تکنیک‌های معرفی محصول جدید + ۲۰ نمونه متن معرفی محصول

اگر بخواهید یک اثر ماندگار خلق کنید، باید از مرحلۀ معرفی محصول شروع کنید. درواقع باید با اقدام درست، افراد را کنجکاو کنید به سراغتان بیایند و بخواهند از ماحصل کارتان بیشتر بدانند. اگر این مرحله را به‌خوبی پشت‌سر بگذارید، می‌توانید مطمئن باشید که تا مدت‌ها ورد زبان‌ مخاطبانتان هستید و همه از کارهای شما صحبت می‌کنند.

در این مطلب از وی‌پدیا درمورد معرفی و تبلیغ محصول صحبت می‌کنیم. در ابتدا توضیح می‌دهیم منظور از معرفی محصول چیست و سپس به سراغ مراحلی می‌رویم که با درنظر گرفتن آن‌ها می‌توانید یک معرفی محصول فوق‌العاده‌ای را رقم بزنید. پس از آشنایی با تکنیک‌های معرفی محصول نیز، از ۲۰ نمونه متن معرفی محصول پرده‌برداری می‌کنیم.

منظور از معرفی محصول چیست؟

یکی از کارهایی که سرنوشت محصولتان را در همان روزهای اولیهٔ ورود به بازار مشخص می‌کند، معرفی محصول است. اگر محصولتان یکی از بهترین پاسخ‌ها برای بزرگ‌ترین نیاز مشتری باشد، با معرفی اشتباه به هیچ‌جا نمی‌رسد؛ پس باید به دنبال راهی بگردید که با استفاده از آن، اطلاع‌رسانی درست و دقیقی دربارۀ محصول خود داشته‌ باشید.

پس اول از همه بهتر است، مطمئن شوید محصولتان همۀ آزمون‌های خود را با موفقیت پشت‌سر گذاشته ‌است. سپس، به سراغ مراحلی بروید که با پشت‌سرگذاشتن آن‌ها، به نقطه‌ای می‌رسید که می‌توانید محصولتان را به‌درستی به دیگران معرفی کنید. این مراحل را در ادامهٔ مطلب برایتان توضیح می‌دهیم.

مراحل معرفی محصول به مشتری

مرحلۀ قبل از معرفی

اولین قدمِ معرفی و تبلیغ محصول، با گام‌هایی نامرئی شروع می‌شود. قرار نیست در این قدم بسته‌بندی جذابی انجام دهید و محصول را بلافاصله در دست مخاطبان بگذارید. در این مرحله که مهم‌ترین مرحله نیز به حساب می‌آید، باید برای تبلیغ محصول جدید برنامه‌ریزی کنید. در این برنامه‌ریزی باید توجه ویژه‌ای به موارد زیر داشته ‌باشید:

 • تاریخی برای لانچ محصول مشخص کنید؛
 • نگاهی به معرفی محصولِ کسب‌وکارهای رقیب بیندازید؛
 • محتوای تبلیغ خود را آماده کنید؛
 • مشخص کنید که از کدام روش و کانال بازاریابی می‌خواهید استفاده کنید؛
 • چند نمونه از محصول را در اختیار اطرافیان قرار دهید و بازخوردهای‌شان را دریافت کنید.

مرحلۀ معرفی

کارهایی را که برنامه‌ریزی کرده‌اید، مو‌به‌مو اجرا کنید تا نتیجۀ شگفت‌انگیزی بگیرید. البته هنگام معرفی محصول، صداقت را فراموش نکنید. از کلمات و جملاتی استفاده کنید که توصیف‌کنندۀ واقعی محصولتان باشد. علاوه‌براین، پیشنهادهای جذابی مانند تخفیف یا ارائۀ رایگان را فراموش نکنید تا افراد بیشتری متقاعد شوند محصول شما را خریداری کنند.

مرحلۀ بعد از معرفی

توجه داشته باشید که این آخرین باری نیست که محصولی جدید را روانۀ بازار می‌کنید؛ پس عملکردتان را بررسی کنید و نگاهی به نقاط ضعف و قوت آن بیندازید. برای این کار به سراغ بازخوردهای دیگران بروید و از اطلاعات آن‌ها برای بهبود کارتان کمک بگیرید. با سوشال لیسنینگ به‌راحتی متوجه می‌شوید که افراد چه چیزهایی درموردتان گفته‌اند و شما چه قدمی برای بهترشدن می‌توانید بردارید.

راهکارهای خلاقیت در معرفی محصول

چطور به مشتریان اطلاع دهید که محصول تازه‌ای برای آن‌ها آماده کرده‌اید؟ خوشبختانه امروزه به لطف دیجیتال مارکتینگ، راه‌های تبلیغ محصول بسیار زیاد و متنوع است. در ادامه ۱۲ روش خلاقانه برای معرفی محصول را خدمتتان توضیح می‌دهیم.

۱) ارسال ایمیل معرفی

بازاریابی ایمیلی یکی از ارزان‌ترین و پربازده‌ترین راه‌های معرفی محصول است. البته افراد زیادی گمان می‌کنند که این روش دیگر جوابگو نیست و باید به سراغ استراتژی‌های تبلیغاتی دیگری رفت، اما بهتر است این فکر را دور بیندازید و دست‌به‌کار شوید.

تمام خلاقیت خود را به کار بگیرید تا تیتری خلاقانه برای ایمیل معرفی محصول خود طراحی کنید؛ تیتری که نگاه مشتری را در میان ایمیل‌های مختلف به خود جلب کند و او را کنجکاو کند تا آن را باز کند. سپس یک کال تو اکشن مؤثر بنویسید؛ دعوت به اقدامی که مشتری را ترغیب کند روی آن کلیک کند و یک مرحله به خرید نزدیک‌تر شود.

۲) شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد و حفظ ارتباط بین انسان‌ها شکل گرفته‌اند. ازآنجایی‌که در این شبکه‌ها بین کسب‌وکار و مشتری رابطه‌ٔ دوطرفه‌ای شکل می‌گیرد، می‌توانید با تولید محتوا خودتان را به‌راحتی در دل مخاطبان جا دهید. سپس، در زمان مناسب محصولتان را به مشتری معرفی کنید. یکی از ویژگی‌هایی که این رسانه‌ها دارند، هزینۀ پایین حضور و فعالیت در آن‌هاست.

۳) برگزاری مسابقه

حتی یک جایزۀ کوچک می‌تواند برخی را ترغیب کند تا اقدام مطلوبی (عمل موردنظر شما) را انجام دهند. ازآنجایی‌که افراد چالش و مسابقه را دوست دارند، از این فرصت برای معرفی محصولتان استفاده کنید. البته باید بدانید که مخاطبان به هر قیمتی در این مسابقات شرکت نمی‌کنند، پس ارزشی به آن‌ها ارائه دهید تا ترغیب به شرکت در این قبیل از مسابقات و چالش‌ها شوند.

برای انجام بی‌نقص یک مسابقه، ببینید بهتر است آن را در چه زمانی،‌ چگونه و در کجا برگزار کنید و چه هدایایی برای برندگان درنظر بگیرید. در یک کلام، برای برگزاری یک مسابقه از توجه به جزئیات غافل نشوید.

۴) شرکت در نمایشگاه‌ها

قرار است چه نمایشگاه‌هایی برگزار شود و مشتریانتان در کدام‌یک از آن‌ها حضور پیدا می‌کنند؟ از این فرصت برای معرفی محصول خود استفاده کنید. بعد از رزرو غرفۀ مناسب، محصولتان را در معرض نمایش قرار دهید. با انجام چنین کاری، افراد متفرقه با شما و محصولتان آشنا می‌شوند.

۵) برگزاری رویداد

اپل ازجمله شرکت‌هایی است که معرفی محصولات خود را با برگزاری رویداد‌های مختلف انجام می‌دهد. شما هم برنامه‌ای ترتیب دهید و افراد مختلفی را از حوزه‌های گوناگون فرا بخوانید تا در یک رویداد رسمی از محصول جدیدتان رونمایی کنید. البته پس از همه‌گیری کرونا، بسیاری از رویدادها، امروزه به‌صورت آنلاین‌ و در قالب وبینار نیز برگزار می‌شوند؛ بنابراین با توجه به شرایط خودتان، یک دورهمی آنلاین یا حضوری تدارک ببینید و تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا آن را بی‌نقص و فوق‌العاده به اتمام برسانید.

۶) پخش زنده

یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌ها در شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند اینستاگرام، برگزاری لایو است؛ چون شما از قبل ذهنیتی ندارید که قرار است ماجرا به چه شکلی پیش برود و کار به کجا برسد. همین مسئله افراد را مجاب می‌کند که تا آخر پای تماشای آن بنشینند. اگر شما هم محصولی دارید، با استفاده از قابلیت پخش زنده، مانند لایو اینستاگرام، دیگران را از وجود آن آگاه کنید.

۷) ارسال محصول به‌عنوان هدیه

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بهترین راه‌ها برای ورود و تسخیر قلب مشتریان است. شما هم از این فرصت استفاده کنید و یک محصول را به‌عنوان هدیه برای اینفلوئنسرهای مرتبط با حوزهٔ فعالیتتان ارسال کنید. سپس از آن‌ها بخواهید درصورتی‌که از محصول شما راضی بودند، آن را به دنبال‌کنندگانشان نیز معرفی کنند.

۸) همکاری با بلاگرها

بلاگرها متخصصانی هستند که افراد را در یک حوزۀ خاص راهنمایی می‌کنند. درست مانند مورد قبل، می‌توانید محصولتان را به دست بلاگرها برسانید تا بعد از بررسی، آن را به مخاطبانشان معرفی کنند. با این روش، احتمال دیده‌شدن و خرید محصولتان بالاتر می‌رود؛ چون از قبل اعتمادی بین بلاگر و مخاطبانش شکل گرفته‌ است. بلاگرهایی که فالوئرهای زیادی دارند، انتخاب مؤثری به حساب می‌آیند، اما همکاری با آن‌ها طبیعتاً هزینۀ زیادی نیز خواهد داشت.

البته برای کاهش هزینه‌های تبلیغات خود می‌توانید به‌جای استفاده از بلاگر بسیار معروف، به سراغ چند بلاگر با فالوئر کمتر بروید. معمولاً میکروبلاگرهایی که بین ۱۰ تا ۱۰۰هزار فالوئر دارند، برای بسیاری از مخاطبان از جذابیت بالایی برخوردار هستند.

۹) تبلیغات تلویزیونی

اگر می‌خواهید اکثر افراد را از محصولتان آگاه کنید، تبلیغات تلویزیونی می‌تواند غوغا کند. با وجود حضور پررنگ فضای دیجیتال، هنوز هم این جعبۀ جادویی مخاطبان خاص خود را دارد. با تبلیغ در شبکه‌های مختلف تلویزیونی در زمان‌های مختلف شبانه‌روز مانند قبل و بعد از پخش مسابقات فوتبال، مخاطبان جدیدی به سمتتان می‌آیند، اما هزینۀ معرفی محصول (و در کل تبلیغات) در این شبکه‌ها بسیار زیاد است.

۱۰) رسانه‌های چاپی

درست است که دنیای دیجیتال تغییرات بزرگی در سبک زندگی افراد به ‌وجود آورده‌ است، اما هنوز هم رسانه‌های عمومی و تخصصی بسیاری به‌صورت هفتگی و ماهانه چاپ می‌شوند و عدهٔ بسیاری آن‌ها را خریداری و مطالعه می‌کنند. اگر بدانید که مخاطبانتان بیشتر به‌سمت کدام رسانه کشیده می‌شوند، می‌توانید به‌درستی برای تبلیغ محصولتان روی آن حساب کنید.

۱۱) ارسال اس‌ام‌اس

بازاریابان زیادی گمان می‌کنند که بازاریابی پیامکی منسوخ شده ‌است؛ اما این روش نسبتاً کم‌هزینه، هنوز هم کارایی خاص خودش را دارد.

کافی است یک جملۀ جذاب در ابتدای متن اس‌ام‌اس‌تان بنویسید و آن را برای مخاطبانتان ارسال کنید. افراد زیادی بلافاصله با دیدن عنوانی جذاب روی نوتیفیکیشن تلفن همراهشان، کنجکاو می‌شوند تا آن را باز کنند و اطلاعات بیشتری کسب کنند. در ادامه باید هنرتان را نشان دهید و آن‌ها را متقاعد کنید تا روی لینکی که در متن اس‌ام‌اس‌تان قرار داده‌اید، کلیک کنند و به صفحهٔ فرود معرفی محصولِ مربوطه بروند.

۱۲) معرفی دهان‌به‌دهان

تبلیغات دهان‌به‌دهان یکی از راه‌های زمان‌بر، اما مؤثر در معرفی محصول است. اگر مشتریانتان از خدمات و محصولاتی که به آن‌ها ارائه می‌دهید راضی باشند، شما را بدون چشم‌داشت به نزدیکان خود مانند دوستان و همکاران معرفی می‌کنند. بنابراین از این فرصت برای معرفی محصول جدید خود، خصوصاً به اشخاصی که ممکن است با برند شما آشنایی نداشته باشند، غافل نشوید.

تکنیک‌های کلیدی نحوۀ معرفی محصول به مشتری

در تمام موارد بالا اشاره کردیم که تولید محتوای جذاب و خلاقانه کلید موفقیت در کنجکاوی مخاطب است. حال ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که چطور این کار را انجام دهید. در ادامه به معرفی تکنیک‌های گوناگونی می‌پردازیم که با انجام آن‌ها می‌توانید محصولتان را به بهترین شکل به مخاطبانتان معرفی کنید.

box

صباویژن

دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی

کلیک کنید

۱) مشخص‌کردن بازار و مخاطب هدف

اگر می‌خواهید فروشنده‌ای باشید که محصول خود را به همۀ افراد می‌فروشد، حتی یک محصول هم نخواهید فروخت. بازار و مخاطب مناسب خود را بشناسید؛ افرادی که به محصولتان نیاز دارند، مشتری شما هستند. بنابراین باید دنبال راه‌هایی بگردید که نظر آن‌ها را به‌سمت خودتان جلب کنید.

۲) تعیین مزیت خود نسبت به رقبا

از همان ابتدای معرفی محصول باید مشخص کنید چرا مخاطب باید به‌سمت استفاده از محصول شما بیاید. محصولتان گره از کدام مشکل مشتری باز می‌کند که می‌خواهید به‌جای رقبا، به سراغ شما بیاید؟ زمانی‌ که پاسخی برای این دست از سؤال‌ها پیدا کنید، عملکرد بهتری نیز در معرفی محصول خود خواهید داشت.

۳) بسته‌بندی و طراحی منحصربه‌فرد

یک بسته‌بندی جذاب می‌تواند از همان اول نگاه‌ها را به‌سمت محصول و برندتان جلب کند. زمانی ‌که مِهرِ محصول به دل مخاطب بنشیند، احتمال بیشتری وجود دارد که آن محصول را نیز خریداری کند.

۴) تعریف داستان محصول

محصولی که الان روی میز است، از همان اول به همین صورت نبوده‌ است. اکثر افراد از شنیدن مسیر پرفرازونشیبی که برای طراحی و عرضهٔ محصولتان طی کرده‌اید، لذت می‌برند. یک ارائۀ عالی از روند پیشرفت محصول داشته ‌باشید. بگویید چه شد که به فکر تهیۀ این محصول افتادید و با چه چالش‌هایی در روند تهیۀ آن روبه‌رو شدید. شنیدن داستان پشت یک محصول، می‌تواند احساسات افراد را درگیر و آن‌ها را برای خرید متقاعد کند.

۵) استفاده از تمام فرمت‌های محتوا

تصور کنید یک متن بی‌نقص نوشته‌اید که به تمام سؤالات مخاطب جواب می‌دهد، اما آیا مخاطب وقت و حوصلۀ کافی برای خواندن آن را دارد؟ آماده‌کردن چند عکس از فرایند یادگیری یا یک ویدئوی آموزشی کوتاه، بهتر می‌تواند این کار را انجام دهد. زمان انتخاب فرمت محتوا، نیاز مخاطب و تأثیرگذاری بالای آن را نیز در نظر ‌بگیرید.

۶) استفاده از تکنیک‌های کپی‌رایتینگ

گاهی تنها یک جملۀ واضح و جذاب، مانند یک معجزه عمل می‌کند و مشتری را به‌سمت شما می‌کشاند. استفاده از تکنیک‌های کپی‌رایتینگ اتفاقات خوبی را برای برندتان رقم می‌زند و شما را یک پله به مخاطبان نزدیک می‌کند. هنگام تولید محتوا، می‌توانید از این تکنیک‌ها برای اثرگذاری بیشتر و بهتر روی مخاطبان هدفتان کمک بگیرید:

 • PAS
 • BAB
 • FAB
 • ACCA

نمونۀ متن معرفی محصول (۲۰ نمونه)

در ادامه، ۲۰ نمونه متن معرفی محصول را در اختیارتان می‌گذاریم. هرکدام از این نمونه‌ها می‌تواند در شرایط مختلف مانند تهیۀ اشتراک، معرفی قابلیت جدید، دریافت سرنخ، فعال‌شدن بخش مشاوره و… به شما کمک کند. پیش از انتخاب هر یک از این نمونه‌ها، مطمئن شوید نحوۀ تبلیغ محصولتان با آن هماهنگ باشد.

 1. به باشگاه مشتریان شرکت… خوش آمدید! شما جزو اولین افرادی هستید که به دعوت ما پاسخ مثبت دادید. به پاس قدردانی، هدیه‌ای به ایمیل شما ارسال می‌شود.
 2. آیا می‌دانستید با استفاده از پلتفرم مدیریت زمان ما، برنامه‌ریزی برای انجام کارهای روزانه‌تان تا نیم ساعت کاهش می‌یابد؟ کافی‌ست روی لینک زیر کلیک کنید تا با نحوهٔ کار با این پلتفرم آشنا شوید.
 3. آیا می‌خواهید با خیال راحت محصول خود را معرفی کنید؟ ما چک‌لیستی برای این منظور برای‌تان آماده کرده‌ایم. کافی‌ست ایمیل خود را وارد کنید تا آن را به‌صورت رایگان دریافت کنید.
 4. دوست دارید داستان پشت پردهٔ لانچ محصول جدیدمان را بدانید؟ برای اطلاعات بیشتر روی گزینه‌ٔ ادامه کلیک کنید. در ضمن ما بخشی از درآمد این اطلاع‌رسانی را در اختیار کودکان کار مؤسسۀ … قرار می‌دهیم.
 5. آیا می‌دانستید که هزینۀ تبلیغات کلیکی برخلاف سایر روش‌های تبلیغات آنلاین، تنها به‌ازای هر کلیک، از افراد کم می‌شود؟ اگر بودجۀ محدودی دارید، کارشناسان ما آمادهٔ ارائهٔ مشاورهٔ رایگان در این زمینه به شما هستند.
 6. می‌خواهید متن تأثیرگذارتری برای پست‌های اینستاگرامتان بنویسید؟ دورۀ «آموزش تکنیک‌های کپی‌رایتینگ در ۴ ساعت» را تهیه کنید و زیروروشدن فروشتان را با چشمان خود ببینید!
 7. از ساعت ۱۲ امشب تا ساعت ۱۱:۵۹ دقیقۀ فردا می‌توانید با ۳۰٪ تخفیف در دورۀ خودآرایی ما شرکت کنید. این پیشنهاد تا ۳ ماه آینده تکرار نمی‌شود.
 8. ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه، آمادۀ رونمایی از محصول جدیدمان باشید. با این محصول می‌توانید بدون اینکه کوچک‌ترین زحمتی به خود بدهید، به وزن ایدئالتان برسید.
 9. درخواست شما برای حضور در رویداد … با موفقیت ثبت شد و در دو روز آینده، کارت ورود مخصوص شما آماده و برایتان ارسال می‌شود.
 10. آیا از کرم ضدآفتاب خود راضی بودید؟ با یک پیام ویدئویی، احساستان را نسبت به استفاده از این محصول با ما در میان بگذارید.
 11. از محصولاتمان دیدن کنید و برایمان بنویسید که جای خالی کدام محصول را بیشتر احساس می‌کنید؟
 12. اگر می‌خواهید تخفیف بیشتری شامل حالتان شود، محصول ما را به دوستان خود نیز معرفی کنید. برای این کار روی لینک زیر کلیک کنید.
 13. یک دقیقه زمان بگذارید و نظرتان را درمورد استفاده از محصولمان ثبت کنید و پس از ۲۴ ساعت، منتظر نتایج قرعه‌کشی نظرسنجی ما باشید.
 14. قرار است در انتهای تابستان از نسل جدیدی از محصولاتمان رونمایی می‌کنیم. اگر می‌خواهید جزو اولین کسانی باشید که با ویژگی‌ها و قیمت محصولات جدیدمان آشنا می‌شوند، آدرس ایمیل و شماره‌تماس خود را ثبت کنید.
 15. می‌خواهید به سفر بروید اما بودجۀ محدودِ شما، قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری را از شما می‌گیرد؟ آژانس گردشگری … با برگزاری انواع تورهای موفق داخلی و خارجی، بهترین گزینهٔ مناسب با بودجۀ‌تان را به شما پیشنهاد می‌کند.
 16. اگر از جواهرات تکراری خسته شده‌اید، بهتر است مدل اختصاصی خودتان را از طریق لینک زیر پیدا کنید. در … با توجه به سبک و سلیقۀ شما، جواهر مورد علاقه‌تان را طراحی می‌کنیم.
 17. این روزها پس‌انداز‌کردن کار حضرت فیل است. اگر می‌خواهید از دغدغۀ مالی‌تان کم شود، در … سرمایه‌گذاری کنید.
 18. می‌خواهید به شیراز سفر کنید اما به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌های سفرتان هستید؟ با ثبت‌نام در سرویس … در جریان ارزان‌ترین قیمت بلیت‌ها و هتل‌ها شیراز قرار بگیرید.
 19. به‌جای هزینۀ چندباره برای لوازم آرایشی نامناسب، ۵ دقیقه زمان بگذارید و به سؤالات زیر پاسخ دهید. بعد از این زمان، می‌توانید گزینۀ مناسب خود را در هرجا پیدا کنید.
 20. دلتان نمی‌خواهد کیفیت را فدای کمیت کنید؟ با خرید لوازم خانگی خارجی از فروشگاه … می‌توانید هزینۀ خرید محصولات را در اقساط ۶۰ ماهه بپردازید.

۲ نمونه معرفی محصول موفق در ایران

در ایران، نمونه‌های موفق در تبلیغ و معرفی محصول کم نداریم، اما بعضی از آن‌ها مانند بلو بانک، در ذهن مخاطبان ماندگارتر شدند. در این مسیر، توجه به خلاقیت و نیاز به به‌کار‌گرفتن آن در تبلیغ محصول، غوغا می‌کند.

بلوبانک اولین بانکی بود که کار خود را بدون داشتن شعبۀ فیزیکی شروع کرد. این بانک با شعار «زمین بازی را عوض کردیم»، همۀ باورهای قدیمی ذهنی افراد را دور ریخت و نشان داد که بدون تلف‌شدن بخشی از وقتتان می‌توانید تنها با چند کلیک و در مدت زمان کوتاهی، حساب باز کنید.

اسنپ نیز از جمله برندهایی است که به شکل جذابی دست به معرفی محصولات خود می‌زند. اسنپ در ابتدا، کار خود را با ارائهٔ خدمات تاکسیِ اینترنتی شروع کرد، اما رفته‌رفته با ورود به حوزه‌های دیگر، خدمات خود را نیز گسترش داد. «اسنپ جوابه» یکی از شعارهایی بود که در آن، اسنپ به خدمات متنوع خود در حوزۀ حمل‌ونقل، سوپرمارکت و … اشاره کرد.

درنهایت…

در این مطلب از بلاگ صباویژن درمورد معرفی محصول صحبت کردیم، مراحل آن را نام بردیم و برایتان از راه‌ها و تکنیک‌هایی صحبت کردیم که می‌توانید به کار بگیرید تا تبلیغاتی به‌یادماندنی را حول معرفی محصول جدیدتان، رقم بزنید. در ادامه نیز، به ۲۰ نمونه متن برای ترغیب به خرید، اطلاع از تخفیف و… اشاره کردیم و در پایان، از دو برندی که معرفی محصول جذاب و به‌یادماندنی‌ای داشتن نام بردیم.

اگر نحوۀ معرفی محصول خاصی بوده که نظرتان را به خود جلب کرده‌ است، حتماً نام یا لینک آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

۴.۷/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.