سئو کلاه سیاه چیست؟ خطرناک‌ترین تکنیک‌های سئوی سایت

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری

از کلاه سیاه و کلاه سفید در دهۀ ۱۹۲۰ در فیلم‌های وسترن استفاده می‌شد. آن‌ها راهی آسان برای تماشاگران برای تشخیص تفاوت بین قهرمان و آدم شرور بودند. قهرمان، کلاه سفید و آدمِ شرور، کلاه مشکی بر سر داشت. این اصطلاح در طول سال‌ها در صنایع مختلف به‌ویژه امنیت، استفاده شده است.

صنعت سئو در رابطه با فعالیت سئو همین عبارت را اتخاذ کرده است. بین انواع روش‌های سئو تفاوت مهمی ‌وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. در ادامه قصد داریم درمورد تفاوت سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری صحبت کنیم.

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستریسئوی کلاه سفید

سئوی کلاه سفید به‌معنای پیروی از قوانین گوگل است. شما فقط از تاکتیک‌های اخلاقی و دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کنید. سئوی کلاه سفید به‌طور کلی در عمل اخلاقی است. هدف سئوی کلاه سفید بهبود رتبه در گوگل با استفاده از روش‌هایی است که موتور جست‌وجو آن‌ها را اخلاقی می‌داند، بدون هیچ مکانیزم فریبنده‌ای. موضوعی که افراد هنگام بحث درمورد سئوی کلاه سفید با آن مواجه می‌شوند این است که فرایندی طولانی است.

سئوی کلاه سفید، گاهی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا شما نتیجۀ تلاش خود را مشاهده کنید و برای اکثر صاحبان مشاغل دشوار است که فواید این تاکتیک‌ها را زودتر درک کنند. اگر بتوانید این واقعیت را ببینید که این یک روند مداوم خواهد بود، فواید بزرگ سئوی اخلاقی را خواهید دید. مثلاً افراد بیشتری محتوای شما را مشاهده می‌کنند، محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و برای کسب اطلاعات با شما تماس می‌گیرند.

سئوی کلاه سفید را به این صورت در نظر بگیرید: پشت سر کسی راه می‌روید و می‌بینید که کیف پولش زمین می‌افتد. کیف پول او را برمی‌دارید و دنبالش می‌دوید تا آن را پس بدهید. ممکن است برای بازگرداندن کیف پول به شما پاداش کوچکی داده شود، اما درکل کار شما درست بوده. نمونه‌ای از تکنیک‌های کلاه سفید:

 • قراردادن کلمات کلیدی هدف به‌صورت ارگانیک در نقاط مربوطه در صفحه (عناوین صفحه، هدر، انگر تکست)؛
 • افزودن مطالب جدید به سایت به‌صورت منظم؛
 • استفاده از HTML تمیز، بدون پنهان‌کاری، بدون عناصر پنهان و متن مبهم؛
 • درست ایجاد کردن نقشۀ سایت که توسط کاربران و گوگل قابل خواندن باشد؛
 • دریافت بک‌لینک طبیعی با ارائۀ محتوای ارزشمند به کاربران (از طریق تبادل لینک و رسانه‌های اجتماعی).

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه به‌معنای استفاده از روش‌های خطرناک است. شما از تکنیک‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌های گوگل هستند استفاده می‌کنید. سئوی کلاه سیاه از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که برای گوگل قابل قبول نیستند. این تکنیک‌ها برای فریب گوگل برای افزایش رتبۀ شما در نتایج جست‌وجو طراحی شده‌اند و عموماً هیچ سود طولانی‌مدتی برای سایت ندارند. اغلب اوقات تکنیک‌های کلاه سیاه با جریمه‌شدن سایت شما یا حتی بدتر از آن، حذف کامل از رتبه‌بندی به پایان می‌رسند.

اگر در کلاه سفید کیف پول فرد را پس می‌دهید، کلاه سیاه کیف پول را برمی‌دارد و با آن فرار می‌کند. شما می‌دانید که این کار اشتباه است، اما به‌هر‌حال آن را انجام می‌دهید. نمونه‌هایی از تکنیک‌های کلاه سیاه:

 • پرکردن مقالات از کلمات کلیدی و استفادۀ بیش از حد در انکر تکست، متا و محتوا؛
 • استفاده از متن پنهان برای نمایش بیشتر کلمۀ کلیدی؛
 • پنهان‌کردن محتوا (نمایش محتوایی متفاوت از محتوی کاربران به موتورهای جست‌وجو)؛
 • مزرعۀ لینک (به تعدادی سایت گفته می‌شود که محتوای خاصی ندارند و فقط به‌صورت دستی یا ربات به یکدیگر لینک می‌دهند)؛ ارسال لینک خود به صدها «مزرعۀ لینک» مشابه که فقط برای رد‌و‌بدلکردن لینک بیشتر وجود دارند و ارزش بسیار کمی‌ دارند؛
 • اسپم‌ها! انجمن‌های ارسال اسپم و فرم‌های تماس با لینک؛
 • لینک‌های مخفی.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری در جایی بین این دو قرار می‌گیرد. خوب نیست، اما لزوماً بد هم نیست. به این‌ ترتیب، سایت‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌ گوگل هستند، ممکن است با ممنوعیت کامل یا جزئی از طرف موتور جست‌وجو جریمه شوند.

اگر خطی را به‌عنوان دستورالعمل گوگل در نظر بگیریم، سئوی کلاه سفید خط را رعایت می‌کند و قبل از رسیدن به آنجا متوقف می‌شود. سئوی کلاه سیاه خط را نادیده می‌گیرد و از آن رد می‌شود. سئوی کلاه خاکستری خط را رعایت می‌کند، اما اغلب از آن عبور می‌کند.

هنگام استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری، کارهایی را انجام می‌دهید که ممکن است گوگل به‌طور خاص آن‌ها را رد نکند، اما بدیهی است که شیوه‌های خوبی نیستند.در مثال کیف پول، سئوی کلاه خاکستری کیف پول را برداشته و مقداری از پول را قبل از بازگرداندن آن به صاحبش برمی‌دارد. چند تکنیک کلاه خاکستری:

 • تراکم کلمات کلیدی بالاتر در محتوا که لزوماً پرکردن کلمات کلیدی نیست، اما همچنان به اندازه‌ای است که برای کاربر غیرطبیعی به نظر برسد. فقط حاوی کلمات کلیدی کافی برای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه است، اما واقعاً ارزش زیادی اضافه نمی‌کند.
 • استفاده از محتوای یکسان برای انتشار در چندین سایت.
 • خرید لینک.

خب، اگر شرکتی به شما ایمیل می‌زند و می‌گوید که می‌تواند به دیده‌شدن آنلاین شما کمک کند، مثلاً اینکه فروش شما را دو برابر می‌کند یا شما را در صفحۀ اول قرار می‌دهد، شاید باید شک کنید. با‌این‌حال، شما را نمی‌دانم، اما اگر کسی سراغ من بیاید و ۱۰میلیون تومان بگیرد و به من بگوید فردا ۱۰۰میلیون تومان بازمی‌گرداند حتماً شک خواهم کرد.

اگر کسب‌وکاری آنلاین دارید، احتمالاً می‌خواهید در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو رتبۀ اول را به دست آورید یا فروش آنلاین خود را افزایش دهید. به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، بدون شک باید از روش‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید. درست است که با رویکردهای سئوی کلاه سیاه به نتایج سریع‌تر دست پیدا می‌کنید، اما آن‌ها بر تکنیک‌های فریبنده تکیه دارند که استانداردهای گوگل را نقض می‌کنند و درنهایت منجر به جریمه می‌شوند.

سئوی کلاه سفید نیازمند تعهد طولانی‌مدت و پیروی از دستورالعمل گوگل است که درنهایت تأثیر مثبت و بلندمدتی بر نتایج شما دارد. هیچ راه مطمئنی جز سئوی کلاه سفید وجود ندارد.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.