۶ روش برای بهبود متن در طراحی بنر تبلیغاتی

84

در اکتبر ۱۹۹۴ بود که اولین بنر تبلیغاتی اینترنتی به نمایش گذاشته شد. این بنر که به‌شکل مستطیلی باریک بود، باعث شد تا مسیر تبلیغات به سمت‌و‌سویی دیگر حرکت کند. متن روی بنر این بود: «آیا تا‌به‌حال با موسِتان در اینجا کلیک کرده‌اید؟» و در سمت راست تصویر با این مضمون نوشته شده بود: «این کار را انجام خواهید داد.»

have you ever clicked

تبلیغات بنری اینترنتی همان کاری را می‌کنند که بیلبوردهای چاپی انجام می‌دهند؛ آن‌ها جامعۀ هدف خاص خود را دارند و هویت و ارزش پیشنهادی یک برند را در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشان می‌دهند. بسیاری از برندها به دنبال این هستند که با طراحی بنر، از سایت خود کسب درآمد کنند؛ ولی مهم است که در فضای شلوغ وب، طراحی به‌شکلی انجام شود که بنر متمایز به نظر برسد.

۶ روش برای بهبود متن در طراحی بنر تبلیغاتی

بدون شک یکی از مهم‌ترین ارکان یک تبلیغ موفق، متنی است که در آن به‌کار برده شده است. اما چه روش‌هایی برای داشتن متن بهتر وجود دارد؟ اگر شما هم همین سؤال را از خود می‌پرسید، در ادامۀ مطلب با ما همراه باشید.

۱) نقش کپی رایتینگ را دست‌کم نگیرید.

یکی از اهداف اصلی کپی‌رایتینگ، جلب توجه مخاطب و ترغیب او به اقدام است. همین ویژگی باعث می‌شود که تبلیغ‌کنندگان به‌سمت یک کپی ناب و قدرتمند بروند. معمولاً مردم وقت آزاد زیادی ندارند تا متن بنر شما را بخوانند؛ درنتیجه، هرچقدر این متن کوتاه باشد، بهتر است. توصیۀ اکید ما این است که حتماً از یک کپی‌رایتر در این زمینه کمک بگیرید؛ آن‌ها به زیروبم‌های خلق متن یک بنر تبلیغاتی تسلط کامل دارند و می‌توانند به دیده‌شدن بنر شما کمک شایانی کنند.

۲) متن خود را خوانا کنید.

تصور کنید که شما متنی روی بنر خود نوشته‌اید و انتظار دارید تا مخاطب تمام و کمال آن را دریافت، و بلافاصله روی آن کلیک کند؛ اما از فونت‌هایی استفاده می‌کنید که خوانا نیستند. دقیقاً در همین نقطه است که بنر شما شکست می‌خورد! مهم نیست چه محتوای متنی مهمی در بنر شما وجود داشته باشد، چون تا زمانی که آن را خوانا نکنید، اهمیت پیدا نمی‌کند.

به بیان دیگر، در بنر خود از کلمات قدرتمند استفاده کنید، اما اول آن‌ها را خوانا کنید.

فونت‌های خوانای فارسی برای بنرهای تبلیغاتی عبارت‌اند از:

  • ایران سنس؛
  • بی رویال؛
  • سری بی یکان؛

۳) از تایپوگرافی کمک بگیرید.

تایپوگرافی هنر چیدن حروف و متن در کنار یکدیگر به‌گونه‌ای است که از نظر ظاهری برای بیننده جذاب به نظر برسد و هدف آن، ایجاد احساسات و انتقال پیام‌های خاص به مخاطب است. هرچقدر هم طراحی گرافیکی بنر شما خوب باشد، بدون تایپوگرافی مناسب، نتیجۀ (کلیک) دلخواه را نمی‌گیرد؛ پس بهتر است با دقت از فونت یا قلم‌های متفاوت استفاده کنید.

لازم نیست که حتماً برای تایپوگرافی جذاب از فونت‌های گوناگون استفاده کنید؛ درنهایت، زیبایی در سادگی است. فقط کافی است تا سبک تایپوگرافی موردنظرتان را روی بخش‌هایی از بنر که می‌خواهید حتماً دیده شود، به‌کار بگیرید.

۴) از کنتراست استفاده کنید.

قبل از هر چیز باید تعریف ساده‌ای از کنتراست ارائه دهیم. کنتراست در لغت به‌معنای «تضاد» است، پس برای خوانا‌ترشدن متن، بهتر است رنگ‌ها و اندازۀ نوشته‌ها، با هم تفاوت داشته باشند. این جمله به این معنی نیست که باید رنگ‌های جیغ و یا سایز نامتعارف برای فونت‌ها به‌کار گرفت، بلکه کافی است تا رنگ‌ها و نوشته‌ها، قابلیت تفکیک از هم را داشته باشند.

برای اینکه بعد از طراحی بنر تشخیص دهید از کنتراست به‌درستی استفاده کرده‌اید یا نه، یک روش به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بعد از طراحی بنر از میز خود فاصله بگیرید و به آن نگاه کنید. آیا متن بنر به‌راحتی از فضای پس‌زمینه تفکیک شده‌ است؟ آیا پیام اصلی و قسمت CTA (فراخوان به اقدام) به‌راحتی برای چشم شما قابل تشخیص است؟ اگر این‌طور نیست، حتماً روی استفاده از رنگ‌ و اندازۀ فونت‌ تجدیدنظر کنید و دوباره این روش را امتحان کنید.

۵) روان‌شناسی رنگ را به‌کار بگیرید.

رنگ نقش مهمی در القای پیام شما ایفا می‌کند و برای جلب توجه و برانگیختن واکنش احساسی مخاطب استفاده می‌شود. همچنین رنگ‌ها نمادی از برند شما هستند، پس بهتر است به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنید. بسته به اینکه مخاطب شما مرد یا زن باشد، استفاده از رنگ‌ها متفاوت می‌شود؛ برای مثال، مردان بیشتر آبی و سبز را دوست دارند، در‌حالی‌که زنان آبی و بنفش را ترجیح می‌دهند. بنابراین، بسته به جامعۀ هدفتان، از پالت‌های رنگی متفاوت کمک بگیرید.

۶) بین خط‌ها فاصله ایجاد کنید.

منظور از فاصله‌گذاری، استفاده از فضای خالی به‌صورت مناسب بین خطوط است، به‌شکلی که چشم بین تمام فضاهای بنر به چرخش درآید. با انتخاب یک چیدمان ساده و کاهش مقدار متن، می‌توان به‌سرعت ظاهر یک بنر تبلیغاتی را بهبود بخشید. توجه داشته باشید که اگر بنر تبلیغاتی گیج‌کننده باشد، بینندگان اغلب از کلیک‌کردن روی آن اجتناب می‌کنند.

حتماً برای قسمت CTA (فراخوان به اقدام) فضای کافی در نظر بگیرید و اطراف آن را خالی بگذارید. برای بنرهای فارسی، اگر به‌صورت راست‌چین نوشته شده باشند، بهتر است از سمت چپ آن‌ها فضای خالی مناسبی در نظر بگیرید تا چشم کمی استراحت کند.

جمع‌بندی

ساخت بنرهای تبلیغاتی و با کیفیت عالی به‌هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست؛ این بنرها باید علاوه بر داشتن طراحی بصری جذاب، محتوای متنی گیرایی نیز داشته باشند. اما این محتوا صرفاً به استفاده از کلمات و جملات منحصر‌به‌فرد محدود نمی‌شود، بلکه باید با استفاده از ویژگی‌هایی ازجمله فونت مناسب، کنتراست، تایپوگرافی جذاب، بهره‌گیری از روان‌شناسی رنگ و فاصله‌گذاری متناسب، به بهبود نمایش متن در بنر تبلیغاتی کمک کرد.

بعد از استفاده از موارد گفته‌شده در طراحی متن بنرتان، به‌آرامی نتیجۀ تلاش‌های خود را می‌بینید. توجه داشته باشید که در اوایل کار چند نوع طراحی را امتحان کنید و منتظر بمانید تا ببینید کدام‌یک از آن‌ها برای شما عملکرد بهتری دارند و اگر همچنان به دنبال نرخ تعامل بالا در بنرهای خود هستید، خدمات ما را در نظر بگیرید.

منابع

۵/۵ | (۶ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.