۶ استراتژی بازاریابی دیجیتال برای سازمان‌های غیرانتفاعی

آنچه برای موفقیت یک سازمان غیرانتفاعی لازم است بدانید

بازاریابی دیجیتال به ابزاری قابل اعتماد برای رشد کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ تبدیل شده است. این نوع بازاریابی به آن‌ها در افزایش آگاهی از برند، دسترسی جهانی به برند و ردیابی نتایج فرایندها کمک می‌کند. از طرفی می‌توانند با استفاده از بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی و راه‌های ارزان‌قیمت دیگر با مشتریان بالقوه تعامل برقرار کنند.

به‌طور کلی، بازاریابی دیجیتال نسبت به شیوه‌های بازاریابی سنتی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. بازاریابی در سازمان‌های غیرانتفاعی (Non-Profit)، بیشتر روی ایجاد اثرات اجتماعی تمرکز دارد تا کسب درآمد. اما با‌این‌حال، استفاده از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای رشد سازمان ضروری است. در این مطلب به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چگونه سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند با موفقیت از این استراتژی استفاده کنند.

بک‌لینک‌ها و اینفلوئنسرها

نیازی به گفتن نیست که سازمان غیرانتفاعی شما هم مانند دیگر کسب‌وکارها باید یک سایت داشته باشد. این سایت، برای افزایش ترافیک ورودی و اعتبار آنلاین خود، به بک‌لینک‌های مناسب نیاز دارد. استفاده از آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام و… در همۀ صفحات سایت می‌تواند به این فرایند کمک کند. اما برای رسیدن به نتایج بهتر باید در این رسانه‌ها فعال باشید.

برای ایجاد یک بک‌لینک قوی، داشتن صفحه‌ای که بتواند ارزشی به سایت‌ها یا سازمان‌های دیگر پیشنهاد دهد، مهم است. وقتی سایت‌های دیگر به صفحۀ شما لینک می‌دهند، اعتبار آن به‌عنوان منبعی برای اطلاعات افزایش می‌یابد. گوگل برای سایت‌هایی که تعداد بک‌لینک‌های بالاتری دارند، اعتبار بیشتری قائل است؛ درنتیجه، سایت شما نسبت به سایت‌های بدون بک‌لینک، جایگاه بالاتری در صفحۀ نتایج جست‌وجو (SERPs) خواهد داشت.

برای افزایش بک‌لینک‌ها، بهتر است علاوه بر تعامل با افراد معمولی جامعه، با اینفلوئنسرهایی که به هدف شما اهمیت می‌دهند نیز ارتباط داشته باشید. پست اینستاگرامی اِما واتسون (Emma Watson) برای روز جهانی زن، از این‌‌دست تبلیغات محسوب می‌شود.

نکتۀ مهم: اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی، محتوا را با تعداد زیادی از افراد به اشتراک می‌گذارند. در بین آن‌ها، افرادی را که مخاطب‌هایی متناسب با بازار هدف شما دارند، پیدا کنید. همچنین، با سازمان‌ها یا بنیادهای مرتبط، سایت‌ها و وبلاگ‌نویسان تماس بگیرید. دربارۀ سازمان غیرانتفاعی خود به آن‌ها توضیح بدهید و بپرسید که آیا به پیوستن به شما تمایل دارند یا خیر.

ایجاد و بهینه‌سازی کمپین‌های ویدئویی

با حکمرانی ویدئو در فضای دیجیتال، داشتن تعدادی کمپین ویدئویی قوی، دنیای متفاوتی را برای شما ایجاد می‌کند. ویدئو فقط به‌عنوان پست دائمی در صفحۀ اول سایت (Home Page) یا ولاگ کاربرد ندارد، بلکه می‌توانید از آن در بازاریابی مستقیم خود نیز استفاده کنید. طبق گزارش هاب‌اسپات، استفاده از ویدئو در ایمیل‌های ارسالی می‌تواند نرخ کلیک را ۲ تا ۳ برابر کند و نرخ تبدیل صفحۀ فرود را تا ۸۰درصد افزایش دهد. فقط درج کلمۀ «ویدئو» در عنوان، نرخ بازشدن ایمیل را تا ۱۹درصد بهبود می‌بخشد.

برای آشنایی بیشتر با هاب‌اسپات این مطلب را از دست ندهید: نگاهی ویژه به هاب‌اسپات.

ویدئوی سازمان مردم‌نهاد رین‌فارست الاینس(Rainforest Alliance) ، نمونه‌ای از این نوع کمپین محسوب می‌شود. علی‌رغم گذشت ۷ سال، همچنان به دلیل طنز و پیام ساده، در صدر بهترین کمپین‌های خیریه قرار دارد. مهم‌ترین چیزی که باید در هنگام ساخت ویدئو به خاطر داشته باشید این است که با استفاده از تصاویر قوی، احساسات بینندگان را تحت‌تأثیر قرار دهید. باوجوداین، نزدیک به ۶۰درصد از افرادی که ویدئوهای غیرانتفاعی را تماشا می‌کنند، به آن‌ها کمک مالی هم می‌کنند.

نکتۀ مهم: پلتفرم‌های ویدئویی مثل یوتیوب یا آپارات، طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای دستیابی به مخاطب در اختیارتان قرار می‌دهند. اگر به دنبال مخاطبان گسترده‌تری هستید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و هزینه را به ازای هر بار نمایش (CPV) پرداخت کنید. برای بهینه‌سازی کمپین‌ها و تبلیغات ویدیویی، پارامترهایی مثل نرخ‌ بازدید، تعداد کلیک‌ها و تعاملات (تعداد کلیک روی عناصر تعاملی مثل لوگو، تیزر و…) را به‌دقت تجزیه‌و‌تحلیل کنید.

بازاریابی پرداخت به ازای هر کلیک

تبلیغات کلیکی (PPC) ترافیک هدفمندی را به‌سمت سایت شما هدایت می‌کنند. گوگل یکی از پلتفرم‌هایی است که می‌توان در آن این نوع تبلیغات را اجرا کرد. این شرکت، سرویس Google Grants خود را به‌طور خاص برای سازمان‌های غیرانتفاعی در نظر گرفته است. در این سرویس، با توجه به میزان تبلیغ سازمان، به‌طور ماهیانه مبلغی تا سقف ۱۰هزار دلار به آن ارائه می‌شود. با استفاده از این سرویس، بدون پرداخت مبلغی گزاف، دیده خواهید شد.

تبلیغات کلیکی ابزاری برای تحقیق کلمات کلیدی نیز محسوب می‌شوند. کلمات کلیدی مختلف را امتحان کنید و کیفیت ترافیک خود را تا می‌توانید بهبود ببخشید؛ به این معنا که بازدیدکنندگان در سایت بمانند و تعامل انجام دهند.

نکتۀ مهم: در تبلیغات کلیکی، داده‌های مختلف مثل نرخ پرش، میزان اینگیجمنت یا میزان بازدید را جمع‌آوری کنید. این اطلاعات نشان می‌دهند که بازدیدکنندگان به کدام بخش‌ها علاقه داشته‌اند و از کدام بخش‌ها استقبال نکرده‌اند. به‌ این ترتیب می‌توانید محتوای تبلیغ، سایت و دیگر عناصر بازاریابی خود را بهینه کنید.

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ (Retargeting) به مردم دلیلی می‌دهد که دوباره به سایت شما برگردند و بیشتر از قبل با سازمان شما تعامل داشته باشند. ممکن است عده‌ای از بازدیدکنندگان، در صفحات مختلف اهدای کمک (Donation Pages)، کمک مالی انجام دهند، اما بسیاری دیگر، آن را بدون هیچ تعامل و کمکی ترک می‌کنند. هدف‌گیری مجدد، شانس تبدیل بازدیدکنندگان قبلی را افزایش می‌دهد. سرویس‌هایی مثل Facebook Exchange و Adroll درزمینۀ ریتارگتینگ می‌توانند به شما کمک کنند. با استفاده از آن‌ها، می‌توانید تبلیغات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قبلی قرار دهید.

نکتۀ مهم: این استراتژی برای سازمان‌های غیرانتفاعیِ بزرگ‌تر و با بودجۀ بیشتر، بسیار کارآمد خواهد بود. البته، ارسال هرزنامه و درخواست‌های مکرر به فردی که قبلاً کمک کرده است، درست نیست. بهتر است از اطلاعات او برای کمپین‌های خاص، مثل زمانی که قصد تشکر از حامیان را دارید یا در شرایط اضطراری، استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی روشی ارزان برای جذب یاری‌کنندگان و حامیان بالقوه است. می‌توانید مخاطبان خود را به دسته‌های مختلف تقسیم کنید. سپس برای حفظ ارتباط با هر گروه، کمپین‌های خاص با فراخوان‌های مناسب ایجاد کنید. بازاریابی ایمیلی راهی عالی برای ارائۀ اطلاعات بیشتر، دسترسی به افراد علاقه‌مند و تعامل با مخاطبان است.

سرویس MailChimp، بهترین ابزار برای کمپین‌های ایمیل‌مارکتینگ به حساب می‌آید. این سرویس به سازمان‌های غیرانتفاعی تا ۱۵درصد تخفیف ارائه می‌کند. در این پلتفرم می‌توانید براساس اولویت‌ها و پارامترهای مختلف، هدف‌گیری‌ کنید و درلحظه به گزارش‌های آن دسترسی داشته باشید. در پست «راهنمای عملی ابزارهای برتر اتوماسیون بازاریابی ایمیلی» با دیگر سرویس‌های کاربردی در این زمینه آشنا خواهید شد.

نکتۀ مهم: از سرویس‌هایی برای بازاریابی ایمیلی خود استفاده کنید که ابزارهای گزارش‌دهی داشته باشند. گزارش‌ها به شما نشان می‌دهند که چه تعدادی از ایمیل‌های ارسالی باز شده‌اند یا کلیک دریافت کرده‌اند.

هوش مصنوعی (Al)

کمپین‌های بهینه‌سازی‌شده توسط هوش مصنوعی، به مارکترها کمک می‌کنند که خود را با تغییرات زندگی واقعی و رفتار کاربران تطبیق دهند. این کمپین‌ها از اشباع‌شدن پیام جلوگیری می‌کنند و هزینه‌های بازاریابی را کاهش می‌دهند. طبق گزارش SalesForce، ۵۱درصد از رهبران بازاریابی در حال استفاده از این پتانسیل هستند و ۲۷درصد از آن‌ها قصد دارند ظرف دو سال آینده از آن استفاده کنند. امروزه، استفاده از هوش مصنوعی به موضوعی ترند تبدیل شده است.

شما می‌توانید از طریق هوش مصنوعی، در سایت خود تجربه‌های کاربری شخصی‌سازی‌شده ایجاد کنید. هوش مصنوعی می‌تواند با آنالیتیکس، تکنیک‌های هدف‌گیری و ابزارهای جمع‌آوری داده و آنالیز رفتار کاربر ادغام شود. به این ترتیب می‌توانید تجربه‌های کاربری بهتری بسازید و پیشنهادهای مؤثرتری در تبلیغات خود ایجاد خواهید کرد.

نکتۀ مهم: می‌توانید از هوش مصنوعی برای تعریف گردش‌های کاری در ایمیل‌ها و سرویس‌های پیام کوتاه (SMS) استفاده کنید. با این کار، پیام های شخصی‌سازی‌شده با استراتژی سازمان همسو خواهند بود. همچنین، تبدیل و مشارکت با کاربران سریع‌تر پیش می‌رود؛ چون هوش مصنوعی می‌تواند به‌سرعت اطلاعات مشتری و رفتار او را تفسیر کند و پاسخ دهد.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.