📧 چگونه ایمیل‌های قانع‌کننده‌ای بنویسیم تا مشتریان روی آن کلیک کنند

طبق گزارشی که به‌تازگی منتشر شده است، ۷۴درصد بازاریاب‌ها اعتقاد دارند که ایمیل باعث بالارفتن نرخ بازگشت سرمایه می‌شود. امروزه پیام‌های زیادی به‌سمت صندوق ورودی ایمیل مشتریانتان سرازیر می‌شود و با یکدیگر بر سر جلب توجه می‌جنگند و نکتۀ طلایی در اینجا این است که پیامتان به‌درستی منتقل شود و توجه مخاطب را جلب کند.

آیا از آزار مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه می‌ترسید یا از تلاش بیش‌ازحد برای تولید محتوایی که نتایج موردنظرتان را به‌ دنبال ندارد، هراس دارید؟ دوای درد شما این است که به‌جای تمرکز روی نیازهای کسب‌وکارتان، روی این موضوع تمرکز کنید که پیامی را به مخاطب انتقال دهید که درمان دردش پیش شماست.

معرفی ۶ تکنیک کلیدی

در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه ایمیل‌های جذاب و مشتری‌محور ایجاد کنید، ایمیل‌هایی که مشتری واقعاً خواهان دریافت و خواندن آن باشد.

۱) استراتژی و جدول زمان‌بندی ارسال ایمیلی داشته باشید

اولین و مهم‌ترین نکته آن است که باید ببینید از جان بازاریابی ایمیلی چه می‌خواهید. برای مثال، می‌توان با ساخت یک خبرنامۀ ایمیلی که محتوای جذاب و باکیفیت دارد و همچنین پیشنهادهای جدید ارائه می‌کند، نرخ تعامل مشتریان فعلی و مشتریان احتمالی را بالا برد. این مورد به حفظ برندتان کمک می‌کند و مشتریان بالقوه را تا زمانی که آماده و قادر به خرید باشند، سرگرم می‌کند.

اگر یک خبرنامه ایجاد می‌کنید، باید تصمیم بگیرید که چطور و با چه محتوایی آن را پر کنید؛ برای مثال، آیا از جدیدترین و پربازدیدترین بلاگ‌پست‌های بلاگتان استفاده می‌کنید یا می‌خواهید ترفندها، توصیه‌ها و پیشنهادهای اضافه بر آنچه در بلاگتان منتشر شده است به آن‌ها ارائه کنید؟

همچنین، باید بازه زمانی ارسال خبرنامۀ خود را تعیین کنید و به آن پایبند باشید؛ به‌طور مثال می‌توانید هر هفته یک ‌بار، ماهی یک ‌بار یا دو ماه یک‌ بار بفرستید.

۲) محتوای مشتری‌محور تولید کنید

محتوای ایمیلتان باید روی نیازها و خواسته‌های مشتری تمرکز داشته باشد نه روی کسب‌وکارتان. این کار در چشم مشتریان به این معناست که شما آن‌ها را کیسه‌ای پر از پول نمی‌بینید و فقط به فکر فروش محصول یا خدمتتان نیستید. درواقع نوعی هدیه‌دادن به مشتری است.

حالا چطور می‌توانید به مشتریانتان هدیه دهید؟ در ابتدا باید نقاط درد مشتری فعلی و مشتری بالقوه را شناسایی کنید و در ادامه محتوای باارزشی برای دوای این درد و رفع مشکلشان تولید کنید.

مشکلات مشتریان را هدف بگیرید

اگر مشکل مشتری‌تان این است که باید بیشتر بیاموزد و می‌خواهد سطح دانش خود را در حوزۀ فعالیت و موردنیاز خود افزایش دهد، شما می‌توانید خبرنامۀ ایمیلی‌تان را با محتوای ارزش‌آفرین که شامل مقاله‌های آموزشی، اخبار حوزۀ مورد نظر و نکته‌های ناب و کاربردی است پر کنید و برای آن‌ها ارسال کنید.

به سؤال «چرا باید اهمیت بدهم؟» پاسخ دهید

اگر ماهیت ایمیلتان این است که باید بفروشید، باز هم باید در وهلۀ اول روی مشتری و نیازهایش تمرکز کنید. این بدان معناست که در ابتدا نیازهای مخاطب را برطرف کنید و بلافاصله ارزش پیشنهادی خودتان را اعلام کنید. مهم است که از همان ابتدا به سؤال «چرا باید اهمیت بدهمِ» مشتری پاسخ دهید.

۳) قلابتان را با موضوع ایمیل گیر بیندازید

طبق گزارشی که توسط Convince and Convert منتشر شده است، ۳۳درصد گیرندگان ایمیل فقط براساس موضوع ایمیل (Subject) تصمیم می‌گیرند که ایمیل را باز ‌کنند. بنابراین، از اوجب واجبات این است که تکنیک‌هایی را یاد بگیرید و آن‌ها را به‌کار ببندید تا مطمئن شوید مخاطبان در ابتدا ایمیل‌هایتان را باز می‌کنند و سپس آن‌ها را می‌خوانند.

هر موضوع ایمیل به‌وضوح ارزش بازشدن یا نشدن آن را نشان می‌دهد. محتوایی که تولید می‌کنید باید مشکل مشترکان خبرنامۀ ایمیلی‌تان را برطرف کند. این موضوعات باید در عین اینکه جذاب هستند و توجه مخاطب را جلب می‌کنند، مستقیماً به درد مخاطب اشاره کنند و به‌هیچ‌وجه اشاره‌ای به فروش نداشته باشند.

همچنین، می‌توانید ایمیل‌هایتان را شخصی‌سازی کنید و نام مشترک خبرنامه‌تان را در قسمت موضوع ذکر کنید. به‌طور مثال: «علی کاشی عزیز…» یا «علی عزیز…»؛ اگر به اسم مشترک دسترسی ندارید، می‌توانید از عنوان‌هایی مانند دوست عزیز، همراه گرامی یا از «اسم برند+ی»، مثلاً «صباویژنی عزیز»، استفاده کنید. یادتان باشد از کلمه‌هایی مانند کاربر یا مشتری استفاده نکنید؛ چرا؟ این را شما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

۴) برای بهترین انتخاب، تست تقسیم را انجام دهید

زیبایی بازاریابی ایمیلی این است که قبل از اینکه کمپین ایمیلی‌تان را به کل پایگاه داده‌ای که در اختیار دارد بفرستید، می‌توانید آن را روی بخش کوچکی از مشترکانتان آزمایش کنید. اگر تعداد مشترکانتان کم است، در بلاگ‌پست دیتابیس بازاریابی ایمیل خود را یک‌روزه افزایش دهید، راهکارهای جذابی را برای افزایش تعداد مشترکانتان ارائه داده‌ایم.

هر سرویس ارائه‌دهندۀ خدمات بازاریابی ایمیلی مانند MailChimp به شما این امکان را می‌دهد تا دو موضوع (Subject) را وارد کنید و روی دسته‌ای از مشترکانتان تست تقسیم انجام دهید. این سرویس، هر موضوع ایمیلی را که بیشتر توسط کاربران کلیک می‌شود، به‌طور خودکار انتخاب کرده و به باقی پایگاه دادۀ ایمیلی‌تان ارسال می‌کند.

در انتها این نکته را دوباره یادآوری می‌کنیم که حتی اگر قصدتان فروش هم باشد باید در ابتدا روی مخاطب تمرکز کنید؛ چراکه باید به آن‌ها نشان دهید که بهترین فرد برای حل مشکلشان هستید و وقتی این اتفاق افتاد، مطمئن باشید مشتری شما می‌شوند و جای دیگری نمی‌روند.

راستی، در قسمت کامنت‌ها منتظر جوابتان برای سؤالی که در خط آخر قسمت ۳ پرسیدیم، هستیم.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
  1. الهام بختیاری می گوید

    کاربر یا مشترک خیلی حس عمومی میده و ممکنه اونقدر ایمیل عمومی برام اومده باشه که بازش نکنم…
    از طرفی نام برند+ی عزیز هم خیلی بی جا استفاده شده و اون حس خوب اوایل رو نمیده…
    ترجیح من اسمه.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.