۱۰ توصیه برای اینکه در شغل بازاریابی دیجیتال پیشرفت کنید

وقتی کار در حرفۀ بازاریابی دیجیتال را شروع می‌کنید، متوجه می‌شوید که این صنعت تا چه حد سریع پیش می‌رود. در این صنعت، باید بتوانید با هر تغییری به‌سرعت فکر کنید و واکنش نشان دهید. این رویکرد، در نگاه اول شغل بازاریابی دیجیتال را استرس‌زا و دلهره‌آور می‌سازد.

برای رشد و پیشرفت‌ در دنیای بازاریابی دیجیتال باید مهارت‌های خود را به‌طور پیوسته ارتقا دهید. در این مطلب، نکات مهمی برای ترقی در این حرفه بیان خواهیم کرد.

۱) مجموعۀ مهارت‌های خود را ارتقا دهید

در بازاریابی دیجیتال، توسعۀ دو نوع مهارت مهم است: مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت. مهارت‌ سختی که باید به آن تسلط پیدا کنید، توانایی نشان‌دادن میزان بازگشت سرمایۀ بازاریابی به سهام‌داران است. باید از داده‌هایی که در دسترس دارید استفاده کنید تا آن‌ها مزایا و منافع دریافتی از روش بازاریابی‌تان را درک کنند. هرچه بازدهی شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای کسب درآمد بالاتر را در این صنعت خواهید داشت.

پس از آن، مهارت‌های نرم را داریم. این مهارت‌ها مواردی مانند خلاقیت، نوآوری، همکاری و قدرت نفوذ و تأثیرگذاری را در بر می‌گیرند. داشتن مهارت‌های نرم، تفاوت زیادی در استخدام ایجاد می‌کند. این مهارت‌ها، پایه‌هایی مهم برای تبدیل‌شدن به یک متخصص حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند.

فارغ از اینکه به دنبال مدرک و گواهی‌نامۀ بازاریابی دیجیتال هستید یا نه، باید به‌طور ثابت در پی یادگیری باشید. در سایت‌های معتبر و همچنین مجلات و نشریات بازاریابی، آخرین نگرش‌ها و تکنیک‌های این حوزه را دنبال کنید. با یادگیری مستمر، مطالعۀ مقالات، پیمایش لینکدین و شرکت در سمینارها مهارت‌های خود را به‌روز کنید.

۲) از آخرین ترندها آگاه باشید

در حوزۀ بازاریابی دیجیتالی، باید همیشه به‌روز باشید. فناوری‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌طور مداوم در حال تحول هستند و ممکن است در هر لحظه، روند جدیدی ظهور پیدا کند. بهتر است به چیزی بیش از روندهای بازاریابی توجه کنید و پیشرفت‌های کلی در صنعت تبلیغات و دیجیتال را در نظر داشته باشید. علاوه‌بر‌این، شما به داشتن درکی دقیق از استراتژی کسب‌وکار، تجربۀ مشتری، اخبار صنعت و استراتژی فروش نیاز دارید. اگر تمرکز شما بیشتر روی جنبه‌های تکنولوژی است، مباحثی مثل میکروسرویس (MicroService) و هوش مصنوعی (AI) را نیز در لیست پیگیری خود قرار دهید.

لازم است بدانید که چگونه ادغام تکنولوژی‌ها و روندهای جدید، روی استراتژی فروش و رقابتی شرکت شما تأثیر می‌گذارند. پیشنهاد می‌شود برای تأثیرگذاری بیشتر، بین زمینه‌های مختلفی که مطالعه می‌کنید، پل ارتباطی ایجاد کنید. صنعت بازاریابی دیجیتالی از طریق بلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پادکست‌ها قابل پیگیری است.

۳) چهرۀ دیجیتالی‌ قوی از خود ایجاد کنید

حضور مدام و فعال در فضای دیجیتال، عاملی اصلی برای تبدیل‌شدن به یک شخص حرفه‌ای در بازاریابی دیجیتالی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید در این صنعت استخدام شوید، باید تا‌حد‌امکان به‌صورت آنلاین قابل مشاهده باشید؛ چون کارفرمایان دربارۀ شما به‌عنوان یک نیروی بالقوه تحقیق می‌کنند و به دنبال مهارت‌های آنلاین قابل اثبات هستند. آن‌ها پروفایل لینکدین، توییتر یا سایت شخصی شما را می‌بینند و بررسی می‌کنند که آیا به مهارت‌های شما نیاز دارند یا نه.

یک حضور دیجیتالی تمام‌وکمال و کاری از خود نشان دهید. همه‌چیز، از عکس گرفته تا بیوگرافی شما، باید نشان‌دهندۀ همان چیزی باشد که می‌خواهید در زندگی واقعی دیده ‌شوید.

۴) برند شخصی بسازید

در حضور دیجیتالی و آنلاین خود، بیشتر از کسی باشید که به‌طور منظم پست منتشر می‌کند. باید در طول این مسیر برای خود یک برند شخصی بسازید. این بدان معنا نیست که در تمامی کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی موجود پست بگذارید یا بهترین بلاگ قابل تصور را ایجاد کنید؛ گاهی اوقات می‌توان این کار را به‌سادگی و فقط با استفاده از یک یا دو کانال در شبکۀ اجتماعی و ایجاد تعدادی دنبال‌کنندۀ واقعی انجام داد.

از فضای دیجیتال به‌عنوان راهی برای نشان‌دادن تجربیات خود استفاده کنید و توجه افراد متخصص را به خود جلب کنید. با تبدیل‌شدن به یک متخصص در این صنعت، می‌توانید دستاوردهای خود و مهارت‌هایی را که دارید، به کارفرمایان و مشتریان بالقوه نشان دهید.

۵) داده‌ها را درک کنید

طبق گزارش هاب‌اسپات (HubSpot)، حدود ۴۰درصد از مارکترها، اثبات میزان بازگشت سرمایه را بزرگ‌ترین چالش خود می‌دانند. بازگشت سرمایه (ROI) و پارامترهای مربوط به کمپین برای مشتریان بسیار مهم و ضروری به حساب می‌آیند. هنگام ارسال گزارش‌ و ارزیابی کمپین‌، باید نتایج تحلیلی و داده‌محور را لحاظ کنید.

برای آشنایی بیشتر با هاب‌اسپات این مطلب را از دست ندهید: نگاهی ویژه به هاب‌اسپات.

برخی ار تیم‌های بازاریابی با درک داده‌ها یا اندازه‌گیری کمپین مشکل دارند. هر کاری که در بازاریابی دیجیتال انجام می‌دهید، باید با تجزیه‌و‌تحلیل همراه باشد. همۀ افراد فعال در این حوزه، از متخصص شبکه‌های اجتماعی گرفته تا متخصص تبلیغات کلیکی (PPC)، باید بتوانند برای درک موفقیت خود، چرایی آن و چگونگی تکرار آن داده‌ها را تحلیل کنند. آگاهی به نحوۀ جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه‌و‌تحلیل و ارائۀ پیشنهادات درست براساس آن‌ها، ضروری است.

در‌این‌باره دوره‌های آنلاینی نیز وجود دارد. می‌توانید با شرکت در آن‌ها، این مدرک را به رزومۀ خود اضافه کنید. تا‌حد‌امکان از تحلیل داده‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و نشان‌دادن میزان اثرگذاری کار خود استفاده کنید.

۶) از ریسک‌کردن نترسید

خود را به‌عنوان کسی معرفی کنید که برای امتحان چیزهای جدید آماده است. نشان دهید که حاضرید برای یادگیری مهارت‌های جدید و به‌کارگیری آن‌ها، مسئولیت‌های کوچک را نیز به عهده بگیرید.

بیرون‌آمدن از منطقۀ امن خود، باعث می‌شود رشد کنید و یاد بگیرید که به دانش و استعدادهای خود اطمینان داشته باشید. هر ریسک حساب‌شده‌ای را که می‌پذیرید، شما را در معرض مهارت‌های جدید قرار می‌دهد و درنتیجه به فرد متخصصی که کارفرمایان به دنبال آن هستند، تبدیل خواهید شد. هرگز در این صنعت، پتانسیل خود را محدود نکنید.

۷) یاد بگیرید خود را مطابقت دهید

ازآنجایی‌که صنعت بازاریابی به‌سرعت تغییر می‌کند، باید بتوانید با همان سرعت، خود را با آن تنظیم کنید. تطبیق به‌معنای به‌روز‌رسانی مهارت‌های سخت و نرم خود است. در مواقعی هم ممکن است به‌معنای به‌عهده‌گرفتن نقش رهبری باشد، زمانی که تیم به کسی نیاز دارد که مسئولیت آن را به عهده بگیرد.

اگر در نقش رهبری هستید نیز ممکن است به تغییر سبک مدیریتی خود نیاز داشته باشید؛ به اعضای تیم خود اعتماد کنید تا در نقش‌های خود پیشرفت کنند. گاهی کنار‌رفتن و اجازۀ تصمیم‌گیری ‌دادن به اعضای تیم، باعث می‌شود مشکلات سریع‌تر حل شوند. با این کار، با دیدگاه‌های مختلف دربارۀ مسائل آشنا خواهید شد و نکات جدیدی از تیم خود یاد می‌گیرید.

۸) همیشه به دنبال دریافت بازخورد باشید

دریافت منظم بازخورد به شما کمک می‌کند که بدانید آیا کاری که انجام می‌دهید ارزش واقعی دارد یا نه. اگر یک مارکتر جوان در این صنعت هستید، باید دانش خود را تقویت و شکاف‌های اطلاعاتی خود را پر کنید. به دنبال دریافت بازخورد از متخصصان باتجربه باشید. این کار، دانش شما را گسترش می‌دهد و در‌عین‌حال توجه شما را به نکاتی که ممکن است هرگز متوجه آن‌ها نشده باشید، جلب می‌کند.

سعی کنید با مدیر خود صحبت دوستانه و خارج از محل کار داشته باشید. یک مکالمۀ غیررسمی می‌تواند به تبادلات بیشتر و صادقانه‌تری منجر شود. انتقادپذیر باشید و نقاط ضعف خود را درک کنید. در این صورت، نه‌تنها می‌توانید آن‌ها را اصلاح کنید، بلکه حتی ممکن است تاکتیک‌هایی را نیز یاد بگیرید و برای خود نقاط قوت بسازید.

۹) روی خودتان تمرکز کنید

در حرفۀ بازایابی دیجیتال، تمرکز روی خودتان بسیار مهم است. باید کنترل حرفه را به دست بگیرید و منتظر نباشید دیگران آن را برای شما به‌سمت جلو هدایت کنند. به اهدافی که در سر دارید فکر کنید؛ برای رسیدن به آن‌ها چه قدم‌هایی باید بردارید؟ آیا فکر می‌کنید یک مربی می‌تواند به شما در برداشتن گام بزرگ رو‌به‌جلو کمک کند؟ آیا یک کلاس آنلاین، سمینار یا دریافت گواهی‌نامه‌ای دیگر می‌تواند آن شغل رؤیایی‌ای را که در ذهن دارید، برای شما به ارمغان بیاورد؟ با سخت‌کوشی و اعتمادبه‌نفس، بیشتر از آنچه تصور می‌کنید پیشرفت خواهید کرد.

اطمینان حاصل کنید که نگرش شما مثبت است و ذهن شما معطوف به نوآوری است. فردی باشید که خودتان هم می‌خواهید با او همکاری کنید.

۱۰) شبکه‌سازی کنید

شبکه‌سازی، در هر شغلی نقش مهمی ایفا می‌کند. شبکه‌سازی می‌تواند شما را به فرصت‌ها و ارتباطاتی برساند که ممکن است در طول سفر خود پیش‌بینی نکرده باشید.

شبکه‌سازی فرایندی مستمر است، فرایندی که به دانش فنی و مردمی‌بودن نیاز دارد. شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص لینکدین، فضایی عالی برای شروع هستند. در این فضا می‌توانید با افراد در حوزۀ کاری خود ارتباط برقرار کنید و راهنمایی بخواهید.

با افراد حرفه‌ای که الهام‌بخش کار شما هستند ملاقات کنید. در رویدادهای مرتبط شرکت کنید تا بتوانید آن‌ها را در عمل ببینید. جلسات و رویدادهای خارج از مجموعۀ مهارتی خود را نیز در نظر بگیرید. ممکن است متوجه شوید چالشی که همیشه با آن روبه‌رو بوده‌اید، با استفاده از زمینه‌ای دیگر قابل حل است.

امتیاز می‌دم

مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.