طراحی بنر تبلیغاتی با ۸ راهکار کلیدی

طراحی یک بنر تبلیغاتی موثر چه اصولی دارد؟ اینستاگرام میلیون‌ها کاربر فعال دارد و هر روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. اولین قدم برای رشد یا دیده‌شدن، تولید محتوای اصولی، مداوم و جذاب است. با تولید محتوای منحصربه‌فرد می‌توانید دنبال‌کنندگان بسیاری برای پیج اینستاگرام خود به دست آورید. در مرحلۀ بعد، برای جذب بیشتر فالوئر باید وارد دنیای تبلیغات شوید. درصورتی‌که تصمیم دارید ترافیک آنلاین خود را با استفاده از تبلیغات بنری افزایش دهید، قطعاً اولین سؤالی که به ذهن شما می‌رسد این است: یک بنر جذاب چه ویژگی‌هایی دارد که نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند؟

طراحی هر بنر تبلیغاتی موفق با استفاده از قواعد طراحی، علم رنگ‌شناسی و شخصیت‌شناسی انجام می‌شود. در ادامه تمام اطلاعاتی را که برای طراحی بنر تبلیغاتی در اینستاگرام نیاز دارید، تا با استفاده از آن تبلیغی جذاب برای محصول یا خدمات خود طراحی کنید، توضیح می‌دهیم.

راز موفقیت در ترکیب عواملی همچون خود محتوا، طراحی گرافیکی، استراتژی‌های هدفمند، محصول و زمان‌بندی درست است. وقتی این عوامل باهم کار کنند، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند ساختار استراتژی بازاریابی یک شرکت را تغییر دهند. برای مثال، Sevenly، سازندۀ تیشرت، به ازای هر پیراهن فروخته‌شده، به خیریه کمک می‌کند. این شرکت با چندین مؤسسۀ خیریه همکاری می‌کند و یک تیشرت منحصر‌به‌فرد را طراحی می‌کند. پست‌های آن‌ها در اینستاگرام معمولاً به‌خوبی به اشتراک گذاشته می‌شوند؛ زیرا افرادی که توانایی مالی برای کمک مالی ندارند، می‌توانند به‌سادگی، با اشتراک‌گذاری پست، به این هدف کمک کنند.

نکتۀ حائز اهمیت این است که محتوای شبکه‌های اجتماعی فقط به همان اندازه مؤثر خواهد بود که مدل کسب‌و‌کار و استراتژی بازاریابی شما به آن قدرت می‌بخشد. هنگامی که آن استراتژی را در اختیار دارید، پشتیبانی و اجرای آن در رسانه‌های اجتماعی، درواقع بخش آسان و سرگرم‌کنندۀ تجارت شما حساب می‌شود.

بنر تبلیغاتی چیست؟

طراحی بنر تبلیغاتی یکی از پرکاربردترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی است که در دنیای آنلاین امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنرهای تبلیغاتی، همان پست یا استوری‌های خیره‌کننده‌ای هستند که در پیج‌های پربازده، به‌منظور معرفی یا فروش محصولات و خدمات، منتشر می‌شوند. بنرهای تبلیغاتی در اینستاگرام انواع مختلفی دارند. از انواع بنر تبلیغاتی می‌توان به طراحی بنر گیف، پست تبلیغاتی، بنراستوری و استوری‌موشن‌ها اشاره کرد. اما فرق پست‌های معمولی با پست‌های تبلیغاتی چیست و چگونه یک بنر تبلیغاتی می‌تواند باعث رشد یک کسب‌و‌کار شود؟ همچنین برای انتخاب بهترین نوع بنر تبلیغاتی در اینستاگرام، بهتر است در قدم اول نکاتی را که باعث می‌شود یک بنر موفق شود، بررسی کنید.

۵ نکتۀ مهم قبل از طراحی بنر تبلیغاتی

۱) هدف مشخص داشته باشید

پرسونای خریدار شما در این تبلیغِ بخصوص، چه کسی است؟ قبل از طراحی بنر تبلیغاتی در اینستاگرام باید به‌طور دقیق دربارۀ اهداف و نتایج حاصل از انتشار بنر تبلیغاتی تحقیق کرد؛ چراکه تبلیغات بدون هدف، نتایج قابل توجهی ندارد و باعث دلسردی شما از منبع ارزشمندی همچون اینستاگرام می‌شود. به نظر شما در پرسونای مخاطب تبلیغات، دقیقاً چه مواردی باید بررسی شوند.

شخصیت مشتری خوب (پرسونای مخاطب)، یک شخصیت خیالی است که شما براساس رایج‌ترین ویژگی‌های مشتریان ایدئال خود ایجاد می‌کنید. پرسونای مشتری که مانند یک پروفایل شخصی توسعه یافته است، ویژگی‌های شخصی و تجاری که مخاطب هدف شما را مشخص می‌کند، به‌تفصیل شرح می‌دهد. پرسیدن این سؤالات به شما کمک می‌کند تا شخصیت‌های هدفمند و مؤثر ایجاد کنید:

هر کسب‌و‌کار باید تعیین کند چه عواملی برای شخصیت‌های مشتری خاص آن‌ها ضروری است، تا با استفاده از آن‌ها بنر تبلیغاتی‌ای طراحی کند که بیشترین اثرگذاری را روی مخاطبان تبلیغ خود در اینستاگرام داشته باشد. به سؤالات زیر توجه کنید و از هر بخش یک یا دو سؤال را انتخاب کنید تا بتوانید برای شخصیت‌های مشتری، به‌صورت هدفمند اطلاعات جمع‌آوری کنید.

مخاطب تبلیغ شما خانم است یا آقا؟

علایق و جذابیت‌ها برای خانم‌ها و آقایان متفاوت است. برای مثال، اگر محصول شما یک ابزار مردانه مانند اسپری تعریق مردانه است، باید جذابیت‌های بصری‌ای را که حس قدرت و مدیریت در آن‌ها موج می‌زند، به بینندۀ تبلیغ انتقال دهید.

سن مخاطبِ تبلیغِ شما چقدر است؟

یکی از نکات مهمی که قبل از طراحی بنر تبلیغاتی در اینستاگرام باید به آن توجه داشته باشید، سن مخاطب تبلیغ شماست؛ چراکه پارامترهای یک تبلیغ جذاب از نظر یک پسر ۱۶ساله، با جذابیت‌های بصری از دید یک مرد ۴۰ساله کاملاً متفاوت هستند.

کجا زندگی می‌کنند؟

برای مثال، اگر کسب‌و‌کار شما در اهواز فروشگاه فیزیکی دارد، یعنی علاوه ‌بر فروش آنلاین، از فروش حضوری هم پشتیبانی می‌کند، پس مردم اهواز با دانستن این موضوع می‌توانند روی افزایش فروش شما مؤثر باشند. بهتر است حتماً از این موضوع در طراحی بنر تبلیغاتی خود استفاده کنید.

۲) جذاب و شفاف بودن پیشنهاد شما

در بنر تبلیغاتی خود، حتما” یک پیشنهاد جذاب ارائه کنید. تجربه نشان داده‌است که کاربران محصولات شما را خریداری نمی‌کنند؛ بلکه پیشنهادات شما را خریداری می‌کنند. از ارائه تخفیف ویژه، محصول رایگان، ضمانت بازگشت وجه و این قبیل پیشنهادات هراس نداشته باشید.

۳) طراحی اقدام به عمل مناسب Call To Action

در طراحی بنر خود یک CTA مناسب در نظر بگیرید. جایگاه قرار گرفتن عبارت اقدام به عمل شما و همچنین متن CTA شما می‌تواند ذهنیت کاربر را نسبت به محصول و خدمات شما تغییر دهد.

Call To Action در تبلیغات بنری

۴) استفاده از عنصرهای تاثیرگذار

تجربه در میان کارشناسان حوزه تبلیغات و دیجیتال مارکترها نشان می‌دهد استفاده از بنرهایی که با مخاطب ارتباط چشمی برقرار می‌کنند؛ بر روی نرخ کلیک تاثیر چشمگیری دارد. اگر محصول و خدمات شما به گونه‌ای است که می‌توانید از عنصر ارتباط چشمی استفاده کنید؛ حتما” این کار را انجام دهید.

۵) بنر شما باید با مخاطبان تعامل ایجاد کند

اینستاگرام پر از پست‌های معرفی محصول/خدمات، پست‌های آموزشی، پست‌های سرگرمی و بنرهای تبلیغاتی است. یک طرح تبلیغاتی خوب اگر نتواند با مخاطب هدف خود یا هر شخصی ارتباط بگیرد، هرگز منجر به فروش نمی‌شود. اگر بنر تبلیغاتی شما بتواند نگاه مخاطبان را در سه ثانیه جذب کند، مخاطب، بدون در‌نظر‌گرفتن نیازش، روی آن کلیک می‌کند. پس علاوه ‌بر مخاطبان هدف، شما موفق به جذب مخاطبان بیشتر می‌شوید و تبلیغ شما منجر به فروش حداکثری می‌شود.

نکات مهم در طراحی بنر تبلیغاتی اینستاگرامنکات مهم در طراحی بنر تبلیغاتی اینستاگرام

۱) خلاق باشید

چه طراح باتجربه‌ای باشید و چه نباشید، همه می‌توانند هنگام طراحی بنر تبلیغاتی خلاق باشند. استفاده از تکنیک‌های داستان سرایی، راهی عالی برای انجام این کار است. به این فکر کنید که شخصیت اصلی کیست، مشکل یا چالشی که با آن روبه‌رو هستند چیست و چگونه آن را حل می‌کنند. سپس آن داستان را به تصویر بکشید.

۲) تبلیغ ماندگار طراحی کنید

بهترین روش برای طراحی بنر تبلیغاتی اینستاگرام، مجموعه‌ای از اصول رنگ‌شناسی و شخصیت‌شناسی است که طرح‌های شما را جذاب می‌کند. برای مثال، هنگام انتخاب رنگ مطمئن باشید رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، با هویت برند شما همخوانی داشته و به اندازۀ کافی کنتراست دارند تا محتوا به‌راحتی خوانده شود.

از فونت‌های خوانا و زیبا استفاده کنید. در بعضی موارد، بازی با فونت‌ها جذابیت کار را افزایش می‌دهد؛ اما توجه داشته باشید که طرح شما شلوغ و پرهرج‌و‌مرج نشود. استفاده از فونت‌های سرگرم‌کننده را با فونت دوم و ساده متعادل کنید. به‌طور‌کلی، طراحی را ساده نگه دارید تا مخاطب شما پیامی را که می‌خواهید منتقل کنید، درک کند.

۳) استفاده از عنوان واضح و صریح

اگر قصد دارید بنر تبلیغاتی شما در یک نگاه دیده شود، باید علاوه ‌بر فونت خوانا و زیبا از متن تبلیغاتی تأثیرگذار و صریح استفاده کنید. پیام خود را خیلی شفاف به مخاطبان بگویید، و برای جذاب‌شدن پیام، از تکنیک‌های تبلیغ‌نویسی استفاده کنید. حواستان باشد از اغراق به‌شدت پرهیز کنید؛ چراکه استفاده از تیترهای زرد یا منحرف‌کننده، مانند راه‌رفتن روی لبۀ تیغ است. به‌علاوه، پیامدهای منفی این کار، شخصیت برند شما را تخریب می‌کند و باعث عدم اعتماد مخاطبان و مشتریان شما می‌شود.

۴) بنر تبلیغاتی خود را در ابعاد استاندارد طراحی کنید

اگر بنر تبلیغاتی شما در ابعاد استاندارد پست و استوری اینستاگرام طراحی نشود، بخشی از طرح شما هنگام انتشار حذف می‌شود. بنابراین، جذابیت، و مهم‌تر از آن، پیام شما ناقص شده و به‌درستی به مخاطبان منتقل نمی‌شود. در ادامه ابعاد درست پست و استوری اینستاگرام را ببینید:

  • ابعاد استاندارد پست مربعی اینستاگرام (۱:۱) ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل است.
  • ابعاد استاندارد پست عمودی اینستاگرام (۴:۵) ۱۳۵۰*۱۰۸۰ پیکسل است.
  • ابعاد استاندارد پست افقی اینستاگرام (۱/۹۱:۱) ۶۰۸ *۱۰۸۰پیکسل است.

۵) تبلیغ با محتوای برند سازگار باشد

حضور در اینستاگرام راه بسیار خوبی برای ایجاد آگاهی از برند شماست؛ اما تنها در‌صورتی‌که طرح‌های بنرهای اینستاگرامی که ایجاد می‌کنید، با آن برند سازگار باشد. مطمئن شوید که رنگ‌ها و فونت‌های خاص برند خود را در طرح‌های اینستاگرام یا هر شبکۀ ‌اجتماعی دیگر برند خود وارد می‌کنید و از هرگونه محتوای بصری یا غیرواقعی که دقیقاً نشان‌دهندۀ برند شما نیست، اجتناب کنید.

۶) از ابزار مناسب استفاده کنید

اگر کسب‌و‌کار شما نوپاست یا صاحب یک کسب‌وکار کوچک خانگی هستید و نگران قیمت طراحی بنر تبلیغاتی هستید، خبر خوب این است که با استفاده از ابزارهای مناسب، حتی افراد غیرطراح نیز می‌توانند طراحی کنند. ابزارهای ویرایش تصویر مانند picsart و Snapseed به شما کمک می‌کنند تصاویر خود را ویرایش، یا تصاویر خارق‌العاده‌ای خلق کنید. اگر باز هم برای طراحی نیاز به ابزارهای ساده‌تر با حفظ ابعاد مناسب برای پست یا استوری اینستاگرام دارید، اپلیکیشن‌های موبایل Canva و VistaCreate، پیشنهاد ما به شماست.

۷) کپشن‌نویسی حرفه‌ای

برای تکمیل مسیر بنر تبلیغاتی خود، بهتر است کپشن پست‌های تبلیغاتی خود را فراموش نکنید. شما ۱۲۵ کاراکتر یا کمتر از آن فرصت دارید تا مخاطب را به ارتباط بیشتر سوق دهید؛ چراکه پس از آن، مخاطبان باید روی «بیشتر» کلیک کنند تا بتوانند از پیام شما بهره‌مند شوند. توجه داشته باشید که باید با مخاطبان خود راحت باشید و در متن کپشن، حتماً از call to action یا همان دعوت به اقدام استفاده کنید تا مخاطبان را به انجام کاری که مدنظرتان است، ترغیب کنید.

۸) انتشار تبلیغات اینستاگرام در ساعات طلایی

بعد از طراحی جذاب و اصولی بنر تبلیغاتی اینستاگرام، نوبت به انتشار آن می‌رسد. این مرحله حکم تیرخلاص را دارد. شما اگر بهترین بنر تبلیغاتی را هم داشته باشید، ولی در بدترین زمان آن را منتشر کنید، بسیاری از افراد آن را نمی‌بینند و تمام تلاش‌های شما بی‌نتیجه می‌ماند. بهتر است قبل از اجرای تبلیغات، زمانی ‌که فالوئرهای شما بیشترین حضور را در اینستاگرام دارند به ‌دست بیاورید، تا در بهترین زمان ممکن تبلیغ خود را منتشر کنید.

کلام آخر

در این مقاله شما را با چگونگی طراحی بنر تبلیغاتی موثر و بنر اینستاگرام آشنا کردیم تا بتوانید بهترین نتیجه را از بنر تبلیغاتی خود بگیرید؛ چراکه تبلیغات اینستاگرام می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای را ایجاد کند. تبلیغات اصولی قادر به جذب تعداد زیادی فالوئر یا سرنخ واجد شرایط برای فروش بیشتر است. به‌دست‌آوردن این نتایج زمانی حاصل می‌شود که یک طراحی زیبا با عنوانی هیجان‌انگیز، در کنار کمپین‌های قوی و مشتری‌مدار اجرا شود.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.