دیوار شبکه‌های اجتماعی (Social media wall) چیست؟

چه کسانی می‌توانند از مزیت‌های دیوار شبکه‌های اجتماعی سود ببرند؟

در میان همۀ واژگان و عبارات حوزۀ شبکه‌های اجتماعی، «دیوار شبکه‌های اجتماعی» عبارتی است که قطعاً لازم است درمورد آن چیزهایی بدانید. دیوار شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها شما را به گروه مخاطبان خود متصل می‌کند، بلکه هنگام برنامه‌ریزی برای یک رویداد، می‌توانید با استفاده از آن در دنیای دیجیتال بر سر زبان‌ها بیفتید. پس برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال کاربرد اساسی دارند.

نکتۀ مهم درمورد دیوارهای شبکه‌های اجتماعی این است که نصب آن‌ها بسیار آسان است و در‌عین‌حال کارهای مهمی را برای شما انجام می‌دهند.

اگر با عبارت «دیوار شبکه‌های اجتماعی» آشنا نیستید، نگران نباشید. این مطلب از وی‌پدیا همۀ چیزهایی را که باید بدانید، در اختیار شما می‌گذارد.

دیوار شبکه‌های اجتماعی چیست؟

دیوار شبکه‌های اجتماعی (Social Media Wall)، یک فید سفارشی و تنظیم‌شده از محتوای شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار شما است که با استفاده از محتوای تولیدشده توسط شما یا مشتریانتان ایجاد می‌شود.

این فید سفارشی، محتوا را از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی شما (توییتر، اینستاگرام، فیس‌بوک، تامبلر، ویمیو، یوتیوب و…) جمع‌آوری و در یک مکان، معمولاً ‌سایت شما، به نمایش می‌گذارد. همچنین این دیوار را می‌توان در نمایشگرهای دیجیتالی فروشگاه‌ها یا در طول رویدادها، عروسی‌ها، کنفرانس‌ها و… به نمایش گذاشت.

اینکه چگونه فید اجتماعی خود را سفارشی کنید، کاملاً به شما بستگی دارد. شما می‌توانید فقط محتوای تولیدشده توسط کاربران (UGC) را اضافه کنید، یا می‌توانید فید خود را برای نمایش همۀ پست‌های اخیر خود به‌روزرسانی کنید یا از ترکیبی از هردو استفاده کنید.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 1پست‌ها می‌توانند از طریق #هشتگ یا @ منشن‌ها به‌صورت هدفمند جمع‌آوری شوند یا از یک صفحه یا نمایۀ شبکۀ اجتماعی خاص استخراج شوند. ازآنجایی‌که پست‌ها معمولاً از طریق هشتگ‌ها جمع‌آوری می‌شوند، دیوارهای شبکه‌های اجتماعی با کمپین‌های هشتگ تکمیل می‌شوند. این بدان معناست که می‌توانید یک کمپین هشتگ برای جمع‌آوری UGC اجرا کنید، سپس مجموعه‌ای از تمام محتوایی را که جمع‌آوری و گزینش کرده‌اید، با استفاده از دیوار شبکه‌های اجتماعی به نمایش بگذارید.

دیوار شبکه‌های اجتماعی با عنوان دیوار اجتماعی، دیوار توییتر، دیوار اینستاگرام، دیوار هشتگ، دیوار محتوا و دیوار فید اجتماعی نیز شناخته می‌شود.

دیوار شبکه‌های اجتماعی چه‌کار می‌کند؟

دیوار شبکه‌های اجتماعی به شما اجازه می‌دهد ۴ کار طلایی را به ترتیب زیر انجام دهید:

 1. محتوای موردنظر را از انواع پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی خود مانند اینستاگرام، توییتر، فیس‌بوک، ویمیو، پینترست و سایر پلتفرم‌ها جمع‌آوری کنید. این محتوا معمولاً با استفاده از یک هشتگ خاص استخراج می‌شود.
 2. محتوای جمع‌آوری‌شده را سازمان‌دهی و آن را با محتوای خود ترکیب کنید. اینجاست که می‌توانید انتخاب‌های خود را مدیریت کنید و هر محتوای نامتناسب و بی‌کیفیتی را کنار بگذارید.
 3. محتوای منتخب و ترکیب‌شدۀ نهایی را در قالب یک صفحه‌‌نمایش جذاب و چشمگیر به‌طور سفارشی چیدمان کنید؛ چیزی که می‌تواند خلاقیت برند شما را نیز منعکس کند.
 4. درنهایت، آن را روی یک صفحه‌نمایش بزرگ و جذاب در یک جریان زنده ادغام کنید یا آن را در سایت خود به‌عنوان فید شبکه‌های اجتماعی بگنجانید و مخاطبان را با آن درگیر کنید.

نکتۀ مهم درمورد دیوارهای اجتماعی این است که تنظیم آن‌ها بسیار آسان است، به‌خصوص اگر نرم‌افزار مناسبی را برای این کار انتخاب کنید.

از دیوار شبکه‌های اجتماعی در کجا می‌توان استفاده کرد؟

دیوار شبکه‌‌‌های اجتماعی ابزار بازاریابی بسیار انعطاف‌پذیری است و در هرکجا که استفاده شود، قابلیت‌های فراوانی برای هماهنگ‌شدن دارد. در ادامه، به معرفی ۳ مورد از اصلی‌ترین جاهایی که می‌توانید از این ابزار استفاده کنید، می‌پردازیم.

۱) دیوار شبکه‌های اجتماعی برای سایت‌ها

همان‌طور که گفتیم، شما می‌توانید فید شبکه‌‌‌های اجتماعی را در سایت خود بگنجانید و پست‌های چندین کانال اجتماعی (مانند توییتر، اینستاگرام، فیس‌بوک و…) را در یک مکان برای بازدیدکنندگان سایت خود نمایش دهید. نمایش محتوای تولیدشده توسط کاربران، سبب می‌شود شما بتوانید اعتماد بیشتری را به خود جلب کنید.

تعبیۀ فید اجتماعی در سایت‌ها، روشی ایدئال برای افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت‌ و درنتیجه بهبود سئوی سایت است.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 2۲) دیوار شبکه‌های اجتماعی برای رویدادها

دیوار شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نقش مهمی در برگزاری رویدادها و کنفرانس‌ها ایفا کند. برنامه‌ریزان و سازمان‌دهندگان رویدادها می‌توانند از دیوار شبکه‌های اجتماعی زنده برای نمایش فید شبکه‌های اجتماعی در طول رویداد و درنتیجه، افزایش مشارکت مخاطبان استفاده کنند.

نمایش فید شبکه‌های اجتماعی روی صفحه‌نمایش بزرگ در طول رویداد نه‌تنها سایر افراد را به مشارکت تشویق می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا گفت‌وگوی مفصلی درمورد برند و رویداد خود ترتیب دهید. از طرفی، دیوارهای اجتماعی به‌عنوان پلی بین دنیای آنلاین و آفلاین عمل می‌کنند و رویداد شما را در کانال‌های اجتماعی‌تان به‌طور زنده به نمایش می‌گذارند، شاید به این ترتیب کسانی که نمی‌توانند آن رویداد را از نزدیک تجربه کنند، همچنان احساس مشارکت داشته باشند.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 3با توجه به اینکه دیوار شبکه‌های اجتماعی، ابزار انعطاف‌پذیری است، می‌توانید از آن در هر رویدادی، اعم از عروسی، نمایشگاه تجاری، معرفی محصول یا کنفرانس استفاده کنید. بدین ترتیب، دیوار می‌تواند تجربۀ زندۀ عمیق‌تری برای مخاطبان ایجاد و مشارکت آنان را تقویت کند. می‌توانید پرسش‌ها، پاسخ‌ها، توییت‌ها، توصیه‌ها، نظرسنجی‌ها، رقابت‌ها، قرعه‌کشی‌ها و واکنش‌ها را نمایش دهید و درمجموع کل تجربه را تعاملی نگه دارید؛ زیرا درنهایت، صدای مشتریان باارزش‌ترین وسیله‌ای است که یک برند می‌تواند از آن استفاده کند.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 4۳) دیوار شبکه‌های اجتماعی برای کمپین هشتگ

دیوار شبکه‌های اجتماعی، روشی عالی برای تقویت کمپین‌های هشتگ شما و نمایش قدرت محتوای تولیدشده توسط کاربران است. خلق یک شعار نوآورانۀ مرتبط با برند شما در قالبی که مخاطبان بتوانند روی پست‌های خود بچسبانند، راهی فوق‌العاده برای جلب توجه‌ها به کسب‌وکار شماست. دیوارهای اجتماعی محتوای تولیدشده توسط کاربران را به سطح بعدی می‌برند. دیوار اجتماعی زنده به شما این امکان را می‌دهد که آگاهی از کمپین هشتگ خود را افزایش دهید و از آن طریق، به مخاطبان جدید دسترسی پیدا کنید.

پست‌های کمپین هشتگ خود را در سایت بگنجانید یا آن‌ها را روی صفحۀ نمایشگر دیجیتال نمایش دهید و گفت‌وگوهای مفصلی را حول محتوای تولیدشده توسط کاربران ترتیب دهید؛ دیوار اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 5چه چیزی دیوارهای اجتماعی را تا این حد مؤثر می‌کند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران شبکه‌های اجتماعی، به‌طور میانگین با ۶.۶ پلتفرم شبکه‌های اجتماعی درگیر می‌شوند، که این آمار خود گویای اهمیت ادغام چندین پلتفرم در دیوار اجتماعی شما برای استفادۀ کامل از مزایای آن است. در ادامه، ۵ مورد از مزیت‌های اصلی ایجاد یک دیوار شبکه‌های اجتماعی را برمی‌شمریم:

 1. افزایش UGC و تعامل با مشتری: با نمایش هیجان‌انگیز محتوایی که کمپین‌های برند شما را تقویت می‌کند، کاربران فرصتی برای مشارکت می‌یابند و به احتمال زیاد محتوای خود را به امید برجسته‌شدن تولید می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند. همۀ این‌ها به اهمیت UGC در دنیای امروز برمی‌گردد. کاربران می‌خواهند با برند‌هایی که از محصولاتشان استفاده می‌کنند احساس ارتباط کنند و نمایش محتوایی که تولید کرده‌اند توسط برندهای مورد علاقه‌شان، باعث می‌شود احساس کنند دیده و شنیده می‌شوند. این نوع افزایش تعامل با مشتری همچنین نرخ بازگشت سرمایۀ شما را بهبود می‌بخشد، که همیشه یک امتیاز کلیدی است.
 2. ارتقای آگاهی از برند: دیوارهای اجتماعی نه‌تنها مشتریان فعلی برند بلکه مشتریان بالقوه را نیز درگیر می‌کنند. این موضوع، سبب افزایش دیده‌شدن شما و درنتیجه ارتقای آگاهی از برند شما می‌شود. توجه به این نکته مهم است که به‌طور کلی، با شبکه‌های اجتماعی، همیشه احتمال وایرال‌شدن وجود دارد. برای مثال، خیلی از افراد به هوای برنده‌شدن در قرعه‌کشی، به دیده‌شدن برندها کمک می‌کنند.
 3. کاهش حجم کاری تیم شما: به‌ دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی، هر روز حجم زیادی از محتوا توسط کسب‌وکارها تولید می‌شود که رقابت را روزبه‌روز برایشان مشکل‌تر می‌کند. با‌این‌حال، دیوارهای اجتماعی این توانایی را دارند که به‌راحتی با نمایش یک جریان محتوای به‌روز و مدیریت‌شده با استفاده از محتوای تولیدشده توسط کاربران، علاقۀ عمومی به برند شما را افزایش دهند. این دیوارها هیجان‌انگیز و جذاب‌اند و می‌توانند به کاهش حجم کاری تیم شما کمک کنند.
 4. افزایش اعتماد به برند: یک دیوار شبکه‌های‌‌ اجتماعی، به شما امکان می‌دهد شواهد و مدارک مربوط به رضایت مشتریان خود را روی یک صفحه‌نمایش دیجیتال به نمایش بگذارید تا همه بتوانند برند شما را ببینند و به آن اعتماد کنید.
 5. هدایت ترافیک به شبکه‌های اجتماعی: یک مزیت افزودۀ دیوارهای اجتماعی این است که می‌توانید به‌راحتی کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی محبوب خود را به‌روشی مقرون‌به‌صرفه راه‌اندازی کنید. برای اینکه واقعاً از دیوارهای اجتماعی خود بیشترین بهره را ببرید، می‌توانید از محتوای همۀ شبکه‌های اجتماعی خود در دیوار اجتماعی استفاده کنید. این کار به هدایت ترافیک به شبکه‌های اجتماعی شما کمک می‌کند و شانس بالاتری برای تبدیل (Conversion) ایجاد می‌‌کند. ضمن اینکه شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانند دنبال‌کنندگان جدیدی را از میان همۀ افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند جذب کنند و پست‌هایتان هزاران لایک، نظر، اشتراک‌گذاری‌ و… دریافت کنند. به این ترتیب، می‌توانید به‌راحتی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را تقویت کنید.

بنابراین:

دیوارهای شبکه‌های اجتماعی در عین ساده‌بودن، ابزار بازاریابی قدرتمندی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید:

 • محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) بیشتری تولید کنید.
 • سایت خود را بدون زحمت زیادی به‌روز نگه دارید.
 • برای ‌سایت خود شخصیت ویژه‌ای خلق کنید.
 • حجم کاری تیم خود را کاهش دهید.
 • آگاهی از برند را ارتقا دهید.
 • علاقه و اعتماد به برند را افزایش دهید.
 • تعامل با گروه مخاطبان و مشتریان خود را افزایش دهید.
 • نرخ تبدیل بالاتری داشته باشید.
 • ترافیک بیشتری به‌سوی شبکه‌های اجتماعی خود هدایت کنید.
 • نرخ بازگشت سرمایۀ خود را بهبود دهید.
 • کمپین‌های برند خود را با روشی مقرون‌به‌صرفه پیش ببرید.
 • بازدیدکنندگان ‌سایت خود را با ارائۀ اخبار جدید مربوط به کسب‌و‌کار و محصول خود، به‌روز نگه دارید.
 • رتبۀ سئوی خود را بهبود بخشید.

چه کسانی می‌توانند از مزیت‌های دیوار شبکه‌های اجتماعی سود ببرند؟

خوشبختانه، دیوار اجتماعی مفهوم بسیار ساده‌ای است که تقریباً هرکسی که به دنبال تبلیغ یک کسب‌وکار است، می‌تواند از مزیت‌های آن بهره‌مند شود. در حال حاضر، بیشترین کاربرد دیوار اجتماعی را در موارد زیر شاهدیم:

 • کسب‌وکارهای خرده‌فروشی؛
 • مغازه‌ها یا فروشگاه‌های تجارت الکترونیک؛
 • صنعت گردشگری و سفر؛
 • برگزاری رویدادهای زنده؛
 • جمع‌آوری محتوای شبکه‌های اجتماعی برای سایت‌ها؛
 • کنسرت‌ها؛
 • رستوران‌ها و صنعت پذیرایی.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 6

دیوار شبکه‌های اجتماعی 7برای مثال، فروشگاه‌های خرده‌فروشی را در نظر بگیرید. با استفاده از دیوار شبکه‌های اجتماعی در فروشگاه خود، می‌توانید ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید، شواهد کافی از وفاداری به برند را به آن‌ها ارائه دهید و تجربۀ خرید از فروشگاه را برایشان تا حد امکان هیجان‌انگیز و جذاب کنید.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 8

دیوار شبکه‌های اجتماعی 9

دیوارهای شبکه‌های اجتماعی همچنین در صنعت سفر نیز رایج است. این روزها اکثر کسانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، از سفر خود عکس‌های فوری می‌گیرند و آن‌ها را به‌صورت آنلاین منتشر می‌کنند. برای آن یک هشتگ جذاب تعریف کنید و محتوای تولیدشده توسط کاربران را روی صفحه‌های دیجیتال در سراسر هتل‌ها و استراحتگاه‌ها نمایش دهید. بدین ترتیب، ابزار مطمئنی برای آگاهی از برند خود در سراسر جهان خواهید داشت که می‌توانید از آن نهایت استفاده را بکنید.

دیوار شبکه‌های اجتماعی 10برای ساخت دیوار شبکه‌های اجتماعی چه ابزارهایی وجود دارد؟

برای ساختن دیوار شبکه‌های اجتماعی ابزارهای گوناگونی وجود دارد که هرکدام امکانات متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ ازجمله:

می‌توانید امکانات هریک را بررسی و متناسب با وضعیت شبکه‌های اجتماعی و همچنین امکانات کسب‌وکار خود، مناسب‌ترین ابزار را انتخاب کنید.

و حرف آخر…

دیوار شبکه‌های اجتماعی، بهترین زمینه را برای نمایش محتوای منتخب شبکه‌های اجتماعی شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلف، تمام حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را به هم متصل کنید و پست‌های خود را با هم در یک فید سفارشی شبکه‌های اجتماعی به‌صورت ترکیبی نمایش دهید.

اگر دیوارهای شبکه‌های اجتماعی به‌خوبی اجرا شوند، فرصتی عالی برای ارائۀ برند شما به شیوه‌ای معتبرتر و مرتبط‌تر فراهم می‌کنند. پس، همین امروز برایش اقدام کنید و تجربۀ خود را با ما نیز در میان بگذارید.

۵/۵ | (۱۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.