آیا محتوا در سئوی مدرن هم نقش پادشاهی دارد؟

فایل صوتی بلاگ

 

محتوا همیشه ستون فقرات بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) بوده است. محتوا سوخت جت تمام استراتژی‌های موفق سئو است و سال‌ها است که همین‌طور بوده ‌است. با‌این‌حال، با تغییرات مداوم در الگوریتم‌ها و فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل، بسیاری از کارشناسان این سؤال را می‌پرسند که آیا محتوا در سئوی مدرن پادشاه است یا خیر.

در این مطلب از وی‌پدیا به بررسی عمیق این موضوع می‌پردازیم و راجع به تمام دلایلی که همچنان محتوا را چرخ‌دندۀ اصلی سئو نگه ‌می‌دارند، صحبت می‌کنیم.

ارتباط محتوا و سئو چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث اهمیت محتوا در سئوی مدرن شویم، اجازه دهید ابتدا ببینیم محتوا درزمینۀ سئو به چه معناست.

محتوا به هرگونه اطلاعات ارزشمندی اطلاق می‌شود که در یک سایت، برنامه یا پلتفرم شبکه‌های اجتماعی ایجاد و به اشتراک گذاشته می‌شود.

محتوا می‌تواند شامل بلاگ‌ها، مقالات سفید، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها یا هر نوع محتوای چندرسانه‌ای دیگر باشد. به‌طور کلی هدف از تولید محتوا ایجاد ارزش برای کاربران و پاسخ‌گویی به سؤالات آن‌ها است. هرکدام از انواع محتواهایی که نام بردیم، بالاخره در جایی به ‌کار گرفته می‌شوند، اما وقتی محتوای موردنظر به بهینه‌سازی سایت موتورهای جست‌وجو کمک کند، می‌گوییم که آن محتوا برای سئو مناسب‌سازی شده ‌است.

وقتی صحبت از سئوی مدرن و محتوا می‌کنیم، درواقع داریم صحبت از رابط کاربری پیشرفتۀ محتوا می‌کنیم؛ یعنی محتوایی که هوشمند باشد و تا حد ممکن با نیاز کاربر هم‌راستا شده‌ باشد و آن را برطرف کند.

اهمیت محتوا در سئوی مدرن چیست؟

حالا بیایید بررسی کنیم که چرا همچنان محتوا در سئوی مدرن پادشاه است:

۱) محتوا اساس سئو است

سئو همه‌چیز درمورد بهینه‌سازی یک سایت برای کسب رتبۀ بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP) است. هدف از سئو هدایت ترافیک ارگانیک به یک سایت است که محتوا در قلب این سایت قرار دارد.

موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل، محتوای باکیفیت، آموزنده و جذاب را در اولویت قرار می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند بهترین نتایج ممکن را به کاربران خود ارائه دهند و محتوا یکی از راه‌های اصلی برای دستیابی به آن است. بدون محتوا چیزی برای بهینه‌سازی سئو وجود نخواهد داشت.

۲) محتوا ترافیک ارگانیک را هدایت می‌کند

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، هدف اولیۀ سئو هدایت ترافیک ارگانیک به یک سایت است. محتوا نقش مهمی در جذب این ترافیک دارد. معمولاً هنگامی که کاربران در گوگل یک عبارت خاص را جست‌وجو می‌کنند، به دنبال پاسخ یا راه‌حلی برای مشکلات خود هستند.

اگر یک سایت دارای محتوای باکیفیت باشد که به آن سؤالات پاسخ دهد، به احتمال زیاد در SERPها رتبۀ بالاتری دارد. هرچه رتبه بالاتر باشد، سایت ترافیک بیشتری دریافت خواهد کرد و سئوی سایت بهتر می‌شود.

۳) محتوا اقتدار و اعتماد را ایجاد می‌کند

در دنیای دیجیتال امروزی، کاربران می‌خواهند محتوایی را مصرف کنند که قابل اعتماد و معتبر باشد.

آن‌ها می‌خواهند بدانند که اطلاعاتی که می‌خوانند موثق و دقیق است. محتوای باکیفیتی که برای کاربران ارزش ایجاد می‌کند، می‌تواند به ایجاد اقتدار و اعتماد در چشم کاربران کمک کند. این خود به افزایش ترافیک، نرخ تعامل و نرخ تبدیل منجر می‌شود. به بیان دیگر، حتی در سئوی مدرن هم اعتماد مخاطب حرف اول را می‌زند و تنها چیزی که این اعتماد را جلب می‌کند، محتوا است.

۴) محتوا لینک‌ها را جذب می‌کند

لینک‌ها یا همان پیوندها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی سئو حتی در سئوی مدرن هستند. محتوای باکیفیتی که ارزشی را برای کاربران فراهم می‌کند، به احتمال زیاد لینک‌های زیادی را از سایر سایت‌ها جذب می‌کند.

این پیوندها به موتورهای جست‌وجو نشان می‌دهد که محتوا ارزشمند و آموزنده است و باعث دست‌یافتن به رتبه‌های بالاتر در سرپ می‌شود. علاوه‌بر‌این، استفاده از لینک‌های سایت‌های معتبر دیگر نیز می‌تواند به ایجاد اعتماد در چشم کاربران کمک کنند.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

۵) محتوا قابل اشتراک‌گذاری است

شبکه‌های اجتماعی به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند، همچنین به بخشی ضروری‌ از سئو! محتوای باکیفیت که ارزشی را برای کاربران فراهم می‌کند، بیشتر در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، آپارات و یوتیوب به اشتراک گذاشته می‌شود. این محتواها به‌شکل مستقیم یا غیرمستقیم به افزایش دید، ترافیک و نرخ تعامل منجر می‌شوند.

سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی مانند لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و نظرات نیز می‌توانند به افزایش رتبۀ سایت در SERP کمک کنند.

برای نمونه، مطلب تأثیر ویدئو بر سئوی سایت را بخوانید تا ببینید که چطور با محتوای ویدئویی می‌توانید به بهبود بازدید سایت خود کمک کنید.

۶) محتوا سازگار است

موتورهای جست‌وجو دائماً در حال پیشرفت هستند و سئو نیز همین‌طور. خبر خوب این است که محتوا سازگار است و می‌تواند برای هرگونه تغییر در الگوریتم‌ها یا عوامل رتبه‌بندی بهینه شود.

به‌طور مثال، اگر گوگل محتوای مناسب‌سازی‌شده برای موبایل را در اولویت قرار دهد، ‌سایت‌ها می‌توانند محتوای مناسب تلفن‌های هوشمند ایجاد کنند که برای نمایشگرهای کوچک‌تر بهینه شده است. به همین ترتیب، اگر گوگل جست‌وجوی صوتی را در اولویت قرار دهد، ‌سایت‌ها می‌توانند محتوایی ایجاد کنند که برای جست‌وجوهای صوتی بهینه شده باشد؛ مثل پادکست‌های کوتاه‌مدت.

هوش مصنوعی و سئوی مدرن

بسیاری از افراد تصور می‌کنند هوش مصنوعی سئو را نابود می‌کند، اما طبق گفته‌های مدیرانِ مهم‌ترین موتور جست‌وجو یعنی گوگل، هوش مصنوعی فقط نوع ارائۀ محتوا و سئو را تغییر می‌دهد و آن‌ها را نابود نمی‌کند. این تغییر به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا از اتوماسیون بیشتری در تولید محتوای سئو‌شده استفاده کنند.

یکی از مزایای کلیدی هوش مصنوعی در سئوی مدرن، توانایی آن در تجزیه‌و‌تحلیل حجم زیادی از داده‌ها است. این توانایی به ایجاد معلوماتی منجر می‌شود که به‌دست‌آوردن آن در حالت عادی برای کارشناسان سئو کار زمان‌بری است.

الگوریتم‌های ماشین لرنینگ می‌توانند الگوها و روند رفتار کاربر را شناسایی کنند؛ مانند اینکه کدام صفحات بیشترین بازدید را دارند، چه مدت بازدیدکنندگان در یک صفحۀ خاص می‌مانند و چه نوع محتوایی جذاب‌تر است. این اطلاعاتی را که هوش مصنوعی در اختیار متخصصان سئو و بازاریابی دیجیتال قرار می‌دهد، می‌توان برای بهبود محتوا، بهبود تجربۀ کاری و درنهایت بهبود رتبۀ سئو استفاده کرد.

یکی از چیزهایی که سئوی مدرن به آن اهمیت می‌دهد، محتوای شخصی‌سازی‌شده است. هوش مصنوعی روز‌به‌روز بیشتر به‌سمت به‌وجود‌آوردن ابزارهایی می‌رود که محتوا را تا حد ممکن شخصی‌سازی می‌کنند. بنابراین، در آینده‌ای نزدیک، کسب‌وکارهایی در سرپ‌ها جایگاه خود را حفظ می‌کنند که نه‌تنها به محتوای سئو‌شده، بلکه به محتوای سئو‌شده و شخصی‌سازی‌شده اهمیت می‌دهند.

در آخر

راجع به اهمیت محتوا در سئوی مدرن تا جای ممکن توضیح دادیم. حداقل تا به این لحظه محتوا همچنان بیشترین نقش را در بهبود سئو دارد. هرچقدر هم که سئو پیشرفت کند، محتوا با آن تطابق پیدا می‌کند.

 درواقع، بدون محتوا چیزی برای رفع نیاز مخاطب وجود ندارد و سئو به محتوا گره خورده ‌است. مهم این است که با تغییرات اصول سئو، نوع ارائۀ محتوای شما هم تغییر کند.

هوش مصنوعی و محتوای تولید‌شده توسط آن، به‌تازگی نقش پررنگ خود را در سئوی مدرن شروع کرده ‌است و این نقش قرار است در آینده‌ای بسیار نزدیک‌ پررنگ‌تر هم بشود. بنابراین مهم است که با توجه به الگوریم‌های سئوی مدرن، تا جای ممکن از این هوش و محتواهای تولید‌شده توسط آن استفاده کنیم تا رتبه‌‌مان را در سرپ‌ها از دست ندهیم.

سؤالات متداول

آیا با تغییر الگوریتم‌های سئو تولید محتوا از بین می‌رود؟


خیر! تولید محتوا از بین نمی‌رود، بلکه ساختار و نوع ارائۀ آن تغییر پیدا می‌کند، چون پایۀ سئو محتوا است و اگر محتوایی نباشد، سئویی هم وجود ندارد.

چه عواملی در سئوی مدرن بیشترین تأثیر را دارند؟


در سئوی مدرن بیشتر از همه کیفیت محتوا، ارتباط محتوا و نیاز کاربر، رابط کاربری مناسب محتوا و همچنین محتوای شخص‌سازی‌شده از اهمیت برخوردار است.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.