استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی چیست؟

معرفی 16 روش لینک‌سازی کلاه سفید

هیچ شکی در این نیست که ساخت لینک‌های ورودی باکیفیت به سایتتان کار دشواری است. بعضی از صاحبان سایت‌ها با خرید کامنت‌ اسپم و Private Blog Networks (PBN) سعی در افزایش بک‌لینک‌ها دارند، اما این روش‌ها برای سایت شما اعتبار ایجاد نکرده و به جریمۀ گوگل منتهی می‌شود.

پس چگونه می‌توانیم بک‌لینک‌های ارزشمند برای افزایش رتبۀ سایت خود بیابیم؟ جواب این سؤال در استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی نهفته است که موضوع این مطلب از بلاگ صباویژن نیز هست.

فهرست محتوا

لینک‌سازی (link building) چیست؟

لینک‌سازی فرایند افزایش کیفیت و کمیت لینک‌های ورودی به سایت شماست که ترافیک بیشتر، اعتبار بالاتر و رتبۀ بهتر را برای سایتتان در موتورهای جست‌وجو به ارمغان می‌آورد.

بک‌لینک (backlink) چیست؟

بک‌لینک‌ها یا لینک‌های ورودی نوعی روش سئوی خارجی هستند. در این روش، سایت‌های دیگر به شما لینک داده و خوانندگان را مستقیماً به سایت شما هدایت می‌کنند. بک‌لینک‌ها با لینک‌هایی که شما از صفحات خود به سایت دیگران یا صفحات دیگر خودتان می‌دهید، متفاوت‌اند. درحقیقت، بک‌لینک‌های مناسب می‌توانند دو مزیت منحصربه‌فرد برای شما داشته باشند:

  1. آن‌ها ترافیک را به سایت شما هدایت می‎‌کنند: اگر شخصی به سایت شما لینک بدهد، کاربران او ممکن است در حین مطالعه روی آن کلیک کرده و شما از ترافیک ارجاعی بهره‌مند می‌شوید.
  2. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که رتبۀ بالاتری در موتورهای جست‌وجو به دست آورید: بک‌لینک‌ها به موتورهای جست‌وجو نشان می‌دهند که سایت شما در موضوع مشخصی معتبر است؛ بنابراین هرچه بک‌لینک‌های بیشتری از سایت‌های با اعتبار بالا به دست آورید، رتبۀ سایت شما در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو بهبود خواهد یافت.

ناگفته نماند که یک بک‌لینک ارزشمند، از سایتی معتبر داده می‌شود و از انکرتکست طبیعی و مرتبط استفاده می‌کند.

استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی

در ادامه شما را با ۱۶ استراتژی منحصربه‌فرد برای دریافت لینک آشنا خواهیم کرد:

۱) یک بلاگ ثابت با محتواهای عالی تهیه کنید

تولید مستمر محتواهای عالی یکی از بهترین و پرکاربردترین استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی و افزایش ترافیک ارگانیک است؛ درحقیقت افراد به‌طور طبیعی به محتواهای عالی لینک داده و آن‌ها را به دیگران معرفی می‌کنند. شما باید محتواهایی را منتشر کنید که به صنعتتان مربوط بوده و درجهت پاسخ‌گویی به نیازها و سؤالات مخاطبان خودتان طراحی شده باشند.

۲) از سایت خود به محتواهای دیگران لینک بدهید

یک بلاگ می‌تواند به‌مثابۀ یک ابزار اجتماعی در نظر گرفته شود. هرچه شما بیشتر به بلاگ‌های دیگران لینک بدهید، احتمال آنکه آنان هم این لطف را در حق شما انجام دهند افزایش می‌یابد.

همچنین، شما در بلاگ خود نمی‌توانید تمامی مسائل را پوشش دهید؛ بنابراین از منابع دیگر در وب استفاده کرده و تجربۀ کاربری را بهبود دهید.

۳) پست مهمان بنویسید

یک بلاگ عالی نوشته و به دنبال سایتی برای انتشار در آن باشید. بعضی صاحبان سایت‌ها با دریافت هزینه حاضر به انتشار محتوای شما شده و از آن محتوا به سایت شما لینک می‌دهند. درحقیقت، نوشتن پست مهمان یکی از بهترین استراتژی‌های مؤثر در لینک‌سازی برای دریافت لینک باکیفیت است.

۴) از نقل‌ قول‌های متخصصان حوزۀ خودتان استفاده کنید

این مورد در ابتدا کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما باید به شما بگوییم که هدف آن ایجاد ارتباط با متخصصان و درنهایت دریافت لینک معتبر از آنان است. اگرچه این روش از استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی بلافاصله برای شما لینک‌های ورودی یا سرنخ ایجاد نمی‌کند، اما به شما کمک می‌کند تا تصویری مثبت در ذهن متخصصان ساخته و از آنان برای لینک‌دهی به سایتتان یا ایجاد پست مهمان درخواست کنید.

box

فیلیمو


آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو
کلیک کنید

۵) پست‌های موج‌سواری خبری (Newsjacking) بنویسید

شما می‌توانید از محبوبیت و جدیدبودن یک خبر برای تقویت بازدید سایت خود استفاده کنید. به بیان دیگر، با پوشش یک رویداد برای اولین بار، به دلیل مؤلفۀ «تازه‌بودن» الگوریتم گوگل، در اولین نتیجۀ موتورهای جست‌وجو قرار گرفته و دیگران به سایت شما لینک خواهند داد.

۶) مطالعۀ موردی درمورد مهم‌ترین و معروف‌ترین مشتریان خود انجام دهید

اگر در مطالعات موردی، کسب‌وکارِ مشتریانتان را خوب جلوه دهید، آنان به احتمال زیاد به پاس قدردانی از زحمات شما بک‌لینک مناسب به سایتتان ایجاد می‌کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که شما مشتری‌ای را می‌توانید مورد مطالعه قرار دهید که تجربۀ خوبی از محصولات یا خدمات شما داشته و به‌خوبی با شما آشنا باشد.

۷) به‌صورت داوطلبانه به گزینه‌ای برای مطالعات موردی تبدیل شوید

شما در این رویکرد از استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی می‌توانید سمت دیگر مورد قبلی را قرار بگیرید. به بیان دیگر، کسب‌وکارها همیشه به دنبال یک مشتری هستند تا بتوانند آن را مورد مطالعه قرار دهند؛ بنابراین وقت خود را داوطلبانه به یکی از فروشندگان اصلی خود اختصاص داده و پس از انتشار، یک بک‌لینک از مطالعۀ موردی دریافت کنید.

۸) نظرسنجی‌های مؤثر انجام دهید

شما می‌توانید با انجام نظرسنجی‌ها به نتایج مؤثری رسیده و آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. درحقیقت، در این روش می‌توانید نتایج را به شرط ایجاد لینک برای شما، در اختیارشان قرار دهید.

۹) نقد کتاب را به مطالب بلاگ‌ خود اضافه کنید

یک کتاب معروف و مفید در حوزۀ کسب‌وکارتان را معرفی کرده و نقد یا خلاصه‌ای از آن را یادداشت کنید. اگر محتوای شما مورد ‌پسند باشد، احتمال آنکه نویسنده و دیگران به آن لینک دهند افزایش می‌یابد.

۱۰) تصاویر بصری جذاب تهیه کنید

توضیح بعضی مسائل پیچیده با استفاده از اینفوگرافیک‌ها، کارتون‌ها، گراف‌ها و نمودارها بسیار ساده شده و مخاطبان بسیاری را به خود جلب می‌کنند. تهیۀ این نوع محتواهای بصری معمولاً زمان و انرژی خاص خود را می‌طلبد که مخاطبان از تهیۀ آن صرف‌نظر کرده و درعوض به استفاده از محتوای شما و لینک‌دادن به آن تشویق می‌شوند.

۱۱) سوشال لیسنینگ انجام دهید

شما می‌توانید با سوشال لیسنینگ، سایت‌ها و برندهایی را که درموردتان صحبت کرده‌اند یافته و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. به بیان دیگر، شما می‌توانید از صاحبان این سایت‌ها بخواهید که در محتوایی که درمورد شما صحبت کرده‌اند، به شما لینک بدهند.

۱۲) از دیگران بخواهید کسب‌وکار شما را بررسی کنند

زمانی که یک محصول یا یک فیچر جدید اضافه کردید، از کاربران و متخصصان بخواهید که آن را بررسی کنند. به بیان دیگر، آن‌ها می‌توانند در بررسی‌های خود به شما لینک داده و شما نیز نه‌تنها بک‌لینک به دست آورید، بلکه به دیدگاه‌های قابل‌ توجه نسبت به کسب‌وکارتان دست یابید.

۱۳) لینک‌های شکسته را شناسایی کنید

گاهی به دلیل به‌روزرسانی‌ها یا تغییرات سایتتان ممکن است بک‌لینک‌های ایجاد‌شده شکسته یا قدیمی باشند. این لینک‌ها همچنان ارزشمندند، بنابراین بهتر است آن‌ها را شناسایی و به‌روزرسانی کنید. سایت‌های زیادی برای شناسایی لینک‌های شکسته وجود دارند که از جملۀ آن‌ها می‌توان به Dead Link Checker، Link Juice Recovery Tool و Screaming Frogاشاره کرد.

۱۴) بک‌لینک‌های رقبایتان را شناسایی کنید

شما می‌توانید با زیرنظرگرفتن رقبایتان بک‌لینک‌های ایجادشده به سایت آن‌ها را شناسایی کرده و از آن به‌عنوان نوعی فرصت برای دریافت بک‌لینک به صفحات خود استفاده کنید. به بیان دیگر، کشف کنید آنان برای چه صفحاتی بک‌لینک دریافت کرده‌اند و شما نیز از آن رویکرد بهره ببرید. برای مثال، زمانی که یکی از رقبای شما با نوشتن یک پست مهمان در سایت خاصی بک‌لینک دریافت کرده است، یعنی آن سایت به موضوعات مشابه کسب‌وکار شما علاقه‌مند بوده و شما هم می‌توانید با آن‌ها همکاری کنید.

۱۵) از دکمه‌های به‌اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

در این رویکرد از استراتژی‌های مؤثر برای لینک‌سازی، شما باید از دکمه‌های به‌اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و کاربران را به به‌اشتراک‌گذاشتن محتوایتان ترغیب کنید. درحقیقت، با این روش می‌توانید از کاربران‌ خود لینک‌های ورودی دریافت کنید و محتوایتان را به گوش عموم مردم برسانید.

۱۶) حامی مالی یک رویداد شوید

به‌طور معمول زمانی که از یک رویداد حمایت می‌کنید، صاحبان رویداد نیز تبلیغات خوبی در سایتشان برای شما انجام داده و برای شما لینک‌های ورودی خوبی ایجاد می‌کنند. شما همچنین می‌توانید یک سخنران برای کسب‌وکار خود داشته باشید تا در رویدادها شرکت کرده و درمورد شما صحبت کند. به این ترتیب، بعد از رویداد معمولاً افراد شما را جست‌وجو کرده و به شما لینک خواهند داد.

از روش‌های سئوی کلاه سیاه برای همیشه خداحافظی کنید

تمامی استراتژی‌های اشاره‌شدۀ مؤثر برای لینک‌سازی، ایجاد بک‌لینک به روش سئوی کلاه سفید است و شما می‌توانید موردهای دیگر را نیز به صلاحدید خود به آن اضافه کنید. درحقیقت ما با بیان این ۱۶ مورد قصد داشتیم به شما رویکرد دریافت لینک ورودی را آموزش داده و نشان دهیم که دریافت بک‌لینک‌های کلاه سفید سخت نیست، فقط گاهی به خلاقیت نیاز دارد.

این روش‌ها با دستورالعمل‌های گوگل هیچ‌گونه مغایرتی نداشته و سئوی کلاه سیاه به شمار نمی‌آیند؛ پس استفاده از آن‌ها را در دستور کار خود قرار داده و از روش‌های اسپم برای همیشه خداحافظی کنید.

منابع

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.