تگ بیزنس پارتنر چیست و چگونه می‌توان از آن در تبلیغات خود استفاده کرد؟

همه‌چیز دربارۀ Paid Partnership

حتماً برای شما هم پیش آمده است که بعد از انتشار تبلیغ خود در صفحه‌ای از اینستاگرام، گزارش (Insight) آن را دریافت نکرده باشید. دلایل مختلفی هم برای آن وجود دارد: ممکن است که ادمین، ارسال اینسایت را فراموش کند، اینفلوئنسر تمایلی به ارائۀ آن نشان ندهد یا خود پلتفرم اینستاگرام در گزارش‌دهی دچار مشکل شده باشد. در این شرایط، قطعاً تبلیغی کوکورانه انجام داده‌ایم و خیلی از سؤالات مثل میزان نرخ کلیک، درستی محتوا یا جذابیت صفحۀ فرود برایمان بی‌پاسخ می‌ماند.

در این مطلب از وی‌پدیا توضیح می‌دهیم که قابلیت پید پارتنرشیپ (Paid Partnership) یا تگ بیزنس پارتنر (Tag Business Partner) چگونه به رفع این مشکل کمک می‌کند. همچنین، بررسی می‌کنیم که آیا این ویژگی به افشای اطلاعات صفحۀ ما منجر می‌شود یا نه.

قابلیت Paid Partnership چیست؟

صفحه یا اینفلوئنسری که از او می‌خواهید تبلیغ‌ شما را انجام دهد، می‌تواند هنگام نشر محتوا شما را به‌عنوان شریک مالی یا اسپانسر به اینستاگرام و فالوئرهای خود معرفی کند. درواقع، آن‌ها اسم صفحۀ کسب‌وکار شما را به‌عنوانBusiness Partner  تگ می‌کنند تا در قسمت بالایی پست یا استوری تبلیغاتی درج شود.

این قابلیت اینستاگرام Paid Partnership نام دارد که گاهی از آن به عنوان تگ بیزنس‌پارتنر هم یاد می‌شود. به محتوای تبلیغاتی‌ای که با این روش و همراه با نام حامی مالی آن منتشر می‌شود نیز Branded Content می‌گویند. تگ بیزنس‌ فقط در صفحات کاربری از نوع Business یا Creator در دسترس است؛ یعنی هم صفحۀ کاربری کسب‌وکار و هم منتشرکنندۀ تبلیغ، هردو باید تجاری باشند. اما این ویژگی چه نقشی در بهبود تبلیغات در اینستاگرام بازی می‌کند؟

تگ بیزنس‌پارتنر چه مزایایی برای کسب‌وکار و اینفلوئنسرها دارد؟

قابلیت Paid Partnership یک معاملۀ برد-برد بین کسب‌وکار و اینفلوئنسر یا صفحۀ منتشرکنندۀ تبلیغ است. اجازه بدهید از اینفلوئنسری که شما را تگ می‌کند شروع کنیم:

 • فالوئرهای اینفلوئنسر متوجه می‌شوند که محتوا یک تبلیغ است. آن‌ها این کار را به حساب صداقت و شفافیتی که دارد می‌گذارند و بیش‌از‌پیش به او اعتماد می‌کنند.
 • اینفلوئنسر به شرکای تجاری خود کمک می‌کند که آگاهانه تصمیم ‌بگیرند. این رفتار باعث می‌شود فرصت‌های همکاری بیشتری در آینده از سمت آن‌ها دریافت کند.
 • با این ‌کار، دیگر نیاز نیست که خود پاسخ‌گوی دایرکت‌ها و پرسش‌های مخاطبان دربارۀ تبلیغ یا محصول معرفی‌شده باشند. افراد علاقه‌مند می‌توانند با کلیک بر نام برند، مستقیماً با خود آن وارد تعامل ‌شوند.
 • حال، نوبت کسب‌وکار شماست؛ قرار است چه چیزی از این ویژگی عایدتان شود؟
 • نام شرکت در قسمت بالای آگهی دیده می‌شود؛ درنتیجه حتی اگر کاربران روی آن کلیک نکنند، در ذهنشان ثبت خواهد شد. درواقع، به‌نوعی برندینگ صورت می‌گیرد.
 • دیگر لازم نیست نگران نحوۀ پاسخ‌گویی به پرسش‌های افراد دربارۀ محصول یا خدمت‌ خود باشید؛ چون همان‌طور که گفته شد، آن‌ها می‌توانند سؤالات و دغدغه‌های خود را مستقیماً با شما در میان بگذارند.
 • می‌توانید درلحظه، گزارش یا Insight محتوای خود را ببینید. بعد از انتشار، در قسمت پایین پست یا استوری تبلیغاتی گزینۀ Insight   Viewدر دسترس‌ شما قرار می‌گیرد؛ بنابراین می‌توانید روند تغییر پارامترهای مهمی مثل تعداد کلیک، ایمپرشن، ریچ یا میزان خروج از آن را چک کنید. با این‌ حساب، نیاز نیست تا پایان کار برای ارزیابی تبلیغ خود صبر کنید و درلحظه می‌توانید تحلیلی درست از روند آن داشته باشید.

چگونه تگ بیزنس‌پارتنر انجام می‌شود؟

این مشارکت و همکاری در پست اینستاگرام، استوری اینستاگرام و لایو اینستاگرام قابل انجام است. اگر خودتان می‌خواهید شرکتی را به‌عنوان اسپانسر معرفی کنید، می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

در پست

 1. هنگام انتشار محتوا، در پایین صفحه‌ای که کپشن را می‌‌نویسید، روی Advanced Setting ضربه بزنید.
 2. در این بخش گزینۀ Add Paid Partnership دیده می‌شود. وضعیت آن را به On تغییر دهید.
 3. رویAdd Brand Partners  کلیک کنید.
 4. نام شرکت همکار را جست‌وجو و آن را Add کنید.
 5. در صفحۀ بعد و قبل از انتشار پست، گزینه‌هایی می‌بینید که به‌ دلیل تحریم در ایران کاربردی ندارند. برای مثال، می‌‌توانید برای بازدیدکنندگان محتوا از نظر سن و موقعیت جغرافیایی محدودیت بگذارید یا به برند اجازه دهید که این پست را در پلتفرم خود اینستاگرام تبلیغ کند.

در استوری

 1. وقتی محتوا آمادۀ استوری است، از قسمت بالای صفحه روی آیکون هایپرلینک کلیک کنید.
 2. حال، امکان انتخاب Add Brand Partner وجود دارد.
 3. مانند بخش قبل، صفحۀ شرکت را پیدا کرده و اضافه کنید.

در لایو

 1. در صفحۀ لایو، روی آیکون Details ضربه بزنید.
 2. گزینۀ Add Brand Partners  را در صفحه‌ای جدید مشاهده خواهید کرد.
 3. حال، مانند مراحل قبل، صفحۀ برند را جست‌وجو کنید.

اگر خودتان اسپانسر تبلیغ هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که درست‌بودن تگ را تأیید کنید. درواقع، وقتی کسب‌وکاری به‌عنوان شریک مالی معرفی می‌شود، اینستاگرام به او اطلاع‌رسانی می‌کند. با تأیید آن اعلام می‌کنید که مشکلی برای این همکاری نیست و در جریان آن هستید. برای مطلع‌شدن و تأیید آن:

 • به مسیر Setting< Business< Branded Content  بروید.
 • در بخش Approve Content Creators نام صفحاتی که نام شما را تگ کرده‌اند خواهید دید و می‌توانید آن‌ها را تأیید کنید.
 • اگر می‌خواهید برای تبلیغات آتی، این تأیید به‌طور اتوماتیک و بدون پرسش از شما انجام شود، در مسیر بخش اول، گزینۀ Manually Approve Content Creators را غیرفعال کنید.

تصورات اشتباه کاربران دربارۀ تگ بیزنس

معمولاً ادمین‌ها از اجرای تبلیغ با این سبک ممانعت می‌کنند. برخی از آن‌ها تصور می‌کنند با این قابلیت امکان دسترسی به دیگر اطلاعات صفحۀ خود را به شما می‌دهند و برخی دیگر احتمال می‌دهند که امنیت صفحه‌شان به خطر بیفتد، در‌حالی‌که این طور نیست. در این قابلیت، شما فقط به اطلاعات همان پست یا استوری تبلیغ خود دسترسی خواهید داشت. از طرفی، این قابلیت را خود اینستاگرام برای همکاری راحت‌تر بین اینفلوئنسرها، پیج‌ها و کسب‌وکارها در نظر گرفته است. پس، به‌هیچ‌وجه وضعیت امنیت صفحات شما و منتشرکننده‌ها را به خطر نمی‌اندازد و می‌توانید با خیالی راحت برای اجرای بهتر تبلیغات خود از آن استفاده کنید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.