🗺 داستان خود را با نقشه بگویید

قابلیت جذاب گوگل مپ (Google Maps) برای ایجاد نقشه‌های سفارشی

استفاده از نقشه‌، روشی جذاب برای به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات مفید با مخاطبان است. گوگل مپ (Google Maps) به‌عنوان ابزاری رایگان به شما امکان می‌دهد به‌سرعت نقشه‌های سفارشی بسازید و آن‌ها را در سایت خود منتشر کنید.

فرقی نمی‌کند چه محتوایی مدنظرتان باشد؛ ممکن است بخواهید مکانِ رویدادهای مربوط به کسب‌وکارتان در یک منطقۀ خاص را نشان دهید یا مسیرهای دوچرخه‌سواری موردعلاقۀ مخاطبان خود را ترسیم کنید و اطلاعات مفید و جالبی را به آن بیفزایید، Google Maps ابزاری قدرتمند برای نمایش محتوای مورد نظرتان است. شما حتی می‌توانید با استفادۀ خلاقانه از این ابزار، داستان‌سرایی کنید.

در این مطلب از وی‌پدیا، می‌خواهیم به معرفی این قابلیت Google Maps بپردازیم.

تولید نقشۀ سفارشی با استفاده از گوگل مپ

هرچند Google Maps در میان کاربران اینترنت، بیشتر به دلیل توانایی‌اش در مکان‌یابی و ارائۀ مسیرهای گام به گام شناخته می‌شود، اما قابلیت‌های مفید و کمترشناخته‌شدۀ دیگری نیز دارد؛ ازجمله اینکه شما می‌توانید با استفاده از آن، نقشه‌هایی تولید کنید که محتوای موردنظرتان مانند مکان‌ها، مسیرها، شکل‌ها و اطلاعات مفید مرتبط را در خود بگنجاند. سپس آن نقشه‌ها را برای مراجعات بعدی ذخیره کنید یا در پلتفرم‌هایی همچون ایمیل، توییتر و فیس‌بوک، با دیگران به اشتراک بگذارید. این قابلیت اشتراک، در فرایند بازاریابی دیجیتال به‌ویژه بازاریابی ایمیلی، به کسب‌وکارها کمک می‌کند.

نقشه‌های سفارشی گوگل، روشی مفید برای برنامه‌ریزی سفرها یا به‌اشتراک‌گذاشتن مسیرهای رانندگی، پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری است. بدین ترتیب، شما دیگر به استفاده از GPS خودرو یا نرم‌افزار اضافی نیاز ندارید.

داستان خود را با نقشه بگویید - 01داشتن مسیرهای سفارشی ترسیم‌شده در گوگل مپ، به دلیل نیاز نداشتن به اینترنت در طول مسیر، ترس از گم‌شدن را از بین می‌برد و به شما امکان می‌دهد که برنامه‌های سفر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به هنگام تولید یک نقشۀ سفارشی می‌توانید:

 • نقاط موردعلاقه (Point)، خطوط (Line) و اشکال (Shape) را طبق سلیقۀ خود ترسیم کنید.
 • داده‌ها را از صفحات گستردۀ Google Drive یا به‌عنوان فایل‌های CSV، فایل‌های Excel و فایل‌های KML به نقشۀ خود وارد کنید.
 • آیکون‌های سفارشی را به نقشۀ خود اضافه کنید.
 • یکی از ۹ سبک نقشۀ پایه، ازجمله نقشه‌های ماهواره‌ای را به‌عنوان نقشۀ زمینه انتخاب کنید.
 • در ساخت نقشۀ خود با دیگران همکاری کنید، درست مانند Google Docs و Sheets، و همچنین نقشه‌های خود را در Google Drive مدیریت کنید.
 • نقشه‌های تکمیل‌شده را در سایت خود یا برخی پلتفرم‌های دیگر به اشتراک بگذارید.

داستان خود را با نقشه بگویید - 02همچنین، با استفاده از این قابلیت گوگل مپ، در برنامه‌ریزی سفرهای خود می‌توانید:

 • یک برنامۀ سفر ایجاد کنید.
 • در نقشۀ خود نشانک‌هایی اضافه کنید و توضیحات موردنظرتان را به آن نشانک‌ها ضمیمه کنید. حتی می‌‌توانید به یک سفرنامۀ جمع‌وجور فکر کنید.
 • مسیرهای خود را برحسب فاصله و مدت‌زمان دقیق برنامه‌ریزی کنید.
 • نقشه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و از این طریق به آن‌ها کمک کنید.
 • نقشۀ خود را چاپ کنید.

و اندکی خلاقیت؛ با گوگل مپ به دل تاریخ سفر کنید

استفاده از این قابلیت Google Maps، می‌تواند صورت‌های خلاقانه‌‌تری نیز به خود بگیرد. مثلاً شما می‌توانید به‌جای ترسیم مسیر سفرهای شخصی، سفرهای تاریخی را جایگزین کنید و با آن محتوایی جذاب برای سایت خود تولید کنید. مسیر سفرهای مارکوپولو، مسیر لشکرکشی‌های اسکندر مقدونی، مسیر سفرهای ابن‌بطوطه و موارد مشابه، سوژه‌هایی جذاب برای علاقه‌مندان به تاریخ است. آن‌ها می‌توانند روی هریک از مکان‌های مسیر کلیک کنند و اطلاعات مربوط به آن مکان را بخوانند. همین کار، نقشه‌‌ها را برایشان به «داستان» تبدیل می‌کند.

داستان خود را با نقشه بگویید - 0برای مثال، در نقشۀ سفرهای ابن‌بطوطه، گیتاشناس قرن چهاردهم و یکی از بزرگ‌ترین جهانگردان تاریخ بشری، اگر روی تبریز (Tabriz) کلیک کنید، این‌طور می‌خوانید:

«ابن‌بطوطه اینجا در کنار شهر اردو زد. او می‌نویسد: ’غذای مسافران شامل نان، گوشت، برنج پخته‌شده در کره و شیرینی است.‘ یک امیر محلی، جامه و اسبی به او داد. او فقط یک شب را در آنجا گذراند.»

داستان خود را با نقشه بگویید - 04استفاده از گوگل مپ در بازاریابی محتوایی

محتوا پادشاه است و خلاقیت در تولید محتوا برای بازاریابی محتوایی، می‌تواند کسب‌وکار شما را از رقیبان متمایز کند. به این فکر کنید که کسب‌وکارتان چه داستانی را می‌تواند از طریق نقشه تعریف کند و آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارد؟ به‌ویژه اگر کسب‌وکاری مرتبط با صنعت سفر و گردشگری دارید، این ابزار خیلی به کارتان می‌آید. هر ایده‌ای به ذهنتان رسید، خیلی زود دست‌به‌کار شوید؛ چون Google Maps ابزار رایگان و ساده‌ای را برای داستان‌سرایی در اختیار شما قرار داده است. شما می‌توانید در ۳ گام ساده، نقشه‌های سفارشی مدنظر خود را بسازید:

 • برای ایجاد یک مسیر، «مکان‌های شما» (Your Places) را در منوی Google Maps باز کنید.
 • «ایجاد نقشه» (Create Map) را در تب Maps انتخاب کنید.
 • سپس محتوای موردنظر خود (نقاط، خطوط، اشکال، اطلاعات مرتبط و…) را روی نقشه‌های ذخیره‌شدۀ خود اضافه کنید.

برای آشنایی بیشتر با فرایند کار، به این راهنمای گوگل مراجعه کنید.

۴.۹/۵ | (۱۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.