نقش ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در استخدام افراد

یادتان می‌آید که اولین بار چطور پیشنهاد همکاری با یک کسب‌وکار را دریافت کردید؟ آیا این پیشنهاد از طرف یک آشنا به شما داده شد؟ در روزنامه‌های کثیرالانتشار آن را خواندید؟ به‌طور اتفاقی روی شیشۀ یک مغازه آن را دیدید؟ یا اینکه به‌واسطۀ ابزارهای دیجیتال، با پیشنهاد همکاری و استخدام مواجه شدید؟

اصلاً شاید هم همۀ موارد بالا تجربه کرده‌اید؛ اما به نظر می‌رسد شما هم مثل ما قبول دارید که امروز دیگر کمتر از روزنامه و شیشۀ مغازه خبری هست و بیشتر افراد در ابزارهای دیجیتال خود مثل رایانه و گوشی هوشمند خود دنبال شغل موردنظرشان می‌گردند. به همین دلیل است که دیجیتال مارکتینگ در این حوزه یعنی بازاریابی استخدامی و برندینگ کارفرما هم نقشی فعال و پررنگ دارد.

اگر شما هم کسب‌وکاری دارید یا کنجکاوید که بدانید دیجیتال مارکتینگ به‌واسطۀ چه ابزارهایی روی استخدام افراد تأثیر می‌گذارد، ادامۀ این مطلب را دنبال کنید.

دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای مؤثر در استخدام

بازاریابی دیجیتال به شکل‌های مستقیم و غیرمستقیمی می‌تواند به استخدام افراد مستعد و همکاری با آن‌ها منجر شود. شاید به این دلیل که افراد یا مستقیماً به دنبال شغل موردنظرشان می‌گردند و یا اینکه به‌واسطۀ دیدن محتوای جذاب، ترغیب می‌شوند که در حوزۀ کاری مشخصی شروع به فعالیت کنند. در ادامه ۵ ابزار مؤثری را که در بازاریابی دیجیتال و استخدام افراد تأثیر زیادی دارند بررسی می‌کنیم.

۱) شبکه‌های اجتماعی

بیشتر کسب‌وکارها در استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جلب نظر مشتریان خود تسلط پیدا کرده‌اند. آن‌ها کل استراتژی شبکه‌های اجتماعی‌شان را براساس نیازهایی که از مخاطبانشان دریافت کرده‌اند طراحی می‌کنند، هر پست را متناسب با زمان مناسب مخاطبانشان به اشتراک می‌گذارند و مطمئن می‌شوند که تولید محتوای شبکۀ اجتماعی‌شان با علایق مخاطبانشان هماهنگی دارد.

ازآنجایی‌که کسب‌وکارها برای جذب مخاطب بیشتر به تولید محتوا در شبکه‌های رو آورده‌اند و تمرکز خود را روی آن‌ها گذاشته‌اند، حالا سؤال اینجاست که چرا از همین پلتفرم‌ها درجهت استخدام افراد مستعد استفاده نکنند؟ کسب‌وکارهای بزرگ‌تر در این زمینه پیش‌قدم شده‌اند و از شبکه‌هایی مثل لینکدین، اینستاگرام و… برای جست‌وجوی افراد جویای کار استفاده می‌کنند و حالا نوبت شماست که این کار را انجام دهید.

برای رسیدن به این هدف، تیم منابع انسانی و تیم بازاریابی کسب‌وکار شما باید دست‌ به‌ دست هم بدهند و استراتژی مناسب شبکۀ اجتماعی‌ای طراحی کنند که به جذب حداکثر مخاطب و افراد مشتاق و جویای کار منجر شود. پیشنهادهای زیر به کسب‌وکار شما در این راه کمک می‌کند.

 • دیدگاه نامزدهای شغلی را نسبت به شهرت کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی ارزیابی کنید.
 • فقط روی یک شبکۀ اجتماعی مثل لینکدین تمرکز نکنید و پست‌های مربوط به جذب نیروی کار را در انواع شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.
 • برای نشان‌دادن فرهنگ سازمانی خود از به‌اشتراک‌گذاشتن پست‌های کارمندانتان که مربوط به کسب‌وکار شما می‌شود کمک بگیرید.
 • از لایو اینستاگرام و لایو لینکدین برای جلب توجه مخاطب جویای کار و امکان نگاه اجمالی او به محیط کسب‌وکارتان استفاده کنید.
 • از چالش‌ها و هشتگ‌های روز که مرتبط با کسب‌وکار شما هستند برای بیشتر‌دیده‌شدن قابلیت‌های کسب‌وکارتان استفاده کنید.

۲) پلتفرم‌های و سایت‌های تخصصی

نیاز به کارمندان بااستعداد روز‌به‌روز در حال افزایش است. دلیل این اتفاق، فقط بزرگ‌ترشدن کسب‌وکارهای قدیمی نیست، بلکه زیادترشدن کسب‌وکارهای متوسط و کوچک در حال رشد هم هست. با ورود کسب‌وکارهای بیشتر به رقابت، حفظ و جذب کارمندان سخت‌تر و زمان جذب و استخدام هم به نسبت گذشته بیشتر شده است. بازاریابی دیجیتال می‌تواند شما را در این رقابت جلو بیندازد.

زمانی که فردی جویای کار باشد، پلتفرم‌ها و سایت‌های معتبر کاریابی اولین جایی است که به آن مراجعه می‌کند. این جمله به این معناست که کسب‌وکار شما در این محیط‌ها بیشترین پتانسیل جذب افراد مستعد جویای کار را دارد. حالا کاری که باید انجام دهید چیست؟

 • برای هریک از پست‌های شغلی خود یک پیشنهاد منحصر‌به‌فرد و ارزشمند ایجاد کنید تا برای افراد جویای کار، جذاب به نظر برسد.
 • عباراتی را برای پیشنهاد شغلی استفاده کنید که برای افراد موردنظر شما جذاب باشند و فرهنگ سازمانی شما را به مخاطب القا کنند. برای این کار از یک کپی‌رایتر کمک بگیرید.
 • از عناوین شغلی واضح، پراستفاده و کلیدی‌ای در آگهی استخدام استفاده کنید که افراد جویای کار آن‌ها را در جست‌وجوی خود بیشتر به کار می‌برند.

۳) تولید محتوای درخشان

دلیلی وجود دارد که محتوا در دنیای بازاریابی دیجیتال، پادشاه تلقی می‌شود. با نگاه به آماری که هر روز در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود می‌توان مطمئن بود که محتوای مؤثر دیجیتال چیزی نیست که عمر آن به این زودی‌ها به پایان برسد و اتفاقاً هر روز بیش‌ از روز قبل جوان‌تر، شاداب‌تر و در شکل‌های مختلف بیشتری ظهور پیدا می‌کند.

نقش ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در استخدام افراد - تولید محتوای درخشاناگر شما هم کسب‌وکاری دارید که قسمتی از آن یا کل آن به تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال گره خورده، پس یا باید در این زمین به بهترین شکل بازی کنید یا اینکه دیر یا زود منتظر این باشید که از زمین بازی خارج شوید. درهرصورت، تنها راه شما برای بقا و جذب افراد مستعد بیشتر، چیزی به غیر از تولید محتوای درخشان نیست. اگر می‌گوییم درخشان، منظورمان این است که حتی تولید محتوای متوسط هم دیگر جواب‌گو نیست. در ادامه تعدادی از پیشنهادهایمان برای تولید محتوای مناسب جهت جذب افراد جویای شغل را بیان می‌کنیم.

 • به کارمندان خود اجازه دهید داستان‌هایی از تجربیاتشان بنویسند و آن‌ها را به‌عنوان بلاگ‌پست در سایت و شبکه‌های اجتماعی خود یا شما ارسال کنند.
 • از محتوایی که بیش از حد تحریک‌آمیز، حاشیه‌ای، جنجال‌برانگیز و تبلیغاتی به نظر می‌رسد خودداری کنید. از محتوا برای آموزش، اطلاع‌رسانی، الهام‌بخشیدن و تشویق استفاده کنید.
 • با کمک تصاویر، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها، پادکست‌ها و موارد دیگر تنوع ایجاد کنید. همۀ این‌ها به شما کمک می‌کند نام تجاری خود را نه‌تنها به‌عنوان یک کسب‌وکار، بلکه به‌عنوان یک کارفرمای مسئولیت‌پذیر معرفی کنید و با افراد جویای شغل مناسب‌تری ارتباط داشته باشید.

۴) سئو

همان‌طور که گفتیم، وقتی یک فرد می‌خواهد شغلی پیدا کند، یا در نظر دارد به موقعیت جدیدی در شرکت دیگری تغییر مکان دهد، اولین کاری که انجام می‌دهد جست‌وجو در موتورهای جست‌وجوگری مثل گوگل است. پس مهم است که موقعیت‌های شغلی کسب‌وکار شما به‌شکل مستقیم با این جست‌وجو گره بخورد. از طرف دیگر، روز‌به‌روز به تعداد افرادی که دنبال مشاغل دیجیتال و به‌شکل دورکاری یا فریلنسری می‌گردند افزوده می‌شود. حالا تصور کنید که طراحی سایت، رتبۀ سایت و سئوی کسب‌وکار شما چقدر در متقاعدکردن این دسته مخاطبانتان تأثیر دارد؟

اگر حضور دیجیتالی خود را در جست‌وجوهای موقعیت شغلی با کمک سئو کامل نکنید، شانس شما برای دیده‌شدن در جمعیت زیاد افراد جویای کار کم می‌شود. نکات زیر می‌تواند به شما کمک می‌کند تا کارکنان بالقوه را هدف قرار دهید و زمانی که آن‌ها شروع به جست‌وجوی یک موقعیت عالی می‌کنند، کسب‌وکار شما را به‌عنوان اولین پیشنهاد رو‌به‌روی خود ببینند.

 • اطمینان حاصل کنید که یک صفحۀ موقعیت‌های شغلی با طراحی خوب و بهینه‌شده برای سئو در سایت خود دارید. در این راه حتماً از یوایکس رایتینگ کمک بگیرید.
 • شرح شغلی قانع‌کننده‌ای ایجاد کنید که با انتظارات نیروی کار مدرن مطابقت داشته باشد. شفاف و واقعی باشید و از قسمت موقعیت‌های شغلی برای ظهور صدای برند خود استفاده کنید.
 • به‌طور منظم تحقیقاتی را روی کلمات کلیدی‌ای انجام دهید که نامزدهای بالقوه، هنگام جست‌وجوی شغل خود، در موتورهای جست‌وجو وارد می‌کنند. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا بدانید چگونه از کلمات کلیدی در محتوای سایت خود استفاده کنید.

۵) کمپین‌های پولی دیجیتال

بازی استخدام گاهی پیچیده‌تر از آن است که از روش‌های بدون هزینه استفاده کنید و گاهی‌اوقات باید برای دیده‌شدن در بین رقبایتان و افراد جویای کار، متحمل هزینه شوید. البته خبر خوب این است که با استخدام افراد مناسب، این هزینه درنهایت به شما بازمی‌گردد و حتی باعث سود و رونق کسب‌وکار شما هم می‌شود.

بودجۀ مشخصی را برای کمپین‌های پولی استخدام در نظر بگیرید و آن را در موقع مناسب خرج کنید. برای مثال، استفاده از کمپین‌های PPC، اینفلوئنسرها، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، پست‌های حمایت‌شده و… به شما کمک می‌کند که حتی توجه افرادی که به‌شکلی واضح جویای کار نیستند هم به‌سمت شما جلب شود و به فکر همکاری با شما بیفتند. پیشنهادهای زیر را برای کمپین‌های پولی استخدامی خود در نظر بگیرید:

 • از صفحات فرود (Landing page) مناسب استفاده کنید و حتماً توجه کنید این صفحات با تبلیغات استخدام شما تطابق کامل داشته باشند، وگرنه گوگل شما را به اندازۀ لازم در صفحۀ نتایج جست‌وجو قرار نمی‌دهد.
 • در تبلیغات پولی از همان زبان و کلمات کلیدی‌ای استفاده کنید که در صفحات فرود خود استفاده کرده‌اید. این به موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند که شما را به‌عنوان یک کسب‌وکار معتبر شناسایی کنند.
 • عملکرد هر تبلیغ و کلمات کلیدی را تحلیل کنید تا در آینده هزینه‌های استخدام نیروهایتان را بهینه‌تر کنید.

حرف آخر

تمام ابزارهای واسطۀ دیجیتالی که گفتیم به شما در جلب توجه نیروهای واجد شرایط کار برای پیوستن به مجموعه‌تان کمک می‌کنند؛ ولی درنهایت این مدیریت و فرهنگ سازمانی شماست که افراد را مشتاق جذب‌شدن و باقی‌ماندن در کسب‌وکار می‌کند. بنابراین از به‌روزترین ابزارها استفاده کنید، ولی به‌طور هم‌زمان ارزش‌های کسب‌وکارتان را از جهت‌های دیگر هم بالا ببرید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.