌کند؟

سیمیلار وب چیزی فراتر از یک ابزار اندازه‌گیری ترافیک وب است. این ابزار، اطلاعات ارزشمندی دربارۀ رقبای شما ارائه می‌دهد تا بتوانید براساس آن، حضور آنلاین خود را ارتقا دهید. در ادامه به ۷ مورد از امکانات کلیدی این ابزار اشاره می‌کنیم:

۱) مقایسۀ سایت با سایت‌های رقبا

سیمیلار وب به شما امکان می‌دهد سایت خود را با رقبایتان مقایسه کنید. به این ترتیب می‌توانید نقاط قوت خود و زمینه‌هایی را که در آن نیاز به پیشرفت دارید شناسایی کنید. این ابزار مانند آینه‌ای است که نه‌تنها تصویر شما، بلکه تصویر نزدیک‌ترین رقبایتان را در خود منعکس می‌کند.

با جست‌وجوی سایت رقیب می‌توانید معیارهای نمایش‌داده‌شده براساس موقعیت جغرافیایی، سایت‌های ارجاع‌دهنده، حجم ترافیک، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، مخاطبان و… را مشاهده کنید. همچنین، سایت‌هایی را می‌بینید که محتوای مشابه سایت شما دارند.

امکان مقایسۀ سایت با سایت‌های رقبا در سیمیلار وب۲) تجزیه‌وتحلیل ترافیک وب

سیمیلار وب دید دقیقی از ترافیک سایتتان به شما می‌دهد؛ اینکه چه تعداد بازدیدکننده دارید، از کجا آمده‌اند و تعاملشان با محتوای شما چگونه است. علاوه‌برآن، به شما نشان می‌دهد که کدام کانال‌ها ترافیک مؤثرتری را به‌سمت سایت شما می‌فرستند.

قابلیت تجزیه‌وتحلیل ترافیک وب در سیمیلار وب۳) شناسایی منابع ترافیک

همان‌طور که گفتیم، ابزار Similarweb به شما کمک می‌کند تا منابع ترافیک سایت خود و رقبایتان را شناسایی کنید و بفهمید بازدیدکنندگان سایت‌هایتان از کجا می‌آیند؛ خواه از جست‌وجوی ارگانیک باشند، خواه از ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی یا کانال‌های دیگر. این اطلاعات از جهت سئو یا بازاریابی محتوایی بسیار ارزشمند است و به شما می‌گوید که برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر ‌باید تلاش‌های خود را در کجا متمرکز کنید.

امکان شناسایی منابع ترافیک در سیمیلار وب۴) تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی

با ابزار Similarweb می‌توانید بفهمید کدام کلمات کلیدی، کاربران را به سایت شما و رقبایتان جذب می‌کنند تا از آن طریق، استراتژی کلمات کلیدی خود را تنظیم و ترافیک ارگانیک بیشتری را جذب کنید.

قابلیت تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی در سیمیلار وب۵) سنجش تعامل کاربران

با سیمیلار وب می‌توانید تعامل کاربران (Engagement) در سایت خود را ردیابی کنید و بفهمید چه محتوایی بیشترین توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند. همچنین می‌توانید معیارهای تعامل مانند میانگین مدت بازدید (Average Visit Duration)، تعداد بازدیدهای صفحه (Page Views) و نرخ پرش (Bounce Rate) را ببینید.

سنجش تعامل کاربران در سیمیلار وب۶) شناسایی منابع ارجاع

سیمیلار وب جزئیات بیشتری را نیز در اختیار شما می‌گذارد. برای مثال، به شما می‌گوید که کدام منابع ارجاع در بین رقبای شما یا در صنعت شما از اهمیت بیشتری برخوردارند.

همچنین، سایت‌های ارجاع‌دهندۀ برتر به همراه درصد ترافیک هریک را به شما نشان می‌دهد. این آمار به بازاریابان محتوایی کمک می‌کند تا فرصت‌های لینک‌سازی باارزش، فرصت‌های پست مهمان، شرکای بالقوه و… را شناسایی کنند.

قابلیت شناسایی منابع ارجاع در سیمیلار وب۷) بررسی اجمالی ترافیک

حتی اگر بخش «نمای کلی ترافیک» (Traffic Overview) تنها چیزی باشد که ابزار SimilarWeb ارائه می‌دهد، باز هم ارزشش را دارد.

برای شروع به similarweb.com بروید و آدرس سایت موردنظر خود را در کادر جست‌وجو وارد کنید. همچنین می‌توانید داده‌های مربوط به سایت‌هایی را که بازدید می‌کنید، تنها با نصب افزونۀ SimilarWeb Chrome مشاهده کنید. اگر تجزیه‌وتحلیل رقابتی زیادی انجام می‌دهید، این افزونه برای شما بسیار مفید است.

امکان بررسی اجمالی ترافیک در سیمیلار وب۵ ویژگی‌ کلیدی ابزار سیمیلار وب

در ادامه به ۵ ویژگی کلیدی این ابزار اشاره می‌کنیم.

۱) داشبورد بصری و رابط کاربری آسان برای پیمایش

ازآنجاکه اکثر کاربران زمان زیادی را در داشبورد سپری می‌کنند، تیم پشتیبان Similarweb این قسمت را تا حد امکان کاربردی طراحی کرده است. وقتی وارد پلتفرم می‌شوید، اولین چیزی که توجه‌تان را جلب می‌کند رابط بصری زیبا، ساده، مدرن و شفاف آن است؛ بنابراین کاربران می‌توانند خیلی زود کار با آن را یاد بگیرند.

داشبورد بصری و رابط کاربری آسان برای پیمایش سیمیلار وب۲) فهرست جامع معیارها

سیمیلار وب می‌تواند فهرست بلندبالایی از معیارها را ردیابی کند و آن‌ها را در قالبی نسبتاً زیبا ارائه دهد. برخی از شاخص‌ترین این معیارها عبارت‌اند از:

 • تعامل (Engagement): آمارهای مربوط به تعامل کاربران مانند طول سشن (Session) و میانگین بازدید از صفحه در هر سشن را ردیابی می‌کند.
 • صفحات ورودی و خروجی: این معیار جالب به شما می‌گوید کاربران چگونه وارد سایتی می‌شوند و چگونه از آن خارج می‌شوند.
 • ردیابی رویداد به‌صورت استاندارد و سفارشی: می‌توانید رویدادهایی را ببینید که پلتفرم به‌صورت خودکار ردیابی می‌کند، همچنین نظارت بر رویدادهای سفارشی خود را تنظیم کنید.
 • ریتنشن (Retention): معیارهایی مانند تعداد دفعات استفادهٔ مجدد کاربر را بررسی می‌کند.
 • تبدیل‌ها (Conversions): سیمیلار وب از روش‌های مختلفی برای ردیابی تبدیل‌ها استفاده می‌کند.
 • قیف فروش (Funnels): می‌توانید ببینید که چند کاربر در قیف فروش قرار دارند.
 • بازگشت (Return): به شما کمک می‌کند تا نرخ بازگشت کاربران را برای کمپین‌های ریمارکتینگ (Remarketing) اندازه‌گیری کنید.

۳) مولد کلمات کلیدی

ابزارهای مولد کلمات کلیدی اطلاعات پیچیده‌ای را درمورد عبارات خاص ازجمله حجم جست‌وجو، رتبه‌بندی SERP و پیشنهادات مرتبط ارائه می‌دهند. Similarweb پیشنهاداتی برای کلمات کلیدی طولانی و پیشنهادات مشابهی که ممکن است بخواهید در کمپین خود پیاده‌سازی کنید، در اختیار شما می‌گذارد.

۴) تجزیه‌وتحلیل اپلیکیشن موبایل

سیمیلار وب پیشرفت زیادی درزمینۀ تجزیه‌وتحلیل تلفن همراه داشته است؛ بنابراین می‌توانید تحلیل‌های مفصل اپلیکیشن‌های رقیب را براساس معیارهای زیر انجام دهید:

 • رتبه‌بندی در فروشگاه‌های اپلیکیشن
 • تعداد نصب
 • علایق مخاطب
 • ریتنشن
 • الگوهای استفاده
 • منابع ترافیک
 • کلمات کلیدی استفاده‌شده

تجزیه‌وتحلیل اپلیکیشن موبایل سیمیلار وب

۵) گزارش‌های سفارشی

ابزار Similarweb ویژگی‌های گزارش‌دهی قدرتمندی را ارائه می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها و براساس داده‌های مورد نیاز خود، گزارش‌هایتان را سفارشی کنید. این ابزار شما را قادر می‌سازد که اطلاعات را به انتخاب خود، در قالب نمودارهای خطی و سایر نمایش‌های بصری ببینید و گزارش‌ها را به‌صورت فایل‌های PDF، Excel یا PNG بارگیری کنید. به‌علاوه، این امکان را به شما می‌دهد که گزارش‌ها را به‌طور لحظه‌ای مشاهده کنید و با پرداخت مبلغ اضافه، گزارش‌های سفارشی را از تیم پشتیبانی بخواهید.

آیا استفاده از ابزار سیمیلار وب رایگان است؟

سیمیلار وب یک دورۀ آزمایشی رایگان ۷روزه را به افراد و شرکت‌ها ارائه می‌دهد. در طول این دورۀ آزمایشی، می‌توانید به نسخۀ محدودی از راه‌حل‌های Similarweb دسترسی داشته باشید و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را بررسی کنید.

بهترین چیز درمورد این دورۀ آزمایشی رایگان (به‌ویژه برای کاربران ایرانی که با محدودیت و تحریم مواجه‌اند) این است که در طول فرایند ثبت‌نام، به ارائۀ اطلاعات کارت اعتباری نیاز ندارید و تنها زمانی از شما اطلاعات کارت اعتباری خواسته می‌شود که بخواهید پس از دورۀ آزمایشی، برای اشتراک Similarweb ثبت‌نام کنید.

پس از دورۀ آزمایشی ۷روزه، دسترسی بسیار محدودی به پلتفرم خواهید داشت و چنانچه بخواهید از ویژگی‌های بیشتر یا برنامۀ بلندمدت استفاده کنید، ‌باید یکی از طرح‌های پولی را بخرید.

پکیج قیمت‌های سیمیلار وبچگونه کار با ابزار سیمیلار وب را شروع کنم؟

برای شروع به کار با ابزار سیمیلار وب، ابتدا در دورۀ آزمایشی رایگان آن ثبت‌نام کنید و امکاناتش را براساس نیازهای خود بسنجید. مراحل ثبت‌نام به شرح زیر است:

 • به similarweb.com یا www.similarweb.com/corp/pricing بروید.
 • روی «شروع به کار» (Get Started) در گوشۀ سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 • «شروع آزمایشی رایگان» (Start your free trial) را انتخاب کنید.

آغاز به کار در سیمیلار وب

 • با واردکردن ایمیل تجاری، حساب جی‌میل یا حساب لینکدین، یک حساب رایگان برای خودتان بسازید.

ساخت حساب کاربری در سیمیلار وبتوجه ۱: فیلد «ایمیل تجاری» (Business Email) جی‌میل را نمی‌پذیرد. اگر یک آدرس Gmail در قسمت ایمیل تجاری وارد کنید، پیغام خطایی مبنی بر عدم پذیرش ایمیل دریافت خواهید کرد. چنانچه قصد ثبت‌نام با جی‌میل دارید، روی «ثبت‌نام با Google» کلیک کنید.

توجه ۲: سیمیلار وب، ۲ نوع آزمایش بازاریابی (Marketing) و فروش (Sales) ارائه می‌دهد که هرکدام برای رفع نیازهای خاصی طراحی شده‌اند. در نظر داشته باشید که پس از شروع دورۀ آزمایشی، امکان تغییر به نوع دیگر برایتان وجود ندارد. اگر متوجه شدید آزمایشی که برای آن ثبت‌نام کرده‌اید نیازهایتان را برآورده نمی‌کند، برای دورۀ آزمایشی جدید با آدرس ایمیل دیگری ثبت‌نام کنید.

به‌محض ورود به پلتفرم سیمیلار وب، یک نمای کلی از پیشنهادات (تصویر زیر) را دریافت خواهید کرد.

نمای کلی پیشنهادات در سیمیلار وبنوار کناری، دسترسی به فضاهای کاری و داشبوردهایی را که ایجاد کرده‌اید آسان می‌کند.

دسترسی به داشبوردها در سیمیلار وببرای دیدن یک نمای کلی کامل از سایت خود، آدرس دامنه را در نوار جست‌وجوی صفحۀ اصلی وارد کنید. برای مثال، پس از واردکردن «shanebarker.com» تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

بررسی یک سایت در سیمیلار وبو همان‌طور که به پیمایش ادامه می‌دهید، موارد بیشتری برای بررسی خواهید یافت:

 • بازدید در طول زمان
 • جغرافیا
 • کانال‌های بازاریابی
 • جست‌وجوی ارگانیک
 • ارجاعات
 • جست‌وجوی پولی
 • و… .

همان‌طور که گفتیم، همۀ داده‌ها در سیمیلار وب به شیوه‌ای بصری و جذاب با نمودارها و فهرست‌های رنگی ارائه می‌شوند که به‌راحتی قابل پیمایش است. در سمت چپ، یک نوار ابزار وجود دارد که به شما امکان می‌دهد سایر معیارهای مهم را با جزئیات بررسی کنید.

بررسی معیارها همراه با جزیٔیات در سیمیلار وبمزایا و معایب Similarweb

در کنار همۀ ویژگی‌ها و امکاناتی که برشمردیم، اصلی‌ترین مزایا و معایب ابزار Similarweb شامل موارد زیر است:

مزایا

 • رابط کاربری عالی: سیمیلار وب دارای یک رابط کاربری آسان و شفاف با داشبوردی شامل ویژگی‌های مفید و متنوع است.
 • داده‌های گسترده و جامع: مجموعه‌ای جامع از داده‌ها ازجمله توزیع جغرافیایی، داده‌های شبکه‌های اجتماعی، داده‌های جست‌وجو، معیارهای مخاطب، منابع ترافیک و بازدیدها را ارائه می‌دهد.
 • امکان خروجی‌گرفتن از گزارش‌ها: شما می‌توانید از گزارش‌های خود در قالب‌های رایج PDF، Excel یا PNG خروجی بگیرید.
 • ارائۀ کلمات کلیدی ارگانیک: با کمک ابزار تحقیق کلمات کلیدی، می‌توانید کلمات کلیدی ارگانیک را جست‌وجو کنید.

معایب

 • تنظیم ترافیک روی ماه‌های کامل: ترافیک Similarweb فقط روی ماه‌های کامل تنظیم شده است و نمی‌توان محدوده‌ای از تاریخ‌های خاص را تنظیم کرد.
 • کوتاه‌بودن دورۀ آزمایشی رایگان: دورۀ آزمایشی رایگان ۷روزه برای بسیاری از کاربران کوتاه است و به آن‌ها امکان بررسی دقیق نمی‌دهد.

سخن آخر

سیمیلار وب، یک ابزار ارزشمند برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی است که می‌خواهند حضور اینترنتی قدرتمندی در دنیای بازاریابی دیجیتال داشته باشند و ترافیک سایت خود را در مقایسه با رقبا ارتقا دهند. این ابزار به کارشناسان سئو و بازاریابان دیجیتال کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری درمورد حضور آنلاین خود بگیرند.

برای شروع می‌توانید با استفاده از دورۀ آزمایشی رایگان Similarweb، کارایی آن را برای کسب‌وکار خود بسنجید و در صورت برآورده‌شدن خواسته‌هایتان، اشتراک آن را تهیه کنید. رابط کاربرپسند سیمیلار وب به شما کمک می‌کند تا خیلی زود کار با آن را یاد بگیرید و از این بابت هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد.

اگر پیش از این با این ابزار کار کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربۀ خود را با ما نیز در میان بگذارید.

سؤالات متداول

سیمیلار وب (Similarweb) چیست؟

سیمیلار وب در درجۀ اول یک پلتفرم تجزیه‌وتحلیل سایت است که اطلاعاتی دربارۀ تعامل مخاطبان، جمعیت‌شناسی و ترافیک سایت ارائه می‌دهد. کسب‌وکارها از SimilarWeb برای سنجش اثربخشی ‌سایت‌های خود، بررسی عملکرد رقبا و کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوۀ افزایش حضور آنلاینشان استفاده می‌کنند.

سیمیلار وب چه امکاناتی را ارائه می‌دهد؟

این پلتفرم طیف گسترده‌ای از عملکردها را برای تجزیه‌وتحلیل ترافیک وب، نظارت بر بک‌لینک‌ها، مطالعۀ عملکرد رقبا و بسیاری موارد دیگر ارائه می‌دهد.

آیا استفاده از ابزار سیمیلار وب رایگان است؟

سیمیلار وب یک دورۀ آزمایشی رایگان ۷روزه را به افراد و شرکت‌ها ارائه می‌دهد. در طول این دورۀ آزمایشی می‌توانید به نسخۀ محدودی از راه‌حل‌های Similarweb دسترسی داشته باشید و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را بررسی کنید.

پس از دورۀ آزمایشی ۷روزه چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از دورۀ آزمایشی ۷روزه، دسترسی بسیار محدودی به پلتفرم خواهید داشت و چنانچه بخواهید از ویژگی‌های بیشتر یا برنامۀ بلندمدت استفاده کنید، باید یکی از طرح‌های پولی را بخرید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.