سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی چگونه آینده را تغییر می‌دهد؟

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (SEO) با AI؛ دور یا نزدیک؟

هرچقدر هوش مصنوعی قدرتمندتر شود، سئو چاره‌ای ندارد جز آنکه خودش را با آن سازگار کند. البته این موضوع تنها مختص به سئو نیست و شاید تمام حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ را در بر بگیرد؛ چون همین حالا هم AI می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به انسان‎‌ها به تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها بپردازد و دیر یا زود به نقطه‌ای می‌رسد که روی تمام استراتژی‌های سئو تأثیر خواهد گذاشت.

حوزۀ سئو همیشه در نوسان بوده و هیچ‌وقت حالت ساکنی نداشته است. گوگل به‌طور پیوسته در حال تغییر الگوریتم‌ها و واردکردن تکنولوژی‌های جدید به این الگوریتم‌هاست. درست از زمانی که گوگل در سال ۲۰۱۵ از سیستم هوش مصنوعی خود یعنی RankBrain رونمایی کرد، جامعۀ سئو به بحث دربارۀ تأثیر هوش مصنوعی روی روند بهینه‌سازی موتور جست‌وجو پرداخته‌ است.

گوگل و سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی

البته باید توجه داشت که RankBrain تنها سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل نیست. در سال ۲۰۱۷ گوگل اعلام کرد که در حال استفاده از یادگیری ماشین برای مبارزه با اسپم‎‌هاست. از زمانی که در سال ۲۰۱۹ رابط جست‌وجوی گوگل، دنی سالیوان (Danny Sullivan)، تأیید کرد که از RankBrain روی تمام عبارات جست‌وجوشده استفاده می‌شود، شرکت‌های مختلفی شروع به انجام آزمایش‌هایی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کردند تا از غافله عقب نمانند.

این آزمایش‌ها باعث ایجاد مجموعه‌های جدیدی از ابزارهای سئوی مبتنی بر AI شد. از میان ابزارهایی که هوش مصنوعی توانست (یا خواهد توانست) آن‌ها را ارتقا دهد می‌توان به تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوا، تحلیل ترافیک و رشد سایت، جست‌وجوی صوتی و گردش کار سئو اشاره کرد. این اتفاقات ثابت کرد که آیندۀ سئو در دستان هوش مصنوعی است. پس حالا دیگر سؤال این نیست که «آیا AI بر سئو تأثیر می‌گذارد یا خیر»، بلکه سؤال اینجاست که «هوش مصنوعی چه زمانی کاملاً بر آن مسلط خواهد شد؟».

شرکت‎‌هایی که به سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی علاقه پیدا کردند، در سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کردند و این افزایش مسلماً سال‌های سال ادامه خواهد داشت. راند فیشکین (Rand Fishkin)، مؤسس سایت MOZ، در‌این‌باره می‌گوید:

من فکر می‌کنم به‌طور پیوسته به‌سمت نتایج جست‌وجوی شخصی‌سازی شده پیش می‌رویم و این با استفادۀ بهتر از داده‌ها و مدل‌های یادگیری ماشین رخ خواهد داد. همچنین، باور دارم که گوگل تأکید بیشتری روی موجودیت‌ها خواهد داشت نه صرفاً کلمات کلیدی، تا به این ترتیب به درک بهتری از نیت جست‌وجوی کاربر برسد.

انتظار ما از تأثیر هوش مصنوعی بر سئو چه خواهد بود؟

آنچه در حال حاضر مطرح می‌شود، حدس و گمان مطابق با چیزهایی است که می‌بینیم و خب خیلی از اثراتی که هوش مصنوعی بر سئو می‌گذارد، هنوز اتفاق نیفتاده یا حداقل به‌طور عمومی کسی از آن باخبر نیست. اما آنچه از شواهد و قرائن پیداست این است که سئو و هوش مصنوعی رابطۀ تنگاتنگی در سال‌های آینده خواهند داشت. در ادامه به چند حوزه‌ای که احتمالاً AI بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد اشاره می‌کنیم.

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از جنبه‌های بسیار مهم در استراتژی‌های سئوست. این کار معمولاً زمان‌بر است و می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد، اما ابزارهای سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی انجام آن را بسیار آسان کرده‌اند. قابلیت‌های کلمات کلیدی مبتنی بر هوش مصنوعی در ابزارهایی مانند SEO Vendor می‌توانند شما را در استفاده از انکرتکست، تغییرات کلمات کلیدی و کلمات کلیدی معنایی یاری کنند.

تولید محتوا و تجزیه‌و‌تحلیل

وقتی صحبت از سئو می‌شود، تولید محتوا اگر نگوییم تنها پادشاه، هنوز هم یکی از پرادعاترین پادشاه‌های این صنعت است. الگوریتم‌های گوگل از پردازش زبان طبیعی (NPL) برای درک محتوای یک صفحه و سازگاری آن با عبارت جست‌وجوشده استفاده می‌کنند. این نشان می‌دهد که تولید محتوای باکیفیت و مرتبط چقدر اهمیت دارد. برخلاف بحث‌هایی که حول‌و‌حوش عکس‌العمل گوگل به محتوای تولیدشده توسط هوش مصنوعی می‌شود، همچنان می‌بینیم که ابزارهای مبتنی بر GPT-3 بیشتری در حال معرفی است و GPT-4 نیز حتی در راه است!

GPT-3 یا همان Generative Pre-trained Transformer 3 مدلی زبانی است که در سال ۲۰۲۰ متولد شد. این مدل از یادگیری عمیق برای تولید متون شبیه به زبان انسان استفاده می‌کند.

تجزیه‌و‌تحلیل رشد رتبه و ترافیک

دنبال‌کردن و بررسی میزان رشد رتبۀ سایت و ترافیک آن یکی از مهم‌ترین کارها برای سئوست. گوگل آنالیتیکس بهترین ابزار برای این کار است، اما استفاده از آن می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد؛ چون به آموزش و تجربۀ بسیار نیاز دارد. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند SEO Vendor که بالاتر هم به آن‌ اشاره کردیم، ویژگی‌هایی مانند تحلیلگر رتبه دارند که می‌توانند رتبه را پیش‌بینی کنند، به‌طور خودکار مشکلاتی را که در مسیر هست شناسایی و اقدامات مورد نیاز برای حل را ارائه دهند.

تحلیل الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو

الگوریتم‌های گوگل دائماً در حال تغییر هستند و اگر بخواهید دائماً اخبار مربوط به آن‌ها را دنبال کنید تا خودتان را با آن سازگار کنید، می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. علاوه‌بر‌این، ممکن است شما به خاطر کارهایی که روی سایتتان انجام داده‌اید و گوگل خوشش نیامده، پنالتی و یا حتی وارد لیست سیاه شوید. این اتفاق تمام تلاش‌های شما را از بین می‌برد.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

فناوری‌های بررسی سایتی که در حال حاضر در دسترس هستند به شما اجازه می‌دهند با آخرین به‌روزرسانی‌ها هماهنگ باشید. در آینده این AI خواهد بود که می‌تواند سایت شما را کاملاً تحلیل و هر مشکل بالقوه‌ای را شناسایی کند. این موضوع باعث می‌شود که قبل از اینکه کار به جاهای باریک بکشد، از آن آگاه شوید. بدون شک سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی شما را از پنالتی‌شدن نجات می‌دهد.

نظارت و تحلیل رقبا

برای اینکه از رقبای خود پیشی بگیرید، باید دائماً تمامی تلاش‌های سئویی آن‌ها را زیر نظر داشته باشید که البته کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است؛ چون زیرنظرداشتن تمامی فعالیت‌های یک سایت دیگر عملاً غیرممکن است و آن کارهای عمومی و آشکار نیز نیازمند صرف زمان و هزینۀ بسیار است، اما دانستن آن باعث می‌شود که شما بدانید آن تلاش‌ها چگونه بر سایت شما تأثیر می‌گذارد.

در حال حاضر ابزارهای بسیاری هستند که شما را در انجام این کار یاری می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها زحمت زیادی دارد. در آینده ابزارهای سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که می‌توانند این وظیفۀ سنگین را به دوش بکشند.

سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک هم باشد

انتشار محتوایی که تماماً توسط AI تولید شده است می‌تواند نتایج منفی‌ای در پی داشته باشد؛ چون گوگل صراحتاً اعلام کرده که محتوای تولیدشده به‌شکل خودکار و توسط هوش مصنوعی را ممنوع می‌کند. طبق دستور‌العمل هرزنامۀ گوگل این هشدار داده شده است که انتشار محتوای تولیدشده به طور خودکار می‌تواند به جریمۀ دستی (Manual Action) و پاک‌کردن آن محتوا از نتایج گوگل منجر شود. این دستورالعمل این‌گونه توضیح می‌دهد که:

برای اینکه واجد شرایط نمایش در نتایج جست‌وجوی وب گوگل باشید (صفحات وب، تصاویر، ویدئوها، محتوای خبری و دیگر محتواهایی که گوگل آن‌ها را در سطح وب پیدا می‌کند)، محتوا نباید سیاست‌های کلی جست‌وجوی گوگل یا سیاست‌های هرزنامه‌ای را که در این صفحه لیست شده است نقض کند. محتوای اسپمی که به‌طور خودکار تولید شده (Auto-Generated) محتوایی است که به‌شکل برنامه‌ریزی‌شده‌ای بدون اینکه چیز اورجینالی تولید کند یا ارزشی به آن اضافه شده باشد به وجود آمده است و برای هدف‌های دیگر مانند دست‌کاری رتبه‌ها استفاده می‌شود و کمکی به کاربران نمی‌کند.

البته ممنوعیتی برای انتشار محتوا توسط ابزارهای سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی وجود ندارد و قانونی هم نوشته نشده، اما گوگل راه‌هایی برای حذف این‌گونه محتواها برای خودش دارد و به خاطر همین است که در‌این‌باره به شما هشدار می‌دهد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.