افزایش لیست ایمیل در سریع‌ترین زمان ممکن! ۶ راهکار کلیدی

ایمیل‌مارکتینگ (Email Marketing) را می‌توان ابزاری چندکاره دانست؛ خلق ارزش، ایجاد تعامل، نهایی‌کردن فروش، به‌اشتراک‌گذاری اخبار و معرفی برند ازجمله کارهایی هستند که توسط آن انجام می‌شوند.

هرچه تعداد اعضا یا مشترکان ایمیل شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای موفقیت در فرایندهای بازاریابی خود خواهید داشت. با استفاده از این دیتا می‌توانید ترافیک ورودی بلاگ خود را افزایش دهید‌، در صدر ذهن مشتریان باقی بمانید، آن‌ها را در حلقۀ فروش حفظ کنید و با یادآوری، مشترکان را به دنبال‌کردن صفحات شبکه‌های اجتماعی خود ترغیب کنید.

مسلماً شما هم تعداد مشترکان بیشتری می‌خواهید، درست است؟ در این پست‌بلاگ، تعدادی از راه‌های استراتژیک که به شما کمک می‌کنند دیتابیس خود را راحت، سریع و بدون آزار مخاطب توسعه دهید، بررسی می‌کنیم.

پیش از قدم اول:

صفحۀ فرودی بسازید که ارزش‌های پیشنهادی شما را به‌خوبی منتقل کند

قبل از اجرای هر ایده‌ای، لازم است صفحۀ فرودی بسازید که بسیار واضح (حتی اگر ممکن است، فقط در چند کلمه) پیشنهاد فروش شما را به کاربر منتقل کند. برای مثال، فکر می‌کنید مشترک شما هر هفته منتظر یک خبرنامه پر از نظریات صنعتی و تخصصی می‌ماند؟

به سؤال «چرا من باید توجه کنم؟» جواب بدهید:

آیا ایمیل‌های منظمی برای پروموشن‌های تخفیفی خود ارسال می‌کنید؟ آیا مشترک به‌صورت ماهانه، پیشنهادهای شخصی‌سازی‌شده و منحصربه‌فردی از شما دریافت می‌کند؟ باید بتوانید به این سؤال که «چرا باید اطلاعات خود را در اختیار شما بگذارم؟» به‌سرعت پاسخ بدهید.

نرخ تبدیل خود را افزایش دهید و میزان رشد تعداد مشترکان را ردیابی کنید:

برای افزایش شانس تبدیل صفحۀ فرود خود، تا‌حد‌امکان فیلدهای کمی را در آن قرار دهید. فقط نام افراد و آدرس ایمیل آن‌ها را بپرسید. در گوگل آنالیتیکس یک هدف (Goal) تعریف کنید که به شما در ردیابی تعداد اعضای جدیدی که از این صفحۀ فرود وارد مجموعه می‌شوند، کمک کند.

سؤالاتی که باید در صفحۀ فرود شما، برای مشتریان احتمالی پاسخ داده شوند:

  • چه ارزشی دریافت می‌کنم؟
  • چه چیزی ایمیل شما را متفاوت ساخته است؟
  • منتظر چه نوع محتوایی باید باشم؟
  • هر چند وقت یک ‌بار، ایمیل دریافت خواهم کرد؟
  • چه جزئیات و اطلاعاتی باید ارائه کنم؟

خب، حالا وقت آن است که شروع به ساخت دیتابیس مشترکان ایمیل خود کنید.

۱) محتوای رایگان مطابق با علاقه مخاطبانتان ارائه کنید.

نمی‌توان از مشتریان انتظار داشت بی‌دلیل و بدون دریافت ارزش خاصی، اطلاعات خصوصی خود را در اختیار ما قرار دهند. یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مشترکان جدید، ارائۀ یک محتوا یا ارزش مناسب است. برای این‌ منظور، روی راه‌کارهای قدیمی انگشت نگذارید؛ ارزشی که پیشنهاد می‌دهید باید برای مخاطب هدف شما نیز مهم باشد.
برای تعیین ارزش مناسب، پرسونای هدف خود را ایجاد کنید و از او کمک بگیرید. با این ‌کار می‌توانید هدایا یا محتواهایی انتخاب کنید که به بهترین شکل ممکن، مشکل مخاطبان شما را حل کند و خواستۀ آن‌‌ها را برآورده سازد.

محتوای رایگان باید مطابق با نیاز مصرف‌کننده باشد:

محتواهای رایگانی مثل مقالات سفید، وبینارهای آنلاین و نکات مهم حوزۀ کسب‌وکار می‌توانند گزینه‌های خوبی برای ارسال باشند. باز هم تأکید می‌کنیم که محتوا و ارزش شما باید برمبنای علایق و نیاز مخاطب باشد.

مثالی از یک محتوا که با علایق مشتری هم‌راستاست:

تصورکنید مخاطبان هدف شما، مدیران دیجیتال‌مارکتر هستند که می‌خواهند مدیر مجموعۀ خود را در جلسات هفتگی تحت‌تأثیر قرار دهند. در این نمونه، شما می‌توانید مقالۀ سفید یا وبیناری کوتاه تهیه کنید و در آن به این موضوع بپردازید: «چگونه متریک‌هایی را که برای مدیران مهم است و می‌خواهند دربارۀ آن‌ها بیشتر بدانند، ردیابی کنید؟»

مثال‌هایی از محتواهای رایگان برای ارسال:

مقالۀ سفید، وبینار، پادکست، دموی محصول یا سرویس، مشاورۀ رایگان، گزارش‌های مفید حوزۀ فعالیت، نتایج نظرسنجی‌ها و… .

۲) مسابقه یا چالش آنلاین ترتیب دهید.

راه‌حل دیگر برای ترغیب مشتریان بالقوه به درج اطلاعات ایمیل‌ خود این است که مسابقه یا چالشی آنلاین ترتیب دهید. این چالش، باید با روحیۀ رقابتی آن‌ها مطابقت داشته باشد. شبکه‌های اجتماعی، بهترین فضا برای برگزاری آن هستند.

۳) از پلاگین Opt-In Monster برای دستگیری مشتری در لحظۀ خروج از صفحه استفاده کنید.

Opt-In Monster، ابزاری است که به شما اجازه می‌دهد فرم‌های تعاملی ایجاد کنید. این فرم‌ها در نقاط بحرانی، یعنی درست وقتی‌ که بازدیدکننده در حال ترک سایت است، به او نشان داده می‌شوند.

درواقع، این ابزار باهوش، ماوس کاربر را دنبال می‌کند و وقتی کاربر به‌سمت گزینۀ Exit می‌رود، به‌صورت پاپآپ عکس‌العمل نشان می‌دهد. لحظات آخر حضور کاربر در سایت، بهترین فرصت برای گرفتن آدرس ایمیل هستند. فرمی ایجاد کنید که به کاربر یک محتوای رایگان (مثل دسترسی به یک مقالۀ سفید باارزش) پیشنهاد دهد یا به او اطلاعاتی ارائه کند که چرا باید در خبرنامۀ شما عضو شود.

زیبایی ابزار Opt-In Monster این است که عملکردی شبیه به آنالیتیکس دارد. این ابزار تعداد کلیک‌ها و بازدیدهای حاصل‌شده از فرم را به شما نشان می‌دهد؛ درنتیجه می‌توانید نرخ تبدیل را به ازای هر فرم بسنجید و تجزیه‌و‌تحلیل درستی انجام دهید.

۴) فرمی برای ثبت اطلاعات کاربران اختصاص دهید

ممکن است به‌ دلیل تحریم یا بودجۀ کم، امکان خرید پلاگین‌ Opt-In Monster را نداشته باشید. در این ‌صورت بهتر است خودتان فرمی برای ثبت‌نام و عضویت در خبرنامه بسازید. می‌توانید برای جلب توجه خوانندگان، این فرم ثبت‌نام خبرنامه را طوری تنظیم کنید که وقتی کاربر به میانۀ پست رسید، به‌صورت پاپ‌آپ برای او ظاهر شود.

طراحی و جایگزینی:

پیشنهاد ما این است که فرم تعاملی خود را دقیق، کوتاه و با محتوای سبک تنظیم کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که خروج از آن در دسکتاپ و گوشی‌های موبایل آسان باشد. نکتۀ مهم دیگر، محل قرارگیری فرم است که باید در آن دقت کنید. بلاگ شما، برای شروع، محل خوبی خواهد بود.

فرم را در نقاط مرتبط صفحات آن قرار دهید، جایی‌ که مشتری انتظار دیدن آن را دارد و حکم یادآوری برای او داشته باشد. از این فرم، در صفحاتی که موضوع و هدف اصلی آن‌ها دریافت هزینه از مشتری است، استفاده نکنید.

۵) در قسمت‌های مختلف سایت کال تو اکشن ثبت نام قرار دهید.

آیا محتوای برندهای دیگر را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کنید؟ در این‌ صورت می‌توانید با استفاده از ابزاری مثل Sniply، کاربر را به انجام اقدام موردنظر خود ترغیب کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند یک بنر یا اسنیپ که حاوی کال‌تواکشن است، ایجاد کنید. این بنر، در پایین صفحاتی که به اشتراک می‌گذارید نمایش داده می‌شود. کاربر با کلیک روی آن به صفحۀ فرود هدایت می‌شود و به لیست مشترکان شما می‌پیوندد.

از Sniply، می‌توانید برای ایجاد لینک کوتاه و قراردادن کال‌تواکشن خود در سایت‌های دیگر نیز استفاده کنید.

چگونه از Sniply استفاده کنید:

استفاده از ابزار Sniply، بسیار آسان است. ابتدا، آدرس URL موردنظر خود را که قصد دارید به اشتراک بگذارید، کپی کنید. سپس آن را در باکس Sniply قرار دهید و روی گزینۀ Create Snip کلیک کنید. یک پنجرۀ پاپ‌آپ با لینک جدید Sniply در صفحۀ شما ظاهر می‌شود. می‌توانید این لینک جدید را به‌جای لینک اصلی خود، در هنگام به‌اشتراک‌گذاری مقاله‌ استفاده کنید.

این سرویس به شما اجازه می‌دهد یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید و تعداد نامحدودی لینک‌های کوتاه بسازید. با پرداخت هزینۀ اشتراک ماهانۀ آن، می‌‌توانید اسنیپ‌های خود را سفارشی‌سازی کنید و هم‌زمان ۵ پروفایل کاربری داشته باشید.

۶) کال‌تواکشن‌های جذاب در نقاط مرتبط قرار دهید.

گاهی خواننده‌ها نیاز به یک تلنگر و یادآوری کوچک برای خبرنامه یا وبینار شما دارند. این تلنگر، حتماً باید در نقاط مرتبط باشد. برای مثال، کال‌تو‌اکشن خود را در انتهای پست‌بلاگ یا در بیو قرار دهید.

اهمیت ارزش پیشنهادی و محل قرارگیری:

به‌جای اینکه صراحتاً از مشتریان بخواهید که در خبرنامۀ شما عضو شوند، از یک کال‌تواکشن برای دسترسی به محتوایی مناسب یا پروموشنی خاص استفاده کنید. اهمیت زمینۀ کال‌تواکشن را هم فراموش نکنید؛ برای جلوگیری از آزار طرف‌داران و بازدیدکنندگان سایت، کال‌تواکشن‌های خود را فقط در مکان‌های منطقی و مرتبط با سفر کاربر قرار دهید.

برای مثال، اگر مقاله‌‌ای سفید دربارۀ یک موضوع ترند در حوزۀ فعالیت خود ایجاد کرده‌اید، صفحۀ لینکدین شرکت و گروه‌های مرتبط، مکان‌های مناسبی برای به‌اشتراک‌گذاری آن خواهند بود. البته لازم است ارزش پیشنهادی خود را به آن اضافه کرده و قبل از ارسال محتوا، با گروه‌های انتخابی تعامل برقرار کنید.

موفق باشید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.