لایو لینکدین چیست؟ چطور در لینکدین لایو برگزار کنیم؟

در بین تمام شبکه‌های اجتماعی، لینکدین تخصصی‌ترین آن‌هاست؛ به این معنا که افرادی که در این شبکه فعالیت می‌کنند، می‌دانند که برخلاف شبکه‌های اجتماعی دیگر، در این شبکه نباید چندان به دنبال سرگرمی باشند. لینکدین مخصوص به‌اشتراک‌گذاشتن تخصص و تجارب کاری است و محتواهای دیگر در آن کمتر به چشم می‌آیند.

برخلاف تصور، تخصصی‌بودن لینکدین باعث نمی‌شود که مخاطبان کمی داشته باشد. براساس آمار سایت لینکدین، این شبکه امروز بیشتر از ۶۹۰میلیون نفر مخاطب دارد، پس تعجبی ندارد که امکاناتی مشابه شبکه‌های اجتماعی دیگر برای تولید محتوا و بازاریابی محتوایی در اختیار کاربرانش قرار دهد.یکی از این امکانات، لایو لینکدین است. در‌حالی‌که شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیس‌بوک در سال ۲۰۱۶ از این قابلیت خود رونمایی کردند، لینکدین در سال ۲۰۱۹ به کاربرانش اعلام کرد که می‌توانند از امکان لایو استفاده کنند.

اگر شما هم در لینکدین فعالیت می‌کنید و قصد دارید برای مخاطبانتان لایو برگزار کنید، ولی به‌طور دقیق نمی‌دانید لایو لینکدین چیست و چه مراحلی برای برگزاری آن وجود دارد، در این مطلب همراه ما بمانید.

لایو لینکدین چیست؟

لایو لینکدین یکی امکانات این شبکۀ اجتماعی است و به شما اجازه می‌دهد به‌صورت زنده با مخاطبانتان تعامل داشته باشید و با آن‌ها ارتباط مؤثرتر و نزدیک‌تری در حوزۀ تخصصی کسب‌وکاری که دارید برقرار کنید. بازهم براساس آمارهایی که سایت لینکدین منتشر کرده است، با برگزاری لایو، ۷ برابر بیشتر از دیگر محتواهای ویدئویی عادی که در این پلتفرم منتشر می‌شود بازخورد می‌گیرید و ۲۴ برابر هم بیشتر کامنت دریافت می‌کنید.

لایو لینکدین با دیگر شبکه‌های اجتماعی یک تفاوت اساسی دارد: خیالتان راحت است که دقیقاً جامعۀ هدف شما لایو را مشاهده می‌کنند و به آن واکنش نشان می‌دهند؛ درنتیجه اگر یکی از اهداف و استراتژی‌های بازاریابی محتوایی که دارید این است که افراد هم‌تخصص شما با شما تعامل داشته باشند، لایو لینکدین را دست‌کم نگیرید. در هیچ شبکۀ اجتماعی دیگری به غیر از لینکدین، قادر نیستید که تا این حد با افراد متخصص و هم‌رشته، به‌صورت زنده تعامل کنید.

لایو لینکدین چطور برگزار می‌شود؟

حالا که به‌صورت کلی با لایو در لینکدین آشنا شدید، سراغ مراحل اجرای لایو در آن می‌رویم. قبل از توضیح این مراحل باید بگوییم که به‌نسبت دیگر شبکه‌های اجتماعی، برای برگزاری لایو باید مراحل پیچیده‌تری را طی کنید؛ ولی این پیچیدگی نباید شما را نگران کند. مطمئن باشید بعد از خواندن مراحل زیر، از پس آن برمی‌آیید. به‌طور کلی ۴ مرحله برای اجرای لایو وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱) درخواست دهید

برای اجرای لایو در لینکدین باید از این شبکۀ اجتماعی اجازه بگیرید و درخواست بفرستید. بعد از فرستادن درخواست، لینکدین از شما می‌پرسد که قصد دارید با کدام حساب کاربری خود لایو برگزار کنید. تفاوت صفحۀ شخصی و بیزینسی در لینکدین برای اجازه‌دادن اجرای لایو، به‌طور کامل مشخص نیست؛ ولی مهم است که حتماً بیشتر از ۱۵۰ کانکشن یا فالوئر داشته باشید.

اگر قصد دارید با صفحۀ شرکتی خود لایو برگزار کنید، باید URL پروفایل ادمین‌هایی را که به صفحه دسترسی دارند هم در فرم درخواست وارد کنید. حداکثر ۳ ادمین می‌توانند به‌طور هم‌زمان در جریان لایو حضور داشته باشند. بعد از اینکه درخواست فرستادید، باید منتظر پاسخ آن از طرف لینکدین بمانید. به‌طور معمول چند روز طول می‌کشد تا لینکدین جواب شما را از طریق ایمیل بدهد. حتماً روزانه چک کنید که جوابی دریافت کرده‌اید یا نه؛ چون به‌هیچ‌وجه نباید شانس قبول درخواست خود را از دست بدهید.

۲) یک واسطۀ پخش انتخاب کنید

هنوز این قابلیت در لینکدین وجود ندارد که بدون واسطه و از طریق ابزارهای خودِ این برنامه لایو منتشر کنید؛ درنتیجه حتماً باید از ابزار‌های واسطه یا همان شخص ثالث کمک بگیرید و اول در سایت آن‌ها ثبت‌نام کنید. در بین ابزارهایی که خود لینکدین پیشنهاد داده است، ما به شما استریم‌یارد (Streamyard) را معرفی می‌کنیم.

ثبت‌نام در استریم‌یارد آسان است. با چند کلیک می‌توانید آن را به صفحۀ کاربری لینکدین خود متصل کنید. ضمن اینکه این امکان را به شما می‌دهد که با دسکتاپ کامپیوترتان لایو را برگزار کنید. خوبی برگزاری لایو با لپ‌تاپ یا کامپیوتر در این است که راحت‌تر می‌توانید واکنش مخاطبتان را ببینید و با او تعامل داشته باشید.

۳) واسطۀ پخش را به صفحۀ لینکدین متصل کنید

بعد از اینکه تأییدیۀ لینکدین را برای برگزاری لایو دریافت کردید و سرویس پخشتان را هم انتخاب کردید، حالا نوبت اتصال سرویس پخش به صفحۀ کاربری‌تان است. اتصال در هر واسطۀ پخشی متفاوت است. ما در ادامه به نحوۀ اتصال در استریم‌یارد اشاره می‌کنیم.

  • اول وارد حساب استریم‌یارد شوید، روی قسمت مقصد (Destination) کلیک کنید، به قسمت اضافه‌کردن مقصد (Add a destination) بروید و انتخاب کنید که می‌خواهید با پروفایل شخصی یا پیج شرکتی لایو برگزار کنید.
  • به پروفایل شخصی یا پیج شرکتی وصل شوید و بعد از آن از قسمت سمت چپ سایت استریم‌یارد، وارد گزینۀ ابزار پخش (Broadcasts) شوید و گزینۀ ایجاد ابزار پخش (Create a broadcasts) را انتخاب کنید.
  • در مرحلۀ آخر یک تاریخ برای برگزاری لایو، عنوان لایو، توضیحات کلی و افراد شرکت‌کننده در آن تعیین کنید.

واسطۀ پخش را به صفحۀ لینکدین متصل کنید۴) لایو را شروع کنید

حالا نوبت این است که دکمۀ شروع لایو را بزنید. قبل از شروع حتماً چک کنید که صدا، تصویر، نور اتاق و زاویۀ دوربین خوب باشد. همان‌طور که گفتیم، شبکۀ اجتماعی لینکدین تخصصی است، پس به‌نسبت شبکه‌های اجتماعی دیگر، رسمی‌تر ظاهر شوید تا از نظر مخاطبانتان حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.

۵ نکتۀ تکمیلی:

  1. لینکدین زمانی به شما اجازۀ برگزاری لایو می‌دهد که تشخیص دهد شما به‌طور مداوم محتوا تولید کرده‌اید. پس اگر محتوای خاصی در صفحۀ شما دیده نمی‌شود، برای لایو درخواست ندهید، چون رد می‌شود.
  2. برای قبول درخواست لایو، تنظیمات پروفایل خود را به Creator Mode تغییر دهید.
  3. قبل از برگزاری لایو، به‌شکل امتحانی یک رویداد (Event) برنامه‌ریزی کنید تا با بررسی خودکار چک کنید که لینکدین شما را واجد شرایط لایو می‌داند یا نه. اگر واجد شرایط باشید، در منوی کشویی نوع رویداد (Event format)، گزینۀ برگزاری لایو را می‌بینید.
  4. تعداد کانکشن و فالوئر در قبول درخواست لایو تأثیر می‌‌گذارد. حتماً باید بالای ۱۵۰ نفر کانکشن و فالوئر داشته باشید.
  5. ممکن است بررسی درخواست لایو چند روز تا یک ماه طول بکشد، پس صبور باشید.
  6. از لایو لینکدین انتظار مخاطب بالا نداشته باشید. در لایو لینکدین کیفیت بسیار جلوتر از کمیت عمل می‌کند.
۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.