۵ کمپین موفق شبکه‌های اجتماعی که می‌توانید از آن‌ها یاد بگیرید

بازاریابان اکنون به قدرت شبکه‌هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب و لینکدین در جذب، تعامل و تبدیل مشتریان پی برده‌اند و تقریباً هر کسب‌و‌کار موفقی، از شبکه‌های اجتماعی برای کمپین‌های بازاریابی خود استفاده می‌کند؛ اما ماجرا به این سادگی هم نیست. Review Trackers در یکی از بررسی‌های آماری و ترندها گزارش می‌دهد که ۹۴٪ از مشتریان می‌گویند که فقط یک بررسی بد در شبکه‌های اجتماعی باعث شده نظرشان نسبت به یک کسب‌و‌کار منفی شود.

همچنین، pew research معتقد است که حدود دوسوم (۶۵٪) از مردم می‌گویند شبکه‌های اجتماعی تأثیر منفی بر جامعه دارند، ۱۰٪ معتقدند که تأثیر مثبت دارند و یک‌چهارم می‌گویند که این پلتفرم‌ها نه تأثیر مثبت و نه منفی دارند. قطعاً برای شما، به‌عنوان مدیر یک کسب‌و‌کار واضح است که استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای رشد تجارت بسیار مهم است. اما آیا می‌دانید چگونه تأثیر کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را به حداکثر برسانید؟ آیا می‌دانید اهداف شما باید چه باشد و چگونه به آن‌ها دست یابید؟

۵ کمپین موفق شبکه‌های اجتماعی

در این مطلب از وی‌پدیا ۵ کمپین موفق را به شما نشان می‌دهم که در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی موج ایجاد کردند. بنابراین، چه کسب‌وکار شما در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تازه‌کار باشد، چه یک کهنه‌کار باتجربه، این نمونه‌های موفق می‌توانند اطلاعات خوبی درمورد اجرای کمپین‌هایی که مصرف‌کنندگان به آن‌ها عکس‌العمل مثبت نشان داده‌اند، بدهند.

۱) کمپین‌ شبکۀ اجتماعی فیس‌بوک: کالسبرگ (Carlsberg)

کارلسبرگ، برای حمایت از لیورپول اف‌سی (Liverpool FC) در فینال سال ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان اروپا، یک آبجوی قرمز ویژه برای مطابقت با لباس فوتبال خود ایجاد کرد. برای تبلیغ آبجو و کمپین، کارلسبرگ از قدرت طرف‌داران جهانی فیس‌بوک استفاده کرد و حمایت مالی و تعهد خود را به باشگاه لیورپول جشن گرفت. به‌عنوان بخشی از این کمپین، این برند یک پیام ویدئویی از یورگن کلوپ، مدیر لیورپول، با اینفلوئنسرها و طرف‌داران لیورپول به اشتراک گذاشت.

نتایج کمپین

این نتایج از ماه می (May) تا جولای (July) 2019 به دست آمد:

 • ۱۹ برابر بازدهی هزینۀ تبلیغات؛
 • ۲ امتیاز در ارتباط بین باشگاه لیورپول و کارلسبرگ؛
 • افزایش ۹برابری ترافیک سایت Carlsberg.

نکتۀ اصلی کمپین فیس‌بوک Carlsberg

شبکۀ فیس‌بوک می‌تواند روشی بسیار قدرتمند برای جذب مخاطبان تحت اختیار خود باشد. کارلسبرگ با حمایت مالی از لیورپول، آگاهی از برند خود را بهبود بخشید و ترافیک قابل توجهی را به سایت خود وارد کرد. این نوع همکاری می‌تواند در حفظ طولانی‌مدت جایگاه یک برند پس از پایان کمپین، بسیار مؤثر باشد.

از دیگر کمپین‌های موفق شبکۀ اجتماعی فیس‌بوک می‌توان به TVibes و slack اشاره کرد.

۲) کمپین شبکۀ اجتماعی اینستاگرام: رِد‌بول (Red Bull)

برند رِدبول در ابتدای شروع به کار خود در سال ۱۹۸۷، چهار طعم از نوشیدنی‌های انرژی‌زا را برای پاسخ‌گویی به ذائقه و ترجیحات افراد، تولید و منتشر می‌کرد. اکنون بیش از ۲۸ سال است که رِدبول به مصرف‌کنندگان بال داده است (شعار تبلیغاتی رِدبول) و آن‌ها رتبۀ ۶۹ در فهرست قدرتمندترین برندهای جهان فوربس در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده‌اند. نوشیدنی انرژی‌زای Red Bull را می‌توان در بیش از ۱۷۰ کشور یافت؛ بنابراین جای تعجب نیست که این شرکت بیش از ۶۰میلیارد قوطی از این نوشیدنی معروف را فروخته است.

هدف ردبول (Red Bull)

هدف ردبول، گسترش آگاهی از برند بود. درواقع هدف کمپین اینستاگرام آن‌ها بر افزایش آگاهی از برند و فروش نوشیدنی انرژی‌زا با طعم گرمسیری (نسخۀ تابستانی) برای بازار استرالیا بود.

راهکار ردبول

ردبول با تمرکز جدی روی سادگی و برندسازی، درست قبل از شروع تابستان، راه را برای کمپین خود با یک تیزر تبلیغاتی هموار کرد. برای اینکه مخاطبان روی ظاهر جدید قوطی متمرکز شوند، فیلترهای زرد را در طیف وسیعی از تصاویر و ویدئوهایی که روزهای معمول تابستان را به تصویر می‌کشند، اضافه کردند. این برند دو برابر بیشتر از نزدیک‌ترین رقبای خود در جست‌وجوی هشتگ ترند اینستاگرامی thissummer # (تابستان‌امسال) دیده ‌شد.

نتایج کمپین اینستاگرامی Red Bull

 • صعود ۱۰امتیازی در رتبه‌بندی آگاهی برند در ذهن مشتریان؛
 • صعود ۹امتیازی در مرغوبیت از دیدگاه مصرف‌کننده؛
 • افت ۷امتیازی در بازار متقاعد‌نشده؛
 • رسیدن به ۱.۲میلیون مصرف‌کننده.

نکتۀ اصلی کمپین Red Bull

بازار بزرگی برای کمپین‌های راه‌اندازی‌شده در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و قدرتی که اینستاگرام در جذب کاربران متعهد دارد، قابل توجه است. برای اینکه بتوانید از اینستاگرام برای رشد پایگاه مشتریان خود استفاده کنید، باید تجربه‌ها و احساسات مشتری در داخل و بین شبکه‌های اجتماعی را درک کنید تا بتوانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

از دیگر کمپین‌های موفق شبکۀ اجتماعی اینستاگرام می‌توان به Barry’s Bootcamp و Adidas Originals اشاره کرد.

۳) کمپین شبکۀ اجتماعی توییتر: اتوتریدر (Auto Trader)

قبل از هر توضیحی بهتر است بگویم Auto Trader بزرگ‌ترین بازار آنلاین خودرو در بریتانیا و ایرلند است.

هدف اتوتریدر (Auto Trader)

اتوتریدر می‌خواست از هشتگ اختصاصی برند خود (AutoTraderGoal#)، در کمپین جام جهانی ۲۰۱۸ برای افزایش آگاهی از برند استفاده کند.

راهکار اتوتریدر

با وجود اینکه این برند اسپانسر نبود، اما هدف خود را شکست‌دادن حامیان رسمی جام جهانی با جذابیتی بالاتر از آن‌ها قرار داد. در این کمپین بازاریابی ورزشی، هر بار که انگلیس گلی به ثمر می‌رساند، یک ماشین رایگان هدیه می‌داد. براساس عملکرد قبلی انگلستان در جام جهانی، انتظار عموم مردم این بود که اتوتریدر خودروهای زیادی را هدیه نخواهد کرد. کمپین AutoTraderGoals# از یک رویکرد ساختاریافته برای کمپین توییتر استفاده کرد. طنز و هیجانی که با این کمپین در انگلستان ایجاد شد، بهتر از حد انتظار عمل کرد.

نتایج کمپین توییتر Auto Trader

اتوتریدر، به دلایلی که در ادامه توضیح می‌دهم، یک نمونۀ عالی از کمپین هشتگ برند و بازاریابی توییتر بود:

 • توییتر، مخاطبان آماده‌ای از طرف‌داران ورزش را فراهم کرد که جمعیت مردان آن نسبت به زنان بیشتر بود.
 • انگلستان بهتر از حد انتظار عمل کرد؛ بنابراین این واقعیت که Auto Trader به ازای هر گل یک ماشین هدیه می‌داد، تبدیل به یک روایت طنزآمیز شد. این شرکت وانمود می‌کرد که مدیر مالی غمگین و مأیوس است و از تیم‌های دیگر حمایت می‌کند تا مجبور نباشد این همه ماشین را بدهد.
 • این هشتگ، کمپین را توضیح می‌داد و زمانی که این ترند در توییتر بالاتر از حامیان مالی جام جهانی (مانند کوکاکولا) قرار گرفت، بر احتمال ماندگاری بر ذهن مخاطب می‌افزود. این برند به دلیل وجود هشتگ ترندش، در هر بازی انگلیس در ذهن مردم نقش می‌بست.
 • این کمپین از ترکیب تماشاگران ورزشی و تمرکز در زمان واقعی برای جلب توجه در توییتر استفاده کرد.
 • بعد از آن برندهای دیگر وارد بازی شدند و با موج‌سواری بر این هشتگ، توییت‌های تقلیدآمیزی انجام دادند که باعث گسترش داستان و هشتگ‌سازی بیشتر شد.

۴ نکتۀ اصلی کمپین Auto Trader

این کمپین به ۴ دلیل که در ادامه توضیح می‌دهم موفقیت‌آمیز بود:

 1. این کمپین با استفاده از ویدئوها توجه افراد را به خود جلب کرد.
 2. مخاطبان خود را با تشویق به گفت‌وگو و تخیل دربارۀ این کمپین تسخیر کرد.
 3. از کارت‌های مکالمۀ توییتر برای افزایش دسترسی کاربران استفاده کرد.
 4. تعامل بین مدیر مالی و مردم باعث ترافیک و درآمد قابل توجهی در سایت Auto Trader شد.

از دیگر کمپین‌های موفق توییتر می‌توان به Born Free و Girl Scouts اشاره کرد. اگر دوست دارید قبل از برگزاری یک کمپین، ابتدا کمی بیشتر در دنیای توییتر شناخته شوید، بلاگ چطور فالوئرهای توییتر را زیاد کنیم؟ را از دست ندهید.

۴) کمپین شبکۀ اجتماعی لینکدین: مرسک (Maersk)

مرسک بزرگ‌ترین شرکت حمل‌و‌نقل کانتینری جهان است که مسیرهای آن در ۱۵۰ کشور امتداد دارد. مرسک از انواع کانال‌های شبکه‌های اجتماعی برای طیف وسیعی از فعالیت‌های بازاریابی استفاده کرده است.

هدف مرسک (Maersk)

پس از انجام یک نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی، مرسک متوجه شد که مشتریانش بیش از هر شبکۀ دیگری ترجیح می‌دهند با آن‌ها در لینکدین ارتباط برقرار کنند. با داشتن این دانش، این شرکت توانست از بازاریابی محتوایی برای به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات مرتبط با مشتریان فعلی و مشتریان احتمالی خود استفاده کند.

مرسک، از لینکدین به‌عنوان بخشی از رویکرد خلاقانۀ B2C خود برای ارائۀ اخبار صنعت حمل‌و‌نقل به دنبال‌کنندگان خود استفاده می‌کند. همچنین، ترندها و مسائل صنعت را برجسته می‌کند و دنبال‌کنندگان خود را تشویق می‌کند تا در گفت‌وگوها شرکت کنند.

نتایج کمپین لینکدین مرسک (Maersk)

مرسک، با توسعۀ محتوای جذاب، یک حساب کاربری با قدرت رهبری فکری قوی در لینکدین ایجاد کرد که به شهرت مرسک منجر شد. برای مثال، از محتوای ویدئویی جذاب برای بحث و ترویج مسائل کلیدی تجاری استفاده کرده است. هدف مرسک در استفاده از لینکدین فقط فروش بیشتر نیست، بلکه برقراری ارتباط و همکاری است.

مرسک (Maersk) از صفحات مختلف لینکدین برای تأثیرگذاری کامل استفاده می‌کند. تمام عناصر صفحات را تکمیل می‌کند تا مطمئن شود که می‌تواند به‌طور جامع با نام تجاری خود ارتباط برقرار کند. مرسک بخش‌های مختلف را با استفاده از این صفحات تبلیغ می‌کند و تمام صفحات را با لینک‌دهی درست با هم مرتبط می‌کند تا پیام‌ خود را به‌صورت یکپارچه توزیع کند.

کارمندان مختلف به‌وسیلۀ موضوعات مختلفی مانند «در همۀ راه با هم»، «زندگی مرسک» و «فناوری مرسک» با هم مرتبط هستند. به این ترتیب، پست‌های پرطرف‌دار را می‌توان با هم جمع کرد تا موجی از اطلاعات ایجاد شود. استفاده از هشتگ در صفحات شغلی افراد، به همسوشدن با این موج کمک می‌کند تا پیام‌های خود را با هم جمع کند. علاوه‌بر‌این، از صفحات وابسته برای نمایش بخش‌های مختلف خود و لینک‌کردن آن‌ها با یکدیگر استفاده می‌کند.

نکتۀ اصلی کمپین مرسک (Maersk)

مرسک توانست با استفاده از قالب‌های مختلف محتوا، از قدرت لینکدین برای ایجاد رهبری فکری و افزایش دسترسی با ارائۀ ارزش به دنبال‌کنندگان خود، استفاده کند. از دیگر کمپین‌های موفق لینکدین می‌توان به Adobe و HubSpot اشاره کرد.

۵) کمپین شبکۀ اجتماعی یوتیوب: فودتوب جیمی اولیور (Jamie Oliver’s Food Tube)

کانال یوتیوب فودتوب جیمی اولیور ویدئوهایی از دستورالعمل‌ها، آموزش‌ها، ویدئوهای خنده‌دار و همچنین حضور مهمان تهیه می‌کند. جیمی در این کانال از مشترکان خود دعوت می‌کند با کمک‌ها و پیشنهادهای خود، بخشی از داستان آن شوند.

هدف Jamie Oliver’s Food Tube

هدف این کانال یوتیوب، ایجاد جامعه‌ای پرجنب‌و‌جوش و تعاملی از دنبال‌کنندگان غذاست.

راهکار کمپین یوتیوب فودتوب جیمی اولیور

Food Tube از برندهای خیره‌کننده، تریلر کانال و لیست‌های پخشِ سازمان‌دهی‌شده ازجمله آشپزی با بچه‌ها و سالم‌ماندن استفاده می‌کند. هر ویدئو شامل یک عنوان واضح و جذاب، توضیحات غنی از کلمات کلیدی و یک تصویر کوچک سفارشی است که نظر بیننده را به خود جلب می‌کند.

نتیجۀ کمپین Jamie Oliver’s Food Tube

سرآشپز جیمی اولیور یکی از موفق‌ترین کانال‌های یوتیوب غذا با بیش از ۵.۵میلیون مشترک را در اختیار دارد.

نکتۀ اصلی کمپین فودتوب جیمی اولیور

فودتوب فقط از یک محصول برای افزایش فروش و تبدیل استفاده نمی‌کند، بلکه هدف اصلی، ایجاد جامعه‌ای از دوستداران غذا با ارائۀ محتوای جذاب و سرگرم‌کننده است. از دیگر کمپین‌های موفق یوتیوب می‌توان Carwow و LEGO را نام برد.

کلام آخر

۵ کمپین موفق شبکه‌های اجتماعی در پلتفرم‌های مختلف را با هم مرور کردیم که در چند سال گذشته موج‌هایی را ایجاد کرده‌اند. این مثال‌ها نشان می‌دهند که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چقدر می‌تواند ارزشمند باشد و چه تفاوت بزرگی در تولید سرنخ، آگاهی از برند و فروش ایجاد می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم هنگام برنامه‌ریزی کمپین بعدی خود این نکات را در نظر داشته باشید و حتماً سؤالات خود را در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید تا به‌سرعت شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کنیم.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.