سئو کلاه سفید یا White Hat چیست؟

8 تکنیک سئوی کلاه سفید در سال 2022

اصطلاح سئوی کلاه سفید به تاکتیک‌های سئو اطلاق می‌شود که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جست‌وجو، ازجمله گوگل است. سئوی کلاه سفید چهارچوب و رویکردی متفاوت نسبت به سئوی کلاه سیاه را پیش می‌گیرد و به‌طور کلی، به هر عملی اطلاق ‌می‌شود که رتبۀ جست‌وجوی شما را در صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو (SERP) به‌صورت ارگانیک بهبود ‌می‌بخشد.

نمونه‌هایی از سئوی کلاه سفید عبارت‌اند از:

 • ارائۀ محتوا و خدمات باکیفیت؛
 • زمان بارگذاری سریع سایت و سازگاری با موبایل؛
 • دسترسی راحت سایت برای پیمایش کاربران.

درمقابل، نمونه‌هایی از سئوی کلاه سیاه شامل خرید لینک یا استفاده از تکنیک‌های پنهان‌کاری است. هر تاکتیکی که برای مصرف‌کنندگان فریبنده باشد، به‌عنوان کلاه سیاه شناخته ‌می‌شود. تاکتیک‌های کلاه سیاه بسیار خطرناک هستند و با تکامل الگوریتم‌های گوگل، تأثیرگذاری‌شان نیز هر روز کمتر و کمتر می‌شود.

چرا تکنیک‌های سئو کلاه سفید مهم هستند؟

بی‌توجهی به سئوی کلاه سفید ‌باعث می‌شود سایت شما از گوگل امتیازی دریافت نکند و درنتیجه درصفحات نتایج گوگل (serp) قرار نگیرد. هم‌اکنون گوگل به‌عنوان موتور جست‌وجوی شماره یک دنیا شناخته می‌شود و روزانه میلیاردها نفر از آن بازدید ‌می‌کنند. بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که سایت شما به‌راحتی از طریق جست‌وجو، توسط کاربران جدید کشف شود و مورد توجه قرار بگیرد.

در نظر داشته باشید که گوگل، منبع قدرتمندی برای ‌ترافیک سایت شماست و ممنوع‌شدن توسط آن ‌می‌تواند به کاهش شدید ‌ترافیک سایت و حتی کاهش نرخ فروش منجر شود. درنتیجه، اجرای روش‌های سئوی کلاه سفید بهترین راه برای ایجاد ترافیک ارگانیک و هدایت آن به سایت و نهایتاً تبدیل مخاطب به سرنخ و پس از آن، مشتری است.

۸ تکنیک سئو کلاه سفید

بسیاری از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید وجود دارند که اعتبار و محبوبیت سایت را افزایش می‌دهند. در ادامه به معرفی ۸ تکنیک مهم سئوی کلاه سفید می‌پردازیم که حتی در آینده نیز اهمیت ویژه‌ای خواهند داشت:

۱) محتوای باکیفیت را در اولویت قرار دهید

محتوا پادشاه بود، اما چه چیزی بر پادشاه برتری دارد؟ امپراتور. اکنون محتوا امپراتور است. محتوای ‌سایت شما یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی جست‌وجو در گوگل است و بسیاری اهمیت آن را در آینده بیشتر ‌می‌بینند.

سئوی کلاه سفید - محتوای با کیفیتمنظور فقط نوشتن محتوایی مرتبط و خوب نیست. موتور جست‌وجوی گوگل محتوای سایت شما را براساس طیف وسیعی از سیگنال‌های مختلف مثل توزیع کلمات کلیدی، موضوع، لینک و موارد دیگر ارزیابی ‌می‌کند. راه درست نوشتن محتوا این است که مطمئن شوید به‌اندازه، مرتبط و دارای منبع مناسب است. ابزاری مانند Surfer برای ارائۀ یک تجزیه‌و‌تحلیل سریع از مشخصات ایدئال برای یک مقاله، عالی است.

شما باید هر زمان که محتوایی تولید ‌می‌کنید، مطمئن شوید که مقالۀ شما دارای اطلاعات ارزشمندی برای مخاطب است و همچنین محتوا به اندازۀ کافی جالب و معتبر باشد تا از دیگران لینک بگیرید. ناگفته نماند که سایت شما باید بتواند پاسخ مناسبی به نیاز و خواستۀ‌ مخاطب بدهد وگره‌گشای مشکل او باشد. همان‌طور که مورد بعدی نشان خواهد داد، این چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید، بدون توجه به تکنیکی که استفاده ‌می‌کنید.

۲) ارضای هدف کاربر

گوگل مدت‌هاست نسبت به ارائۀ نتایج جست‌وجو که با هدف جست‌وجوگران مطابقت داشته باشد، وسواس زیادی دارد؛ مأموریتی که «هدف کاربر» نامیده می‌شود. هدف جست‌وجوی کاربر در سئو اهمیت دارد؛ برای گوگل مهم است محتوایی که به کاربر نشان می‌دهد، نیاز و هدف او را تأمین می‌کند یا خیر.

بنابراین، هر کاری که انجام می‌دهید، از محتوای خود گرفته تا طرح‌بندی سایت و تصاویر، باید براساس هدف کاربرانی باشد که از طریق موتورهای جست‌وجو به سایت شما می‌آیند، نیازهای بازدیدکنندگان را برآورده کند و به حل مشکلات آن‌ها کمک کند. مثلاً در نظر بگیرید آیا کاربران فقط به دنبال اطلاع‌رسانی هستند؟ آیا هدف اصلی آن‌ها خرید از سایت است؟ اگر پاسخ اطلاع‌رسانی است، سایت شما باید روی آن متمرکز شود. اگر می‌خواهند خرید کنند، پس هنگام فرود، محصولات، بررسی محصولات و دیدگاه‌ها باید جلوی دید آن‌ها باشد.

به‌طور مثال فرض کنید که می‌خواهید غذایی فوری درست کنید. در گوگل طرز تهیۀ غذای فوری را جست‌وجو می‌کنید. روی اولین نتیجه‌ کلیک می‌کنید، اما متوجه می‌شوید طرز تهیۀ این غذاها یک ساعت طول می‌کشد. سریع دکمۀ بازگشت می‌زنید و برای نتیجۀ بهتر وارد سایت دیگر می‌شوید. در سایت جدید، دستور غذایی را می‌بینید که ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. همان چیزی است که به دنبالش بودید.

الگورتیم گوگل تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن چیزی نیست جز نمایش عنوان و موضوعی که بیشترین ارتباط را با دغدغه یا خواستۀ کاربر دارد. بنابراین، محتوایی که در سایت منتشر می‌کنید از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا مستقیماً توسط موتورهای جست‌وجو رتبه‌بندی می‌شود و براساس کیفیت و ارتباط موضوعی، به نمایش کاربر درمی‌آید.

البته، گاهی‌اوقات الگوریتم‌ها به معیارهای همیشگی مانند محتوا و هدف کاربر وابسته نیستند. برخی از عوامل رتبه‌بندی جست‌وجو در چند سال گذشته بسیار تغییر کرده‌اند، ازجمله اهمیت سازگاری با موبایل.

۳) تمرکز بر سازگاری موبایل

گوگل برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ به این موضوع اشاره کرد که کاربران بیشترین میزان جست‌وجوی خود را از طریق مرورگرهای تلفن‌ هوشمند خود انجام می‌دهند و سازگاری با موبایل را برای هدایت کاربران به‌سمت محتوایی که به‌راحتی در دستگاه‌های تلفن قابل خواندن باشد، مورد توجه قرار داد. (بیشتر بخوانید: آیا محتوا در سئوی مدرن هم نقش پادشاهی دارد؟)

خوشبختانه، ایجاد یک سایت سازگار با موبایل چندان دشوار نیست.

سئوی کلاه سفید - سازگاری با موبایل۴) ایجاد حساب Google My Business

داشتن حساب Google My Business (GMB) به شما کمک ‌می‌کند تا صفحۀ شما در نتایج جست‌وجوی گوگل دیده شود؛ دقیقاً همان نتایجی که جست‌وجوگران به دنبال آن هستند. زمانی که مخاطبان کسب‌و‌کار شما را جست‌وجو کنند، چه سایت و چه آدرس فیزیکی داشته باشید، گوگل اطلاعات کسب‌و‌کار شما را در اختیار جست‌وجوگر قرار ‌می‌دهد تا بداند چگونه ‌می‌تواند به شما دسترسی داشته باشد.

درضمن، حساب GMB، سئوی محلی شما را تقویت ‌می‌کند؛ یعنی وقتی جست‌وجوگر کسب‌و‌کار شما را سرچ کند، شما در صفحۀ اول برای او نمایش داده ‌می‌شوید. الگوریتم گوگل در تلاش برای مطابقت با هدف کاربر است. به‌طور طبیعی، کاربرانی که به دنبال خدمات خانگی، رستوران‌ها یا تفریح در فضای باز هستند، نمی‌خواهند نتایج جست‌وجو را صدها کیلومتر دورتر ببینند.

ممکن است این جست‌وجوها بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که فکر ‌می‌کنید. تحقیقات اخیر نشان داده است که ۸۲٪ از خریداران گوشی‌های هوشمند، جست‌وجوهای «نزدیک من» را انجام داده‌اند. نمایش نتایج جست‌وجو براساس فاصله از موقعیت مکانی، یک فرصت بزرگ برای اکثر سایت‌ها و مشاغل است؛ زیرا به آن‌ها این شانس را ‌می‌دهد که در حوضچه‌ای بسیار کوچک‌تر، بزرگ‌ترین ماهی باشند. این موضوع، موفقیت را بسیار دست‌یافتنی‌تر ‌می‌کند. بهترین راه برای استفاده از این جست‌وجوها، ایجاد‌ صفحۀ GMB برای شرکت شماست.

سئوی کلاه سفید - حساب گوگل بیزینسهنگا‌می ‌که GMB‌ها ایجاد ‌می‌شوند، کاربران به نمایه‌ای شامل آدرس، شماره‌تلفن، نظرات، قیمت‌ها، سایت و موارد دیگر دسترسی دارند.

۵) تجربۀ کاربری (UX) را در اولویت قرار دهید

برآورده‌کردن خواسته‌ها با UX بهتر، یکی از راه‌هایی است که در سال‌های اخیر، تاکتیک‌های سئوی کلاه سفید توجه ویژه‌ای به آن نشان داده‌اند. گوگل اکنون طیف گسترده‌ای از سیگنال‌ها را در اختیار دارد که به آن‌ها اجازه ‌می‌دهد تا تجربیات بد سایت را شناسایی و مجازات کنند.

حتی در گذشته، سیگنال‌هایی مانند نرخ پرش به آن‌ها کمک می‌کرد تا تشخیص دهند که یک سایت چه زمانی تجربۀ بدی را ارائه می‌دهد؛ درواقع وقتی کاربر پس از ورود به سایت فوراً از آن خارج می‌شود، نشان‌دهندۀ آن است که پاسخی در ارتباط با نیاز و دغدغۀ خود دریافت نکرده است.

سئوی کلاه سفید - تجربۀ کاربریاما روش بعدی که در ادامه توضیح می‌دهیم، روشی است که نسبت به سایر راهکارها، گذشتۀ نسبتاً پیچیده‌ای داشته است. کلمات کلیدی میدان اصلی جنگ بین سئوی کلاه سیاه و موتورهای جست‌وجو بوده‌اند.

۶) تحقیقات درمورد کلمات کلیدی

اگر از یک سئوکار در سال ۲۰۰۹ و همین سالی که در آن هستیم درمورد معنای استفادۀ صحیح از کلمات کلیدی سؤال کنید، پاسخ‌های بسیار متفاوتی دریافت خواهید کرد. تکنیک‌های تحقیق کلمۀ کلیدی که ما اکنون استفاده ‌می‌کنیم بسیار متفاوت است. کلمات کلیدی زمانی ابزار اصلی برای دست‌کاری الگوریتم‌های اولیه بودند و این امر در طول سال‌ها به تغییرات قابل توجهی منجر شده است.

تکنیک‌های قدیمی مثل ‌استفاده از کلمات کلیدی و سپس کاشت آن‌ها در هرکجا که ممکن است، رسماً مرده است. موتور جست‌وجوی گوگل دیگر به کلمات کلیدی ساده پاسخ نمی‌دهد. درعوض، مجموعۀ کاملی از سیگنال‌ها را در اطراف عبارات خاص در نظر می‌گیرد تا مشخص کند که آیا آن‌ها به‌درستی و با درنظرگرفتن نیازهای کاربر استفاده می‌شوند یا خیر.

سئوی کلاه سفید - تحقیق کلمات کلیدیمنظور از کلیدواژه‌ها دیگر فقط عبارات منفرد نیست، بلکه استفادۀ صحیح از کلمات کلیدی، مجموعه‌عباراتی که استفاده می‌شوند و تناسب آن‌ها با موضوعاتی که معرفی ‌می‌شوند نیز مدنظر است. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی نقش جدیدی در سئو ایفا ‌می‌کنند و به‌نحوۀ استفاده از کلمات کلیدی نگاه ‌می‌کنند که به شما کمک ‌می‌کند اثربخشی آن‌ها را در طول زمان پیگیری کنید.

۲ ابزار تجزیه‌و‌تحلیل سئو:

 1. Ahrefs
 2. SEMRush

در سئوی مدرن، تحقیق درمورد کلمات کلیدی هنوز مهم است، اما به زمان و ابزار نیاز دارد. این باید بخشی از یک استراتژی بزرگ‌تر باشد، مانند مورد بعدی ما.

۷) بر بازاریابی محتوایی تمرکز کنید

بازاریابی محتوایی یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی است. با بازاریابی محتوایی به محتوای باکیفیت خود اقتدار، اعتبار و طول عمر بیشتری ‌می‌دهید. این یک استراتژی سئوی کلاه سفید است که خبر خوبی برای وبلاگ‌نویسان است و یکی از‌ ترفندهایی است که اغلب مبتدیان سئو از آن غافل ‌می‌شوند.

به‌عنوان یک تکنیک سئوی کلاه سفید، با بازاریابی محتوایی ‌می‌توانید محتوای باکیفیت را در مقابل افراد مناسب قرار دهید و مشتری جذب کنید. این را ‌می‌توان با اشتراک‌گذاری از طریق رسانه‌های اجتماعی، لینک‌دادن صفحات به آن و انتشار در سایت‌های معتبرتر انجام داد.

سئوی کلاه سفید - بازاریابی محتواییبا محتوای خوب شروع کنید. کلمات کلیدی باید بررسی و در سایت بهینه شده باشند، اما محتوا نیز باید واقعاً ارزشمند باشد. یک فرایند تکرارپذیر برای تبلیغ محتوا در رسانه‌های اجتماعی داشته باشید. روی تولید محتوا درمورد موضوعاتی تمرکز کنید که دربارۀ آن‌ها دانش کافی دارید تا بتوانید خود را به‌عنوان مرجع معرفی کنید. با افرادی که محتوای شما را تبلیغ ‌می‌کنند رابطه برقرار کنید. همه‌چیز درمورد روابط است و ممکن است زمان زیادی طول بکشد. خوشبختانه تکنیک بعدی بسیار سریع‌تر حرکت ‌می‌کند.

۸) لینک‌سازی باکیفیت

لینک‌سازی یکی از حساس‌ترین فرایندها در جعبه‌ابزار سئوی کلاه سفید و از مهم‌ترین تکنیک‌های سئو برای رتبه‌بندی است. لینک‌ها بسیار مهم هستند؛ زیرا سایتی که لینک نداشته باشد، لنگ ‌می‌زند. با‌این‌حال، افراط در آن ‌می‌تواند فاجعه‌بار باشد. شما باید محتوایی ایجاد کنید که سایت‌های دیگر با محتوای مشابه بخواهند به آن لینک دهند.

چیزی که یک استراتژی لینک‌سازی را جزو سئوی «کلاه سفید» می‌کند، تعهد به دریافت لینک‌های باکیفیت از ‌سایت‌های واقعی است که به ‌سایت شما مرتبط هستند. بیشتر لینک‌ها از محتوا یا منابع دیگری که برای سایت‌های دیگر ایجاد ‌می‌کنید، به دست ‌می‌آیند. یک تیم عالی از نویسندگان بسازید تا از پس فعالیت شما برآیند.

سئوی کلاه سفید - لینک‌سازیمحتوای باکیفیت، کلمات کلیدی خوب، لینک‌ها و طراحی سایت با بهترین استانداردها و اصول سازگاری با موبایل گرد‌هم می‌آیند تا سئوی پایدار و قابل اعتمادی ایجاد کنند.

تفاوت سئو کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری

از کلاه سیاه و کلاه سفید در دهۀ ۱۹۲۰ در فیلم‌های وسترن استفاده می‌شد. آن‌ها راهی آسان برای تماشاگران برای تشخیص تفاوت بین قهرمان و آدم شرور بودند. قهرمان، کلاه سفید و آدمِ شرور، کلاه مشکی بر سر داشت. این اصطلاح در طول سال‌ها در صنایع مختلف به‌ویژه امنیت، استفاده شده است.

صنعت سئو در رابطه با فعالیت سئو همین عبارت را اتخاذ کرده است. بین انواع روش‌های سئو تفاوت مهمی ‌وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. در ادامه قصد داریم درمورد تفاوت سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری صحبت کنیم.

تفاوت سئوی کلاه سفید با سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه به‌معنای استفاده از روش‌های خطرناک است. شما از تکنیک‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌های گوگل هستند استفاده می‌کنید. سئوی کلاه سیاه از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که برای گوگل قابل قبول نیستند. این تکنیک‌ها برای فریب گوگل برای افزایش رتبۀ شما در نتایج جست‌وجو طراحی شده‌اند و عموماً هیچ سود طولانی‌مدتی برای سایت ندارند. اغلب اوقات تکنیک‌های کلاه سیاه با جریمه‌شدن سایت شما یا حتی بدتر از آن، حذف کامل از رتبه‌بندی به پایان می‌رسند.

اگر در کلاه سفید کیف پول فرد را پس می‌دهید، کلاه سیاه کیف پول را برمی‌دارد و با آن فرار می‌کند. شما می‌دانید که این کار اشتباه است، اما به‌هر‌حال آن را انجام می‌دهید. نمونه‌هایی از تکنیک‌های کلاه سیاه:

 • پرکردن مقالات از کلمات کلیدی و استفادۀ بیش از حد در انکر تکست، متا و محتوا؛
 • استفاده از متن پنهان برای نمایش بیشتر کلمۀ کلیدی؛
 • پنهان‌کردن محتوا (نمایش محتوایی متفاوت از محتوی کاربران به موتورهای جست‌وجو)؛
 • مزرعۀ لینک (به تعدادی سایت گفته می‌شود که محتوای خاصی ندارند و فقط به‌صورت دستی یا ربات به یکدیگر لینک می‌دهند)؛ ارسال لینک خود به صدها «مزرعۀ لینک» مشابه که فقط برای رد‌و‌بدلکردن لینک بیشتر وجود دارند و ارزش بسیار کمی‌ دارند؛
 • اسپم‌ها! انجمن‌های ارسال اسپم و فرم‌های تماس با لینک؛
 • لینک‌های مخفی.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری در جایی بین این دو قرار می‌گیرد. خوب نیست، اما لزوماً بد هم نیست. به این‌ ترتیب، سایت‌هایی که برخلاف دستورالعمل‌ گوگل هستند، ممکن است با ممنوعیت کامل یا جزئی از طرف موتور جست‌وجو جریمه شوند.

اگر خطی را به‌عنوان دستورالعمل گوگل در نظر بگیریم، سئوی کلاه سفید خط را رعایت می‌کند و قبل از رسیدن به آنجا متوقف می‌شود. سئوی کلاه سیاه خط را نادیده می‌گیرد و از آن رد می‌شود. سئوی کلاه خاکستری خط را رعایت می‌کند، اما اغلب از آن عبور می‌کند.

هنگام استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری، کارهایی را انجام می‌دهید که ممکن است گوگل به‌طور خاص آن‌ها را رد نکند، اما بدیهی است که شیوه‌های خوبی نیستند.در مثال کیف پول، سئوی کلاه خاکستری کیف پول را برداشته و مقداری از پول را قبل از بازگرداندن آن به صاحبش برمی‌دارد. چند تکنیک کلاه خاکستری:

 • تراکم کلمات کلیدی بالاتر در محتوا که لزوماً پرکردن کلمات کلیدی نیست، اما همچنان به اندازه‌ای است که برای کاربر غیرطبیعی به نظر برسد. فقط حاوی کلمات کلیدی کافی برای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه است، اما واقعاً ارزش زیادی اضافه نمی‌کند.
 • استفاده از محتوای یکسان برای انتشار در چندین سایت.
 • خرید لینک.

خب، اگر شرکتی به شما ایمیل می‌زند و می‌گوید که می‌تواند به دیده‌شدن آنلاین شما کمک کند، مثلاً اینکه فروش شما را دو برابر می‌کند یا شما را در صفحۀ اول قرار می‌دهد، شاید باید شک کنید. با‌این‌حال، شما را نمی‌دانم، اما اگر کسی سراغ من بیاید و ۱۰میلیون تومان بگیرد و به من بگوید فردا ۱۰۰میلیون تومان بازمی‌گرداند حتماً شک خواهم کرد.

نتیجه

اگر کسب‌وکاری آنلاین دارید، احتمالاً می‌خواهید در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو رتبۀ اول را به دست آورید یا فروش آنلاین خود را افزایش دهید. به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، بدون شک باید از روش‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید. درست است که با رویکردهای سئوی کلاه سیاه به نتایج سریع‌تر دست پیدا می‌کنید، اما آن‌ها بر تکنیک‌های فریبنده تکیه دارند که استانداردهای گوگل را نقض می‌کنند و درنهایت منجر به جریمه می‌شوند.

ساخت سئوی کلاه سفید ‌می‌تواند برای یک سایت حیاتی باشد؛ زیرا اگر قوانین را رعایت نکنید، سایت توسط گوگل ممنوع ‌می‌شود. گوگل روزانه توسط میلیون‌ها نفر بازدید ‌می‌شود و هر بازدید، پتانسیل یک سایت را برای کشف‌شدن توسط یک کاربر جدید نشان ‌می‌دهد. گوگل بدون شک منبعی قدرتمند برای جذب ‌ترافیک به سایت است و ممنوع‌شدن توسط آن ‌می‌تواند به اُفت شدید ‌ترافیک سایت و حتی تجارت منجر شود.

سئوی کلاه سفید نیازمند تعهد طولانی‌مدت و پیروی از دستورالعمل گوگل است که درنهایت تأثیر مثبت و بلندمدتی بر نتایج شما دارد. هیچ راه مطمئنی جز سئوی کلاه سفید وجود ندارد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.