چطور در لایو اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

10 مرحله برای انتشار تبلیغات در لایو اینستاگرام

لایوگذاشتن یکی از قابلیت‌هایی است که شبکه‌های اجتماعی زیادی آن را برای کاربران خود فعال کرده‌اند. با لایو، هر شخص یا برندی می‌تواند بدون واسطه با مخاطبان خود ارتباط ویدئویی برقرار کند. افراد و برندها با اهداف زیادی از قابلیت لایو استفاده می‌کنند که یکی از این اهداف، تبلیغات است.

۳ ویژگی جذاب برای لایوهای اینستاگرامی وجود دارد که در شبکه‌های اجتماعی دیگر کمتر دیده می‌شود. به همین دلیل، برگزاری لایو تبلیغاتی در این شبکه، به نسبت شبکه‌های اجتماعی دیگر در اولویت بیشتری قرار ‌دارد.

اول اینکه اینستاگرام بیشتر از هر شبکۀ اجتماعی دیگری برای لایوهای خود بیننده دارد. دوم اینکه اگر صفحه‌ای لایو برگزار کند، به تمام مخاطبانش خبر داده می‌شود و در آخر اینکه صفحۀ برگزارکنندۀ لایو، تا یک ساعت در رتبۀ اول استوری‌های مخاطبانش قرار می‌گیرد. تمام این ویژگی‎ها باعث می‌شود که برندها روی لایو تبلیغاتی اینستاگرام حساب ویژه‌ای باز کنند.

اگر شما هم دوست دارید در لایو اینستاگرام تبلیغ کنید، ولی نمی‌دانید که باید از چه موضوعاتی استفاده کنید و یا چه مراحلی را طی کنید، در این مطلب همراه ما باشید تا در ۱۰ مرحله توضیح دهیم که چطور می‌توانید یک لایو تبلیغاتی تأثیر‌گذار با موضوعی جذاب منتشر کنید.

لایو تبلیغاتی چه موضوعاتی دارد؟

تعداد موضوعات یک لایو تبلیغاتی به کمپین تبلیغاتی برند شما و اهدافی که از اجرای لایو دارید برمی‌گردد؛ ولی به‌طور کلی موضوع‌های پرطرف‌دار لایوهای تبلیغاتی، در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • معرفی محصول، خدمات یا دوره‌های آموزشی؛
  • دستورالعمل استفاده از محصول یا خدمات؛
  • جلسات پرسش و پاسخ درخصوص محصول و خدمات؛
  • مقایسه و نقد محصول و خدمات؛
  • تخفیف‌های مناسبتی روی محصول و خدمات؛
  • مسابقه و قرعه‌کشی.

چطور در اینستاگرام یک لایو تبلیغاتی را اجرا کنیم؟

برای اینکه در لایو اینستاگرام تبلیغ کنید، بهتر است پله پله پیش بروید. در ادامه ۱۰ مرحله را که لازم است برای یک لایو تبلیغاتی خوب طی کنید، توضیح داده‌ایم.

۱) برنامه‌ریزی کنید

اول از همه شما باید تکلیفتان را با تبلیغی که می‌خواهید انجام دهید، روشن کنید. دقیقاً راجع به چه چیزی می‌خواهید تبلیغ کنید؟ محصول یا خدمت جدیدی در برند شما متولد شده است؟ اتفاقی برای خودتان یا سازمانتان افتاده که احتیاج به تبلیغ دارد؟ همکاری جدیدی در برند شما صورت گرفته است؟

با توجه به مواردی که گفتیم، حالا باید بدانید که جملۀ «می‌خواهم در لایو برندم را تبلیغ کنم» جملۀ دقیقی نیست. وارد جزئیات تبلیغ شوید. به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید برای مراحل بعدی تبلیغتان سناریو بنویسید. قطعاً نوع تبلیغ یک محصول با تبلیغ یک خدمت تفاوت دارد.

همچنین، تحقیق کنید و ببینید مخاطبان شما در چه ساعتی از شبانه‌روز آمادگی دیدن لایو شما را دارند. حتماً در این مورد از آن‌ها نظر‌سنجی کنید و براساس آن، ساعت لایو خود را مشخص کنید.

۲) اطلاع‌رسانی کنید

حتماً از چند روز قبل از لایو کمپین تبلیغاتی خود، به مخاطبانی که دارید اطلاع‌رسانی کنید. استوری‌های اینستاگرام در این مواقع کمک زیادی به شما می‌کنند. برای روز لایو از شمارش معکوس استوری استفاده کنید و هر روز با نظرسنجی‌های مختلف مطمئن شوید که فالوئرهایتان از لایوی که قرار است برگزار کنید، خبر دارند.

برای اطلاع‌رسانی فقط به صفحۀ اینستاگرام خود بسنده نکنید؛ از دوستان و همکارانتان هم بخواهید که لایو شما را تبلیغ کنند. به‌علاوه، می‌توانید در صفحۀ لینکدین و توییتر خود یا برندتان، زمان برگزاری لایو را اطلاع‌رسانی کنید.

عنوان و زمان لایو در اطلاع‌رسانی نقش مهمی دارد. حتماً سعی کنید که عنوان جذاب، مختصر و واضحی برای لایو در نظر بگیرید و آن را در تمام استوری‌ها، پست‌ها‌ و بنرهایی که منتشر می‌کنید، استفاده کنید.

۳) هدف تعیین کنید

اهداف لایو تبلیغاتی خود را از جهات مختلف مشخص کنید تا در حین اجرای لایو و بعد از آن، کمتر دچار سردرگمی شوید. مثلاً مشخص کنید که می‌خواهید چه مدت‌زمانی لایو طول بکشد، چه تعداد نفراتی در لایو حضور داشته باشند، چه تعداد فالوئری بعد از لایو باید به صفحۀ شما اضافه شوند، چه میزان سودی باید از اجرای لایو به شما برسد و… .

مورادی که گفتیم فقط بخشی از اهدافی بود که می‌توانید برای لایو خود در نظر بگیرید. در مراحل اول مهم نیست که به همۀ اهداف تعیین‌شده برسید. مهم این است که به‌طور پیوسته عملکرد هر لایو را بررسی کنید و برای بهترشدن آن تلاش کنید.

۴) به سخت‌افرار و نرم‌افزارها توجه کنید

کریس رونالدو هم که باشید، با یک لایو بی‌کیفیت، تعداد زیادی از بینندگانتان را از دست می‌دهید. بنابراین، قبل از اجرای لایو تبلیغاتی، تمام موارد فنی را چک کنید؛ از صدا و تصویر گرفته تا سرعت اینترنت، همه و همه در پربیننده‌شدن لایو تبلیغاتی‌تان تأثیر دارد.

به این فکر کنید که لایو تبلیغاتی حکم یک فروشگاه یا غرفۀ نمایشگاهی را دارد. اگر نتوانید به‌درستی چیزی را که می‌خواهید، به مخاطب نشان دهید، امکان اینکه او دوباره به شما سر بزند تقریباً صفر است. می‌توانید برای اینکه خیالتان راحت شود، با یک اکانت دیگر لایو برگزار کنید و از دوستان یا همکارانتان بخواهید که وارد لایو شوند و دربارۀ موارد فنی به شما بازخورد دهند.

۵) با آرامش لایو را شروع کنید

بعد از مواردی که گفتیم، حالا نوبت این است که لایوتان را شروع کنید. برای شروع عجله نکنید. صبر کنید تا تعداد مناسبی از فالوئرهایتان وارد لایو شوند. معمولاً ۳ تا ۵ دقیقه مدت‌زمان مناسبی است برای اینکه منتظر بمانید تا افراد به لایو شما وارد شوند. سعی کنید این زمان را طولانی نکنید، چون افراد از لایو خارج می‌شوند.

در این زمان می‌توانید با افراد لایو خوش و بشی کوتاه‌مدت کنید و مهم‌تر از همه اینکه عنوان لایو را در بالای صفحه پین کنید تا هر فردی که وارد لایو شد، به‌سرعت متوجه شود که لایو تبلیغاتی شما درمورد چه موضوعی است.

۶) ادامه دهید

در این مرحله به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مشخص کنید که هدفتان از لایو تبلیغاتی چیست. مثلاً به مخاطبتان بگویید که می‌خواهید از محصول جدیدتان رونمایی کنید، یا نحوۀ کار با آن را آموزش دهید و یا اینکه می‌خواهید راجع به دورۀ آموزشی‌ و مزایای آن صحبت کنید و… .

بگذارید مخاطبتان بداند با چه چیزی طرف است، ولی هم‌زمان حس کنجکاوی را هم در آن‌ها نگه دارید که تا آخر لایو شما را همراهی کنند. مثلاً بگویید در طول لایو توضیح می‌دهید که اگر از محصول یا خدمت شما استفاده کنند، چه امکانات ویژه‌ای در مقایسه با دیگران شامل حال آن‌ها می‌شود.

۷) تعامل داشته باشید

تفاوت لایو تبلیغاتی اینستاگرام با یک تبلیغ تلویزیونی یا اینترنتی در چیست؟ در لایو تبلیغاتی اینستاگرام شما امکان تعامل هم‌زمان با مخاطبتان را دارید، اما در تبلیغات دیگر این‌طور نیست؛ پس، از این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

اجازه دهید تمام ابهاماتی که مخاطبانتان دربارۀ محصول یا خدمت شما دارند، در طول لایو از بین برود. حتماً در قسمتی از لایو، کامنت‌ها را برای آن‌ها باز کنید یا آن‌ها را به لایو خودتان دعوت کنید و بگذارید هر نظر یا سؤالی را که دارند، بپرسند.

قطعاً هر تعاملی ممکن است حواشی‌ای را به همراه داشته باشد. این ویژگیِ ارتباط زنده است، ولی به خاطر این حواشی فرصت ارتباط با مخاطبانتان را از خود نگیرید.

۸) در طول لایو صادق باشید

شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه که به برندها و اشخاص این شانس را می‌دهند تا دیده شوند، به همان اندازه هم موقعیت‌هایی را ایجاد می‌کنند که همان برندها و اشخاص از چشم مردم بیفتند. بهترین عملکرد این است که در تمام مراحل تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، تا حد امکان صادق باشید.

اگر قرار است محصول یا خدمتی را در لایو تبلیغاتی‌تان معرفی کنید، آن را با تمام ویژگی‌هایی که دارد نشان دهید. یادتان باشد قرار نیست فقط یک بار لایو تبلیغاتی انجام دهید. مخاطبانتان به‌زودی متوجه خوبی‌ها و بدی‌های محصول یا خدمت شما خواهند شد و آن را در کامنت‌ها یا هشتگ‌ها عنوان می‌کنند. جوری صادقانه تبلیغ کنید که راه را برای لایو‌های تبلیغاتی آینده هم باز بگذارید.

۹) فراخوان به اقدام را فراموش نکنید

برای اینکه بازخورد بهتری از لایوتان داشته باشید، در طول آن مخاطبانتان را به اقدامی دعوت کنید که برای آن‌ها سود داشته باشد. این اقدام هر چیزی می‌تواند باشد؛ مثلاً درصدی از تخفیف برای افرادی که در لایو شرکت کرده‌اند یا پشتیبانی رایگان به‌مدت یک هفته برای آن‌هایی که تا آخر لایو حضور داشته‌اند، ایده‌های مناسبی برای فراخوان به اقدام است.

به این قسمت از لایو، مثل یک بنر تبلیغاتی نگاه کنید. سعی کنید مخاطبتان را به‌شکلی جذب کنید که حداقل برای یک بار دیگر هم که شده به صفحۀ برند شما در اینستاگرام سر بزند.

۱۰) تبلیغتان را ذخیره کنید

شما می‌توانید بعد از اتمام لایو آن را ذخیره کنید تا مخاطبانتان بتوانند هر زمانی که خواستند، به آن مراجعه کنند. همۀ مخاطبان شما در زمان لایو تبلیغاتی آنلاین نیستند، پس حتماً برایشان فرصتی در نظر بگیرید که در چند روز آینده هم بتوانند به لایو شما سر بزنند و آن را ببینند. با این کار به لایوتان فرصت می‌دهید که مخاطب بیشتری جذب کند و بیشتر منتشر شود.

لطفاً توجه کنید که:

به‌طور کلی لایوگذاشتن مستلزم آزمون و خطاست و به‌خاطر ذات زنده‌ای که دارد، بعضی از اوقات با حواشی‌هایی همراه می‌شود؛ درنتیجه سعی کنید که تا جای ممکن، در هنگام برگزاری لایو، روحیۀ منعطفی داشته باشید.

در آخر هم اینکه انتظار نداشته باشید که با اولین لایو تبلیغاتی، فروش و مخاطبانتان چند برابر شود. با یک بار نتیجه‌نگرفتن دلسرد نشوید و برنامه‌ریزی کنید تا لایو بعدی‌تان بهتر نتیجه دهد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.