۲۵ مثال موردکاوی (کیس استادی) که هر بازاریابی باید بداند

یکی از قوی‌ترین استراتژی‌ها برای تبلیغ محصول و جذب مشتریان، ایجاد یک کیس‌استادی (Case study) قانع‌کننده است. اما ساخت چنین محتوایی چندان آسان نیست، بنابراین در این پست‌بلاگ تصمیم گرفتیم ضمن تعریف کیس‌استادی، تعدادی از بهترین مثال‌های آن را در صنعت‌های مختلف بررسی کنیم. این مثال‌ها شما را با ساختار و نحوۀ پیداکردن ایدۀ مناسب آشنا خواهند کرد.

فهرست محتوا

کیس‌استادی چیست؟

کیس استادی یا مطالعۀ موردی، یک داستان مفصل از کاری است که شرکت شما انجام داده است. این داستان شامل شروع، موضوع مشکل یا چالش، اتفاقات رخ‌داده در پی این مشکل و راه‌حل شرکت برای رفع یا بهبود آن است.

کیس‌استادی‌ها‌ با نتایج واقعی نشان می‌دهند که چگونه شرکت شما به کسب‌وکارهای دیگر کمک می‌کند. آن‌ها علاوه بر نتایج، نقل قول‌هایی نیز از مشتری بیان می‌کنند؛ بنابراین فقط یک محتوای تبلیغاتی و بازاریابی برای معرفی محصول محسوب نمی‌شوند. در آن‌ها، مشتریان و کسب‌وکارهای دیگر از تجربیات خود می‌گویند و همه می‌دانیم که هیچ تبلیغاتی قوی‌تر از پیشنهاد مشتریان دیگر نیست.

یک کیس‌استادی فوق‌العاده فقط به ذکر نتیجه اکتفا نمی‌کند، بلکه برای پشتیبانی از آن، تحقیقات و گزارش‌های آماری نیز ارائه می‌دهد.
راه‌های زیادی برای استفاده از مطالعات موردی در استراتژی بازاریابی وجود دارد. می‌توان آن‌ها را در سایت قرارداد یا در سناریو و محتواهای تیم فروش گنجاند؛ چون یک کیس‌استادی ابزاری قوی و بسیار متقاعدکننده به حساب می‌آید و به مشتریان نشان می‌دهد که چرا باید از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند.

با این ‌تفسیر، هیچ‌راهی بهتر از نوشتن کیس‌استادی‌ها برای جذب بیشتر سرنخ وجود ندارد. اما همان‌طور که گفته شد، نوشتن یک مطالعۀ موردی از نقطۀ صفر کار سختی است. باید مثال‌هایی داشت که بتوان از آن‌ها دربارۀ موضوع و ساختار کیس‌استادی ایده گرفت. مثال‌هایی که در ادامه می‌بینید نشان می‌دهند که چگونه می‌توان در یک کیس‌استادی، بازدیدکننده را برای پرکردن فرم موردنظر ترغیب کرد.

۲۵ مثال از کیس‌استادی‌های بازاریابی

در این بخش برای کمک به شما در خلق یک کیس‌استادی قانع‌کننده و جذاب، فهرستی از نکات را ارائه کرده‌ایم. نگاهی به آن‌ها در طراحی یک کیس‌استادی مناسب، برای شما الهام‌بخش خواهد بود.

۱) هاب‌اسپات (Hubspot)

چگونه تعداد مناطق تحت پوشش شرکت هندلد (Handled)، با استفاده از پلتفرم CRM هاب‌اسپات، در طی ۱۸ ماه از صفر به ۱۲۱ محل گسترش پیدا کرد.

case-study-example-hubspotنکتۀ جالب در این کیس‌استادی این است که توسط مشتری پیش برده شده است. این مطالعۀ موردی به‌خوبی آنچه را که هاب‌اسپات برای حل مشتریان خود انجام می‌دهد منعکس می‌کند. در ابتدا به طور کوتاه و خلاصه توضیح می‌دهد که چرا مدیرعامل هندلد، این شرکت را تأسیس کرد و چرا به این نتیجه رسید که هندلد برای موفقیت، به یک سیستم CRM نیاز دارد. این کیس‌استادی، یک دادۀ کمی نیز برای نشان‌دادن موفقیت خود در این پروژه ذکر می‌کند. این شرکت از صفر به ۱۲۱ موقعیت جغرافیایی گسترش پیدا کرد.

در این مثال از ترکیب محتواهای مختلف استفاده شده است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، علاوه بر متن، یک ویدئو نیز برای نمایش وجود دارد. بنابراین، در مطالعات موردی، برای تأکید بر موفقیت خود، از ترکیب محتواهای بصری و متنی استفاده کنید.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی هاب‌اسپات

 • به کیس‌استادی خود کمی حالت شخصی بدهید. برای مثال، در این مطالعۀ موردی دیدیم که به‌جای تمرکز روی شرکت، روی مدیرعامل آن تمرکز شده بود.
 • از فرمت‌های مختلف محتوا برای جذب بازدیدکننده و ترغیب او به مطالعۀ کیس‌استادی استفاده کنید.

۲) آیدیو (IDEO)

تغییر تجربۀ کاربری فرودگاه با در اولویت‌قراردادن مسافران

case-study-example-ideoدر اینجا با یک شرکت طراحی روبه‌رو هستیم که می‌داند چگونه به‌سادگی مطالعات موردی خود را مدیریت کند. به‌محض اینکه بازدیدکننده وارد صفحۀ کیس‌استادی می‌شود، با یک تصویر بزرگ و عنوان واضح مورد استقبال قرار می‌گیرد. ترکیب این دو، در همان لحظۀ اول به‌طور خلاصه نشان می‌دهد که چگونه کمپانی طراحی IDEO به مشتری خود کمک کرده است. این کیس‌استادی در سه بخش چالش، تأثیر و نتیجه خلاصه می‌شود.

شرکت IDEO، بلافاصله بعد از عنوان، به توضیح نحوۀ کمک و اثرگذاری خود می‌پردازد. این شرکت به فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو کمک کرد تا واکنش مناسبی در همه‌گیری کرونا انجام دهد. در این‌ محتوا، چالش‌های موجود در این مسیر، کارهای انجام‌شده و نتایج دریافتی به‌طور کامل توضیح داده می‌شود. این کیس‌استادی برای بیان منظور خود از یک متن جامع همراه با نقل قول‌ها و تصاویر استفاده می‌کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی IDEO

 • مطالعات موردی خود را به سه بخش ساده تقسیم کنید: چالش‌ها، تأثیر شما و نتیجۀ دریافتی.
 • در یک کیس‌استادی، محتوای بصری همیشه تجربۀ بهتری برای مشتری ایجاد می‌کند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها را در اولویت‌های خود قرار دهید.

۳) آواریو (Awario)

شرکت رزوم رباتیکس (Rozum Robotics) با آواریو (Awario)، روابط عمومی خود را بهبود می‌بخشد.

case-study-example-awarioدر این کیس‌استادی، شرکت آواریو مستقیماً با یک خلاصه از داستان به استقبال بازدیدکننده می‌رود. اگر تمایل داشته باشید در جریان کل داستان قرار بگیرید، باز هم با یک نگاه متوجه آن خواهید شد؛ چون بعد از خلاصه، بخش‌های منظم و دسته‌بندی‌شده‌ای همراه با لینک روبه‌روی شما قرار می‌گیرند. این بخش‌ها شامل پروفایل شرکت، مشکلات ربات‌های رزوم، چالش‌ها، راه‌حل، نتایج و نحوۀ بهینه‌سازی هستند. درنهایت با کلیک روی هریک از آن‌ها، به بخش موردنظر هدایت خواهید شد.

در این کیس‌استادی نیز مانند دیگر نمونه‌ها، از تصاویر و نقل قول‌ها برای اثرگذاری بیشتر استفاده شده است. در انتهای آن، نتایج دریافتی به‌صورت بولت‌گذاری لیست شده‌اند.

نکات کلیدی از کیس‌استادی آواریو

 • با قراردادن فهرستی از بخش‌های مختلف محتوا همراه با لینک، مطالعۀ کیس‌استادی را برای بیننده راحت‌تر کنید.
 • یک لیست بولت‌گذاری‌شده از نتایج دریافتی مشتری در کیس‌استادی قرار دهید.

۴) شورلت (Chevrolet)

از کارول اچ ویلیامیز (Carol H. Williams)

case-study-example-carol-williamsاگر با برندی شناخته‌شده کار می‌کنید، در عنوان فقط از نام آن استفاده کنید. کارول اچ ویلیامز که یکی از آژانس‌های تبلیغاتی مطرح محسوب می‌شود، در این ‌کیس‌استادی خود همین‌ کار را انجام داده است. از طرفی، عبارت «غیرمنتظره را کشف‌کن» در کنار نام شورلت، بیننده را کنجکاو می‌کند. او ادامۀ متن را مطالعه می‌کند که متوجه شود چه چیزی کشف شده است.

کارول اچ ویلیامز، برای توضیح‌دادن پروژه، چالش‌ها، راه‌حل‌ و دستاورد نهایی از ترکیب سرتیترها، تصاویر و ویدئوها استفاده می‌کند. این کیس‌استادی با فهرست خلاصه‌شده‌ای از مزایایی که شورلت در این پروژه به ‌دست آورده است، به اتمام می‌رسد.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی کارول اچ ویلیامز

 • اگر با برند بزرگی کار کرده‌اید، در عنوان فقط نام آن را بیاورید. این کار به‌اندازۀ کافی علاقۀ مخاطبان را برای دانستن ماجرا برمی‌انگیزد.
 • از ترکیب عنوان‌ها و زیرعنوان‌ها برای راهنمایی کاربران در طول محتوای کیس‌استادی استفاده کنید.

۵) فراکتال (Fractle)

چگونه فراکتال (Fractle) توانست در یک ‌سال ۹۳۱ لینک از دامنه‌های منحصربه‌فرد برای com کسب کند.

case-study-example-fractlشرکت فراکتال در کیس‌استادی Porche.com، از متن و طراحی گرافیکی زیبایی استفاده کرده است تا تجربۀ کاربری جذابی برای بازدیدکننده خلق کند. با پیمایش صفحه، نتایج نهایی آن را در قالب فرم‌های طراحی‌شدۀ اینفوگرافیکی و متن خواهید دید.

کمی پایین‌تر می‌بینیم که از آیکون‌های مختلفی مثل دایره، قلب و… در قسمت‌های مختلف استفاده شده است. همچنین به‌جای اینکه فقط نام رسانه‌هایی که Porche.com را منشن کرده‌اند درج شود، نماد و لوگوی آن‌ها آمده است. به این ترتیب، کیس‌استادی، جلوۀ بصری زیبایی پیدا کرده است و خواننده را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی فراکتال

 • با گنجاندن نمودار، لوگو و المان‌های تصویری در کیس‌استادی، اجازه بدهید تصاویر با کاربران صحبت کنند.
 • مانند فراکتال، نتایج را به‌جای پایان، در ابتدای کیس‌استادی خود بیاورید.

۶) فانتزی (Fantasy)

سایت The Met

case-study-example-fantasyبهترین راه برای نشان‌دادن رسپانسیوبودن (Responsive) و طراحی UI سایت چیست؟ احتمالاً بهترین راه، استفاده از جلوه‌های ساده است. شرکت فانتزی در صفحۀ کیس‌استادی خود برای موزۀ هنری متروپولیتن همین‌ کار را انجام داد. این شرکت، صفحه را ساده و منظم تنظیم کرده‌ است و در آن قدم‌به‌قدم نحوۀ بازطراحی (Redesign) سایت موزه را توضیح می‌دهد.

هر بخش، فرمتی ساده دارد و قسمتی از رابط کاربری سایت جدید را نشان می‌دهد؛ بنابراین کاربر در حجم زیادی از اطلاعات غرق نمی‌شود و می‌تواند روی موارد مهم تمرکز کند.

شرکت فراکتال در توضیح فرایند بازطراحی سایت موزه، هدف از انجام هر مرحله را نیز بیان می‌کند. چون متوجه شده است که به‌عنوان مشتری بالقوه، به دانستن آن‌ها نیاز خواهید داشت. در پایین صفحۀ کیس‌استادی نیز با یک کال‌تو‌اکشن سادۀ «تماس با ما» مواجه می‌شوید.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی فانتزی

 • برای یک کیس‌استادی عالی، لازم نیست متن زیادی بنویسید. کافی است فقط روی راه‌حلی که ارائه کرده‌اید تمرکز کنید.
 • در پایان محتوا، کال‌تواکشنی قرار دهید که از بازدیدکنندگان دعوت کند با شما تماس بگیرند.

۷) آنی‌اپ (App Annie)

چگونه راویو (Rovio) به یک ابرقدرت بازی تبدیل شد.

case-study-example-rovioاگر مشتری شما نکات مثبت زیادی از شما برای گفتن در نظر دارد، از ایدۀ کیس‌استادی آنی‎اپ برای راویو استفاده کنید. این شرکت، کیس‌استادی خود را با یک نقل قول از مشتری شروع می‌کند و در انتها با سخن دیگری از او به پایان می‌رساند. حتی می‌بینیم که محتوای این کیس‌استادی شامل عکسی از کارمند شرکت راویو است.

به این ترتیب، کیس‌استادی شبیه به داستانی که توسط یک تیم بازاریابی نوشته شده باشد نیست و تأثیرگذارتر عمل می‌کند. یکی دیگر از عملکردهای هوشمندانۀ آنی‌اپ در این کیس‌استادی، قراردادن لینک محصول مورد استفادۀ راویو در محتواست. این مطالعۀ موردی در انتها با کال‌تواکشنی مناسب، کاربران را به رزروِ استفاده از دموی محصول ترغیب می‌کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی آنی‌اپ

 • نقل قولی از مشتری را در ابتدا و انتهای کیس‌استادی خود به کار ببرید.
 • در کیس‌استادی، محصولی را که مشتری از آن استفاده کرده است منشن کنید. با این‌ کار، کاربران علاقه‌مند، اطلاعات بیشتری دربارۀ محصول شما کسب خواهند کرد.

۸) بیتلی (Bitly)

چگونه یک کسب‌وکار ای‌کامرس، مشکل کانال‌های چندگانۀ (Omnichannel) خود را با کمپین‌های بیتلی (Bitly) حل کرد.

case-study-example-bitlyبیتلی با ارائۀ قالب PDF برای کیس‌استادی شرکت ویسلا (Vissla)، رویکردی متفاوت در بین کیس‌استادی‌ها از خود نشان داد. این فایل PDF، خوانایی راحتی دارد؛ چون به بخش‌های مشخصی مثل هدف، بزرگ‌ترین مشکلات، تصاویری از راه‌اندازی و شروع کار تقسیم شده است. استفاده از رنگ‌‌ها و متن‌های همسو با برند بیتلی و فرمت پی‌دی‌اف قابل دانلود، این کیس‌استادی را به کتابچه‌ای از پشت‌صحنه تبدیل کرده است. مخاطبان، رغبت بیشتری برای کلیک روی آن از خود نشان می‌دهند.

از‌آن‌جایی‌که این پی‌دی‌اف، در مرورگری جداگانه باز می‌شود، حواس خواننده با دیگر تب‌های باز خود پرت نخواهد شد.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی بیتلی

 • یک کیس‌استادی PDF، روشی عالی برای جمع‌بندی نکات مهم محسوب می‌شود.
 • از یک فرمت افقی برای فایل PDF استفاده کنید. با این‌ کار فضای بیشتری ایجاد می‌شود و می‌توانید حجم کیس‌استادی خود را زیر ۱۰ صفحه نگه دارید.

۹) سوییچ (Switch)

کیس‌استادی بازاریابی نتیجه‌محور

case-study-example-switchسوییچ، یک آژانس بین‌المللی بازاریابی مستقر در مالت است و در این کیس‌استادی به‌خوبی معرفی می‌شود. بزرگ‌ترین چالش آژانس‌ها این است که بدون فاش‌کردن نام مشتری، بگویند چه کار مؤثری برای او انجام داده‌اند. در این کیس‌استادی می‌بینیم که سوییچ به‌خوبی از عهدۀ این کار برآمده است.

برخی افراد ممکن است با اصطلاحات تخصصی آشنا نباشند. سوییچ، با گنجاندن یک واژه‌نامه برای اصطلاحات تخصصی موجود در متن، این افراد را نیز در نظر گرفته است. کیس‌استادی PDF این شرکت، مانند یک مقالۀ جذاب است و عناوین مطالعۀ موردی از پرفورمنس‌مارکتینگ، سناریو و رویکردها را شامل می‌شود. خواننده با دیدن آن‌ها یک دیدگاه کلی پیدا می‌کند که مشتری به چه چیزی نیاز داشته و چرا به سوییچ مراجعه کرده است.

این کیس‌استادی، برای هر استراتژی صفحه‌ای متفاوت دارد. برای مثال، اگر فقط علاقه‌مند به کمپین‌های تبلیغاتی فیس‌بوک هستید، می‌توانید برای مطالعه دربارۀ آن مستقیماً به صفحۀ ۱۰ بروید.

این فایل PDF، در ۱۴ صفحه تنظیم شده است، اما فونت‌های بزرگ و فضای سفید زیادی دارد. به این ترتیب، بازدیدکننده می‌تواند به‌راحتی و فقط در چند دقیقه آن را مرور کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی سوییچ

 • اگر می‌خواهید در کیس‌استادی خود وارد مباحث تخصصی شوید، حتماً واژه‌نامه‌ای برای اصطلاحات تخصصی در آن درج کنید. با این‌ کار، افراد ناآشنا و غیرحرفه‌ای نیز متوجه متن خواهند شد.
 • فایل PDF خود را با یک صفحۀ CTA به پایان برسانید. در این‌ صورت، مشتریان بالقوه می‌توانند اطلاعات تماس خود را ثبت کنند.

۱۰) دیجیتاس (Digitas)

روبه‌رویی با فرد نفرت‌انگیز

case-study-example-digitasکیس‌استادی دیجیتاس مربوط به کمپین ILoveYouHater# از برند نوشیدنی اسپرایت است. صفحه، با تصویری تأثیرگذار شروع می‌شود. در این تصویر صدها نفر را می‌بینیم که در مقابل یک شخص ایستاده‌اند. به ‌نظر می‌رسد این فرد یک قلدر است و افرادی که روبه‌روی او هستند همگی به‌نوعی توسط او مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

با پیمایش صفحه، کمی پایین‌تر متوجه می‌شویم دیجیتاس و اسپرایت از مردم به‌عنوان نقاط کانونی استراتژی این کمپین استفاده کرده‌اند. آن‌ها از API توییتر برای استخراج داده‌های مربوط به توییت‌های مردم استفاده کردند تا هویت بزرگ‌ترین فرد نفرت‌انگیز توییتر را پیدا کنند.

ملاک آن‌ها برای پیداکردن این شخص، میزان استفادۀ او از واژه‌های جنسیتی، نژادپرستانه، فحش‌های رکیک و… بود. درنهایت مشخص شد که این مقام به کاربر @AguanteElCofler تعلق دارد و از آن زمان، اکانت این کاربر در توییتر به حالت تعلیق درآمده است.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی دیجیتاس

 • اگر ویدئو بخشی از کار شما برای مشتری است، اسکرین‌شاتی از یکی از صحنه‌های تأثیرگذار آن، در بخش بالای صفحه و هدلاین قرار دهید.
 • از ارائۀ جزئیات دربارۀ نحوۀ کمک به مشتری برای رسیدن به هدف یا ابزارهایی که استفاده کرده‌اید، نترسید.

۱۱) هرمان‌میلر (HermanMiller)

تجربه‌های بهتر برای همه

case-study-example-hermanmillerهرمان‌میلر، یکی از برندهای مطرح درزمینۀ تولید تجهیزات و مبلمان اداری محسوب می‌شود. این کمپانی در کیس‌استادی خود به تجهیزکردن بیمارستانی در دبی می‌پردازد.

ویدئوی بسیار زیبای ابتدای صفحه، در همان لحظۀ اول توجه فرد را به خود جلب می‌کند. جذابیت این ویدئو نقش مهمی در تصمیم‌گیری فرد برای ادامۀ مطالعۀ محتوا یا ترک صفحه دارد. از طرفی، در این ویدئو برای دسترسی بیشتر و البته راحتی کاربر، از قابلیت کلوز‌کپشن (Close Captioning) استفاده شده است. با این قابلیت، محتوای ویدئویی به بخش‌های کوچکی تقسیم می‌شود.

پس بیننده می‌تواند با کلیک روی گزینۀ CC و جست‌وجو در بین متن‌ها، به نقطۀ موردنظر خود از ویدئو برود. این ویژگی، تجربۀ کاربری بسیار خوبی برای بیننده رقم می‌‌زند. کیس‌استادی هرمان‌میلر، فقط در چند پاراگراف، اطلاعات قابل توجهی ارائه می‌دهد. در انتها نیز با یک نقل قول از مشتری یا خریدار محصول بسته می‌شود.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی هرمان‌میلر

 • در پایان کیس‌استادی، فهرستی از محصولات خود را که کاربر بعد از مطالعه می‌تواند خرید کند، قرار دهید.
 • برای کاربرپسندشدن محتوای کیس‌استادی، بهتر است از قابلیت‌هایی مثل کلوزکپشن و حالت شب (Night Mood) استفاده کنید.

۱۲) آمازون (Amazon)

شرکت کپیتال‌وان (Capital One) در سرویس‌ وب آمازون (AWS)

case-study-example-amazon-awsآیا به‌طور مدام با مشتریان خود کار می‌کنید؟ در این‌ صورت بهتر است برای کیس‌استادی خود ساختاری مانند این نمونۀ آمازون در نظر بگیرید. آمازون در کیس‌استادی خود توضیح می‌دهد که چگونه شرکت مالی کپیتال‌وان از خدمات AWSسود می‌برد. اما این شرکت به‌جای درج یک مقاله در‌این‌باره، از یک ‌مجموعه‌مقالات استفاده کرده است. در صفحۀ آمازون، از سال ۲۰۱۶، داستان‌های مختلفی دربارۀ دستاوردهای کپیتال‌وان در پی استفاده از خدمات AWS، دیده می‌شود. به این ترتیب، علاقه‌مندان برای مطالعه و افزایش اطلاعات خود به مطالب بیشتری دسترسی دارند.

ممکن است این ‌کار برای یک شرکت کوچک غیرممکن به ‌نظر برسد. اما واقعیت این است که مجبور نیستید برای همۀ مشتریان، مجموعه‌ای از مقالات تهیه کنید. می‌توانید روی یکی از آن‌ها تمرکز کنید و با او برای ارائۀ گزارش‌های لازم هماهنگی انجام دهید. سپس، هر سال شرایط این مشتری را چک کنید و محتوایی جدید دربارۀ آن بنویسید. لازم نیست این کیس‌استادی طولانی باشد، چون یک محتوا با ۵۰۰ تا ۸۰۰ کلمه نیز می‌تواند تأثیرگذار عمل کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی AWS آمازون

 • هر سال برای یکی از مشتریان خود مقالۀ جدید بنویسید. سپس در محتوای آن به یکی از بهترین کیس‌استادی‌های خود لینک‌دهی انجام دهید.
 • مقالاتی را که دربارۀ موفقیت مشتری در رسانه‌های دیگر منتشر شده است جمع‌آوری کنید. آوردن این مقالات در کیس‌استادی شما، به تأثیرگذاری بیشتر آن منجر خواهد شد.

۱۳) آسانا (Asana)

کارایی تیم رویدادهای مشتری اتودسک (Autodesk) با استفاده از آسانا (Asana) به میزان ۵۰درصد افزایش پیدا می‌کند.

case-study-example-asanaکیس‌استادی آسانا در ابتدا متنی سنگین و پیچیده به نظر می‌رسد، اما محتوای آن فرمت داستانی دارد و به‌طور خلاقانه از زبان مشتری بیان می‌‌شود؛ بنابراین مطالعۀ آن راحت است. آسانا می‌داند که ممکن است شما به ادعای خود او برای محصولاتش اعتماد نکنید. بنابراین به جویل سنت‌پیر، رئیس دفتر مدیریت پروژه‌های اتودسک، اجازه می‌دهد که در این کیس‌استادی صحبت کند. برای مثال، او در ابتدای متن کیس‌استادی می‌گوید:

مسئولیت‌پذیری، دیده‌شدن و کشف‌شدن، مزایایی هستند که از مدیریت صحیح پروژه و استفاده از ابزارهای مناسب ناشی می‌شوند.

در طول متن نیز آسانا برای شکستن دیوارۀ متنی سخت محتوای خود و کاربرپسندکردن آن، بارها به نقل قول‌های سنت‌پیر پناه می‌برد. به این ترتیب، کل متن مانند یک مصاحبه خوانده می‌شود و داستان سرایی خوب آن خواننده را مجذوب می‌کند. با وجود این فرمت داستانی، جزئیات عمیقی دربارۀ نحوۀ استفادۀ اتودسک از خدمات آسانا ذکر می‌شود. تنظیم قوانین اتوماسیون و استفاده از فرم‌ بومی اپلیکیشن‌ها، ازجمله مواردی هستند که در این کیس‌استادی بررسی می‌شوند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی آسانا

 • در طول کیس‌استادی از نقل‌قول‌های مشتری استفاده کنید.
 • جزئیات بیشتری از اینکه مشتری چگونه از خدمات شما بهره برده است، بیان کنید.

۱۴) آژانس اِی.ام.پ (AMP Agency)

فاصله کم شد (بین مشتری و برند)، برند محبوب شد.

case-study-example-amp-agencyاستراتژی بازایابی پاتاگونیا (Patagonia)، با هدف جذب مخاطبان در آژانس Amp پیاده‌سازی شد. اجرای این استراتژی از طریق بازاریابی چریکی و یک سفر جاده‌ای ساحل ‌به‌ ساحل صورت گرفت.

این سفر و عکس‌های واقعی از مشتریان پاتاگونیا در سراسر ایالت‌متحدۀ آمریکا، تأثیر عمیقی بر کاربران گذاشت. داستان سرایی آژانس Amp در این کیس‌استادی به‌گونه‌ای جذاب است که خواننده را از ابتدا تا انتها با خود همراه می‌کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی آژانس Amp

 • با خلاصه‌ای از اینکه مشتری کیست و چرا با شما تماس گرفته است شروع کنید.
 • مانند سایر کیس‌استادی‌ها، در پایان فهرستی از دستاوردهای مشتری را درج کنید.

۱۵) کلادفلایت (Cloudflight)

 پایش زمین کوپرنیک (Copernicus)

case-study-example-cloudflightدرج اطلاعات خیلی تخصصی در کیس‌استادی به مشتریان نشان می‌دهد که شما صرفاً به ‌دنبال جذب کسب‌وکار آن‌ها نیستید، بلکه عمیقاً به تمام جوانب صنعت آن‌ها اشراف دارید و حاضرید برای کمک به آن‌ها، راه‌‌حل‌های اختصاصی ارائه کنید.

کیس‌استادی کلادفلایت دربارۀ سیستم پایش زمین کوپرنیک، به همین‌ سبک نوشته شده است. مطالعۀ این محتوا در نگاه اول دشوار به نظر می‌رسد، اما توجه مشتریان علاقه‌مند به محیط‌زیست را به‌خوبی جلب می‌کند. درنهایت، شرکت کلادفلایت در ذهن آن‌ها، به‌عنوان همکار، ارزش بالایی پیدا می‌کند. این کیس‌استادی با یک کال‌‌تواکشن جذاب به پایان می‌رسد:

آیا به ‌دنبال راهی هستید که سیستمی خودکار برای داده‌های خود بسازید و آن‌ها را بهینه‌سازی کنید؟ آیا با داده‌های بزرگ و دستیابی به آن‌ها مشکل دارید؟ خوشحال می‌شویم بتوانیم شما را راهنمایی و پشتیبانی کنیم.

همواره به یاد داشته باشید که یک صفحۀ منظم و پر از فضای خالی، برای جذب سرنخ در کیس‌استادی‌ها بسیار مؤثر عمل می‌کند.

نکاتی از مثال کیس‌استادی کلادفلایت

 • از درج اطلاعات فنی و تخصصی راه‌‌حلی که به مشتری ارائه کرده‌اید، نترسید.
 • اگر صنایع مختلفی را به‌عنوان مشتری پوشش می‌دهید، حتماً در تصویری آن را نشان دهید. این تصویر می‌تواند اسکرین‌شاتی از پلتفرم مجموعه باشد.

۱۶) تکستل (Textel)

والوالین (Valvoline) نرخ ارسال برنامۀ کوپان خود را با ارسال پیامک تصویری تکستل (Textel) تا ۷۶رصد افزایش می‌دهد.

case-study-example-textelاگر شرکت‌های بزرگی را که چرخۀ خرید طولانی دارند هدف قرار می‌دهید، احتمالاً به یک فرمت قابل انتقال برای ارسال اطلاعات مفید و موردنیاز مشتری نیاز دارید. تکستل، در کیس‌استادی PDF خود برای والوالین، همین‌ کار را انجام می‌دهد. این شرکت، با یک سرتیتر جذاب از مخاطب استقبال می‌کند و در آن، ارزش استفاده از خدمات تکستل را به او نشان می‌دهد. والوالین، بازگشت سرمایۀ قابل توجهی با استفاده از این پلتفرم کسب کرده است.

تصمیم هوشمندانۀ دیگر در این کیس‌استادی، برجسته‌کردن نقل قول‌های مشتری و نتایج دریافتی با رنگ سبز است. همچنین، ستونی با عنوان «در یک نگاه» در آن دیده می‌شود. اگر عجله داشته باشید، با نگاهی به این ستون، متوجه نکات اصلی این کیس‌استادی می‌شوید.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی تکستل

 • میزان بازگشت سرمایۀ مشتری را در عنوان کیس‌استادی درج کنید.
 • ستونی را با عنوان «در یک نگاه» در کیس‌استادی پی‌دی‌اف خود در نظر بگیرید. خواننده بدون نیاز به خواندن کل فایل، متوجه موارد مهم می‌شود.

۱۷) هپئو (Happeo)

هپئو (Happeo) و هانت‌کلاب (Hunt Club)، داستان عاشقانه با فناوری

case-study-example-happeoاین کیس‌استادی شبیه به یک بلاگ‌پست است و بلافاصله با سخنی از مشتری شروع می‌شود. سپس تیتر بسیار خوب «تکنولوژی در خط مقدم استراتژی هانت‌کلاب» دیده می‌شود. اگر در حوزۀ تکنولوژی فعالیت دارید و در حال بررسی همکاری با هپئو هستید، حتماً می‌خواهید بدانید چرا مشتری این شرکت را انتخاب کرده است.

در این مطالعۀ موردی، هر پاراگراف با نقل قولی از مشتری شروع می‌شود و به همین ‌دلیل شبیه به کاری از تیم بازاریابی نیست. البته کمی پایین‌تر، در بخش «ویژگی‌هایی که بازی را برای هانت‌کلاب تغییر داد»، به هپئو این فرصت داده می‌شود که قابلیت‌های پلتفرم خود را ذکر کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی هپئو

 • می‌توانید کل کیس‌استادی را از دیدگاه مشتری بنویسید.
 • فهرستی از ویژگی‌های خدمات یا محصولات خود را در محتوا قرار دهید تا مشتری را برای همکاری با شما قانع کند.

۱۸) بوستون (CTP Boston)

کمپین فصلی تیم رد ساکس (Red Sox)

case-study-example-ctp-bostonاستفادۀ ترکیبی از تصاویر، ویدئو و متن، کیس‌استادی کمپین فصلی رد‌ ساکس را به موردی فوق‌العاده تبدیل کرده است. در طول پیمایش صفحه، ویدئوهای جالبی را از بازیکنان این تیم می‌بینید. همچنین، مجموعه‌ای از تبلیغات چاپی و تصاویر رسانه‌های اجتماعی نیز دیده می‌شوند و می‌توانید برای بزرگ‌نمایی، روی آن‌ها کلیک کنید.

پایان صفحه، کال‌تواکشنی تأثیرگذار دارد:

برای اینکه متوجه شوید چگونه می‌توانیم کاری مشابه برای شما انجام دهیم، کلیک کنید.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی CTP

 • در بالای صفحۀ کیس‌استادی، محتوای ویدئویی قرار دهید.
 • کیس‌استادی را با یک کال‌تواکشن مناسب که بازدیدکننده را به سرنخ تبدیل کند ببندید.

۱۹) جنیون (Genuine)

اکوستیک (Acoustic)

case-study-example-genuineگاهی سادگی، خود یک کلید اصلی برای موافقیت محسوب می‌شود. کیس‌استادی جنیون برای برند اکوستیک بسیار مینیمال و مستقیم است. این شرکت، فقط با چند پاراگراف کوتاه مواردی مثل تصویرسازی مجدد سایت B2B، گفت‌وگو با بازاریابان و با‌هم‌کشف‌کردن را پوشش می‌دهد.

بعد از هستۀ اصلی محتوای کیس‌استادی، نقل قولی از مدیرعامل اکوستیک و نتایجی را که خدمات جنیون برای آن‌ها در پی داشته است، می‌بینیم. سادگی صفحه به خواننده این امکان را می‌دهد که روی هر دو بعد تصویر و متن تمرکز داشته باشد. این صفحه، شخصیت برند جنیون را به‌خوبی نشان می‌دهد و در‌عین‌حال تمام اطلاعات لازم را در اختیار بازدیدکننده قرار می‌دهد.

نکات کلیدی در مثال کیس‌استادی CTP

 • زیادنوشتن، کیس‌استادی شما را فوق‌العاده نمی‌کند؛ پس آن را ساده نگه دارید.
 • برای نشان‌دادن نتایجی که برای مشتری به ‌دست آورده‌اید، از داده‌های کمی و قابل اندازه‌گیری استفاده کنید.

۲۰) زندسک (Zendesk)

ایجاد راه‌حلی قدرتمند توسط ایربی‌ان‌بی (Airbnb) و زندسک (Zendesk)

case-study-example-zendeskکیس‌استادی زندسک از برند ایربی‌ان‌بی مانند یک بلاگ‌پست است. این محتوا روی هر دو برند ایربی‌ان‌بی و زندسک تمرکز دارد و همکاری بین آن دو را به‌صورت برجسته نشان می‌دهد. این کیس‌استادی برای جذب مخاطبان این‌گونه شروع می‌شود: «در آن سر دنیا محلی وجود دارد که به نام شماست، حداقل برای آخر هفته». این بخش روی روایت یک داستان خوب تمرکز دارد و عکس‌هایی زیبا از اقامتگاه‌های زیبای ایربی‌ان‌بی ارائه می‌دهد.

در کیس‌استادی، بهترین‌راه برای نشان‌‌دادن مفیدبودن زندسک این است که خدمات ایربی‌ان‌بی با جزئیات بررسی شود. با این‌ کار، اثر زندسک روی قسمت‌های مختلف ایربی‎‌ان‌بی و همکاری این دو برند دیده می‌شود.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی زندسک

 • از تصاویر پیشنهادی مشتری در کیس‌استادی استفاده کنید. همیشه الزامی به وجود تصویر از محصول یا خدماتی که ارائه کرده‌اید نیست. در این مثال نیز می‌بینیم که زندسک تصویری از خود درج نکرده است.
 • در ابتدای کیس‌استادی خود از کال‌تواکشن استفاده کنید. زندسک دو گزینۀ «راه‌حل من برای شما» و «شروع آزمایشی» را به‌عنوان CTA، در ابتدای محتوای خود گنجانده است.

۲۱) بایو بات (Biobot)

داستان موفقیت مشتری بایو بات (Biobot): کالج رولینز، وینتر پارک، فلوریدا

case-study-example-biobotبایو بات، مانند کیس‌استادی‌های دیگر، محتوای خود را با یک نقل قول از مشتری و ارزش پیشنهادی خود به او شروع می‌کند. این شرکت به شیوع بیماری کرونا اشاره می‌کند و با جزئیات، چالش‌هایی را که مشتری در این ایام با آن‌ها روبه‌رو شده است، توضیح می‌دهد.

این کیس‌استادی بیشتر شبیه به یک مقالۀ خبری است. این فرمت، در صنایع رسمی‌ که تصمیم‌گیرنده نیاز به اطلاعات عمیق‌ و معتبر دارد، بسیار مؤثر عمل می‌کند. اما فراموش نکنید که باید فرمت‌ها و روش‌های مختلف را امتحان کرد و براساس میزان مشارکت کاربران تصمیم گرفت.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی بایو بات

 • در کیس‌استادی خود از شرایط اضطراری و مشکلات محیطی حوزۀ سلامت و اقتصاد صحبت کنید. سپس توضیح دهید که چگونه به مشتری خود برای گذر از این شرایط سخت کمک کرده‌اید.
 • می‌توانید کیس‌استادی خود را شبیه به یک پست‌بلاگ بنویسید. اما حتماً سبک‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام‌یک برای شما نتایج بهتری به دنبال خواهند داشت.

۲۲) گارتنر (Gartner)

صرفه‌جویی در هزینه‌ها با تصمیم‌گیری مناسب

case-study-example-gartnerهمیشه برای انتقال پیام خود به حجم زیادی از متن یا ویدئو نیاز ندارید. گاهی فقط چند پاراگراف و فهرستی از نکات مهم کافی است. گارتنر نیز خوانندگان خود را با پاراگراف‌های پیچیده و طولانی درگیر نمی‌کند. این شرکت، فقط آمارهای کوتاه و سریع را که دانستن آن‌ها برای مشتری بالقوه ضروری است، در محتوای خود می‌آورد.

این کیس‌استادی در انتها به یک کادر طوسی‌رنگ می‌رسد که در آن تأثیر گارتنر بر عملکرد مشتری خلاصه شده است. سپس، در پایان، با یک کال‌تو‌اکشن «بیشتر بدانید» بسته می‌شود.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی گارتنر

 • با خیالی راحت، کیس‌استادی خود را کوتاه و خلاصه بنویسید.
 • در انتهای محتوا می‌توانید کال‌تواکشنی قرار دهید که خواننده را به مطالعۀ مطالب مرتبط هدایت کند.

۲۳) ریداپت (Redapt)

آوردن یک اپراتور به بازی

case-study-example-redaptاین کیس‌استادی قدرت خلاصه‌سازی ریداپت را نشان می‌دهد. ریداپت تمام نکات مهم را در ابتدای محتوا و در سه بخش کوتاه با عنوان‌های مسئله، راه‌‌حل و نتیجه بیان می‌کند. اما مهم‌ترین ویژگی قابل توجه آن، وجود بخشی با عنوان لحظۀ شفافیت است. در این بخش ذکر می‌شود که چرا این پروژه سخت و چالش‌برانگیز تلقی می‌شود.

این بخش به‌رنگ سبز ملایم است که امکان ردشدن از آن را غیرممکن می‌کند. شما نیز بهتر است به ‌همین ‌سبک، نقطۀ عطف همکاری خود و مشتری را برجسته کنید.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی ریداپت

 • در طول فرایند دستیابی به راه‌حل، نقطۀ عطف همکاری خود و مشتری را هایلایت کنید.
 • استفاده از چنین ساختاری (با سرتیترهای مشابه) برای کیس‌استادی‌ها، خوانایی و مطالعۀ آن‌ها را راحت‌تر می‌سازد.

۲۴) کان‌وسو (Convoso)

مرکز تماس مجازی، نرخ تماس را تا ۳۰۰درصد افزایش می‌دهد.

case-study-example-convosoکیس‌استادی PDF کان‌وسو برای رسانۀ دیجیتال‌مارکت (Digital Market)، در همان صفحۀ اول به نتایج دریافتی مشتری اشاره می‌کند. در صفحۀ دوم آن، باز هم دستاوردهای دیگر مشتری ذکر می‌شود. این کیس‌استادی برای خوانایی بیشتر از مزیت فضای خالی استفاده کرده است. فایل PDF آن، رنگارنگ و جذاب است و باعث می‌شود مخاطب تا پایان، مطالعۀ آن را ادامه دهد. در صفحۀ پایانی از مخاطب خواسته می‌شود که نسخۀ دموی محصول را دریافت کند.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی کان‌وسو

 • در ابتدای کیس‌استادی، فهرستی از نتایج کار خود را درج کنید.
 • از رنگ‌ها برای متفاوت‌کردن کیس‌استادی خود با دیگران استفاده کنید.

۲۵) اریکسون (Ericsson)

تضمین کیفیت خدمات در زمان همه‌گیری کرونا

case-study-example-ericssonصفحۀ کیس‌استادی اریکسون برای اورنج‌ اسپین (Orange Spain) مثالی از تنوع محتوای تصویری و متن محسوب می‌شود. در این محتوا، تجربۀ موفق مشتری با ترکیبی از ویدئو، نمودار، نقل قول و… نشان داده می‌شود. اریکسون در بخش‌های مختلف متن، محصولات و خدمات مرتبط خود را منشن می‌کند. درواقع، خواننده را به صفحات محصولات دیگر خود لینک می‌دهد تا در صورت تمایل دربارۀ آن‌ها مطالعه ‌کند.

برای مثال، این شرکت در متن زیرین عنوان «بارگذاری اولیه با قدرت اتوماسیون»، موتور عملیاتی خود را منشن کرده و آن را به صفحۀ اختصاصی این محصول لینک داده است. این کیس‌استادی، با یک لینک از یکی دیگر از محصولات اریکسون به پایان می‌رسد.

نکات کلیدی از مثال کیس‌استادی اریکسون

 • در طول کیس‌استادی خود پیوندهایی از صفحات محصولات مختلف خود قرار دهید؛ به این ترتیب، خواننده‌ها اطلاعات بیشتری دربارۀ شما و راه‌حلی که ارائه کرده‌اید، کسب می‌کنند.
 • در کیس‌استادی خود از فرمت‌های مختلف محتوا برای مشارکت بیشتر کاربران استفاده کنید.

کیس‌استادی خود را بسازید

حال که نمونه‌هایی عالی از کیس‌استادی‌ها در اختیار دارید، به موضوعی فکر کنید که می‌خواهید دربارۀ آن بنویسید. این موضوع باید شرکت شما یا کاری را که برای مشتری انجام داده‌اید، برجسته کند.

داستان موفقیت یک مشتری، متقاعدکننده‌ترین محتوای بازاریابی محسوب می‌شود؛ چون با کیس‌استادی‌های قوی، مشتریان بالقوه متوجه می‌شوند که چرا باید به‌جای رقبا، شما را انتخاب کنند.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.