بهترین کتاب‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ در ۲۰۲۳

11 کتاب دیجیتال مارکتینگ که باید بخوانید!

بازاریابی دیجیتال مجموعه‌ای از استراتژی‌هایی است که برای تبلیغ یک محصول یا خدمات و با استفاده از کانال‌های دیجیتال انجام می‌شود. این کانال‌ها شامل رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجو، ایمیل و سایت‌ها هستند. به بیان دیگر، کسب‌وکارها با استفاده از کانال‌های دیجیتال به مخاطبان خود دسترسی پیدا کرده و با آنان تعامل می‌کنند تا نتایجی مانند ترافیک سایت، تولید سرنخ و فروش را به دست آورند. علاوه‌‎براین، بازاریابی دیجیتال ایجاد آگاهی از برند، افزایش تعامل و وفاداری مشتری و افزایش درآمد را نیز با خود به همراه دارد.

اما ما در این محتوا از بلاگ صباویژن می‌خواهیم به این سؤال بپردازیم که کدام کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانند بهترین منابع یادگیری ما باشند.

درصورتی که فرصت خواندین این مطلب را ندارید؛ پیشنهاد میکنیم این فایل صوتی از بلاگ صباویژن را گوش دهید.

بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ ایرانی و خارجی

کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ با توضیح جامع بخش‌های مختلف این علم و ارائۀ فرایندهای آزموده‌شده، شما را در فراگیری بازاریابی دیجیتال کمک می‌کنند. در ادامه ۱۱ کتاب‌ برتر در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ را معرفی کرده‌ایم:

۱) کتاب بازاریابی پرمحتوا (Epic Content Marketing)

کتاب بازاریابی پرمحتواداستان‌سرایی بدون شک یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌ها و سرگرمی‌های شناخته‌شدۀ بشر بوده است. نیاکان ما داستان‌های خود را روی سنگ‌ها حک کرده و نحوۀ زندگانی خود را به ما منتقل کرده‌اند.

درحقیقت، اگر داستان‌ها به‌درستی گفته شوند، می‌توانند افراد را در مسیر مؤثری پیش ببرند، بدون آنکه آن‌ها را مجبور به انجام کاری کنند.

بازاریابی پرمحتوا کتابی است که به بازاریابان آموزش می‌دهد چگونه داستان‌هایی سرگرم‌کننده و متقاعدکننده بنویسند تا مشتریان را تحت‌تأثیر قرار داده و آنان را مجاب به انجام عمل دلخواه خود کنند.

این کتاب بر محتواهایی تمرکز دارد که ما در فضای آنلاین می‌بینیم و با یکدیگر به اشتراک می‌گذاریم. به بیان دیگر، بازاریابی پرمحتوا به دنبال آن است که به بازاریابان آموزش دهد با نوشتن یک محتوا توجه مخاطبان خود را جلب کرده و آنان را به خواندن محتوا ترغیب کنند تا درنهایت پیام تبلیغاتی خود را از طریق محتوا، به مخاطب هدف خود برسانند.

۲) کتاب دیجیتال مارکتینگ به زبان آدمیزاد (Digital Marketing For Dummies)

کتاب دیجیتال مارکتینگ به زبان آدمیزاداکثر ما ترجیح می‌دهیم یک راهنمای ساده درمورد موضوع موردعلاقه‌مان پیدا کنیم تا اساسی‌ترین مفاهیم را به ساده‌ترین شکل ممکن در اختیارمان بگذارد. خوشبختانه در حوزۀ کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ خارجی، کتابی با نام Digital Marketing For Dummies وجود دارد که ابتدایی‌ترین موضوعات را در این حوزه توضیح داده و شما را با تمامی زیرشاخه‌های آن مانند بازاریابی محتوایی و سئو آشنا می‌کند.

به بیان دیگر، این کتاب بازاریابان تازه‌کار را هدف قرار داده و به آنان چگونگی تشکیل استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، ایجاد راهکارهایی برای گسترش برند، افزایش مخاطبان و کسب درآمد از مشتریان را آموزش می‌دهد.

۳) کتاب Youtility

کتاب Youtility

یکی از مهم‌ترین ارتباطات در کسب‌وکارتان، رابطۀ برند شما با مشتریان است.

مشتریان ستون‌ فقرات و سوخت هر کسب‌وکاری هستند که بدون وجود آن‌ها هیچ تجارتی به‌سادگی شکل نخواهد گرفت؛ بنابراین، بازاریابان باید یاد بگیرند که چگونه بین برند و مشتریان اعتماد ایجاد کنند.

کتاب Youtility مبارزات بیش از ۷۰۰ برند را که در تلاش برای بهبود استراتژی بازاریابی خود هستند به تصویر می‌کشد و تجربیات آنان را برای خوانندگان شرح می‌دهد. به بیان دیگر، این کتاب خارجی یک درس طولانی درمورد چگونگی ایجاد روابط سودآور با مشتری بوده که ایجاد اعتماد، مهم‌ترین ویژگی این روابط است.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

درحقیقت شما با خواندن آن می‌آموزید که چگونه یک کسب‌و‌کار می‌تواند با دنیای در حال تغییر بازاریابی دیجیتال به تکامل خود ادامه دهد، از رقبای خود جلو بزند و هر بار به بهترین شکل مشتریان خود را تأمین کند.

۴) کتاب موفق‌سازها: راز محبوبیت در این زمانۀ آشفته (Hit Makers /The Science of Popularity in an Age of Distraction)

کتاب موفق‌سازها راز محبوبیت در این زمانۀ آشفتهتصوری که اکثر ما از محتواهای وایرال و محبوب داریم آن است که آنان فقط به‌صورت شانسی در یک زمان درست، به مخاطب مناسبی نشان داده شده‌اند؛ اما کتاب Hit Makers این نظریه را زیر سؤال می‌برد و اثبات می‌کند که آهنگ‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌های پرهزینه، شوخی‌های اینترنتی و برنامه‌های درجه‌یک به‌یکباره به موفقیت نرسیده و حتی این آشفته‌بازار هم تحت سلطۀ قوانین مشخصی است.

به بیان دیگر، نویسندۀ این کتاب، Derek Thompson، رابطۀ محبوبیت با ذهن آدمی و محبوبیت در بازار را برای ما می‌شکافد و می‌کوشد داستان پیچیدۀ راز محبوبیت برخی محصولات را با زبانی ساده برای مخاطب بیان کند.

همچنین، این کتاب، از سری کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ، بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی محبوب را بررسی کرده و شکست یا موفقیت آنان را تحلیل می‌کند. Derek Thompson به ظهور پدیده‌های فرهنگی مانند فیس‌بوک نیز می‌پردازد و چگونگی تبدیل آن به غول رسانه‌های اجتماعی امروزی را تشریح می‌کند.

۵) کتاب بازاریابی اجازه‌ای (Permission Marketing)

کتاب بازاریابی اجازه‌ایSeth Godin نامی شناخته‌شده در صنعت بازاریابی دیجیتال بوده و کتاب‌های مختلفی در این حوزه نوشته است. اما اگر به دنبال شناخت نوع نگاه او به digital marketing هستید می‌توانید به کتاب Permission Marketing مراجعه کنید.

Permission Marketing به شما کمک می‌کند خارج از چارچوب فکر کرده و کمپین‌های بازاریابی مؤثرتری با استراتژی‌های بهتر ایجاد ‌کنید. همچنین، شما با خواندن آن می‌توانید کپی‌رایتینگ خود را تقویت کرده، پیام‌های برند جذابی نوشته و مشتری‌ها را مجذوب خود کنید. به بیان دیگر، این کتاب راهنمایی عالی برای افرادی است که می‌خواهند با مشتریان آنلاین خود روابط قوی ایجاد کنند.

۶) کتاب مرجع کامل بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing: Strategy, Implementation & Practice)

Digital Marketing Strategyمرجع کامل بازاریابی دیجیتال یکی از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ برای مبتدیان است. نویسندگان این کتاب، Dave Chaffey و Fiona Ellis، از اصول اولیه شروع می‌کنند و به جدیدترین روندها در صنعت می‌پردازند. به گفتۀ نویسندگانِ کتاب Digital Marketing، هنگامی که اهداف بازاریابی خود را به‌طور واضح تعیین کردید، به بازاریابی دیجیتال برای حرکت در مسیر رقابتی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نیاز خواهید داشت.

این کتاب همچنین اصول عملی کسب‌وکار را از طریق مطالعات موردی و مصاحبه با کارکنان بازاریابی در eBay و Facebook آموزش داده و بهترین شیوه‌ها را در توسعۀ استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و بهینه‌سازی دیجیتال مارکتینگ در پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، بیان می‌کند.

۷) کتاب رازهای تبلیغات (Ogilvy on advertising)

کتاب رازهای تبلیغاتهرکسی که وارد دنیای بازاریابی شده باشد، حتماً برای یک بار هم که شده نام دیوید اگیلوی (David Ogilvy) به گوشش خورده است. دیوید اگیلوی از نوابغ افسانه‌ای صنعت تبلیغات بوده که به دلیل رویکردهای نوآورانه و خلاقانه‌اش در طراحی و اجرای کمپین‌ها، به او لقب «پدر علم تبلیغات» را داده‌اند.

کتاب رازهای تبلیغات نیز که نوشتۀ خود دیوید اگیلوی است، ابتدا در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و رویکرد و اسرار یک استاد بازاریابی را بازگو کرد. درحقیقت شما با مطالعۀ این کتاب ارکان اساسی تبلیغات را یاد خواهید گرفت که عبارت‌اند از:

 • حفظ نظم و انضباط حرفه‌ای؛
 • انجام تحقیقات فشرده؛
 • به‌تصویرکشیدن خلاقیت؛
 • تولید نتایج برای کارفرمایان.

کتاب Ogilvy on Advertising، برای بازاریابان، در مراحل مختلف بازاریابی دیجیتال مناسب است. این کتاب به شما یاد خواهید داد که چگونه در این زمینه شغلی پیدا کنید، چگونه یک آژانس برای محصول خود انتخاب کنید و چگونه از اسرار تبلیغاتی کارآمد استفاده کنید.

شما می‌توانید نوع نگرش اوگیلوی را از این نقل‌قولش متوجه شوید:

«وقتی یک تبلیغ می‌نویسم، نمی‌خواهم به من بگویید که آن را “خلاقانه” می‌بینید، می‌خواهم آنقدر جالب باشد که محصول را بخرید.»

۸) کتاب نسل پنجم بازاریابی (Marketing 5.0: Technology for Humanity)

کتاب نسل پنجم بازاریابییکی دیگر از کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ، کتاب نسل پنجم بازاریابی است. نویسندۀ این کتاب، فیلیپ کاتلر، در نسل پنجم بازاریابی به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید از فناوری برای رفع نیازهای مشتریان خود و ایجاد تغییر در جهان استفاده کنید. به بیان دیگر، این کتاب دربارۀ چگونگی استفاده از فناوری برای تغییر چشمگیر رفتار و سودآوری مشتری صحبت می‌کند. Marketing 5.0 شما را با مفاهیم زیر آشنا می‌کند:

 • هوش مصنوعی برای اتوماسیون بازاریابی؛
 • بازاریابی چابک (Agile marketing)؛
 • فناوری تشخیص چهره و صدا برای بازاریابی؛
 • داستان‌سرایی چندرسانه‌ای؛
 • مدل کسب‌وکار everything as a service (xaas)؛
 • اینترنت اشیا و بلاک‌چین برای بازاریابی؛
 • بازاریابی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده.

۹) کتاب نسل چهارم بازاریابی (Marketing 4.0: Moving from Traditional to Digital)

کتاب نسل چهارم بازاریابیکتاب نسل چهارم بازاریابی، دیگر نوشتۀ فیلیپ کاتلر از انتشارات آریاناقلم، از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال حرکت کرده و فرایندهای فعلی و آیندۀ بازاریابی را بررسی می‌کند. نویسندگان این کتاب مخاطبان خود را با تغییرات علم بازاریابی آشنا می‌کنند و راهکارهای مختلفی برای سازگاری با این تغییرات ارائه می‌دهند.

این کتاب راهنمایی فوق‌العاده برای مدیران کسب‌و‌کارها، محققان بازاریابی و دانشجویان است و آنان را با دنیای اشباع‌شده از تبلیغات و تغییر ترجیحات مشتریان به استفاده از نظرات و تجربیات دیگران آشنا می‌کند.

۱۰) کتاب نسل سوم بازاریابی (Marketing 3.0: from products to customers to the human spirit)

کتاب نسل سوم بازاریابیکتاب نسل سوم بازاریابی به توضیح نسل‌های اول و دوم بازاریابی که به ترتیب بر محصول‌محوری و مشتری‌مداری تمرکز داشته‌اند پرداخته و به نسل سوم بازاریابی می‌رسد.

درحقیقت، نسل سوم بازاریابی به مسائل انسانی تأکید می‌کند و مسائلی همچون عدالت اجتماعی، اقتصادی و مسائل زیست‌‌محیطی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. به بیان دیگر، مشتریان در این نسل به مسئولیت‌های اجتماعی بیش‌ از پیش اهمیت می‌دهند و برندهایی را حمایت می‌کنند که دغدغه‌مندتر هستند؛ بنابراین کسب‌وکارها در این نسل نه‌تنها باید به دنبال جلب رضایت مصرف‌کننده باشند، بلکه باید راه‌حلی برای مسائل جامعه نیز ارائه دهند.

۱۱) کتاب ذهن استراتژیست

کتاب ذهن استراتژیستدر این فهرست بلندبالا، اولین کتاب تألیفی ایرانی، کتاب ذهن استراتژیست نوشتۀ مجتبی لشکربلوکی و سیدحسین جلالی است که شما را به‌خوبی با مفهوم استراتژی آشنا می‌کند.

درحقیقت، همۀ ما در هر سطحی به تفکر استراتژیک نیاز داریم؛ زیرا این نوع تفکر موجب می‌شود که بتوانیم اهداف مهم زندگی شخصی، حرفه‌ای یا ملی خود را به‌شکلی هوشمندانه انتخاب کنیم و سپس با تمرکز بر آن‌ها، ابزارهای مناسب را به کار بگیریم.

این کتاب قصد دارد با آوردن مثال‌های سازمانی و ملی از جای‌جای جهان، ما را با تفکر استراتژیک آشنا کند. شما در پایان هر فصل از این کتاب با قسمت ورزش ذهنی نیز روبه‌رو خواهید شد که تمریناتی را متناسب با مفاهیم کاربردی کتاب، در اختیار شما می‌گذارد.

آموزش دیجیتال مارکتینگ از طریق کتاب

روش‌های زیادی برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که شامل دوره‌ها، کتاب‌ها و بلاگ‌های مختلف می‌شود؛ اما ما در این محتوا به معرفی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ پرداختیم که طیف گسترده‌ای از موضوعات را از روان‌شناسی مشتری گرفته تا تصویرسازی در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی شامل می‌شوند. خواندن هرکدام از این کتاب‌ها به شما ذهنیت بهتری از این علم و نحوۀ به‌کارگیری آن در کمپین‌های دیجیتالی‌تان می‌دهد.

نویسندگان کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ معرفی‌شده، همه از دانش و تجربیات ارزشمندی برخوردار هستند که تجربه، موفقیت و شکست خود را در صفحات کتاب‌هایشان به تصویر کشیده‌اند.

سؤالات متداول

کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ چه موضوعاتی را پوشش می‌دهند؟


کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ موضوعات ضروری‌ای را که هر بازاریاب یا کارآفرینی باید بداند معرفی می‌کنند؛ ازجمله: بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی؛ بازاریابی ایمیلی؛ ایجاد یک سایت عالی و صفحۀ فرود؛ رشد شرکت از طریق فرایندهای داده‌محور؛ تأثیر فناوری بر کسب‌وکار شما.

مهارت‌های مهم بازاریاب دیجیتال چیست؟


بازاریابی محتوا، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ویدئویی، جذب ترافیک و سئو برخی از مهارت‌های بازاریاب دیجیتال است.

دیجیتال مارکتینگ برای یک کسب‌وکار چقدر اهمیت دارد؟


بازاریابی دیجیتال برای رشد و شکوفایی سازمان‌ها بسیار مهم است. با پذیرش فناوری‌های نوظهور و پلتفرم‌های دیجیتال، کسب‌وکارها می‌توانند ارتباطات قوی با مخاطبان هدف خود ایجاد کرده و مزیت رقابتی کسب کنند. علاوه‌براین، بازاریابی دیجیتال به آن‌ها کمک می‌کند تا به مخاطبان بیشتری دست یابند، آگاهی از برند ایجاد کنند و ترافیک و فروش را افزایش دهند.
۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.