مقایسه تبلیغات ویدئویی و بنری؛ کدامیک بهتر است؟

جذب اعتماد مخاطب در دنیای دیجیتال کار بسیار سختی است. امروزه ۸۰درصد از مردم بیشترین زمان خود را صرف برنامه‌های موبایلی می‌کنند. پس، هوشمندانه تبلیغات کنید.

در ادامه می‌خواهیم دربارۀ تأثیرات و ویژگی‌های تبلیغات ویدئویی و عکس صحبت کنیم و نشان دهیم که کدام‌یک عملکرد بهتری برای جذب مخاطب دارد.

آیا بستر تبلیغاتی خودتان را مشخص کرده‌اید؟

قبل از شروع هر کاری ابتدا باید بستر تبلیغاتی خود را مشخص کنید. این کار کمک می‌کند تا راحت‌تر تصمیم بگیرید که از عکس استفاده کنید یا ویدئو. برای مثال، اگر می‌خواهید در یوتیوب تبلیغات انجام دهید، قطعاً باید ویدئوی تبلیغاتی منتشر کنید، چراکه عکس پاسخ‌گوی نیاز شما نیست.

اینستاگرام از دیگر شبکه‌های اجتماعی پرطرف‌دار است. این شبکۀ اجتماعی با هدف اشتراک‌گذاری تصاویر طراحی شده بود، اما در چند سال اخیر شاهد اشتراک‌گذاری ویدئو‌های متنوع در قالب استوری، ویدئوهای یک‌دقیقه‌ای، IGTV و لایو هستیم. به همین دلیل، در تبلیغات اینستاگرام از ویدئو و عکس می‌توانید به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

در بین دیجیتال‌ مارکترها اختلاف‌نظرهایی مبنی بر اینکه کدام نوع تبلیغات تأثیر بیشتری دارند، وجود دارد. تنها راه فهمیدن آن، آزمون و خطاست. کمپین‌های متعددی را در بستر شبکه‌های اجتماعی مختلف تست کنید تا سلیقۀ مخاطب را به‌خوبی متوجه شوید. تجربه نشان داده است که تبلیغات ویدئویی، محبوب‌تر هستند.

چه زمانی تبلیغات ویدئویی و تصاویر را می‌توان به‌طور هم‌زمان استفاده کرد؟

هیچ محدودیتی برای استفاده از تبلیغات بنری یا ویدئو ندارید. ابتدا بستر و مخاطب هدف خود را بشناسید و با توجه به آن، امکان استفاده از هر دو نوع تبلیغات وجود دارد. بستر تبلیغاتی خود را شناسایی کنید. اگر قابلیت انتشار تصاویر و ویدئو به‌صورت هم‌زمان را داشت، حتماً هردو را امتحان کنید.

برای مثال، در اینستاگرام امکان تبلیغات بنری و ویدئو به‌صورت هم‌زمان وجود دارد؛ اما در یوتیوب، اگر از تبلیغات بنری استفاده کنید، قطعاً بازخورد مثبتی نخواهید گرفت.

قبل از انتخاب نوع تبلیغات خود، حتماً به موارد زیر دقت کنید:

ویژگی تبلیغات ویدئویی:

  • صحبتِ زیاد ممنوع نیست! نیاز مخاطب را در دل یک داستان بیاورید. در این شرایط، هیچ ایرادی ندارد که زیاد صحبت کنید. مخاطب از شنیدن و دیدن داستان‌های جذاب خسته نمی‌شود. پس، ویژگی‌های محصول، نحوۀ استفاده و خدمات پس از فروش، معرفی برند و هر هدفی را که دارید، در غالب داستانی جذاب بیان کنید.
  • ویروسی عمل کنید: در ساخت و تدوین ویدئو اگر هوشمندانه و هدفمند جلو بروید، میزان اشتراک‌گذاری آن در بین افراد ۱۰۰ برابر می‌شود. ویدئوهای جذاب، مثل ویروس به دست مخاطب غیرهدف شما نیز می‌رسد. جزئیات بیشتر را در مقاله وایرال مارکتینگ می‌توانید مطالعه کنید.
  • زمان زیادی لازم دارید: نوشتن سناریو، ساخت و تدوین تبلیغات ویدئویی زمان زیادی از شما می‌گیرد. اگر زمان کافی ندارید، با عجله ویدئو درست نکنید؛ چراکه یک ویدئوی تأثیرگذار، از ۱۵ ثانیه تا ۱ دقیقه مخاطب را درگیر خود می‌کند.
  • هزینۀ متغیری دارد: با توجه به سطح ویدئویی که می‌سازید، متحمل هزینه‌های متفاوتی می‌شوید. تبلیغات ویدئویی هم می‌توانند گران باشند و هم ارزان. بسته به هزینه‌ای که می‌کنید، ویدئوهای باکیفیت‌تری می‌سازید.

ویژگی تبلیغات بنری:

  • کوتاه و مختصر است: باید هدف‌ خود را با تصاویر نشان دهید. استفاده از جملات طولانی، میزان تأثیرگذاری را پایین می‌آورد.
  • میزان اشتراک‌گذاری متوسطی دارد: اگر بنر شما به‌ قدر کافی گیرا و جذاب نباشد، امکان اشتراک‌گذاری آن در بین مخاطبان پایین می‌آید.
  • زمان‌ زیادی از شما نمی‌گیرد: در مقایسه با تبلیغات ویدئویی، ساخت بنر و تصاویر به زمان کمتری برای طراحی نیاز دارد.
  • هزینۀ بالایی ندارد: به‌طور کلی هزینه‌های تبلیغات بنری به‌مراتب کمتر از تبلیغات ویدئویی است.
  • وقت مخاطب را نمی‌گیرد: فقط در عرض چند ثانیه مخاطب می‌تواند با شما ارتباط برقرار کند. بهترین راه، تبلیغات برای مخاطبانِ پرمشغله است.

چرا مخاطب با ویدئوها بهتر ارتباط برقرار می‌کند؟

مخاطب باهوش‌تر از شماست. تأثیر ویدئو در ذهن مخاطب بیشتر از تصویر و متن است. طبق تحقیقات انجام‌شده، میزان یادآوری ویدئوها برای مخاطبان تا ۹۵درصد است؛ اما برای محتوای متنی یا تصاویر، این میزان به ۱۰درصد می‌رسد.

به عبارت دیگر، مخاطب شما ویدئو را بهتر از تصاویر به ذهن می‌سپارد. به همین دلیل، میزان فروش و تعامل با برند افزایش بیشتری دارد و اکثر دیجیتال مارکترها معتقدند که تبلیغات ویدئویی عملکرد بهتری دارند.

تبلیغات بنری چه زمانی عملکرد مناسبی دارند؟

کسب‌و‌کارهای کوچک توانایی پرداخت هزینه‌های بالای تبلیغات را ندارند. اگر به دنبال این هستید که در کمترین زمان، تبلیغات به‌صرفه انجام دهید، باید به دنبال تبلیغات متنی یا بنری بروید؛ چراکه در کمترین زمان و با صرف هزینۀ پایین می‌توانید بازخورد مناسبی دریافت کنید.

تبلیغات ویدئویی از زمان ضبط تا ادیت و انتشار زمان زیادی می‌برد. همچنین، هزینۀ زیادی هم برای کسب‌و‌کار دارد. قبل از آغاز کمپین، ابتدا بودجۀ تبلیغاتی را در نظر بگیرید تا متناسب با آن اقدام کنید.

آیا تبلیغات تصاویر، منقرض می‌شود؟

با توجه به گسترش زیاد ویدئو‌ها در شبکه‌های اجتماعی و استقبال مخاطبان، احتمال اینکه تبلیغات گستردۀ‌ ویدئویی زیادی ببینیم، وجود دارد؛ ولی به این معنا نیست که تبلیغات بنری به‌طور کل از بین می‌رود.

گذشته از این، برای آن دسته از مخاطبانی که زمان کافی برای مشاهدۀ‌ ویدئو ندارند، تبلیغات بنری مفیدتر است. پس فراموش نکنید که مخاطب برند شما تعیین‌کنندۀ نوع تبلیغاتتان است.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.